Arpa Suyunun Faydaları (Çok Etkili 6 Fayda)

Bu makalemizde arpa suyunun faydaları ve özelliklerine değineceğiz. Bu dengesiz pandemi ortamında herkes, sağlıklı kalmak istiyor. Dikkat etmemize rağmen, çeşitli hastalıklara yakalanmamıza neden olan bir şeyden yoksun olabiliriz. Çok fazla besin takviyesi tüketiyoruz. Ancak, besinin doğal kaynaklarına daha fazla odaklanmamız gerekiyor. Arpa, besin gereksinimlerinizi karşılamak için en iyi yiyeceklerden biri olabilir.

Arpa, zengin bir fındık benzeri tada ve çekici bir çiğneme, makarna benzeri kıvama sahip, harika birçok yönlü tahıl tanesidir. Ekmek, çorba, güveç ve sağlık ürünleri yaparken vazgeçilmez bir bileşendir. Ayrıca alkollü içecekler, özellikle bira için bir malt kaynağı görevi görür. Poaceae ot ailesinden bilimsel olarak hordeum vulgare olarak bilinen bir tahıl bitkisidir. Batı Asya ve kuzeydoğu Afrika bölgesinde yetişir.

Arpa suyu, diğer arpa türlerinden daha faydalıdır. Eski Yunanlılar su, arpa ve doğal olarak oluşan maddelerden oluşan bir içecek olan kykeonu tüketiyorlardı. Vücut metabolizmasını geliştirerek vücudunuzdaki tüm toksinlerin atılmasına yardımcı olan çeşitli besinler açısından zengindir.

Arpa Suyu Nasıl Yapılır?

Arpa suyu, arpa ile pişirilmiş sudan yapılan bir içecektir. İşte ev yapımı arpa suyu yapmak için basit bir tarif:

  • Malzemeler: 1 su bardağı inci arpa, 7-8 su bardağı su, 1 limon suyu, 1 yemek kaşığı bal (isteğe bağlı), tarçın çubuğu, kök zencefil.
  • Yöntem: Arpa ile suyu tarçın çubuğu ve zencefil ile kaynatın. En az 30 dakika kaynatın ve ardından suyun pişmesine izin verin. Karışımı süzün. Daha sonra lezzet için limon suyu ve balı (isteğe bağlı) karıştırabilirsiniz.

Arpa Suyunun Faydaları Nelerdir?

Arpa suyu içmek, sağlığınız için çeşitli şekillerde harikalar yaratabilir. Arpa suyunun faydaları şunlardır:

1: Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Arpa zengin bir diyet lifi kaynağı olduğundan arpa suyu, sindiriminizi ve metabolizmanızı dengede tutabilir. Ayrıca daha uzun süre tok hissetmenizi sağlayabilir ve aşermeyi azaltır. Arpa suyu, yavaş sindirildiği ve sizi daha uzun süre tok tuttuğu için kilo vermeye yardımcı olur.

2: İdrar Yolu Enfeksiyonu İçin Mükemmel Bir Çözümdür

Arpa suyu, idrar yolu enfeksiyonları için sihirli bir içecektir. İdrarı artıran ve vücuttaki toksinleri temizleyen bir idrar söktürücü olarak çalışır. Arpa suyu, böbrek taşları ve kistler için de mükemmel bir çözümdür. Bu içecek çocuklarda ve yetişkin yaş gruplarında idrar enfeksiyonu azalıncaya kadar günlük olarak önerilir.

3: Sindirimi İyileştirir

Arpa suyu, eski zamanlardan beri halk ilacı veya mide ve bağırsak problemlerini önleyici olarak bilinen bir içecektir. Ayurveda’ya göre sindirim sürecini kolaylaştırmaya yardımcı olan bir sindirim toniği olarak kabul edilir. Tüm sindirim sağlığı yararları, içindeki yüksek miktarda lif nedeniyledir. Aynı zamanda hafif bir içecektir, mideyi toparlar ve esansiyel mineraller içerdiğinden çeşitli vücut süreçlerine yardımcı olur.

4: Kan Şekeri Düzeyini Azaltır

Arpa suyu, 11-14 saate kadar kan şekeri düzeylerini düşürmeye yardımcı olduğu gösterilen bağırsakta bakteri üremesini artırmaya yardımcı olur. Şekersiz arpa suyu içmek, size kan şekeri artışlarını kontrol etme avantajı sağlayabilir. Arpada bulunan antioksidanlar da kan şekerini kontrol etmeye yardımcı olur.

5: Kolesterolü Düşürür

Arpada bulunan kimyasallar, LDL (kötü) kolesterolü baskılar ve genel kardiyovasküler sağlığa daha iyi katkıda bulunduğu bulunan araçlardan oluşur. Çok az bulunan antioksidanlar ve lifler de kandaki kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olur.

6: Cilt İçin Nimettir

Pek çok insan arpa suyu içmenin cildiniz için iyi olduğunu bilmiyor. Yüzünüze parlaklık verir ve sağlıklı görünmesini sağlar. Aynı zamanda cilt dokunuzu iyileştirir ve ona tazelik katar.

Bu gönderiyi değerlendir
Yorum yapın