Yaz Tatilinde Çocuklarla Kaliteli ve Verimli Zaman Geçirme (Yazı Dizisi 2)

16.06.2017
A+
A-

Merhabalar daha önce yazdığım Yaz Tatilinde Çocuklarla Kaliteli ve Verimli Zaman Geçirme (Yazı Dizisi 1) makalemin ikinci bölümüne geçiyorum.

Yaz döneminde konu tekrarı yapmamak o yıl öğrenilenlerin ortalama %80’inin çocuk tarafından unutmasına neden olurken, çocuğun kitap okumaması da en az o kadar okuma hızının düşmesine neden olabilir. Ancak ortalama 9 ay boyunca okula giden bir çocuğun yaz dönemi boyunca sadece kitap defter çalışmalarıyla öğrenmelerini ya da öğrendiklerini tekrar etmelerini beklemek de ona çok büyük haksızlık olacaktır.

Bu nedenle de gün içerisinde yaptıklarımızla çocuğun yeni bir şeyler öğrenmesini ve bildiklerini tekrar etmesini sağlamak, birlikte keyifli ve verimli zaman dilimlerinin oluşmasını sağlayacaktır.

Örneğin;
Her gün 1 çeşit yemeği birlikte yapmak, çocuğunuzun el ve koordinasyon becerileri geliştirmesinin yani sıra matematik bilgilerini pekiştirmesine neden olur.
El göz koordinasyonu geliştiğinde yazı yazma kolaylaşır, masaya konan yemeğe alınan olumlu geri bildirimler özgüvenlerini ve ‘yapabilirim’ duyguları geliştirir, tarife uygun yemek yapımı sayma, hesaplama, miktar gibi birçok bilginin de öğrenilip pekişmesini sağlar.

Birlikte en az 30 dakika yürüyüş yapmak, hem sizi günün stresinden uzaklaştırır, hem de çocuğunuzun günlük enerjisinin bir kısmını atmasına yardımcı olur. Yürüyüş yaparken sohbet etmekte ‘Bugün ne yaptın?’ sorusuna en kolay cevap alabileceğiniz yollardan biri olabilir.

Birlikte her gün 30 dakika kitap okumak, çocukların hem kelime haznelerini artırır hem de okuduğunu anlama ve sınav gibi süreli çalışmalarda daha kısa sürede daha fazla ve doğru soru çözmesini sağlar. Çocukların gördüklerini yaptığını söylemek yanlış olmaz. En bilinen, popüler söylemiyle çocuklar model alarak öğrenir. Sizi okurken gören bir çocuğun okumuyor olması neredeyse imkansızdır.

Çocuğunuza çocukken oynadığınız oyunları öğretmek ve birlikte oynamak, çocuğunuzun sosyal becerilerini geliştirirken, yeni öğrendiği ve keyif aldığı oyunlar nedeniyle sizinle vakit geçirmeyi tercih edeceğinden tablet ve cep telefonu oyunlarını daha az talep edecektir.

Psikolog Fatma Nihal ADA

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.