Ayak Mantarının Evde Bitkisel Tedavisi, Doğal Çözümü

Ayak mantarının evde bitkisel tedavisi, hastalığın tekrar etme ihtimali olmadan yapılabilir. Ayak mantarı hem erkek hem kadın yetişkinlerde görüldüğü kadar, bebeklerde dahi görülebiliyor. Tedavi edilmediği durumlarda tırnak kaybına dahi neden olabiliyor. Pek çok farklı nedenden dolayı tırnak mantarı problemi ortaya çıkabilir. Kolay bulaşılır ve bulundukları yerlerde kötü koku, kızarıklık ve kaşıntı gibi rahatsız edici etkiler ortaya çıkar. Özellikle sentetik spor çorabı giyenler, ayak terlemesi olanlar, ortak alanları sık kullananlar bu hastalık ile karşılaşabilirler. Mantar ayak parmaklarının arasında olabileceği gibi, tırnakların üst kısmında da bulunabilir. Ayak temizliği ve çorap seçimi gibi etkenlere dikkat etmek, mantarın tedavi edilmesi için yeterli olmaz.

Ayak Mantarının Evde Önlenmesi için Neler Yapılabilir?

Ayak mantarının önlenmesi için evde yapılabilecekler sayesinde hastalığa sahip değilseniz olma riskinizi en aza indirir, eğer hastalığınız varsa hastalığınızın boyutunun ilerlemesini engellemiş olursunuz. Bu önerilerden bazıları şu şekilde sıralanabilir:

  • Her gün aynı ayakkabı giyilmemelidir.
  • Pamuk ya da yün kumaştan yapılmış çoraplar tercih edilmelidir.
  • Dar ayakkabılar giyilmemelidir.
  • Sıcak havalarda ayağın özellikle nefes almasına yardımcı olacak ayakkabılar tercih edilmelidir. Mümkün olduğu kadar açık ayakkabılar tercih edilmelidir.
  • Eğer mantar oluşmasına eğilimli bir yapınız varsa, mantarın önlenmesini sağlayacak pudra ve sprey benzeri ürünleri kullanabilirsiniz.
  • Başkalarına ait ayakkabılar giyilmemelidir.
  • Çoraplar kişisel kullanım içindir.

Ayak Mantarından Kurtulmak için Sarımsak

Ayak mantarının önlenmesi için sarımsak en çok kullanılan bitkilerden bir tanesidir. Sarımsak kürü için 6 7 diş sarımsak kullanmanız gerekir. Sarımsaklar güzelce soyulduktan sonra üzerine tuz eklenir. Bu işlemin ağzı kapalı olan bir şişenin içinde yapılması uygundur. Sarımsakların üzerine, sarımsak yüzeyi kapanacak şekilde alkol eklenir. Ardından sarımsakların iyice alkolü içine alması için dinlendirmeye bırakılır. Ortalama 4 saatin sonunda sarımsak süzülür ve pamuk alınır. Mantar olan bölgeye karışım sürülür. Yaklaşık 3 gün boyunca bu işlem devam eder. Uygulamadan sonra sarımsak sürülen bölge bol sabunlu su ile yıkanır.

Kabartma Tozu ile Ayak Mantarlarına Elveda

Kabartma tozu ile ayak mantarından kurtulmak kolay ve etkili bir çözüm yöntemidir. Karbonat ile kabartma tozu genellikle birbiri ile karıştırılır. Her ikisi de mantarın iyileşmesine yardımcı olur. Çünkü bu iki ürün de anti septik özelliğe sahiptir. Mantar bulunan ayaktaki fazla nem, kabartma tozu sayesinde emilir. Böylece daha fazla mantar oluşumunun önüne geçilmiş olur. Bu yöntemden faydalanmak isterseniz, birkaç damla su ile kabartma tozunu karıştırmanız gerekiyor. Yemek kaşığı ile karışımı macun haline olacak hale getirin. Ardından mantar olan ayağınıza bu karışımı sürün. Ayaklarınızı duruladıktan sonra işlemi aynı gün içinde 2 ya da 1 kere daha tekrar edin. Ayak mantarı tedavisi sırasında süreklilik çok önemlidir. Uygulamanın ancak düzenli yapılması halinde sonuç alabilirsiniz.

Hindistan Cevizi Yağı Ayak Bölgesinde Bulunan Mantarların Yok Olmasına Yardımcı Oluyor

Hindistan Cevizi Yağı ile ayak bölgesindeki mantarları yok etmek istemez misiniz? Bu yağ mantara iyi gelmesinin yanı sıra ayak bölgesinde çatlaklara ve cilt kuruluğuna da iyi gelir. Hem de anal jezik özelliği kızaran ve kaşınan bölgelerin rahatlamasını sağlayacaktır. Mantar olan ayağa, Hindistan cevizi yağını güzelce sürün. Sürdüğünüz sırada masaj yapın. 20 dk boyunca bu işlemi devam ettirin. Tedaviden sonuç almak için işlemi bir günde 3 ya da 4 gün uygulamanız gerekir. Dilerseniz evde bulunan diğer yağlar ile karışım hazırlayarak da aynı şekilde mantardan kurtulabilirsiniz.

Zencefil Ayak Mantarına Karşı Kesin Çözüm Sunuyor

Zencefil ayak mantarı için ve ayakta bulunan iltihaplar için kullanılan etkili bir diğer yöntemdir. İltihap nedeni ile ayakta oluşan kötü kokulara zencefil ile veda edebilirsiniz. Bir bardak içme suyu alın. Ardından 2 dilim soyulmuş zencefili suyun içine atın. Karışımı soğuttuktan sonra enfekte olan bölgelere karşımı sürün. Günde 3 4 sefer bu işlemi tekrar edin. Ayak mantarı zaman geçtikçe ortadan kayıp olacaktır. Eğer mantarın durumunda bir ilerleme görmüyorsanız ya da mantar daha kötü olursa, işte o zaman başka yöntemleri araştırmaya ve de denemeye başlayabiliriniz demektir.

Bu gönderiyi değerlendir
Yorum yapın