Ayak Altındaki Nasır Nasıl Geçer?

Ayaktaki nasır nasıl geçer, ayak altında nasır çıkması, ayak tabanındaki nasır için bitkisel tedavi, ayak altından nasır ameliyatı, ayak altındaki nasır en çabuk nasıl tedavi edilir, eldeki nasır nasıl geçer gibi bir çok sorunun çözümünü ayaklarında nasır çıkan kişiler bir hayli merak etmektedirler. Nasır insanların ellerinde çıkabildiği gibi özellikle ayaklarda da çıkmaktadır. İşte bu yazımızda ayak altındaki nasır nasıl geçer, ayak altında nasır çıkması, ayak tabanındaki nasır için bitkisel tedavi, ayak altından nasır ameliyatı, ayak altındaki nasır en çabuk nasıl tedavi edilir, ellerdeki nasır nasıl geçer gibi bir çok soruya değineceğiz. Öncelikle;

Nasır Nasıl Oluşur?

Nasırın oluşma sebebi aslında vücudun o bölgesine yardım etmektir. Cildimiz, sürtünme ve baskılar sebebiyle tahriş hissettiğinde bir müddet sonra kalınlaşır. Cildimiz kalınlaşarak tepki oluşturarak korumaya alır. İşte bu koruma nasır oluşmasıdır. Bu vaziyetten dolayı nasır oluşmasını tanımlarsak en basit haliyle, cildimizin tahriş olmasından sonra korunması için kalınlaşmasına nasır oluşması diyebiliriz.

Ayak altı nasır

Nasır Neden Oluşur?

Tekrarlanan basınçlar ve sürtünmeler nasırın oluşmasının en önemli sebebidir. Fakat nasırın oluşmasına imkan sağlayan bir çok sebep vardır. En önemlileri;

 • Kaliteli ayakkabı giyilmemesi: Ayağı inciten, zorlaştıran, uygun olmayan ayakkabılar doğru tercih sebebi değildir. Ayakkabı seçimine çok dikkat etmek gerekir.
 • Yüksek topuklu ayakkabı tercih edilmesi: Topuklu ayakkabılar, ayakları çok sıkı sarıp, baskı ve sürtünmeden dolayı belirli bir zaman sonra tahriş edecektir. Buda nasırın oluşmasına yol açacaktır.
 • Ayakkabısız, terliksiz çıplak ayakla gezilmesi: Uzun süreli çıplak ayakla gezmek sakıncalı bir davranıştır. Baskı akabinde sürtünme getireceği için nasır oluşacaktır.
 • Ayaklarda oluşan deformeler: Ayaklarda oluşan deformeler de nasırın oluşmasını tetikleyici sebeplerdendir.
 • Ağır işlerde çalışmak: Ağır işlerde çalışan insanlarda baskı ve sürtünme çok fazla olacağı için nasır oluşacaktır.
 • Sürekli enstrüman çalmak: Sürekli belirli bir enstrüman çalmak nasır oluşumunda etkilidir.
 • Yanlış duruş ve yürüme: Nasırın oluşmasında yanlış duruş ve yanlış yürüme etkilidir.

  • ayak altı nasır nasıl oluşur

Nasır Belirtileri Nelerdir?

Nasırın bir çok farklı belirtileri vardır. Nasırın ilk belirtisi oluşan nasır bölgesinde şiddetli ve keskin ağrıdır. Fakat bazı durumlarda ağrısız nasırlarda oluşabilir. Hafif dereceli nasırlarda baskı oluşumu ortadan kalktığında ağrı da kesilir. Fakat kökü derin ve geniş çaplı nasırlarda ağrı daha şiddetlidir. Nasırlar çoğunlukla zararsızdır. Fakat şiddetli ağrılı nasırlar tedavi gerektirir.

Ayak altı nasır belirtileri

Nasır Nasıl Tedavi Edilir?

Şimdi çoğunlukla sorulan soruların başında gelen, ayaktaki nasır nasıl geçer, ayak altında nasır çıkması, ayak tabanındaki nasır için bitkisel tedavi, ayak altından nasır ameliyatı, ayak altındaki nasır en çabuk nasıl tedavi edilir, eldeki nasır nasıl geçer, eldeki nasıra bitkisel çözüm, evde nasır nasıl geçer gibi sorulara gelelim. Öncelikle;

Ayak altındaki nasır nasıl geçer?

 • Basınç ve sürtünmeye sebebiyet veren sorunları bulup, bunlara çözüm bulunmalıdır.
 • Rahat ve ortopedik ayakkabılar tercih edilmelidir. Özellikle koşu, yürüme gibi basıncın çok olacağı zamanlarda ayakkabı dolguları kullanılabilir.
 • Ayaklar sürekli temiz tutulmalıdır.
 • Çıplak ayakla yürünmemelidir.
 • Ayaklar düzenli olarak dinlendirilmelidir.

Ayak altındaki nasır bitkisel çözümü

Ayak altında nasır tedavisinde önemli bir tedavi yöntemlerinden biri Epsom tuzu ve Pompa taşıdır. Bu iki madde kullanıldığında aynı zamanda ayak kokusunu da ciddi oranda tedavi etmektedir.

Ayak altındaki nasır bitkisel çözümü 1

Küvet veya ayaklarınızı koyabileceğiniz bir leğene 1 veya 1,5 litre saf ve ılık su koyun. İçerisine Epsom tuzunu koyup iyice çözün. Ve ayaklarını içine koyarak 30-45 dk arası dinlendirin. Ayaklarını çıkardıktan sonra yumuşayan ayak altındaki nasır, ayak kenarlarındaki nasıra Pompa taşı ile ovalayın. Ve akabinde su ile ayaklarınızı iyice durulayın. Son olarak ayaklarınızı havluyla kurutup nemlendirici sürebilirsiniz. Aynı şekil ellerinize de uygulayabilirsiniz.

Ayak altındaki nasır bitkisel çözümü 2

Bu defa ayak altındaki nasır için elma sirkesini kullanacağız. Elma sirkesi içerisindeki güçlü maddelerden dolayı ayak altındaki nasıra, eldeki nasırlara çok iyi gelmektedir. Düzenli olarak kullanıldığında ayak altındaki nasırı tamamen iyileştirmektedir. Ayak altındaki nasır ve ellerde nasır için elma sirkesini tercih etmelisiniz. Elma sirkesini bir pamuk veya peçeteye iyice sürün. Nasırlı olan bölgeye denk gelecek şekilde bant ile kapatın. Sabaha kadar üzerinde kaldıktan sonra bantı çıkarabilirsiniz. Ayak altındaki nasır kaybolana kadar devam edin.

Ayak altındaki nasır bitkisel çözümü 3

Ayak altındaki nasıra bitkisel çözümlerden biride muzdur. Ayak altındaki nasıra veya ellerdeki nasıra muzun kabuğunu koyun. Üzerini bir bez veya çorap yardımıyla kapatın. Ve sabaha kadar bekletin. Ayak altındaki nasır ve ellerdeki nasır sorunu ortadan kalkana kadar devam edebilirsiniz.

Ayak altındaki nasır bitkisel çözümü 4

Bu defa ayak altındaki nasır için limon suyu, kabartma tozu ve zeytinyağı kullanacağız. 1 yemek kaşığı kabartma tozu ve limon suyuna, 2 yemek kaşığı zeytinyağı koyup karıştırın. Karışımı nasırlı olan bölgeye pamuk veya peçete yardımıyla sürün. Her gün iki defa uygulayın. Nasır sorunu ortadan kalkana kadar devam edebilirsiniz.

Ayak altındaki nasır bitkisel çözümü 5

Ayak altındaki nasırın yumuşayarak ölü hücreden kurtulmak için hint yağı kullanabilirsiniz. Pamuk veya peçete yardımıyla hint yağını nasırlı olan bölgeye sürüp, bantla kapatın. Sabaha kadar beklettikten sonra bantı sökün. Nasır oluşumu ortadan kalkıncaya kadar kullanabilirsiniz.

Nasır tedavisinde dikkat edilmesi gerekenler

 • Şeker hastalığı (diyabet) sorunu olan kişilerde nasırlar çok geç iyileşebilir. Bu durumda hekiminizden destek almalısınız.
 • Nasırlı bölgeyi keski, bıçak, bistüri gibi aletlerle kesmeye veya delmeye çalışmayın.
 • Ayakları sürekli hijyenik tutun. Ve ayak bakımına dikkat edin.

Sorularınız için İLETİŞİM ‘ e geçebilirsiniz.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir