Basurun Evde Bitkisel Tedavisi, Doğal Çözümü

Bu makalemizde basurun evde bitkisel tedavisi ile ilgili detaylı bilgiler vereceğiz. Basurun tedavisi evde yapıldığında kişiler ilaç kullanmak zorunda kalmazlar. İlaç yan etkileri ile uğraşmadan doğal malzemeler ile basur tedavisi yapmak isterseniz doğru adrestesiniz. Basur tıp dilinde hemoroid olarak adlandırılıyor ve hem kadılarda hem de erkeklerde sıkça görülebiliyor. Yaşam kalitesi bu hastalık nedeni ile bozuluyor. Hastalık anüs çevresinde geliştiğinden, insanlar hastalıklarını saklayarak hastaneye gitmekten ya da hastalıklarına çözüm olacak adım atmaktan çekiniyorlar. Oysa hastalık ne kadar ileri seviyede olursa iyileşmesi de o kadar zor oluyor.

Aloe Vera ile Basura Evde Çözüm Bulabilirsiniz

Aloe Vera ile basura çözüm bulmak istemez misiniz? Tıbbi özellikleri nedeni ile sıkça kullanılan bu bitkinin anti inflamatuar özelliği bulunuyor. Bu nedenle de basur için güçlü bir tedavi yöntemi olarak biliniyor. Özellikle ağrışı olan basur durumlarında ağrının giderilmesi ve bölgedeki şişliğin azaltılması için aloe vera kullanılabilir. Aloe vera problemli olan bölgeye doğrudan uygulanabileceği gibi aloe vera suyu içilerek de bitkinin faydalarından yararlanılabilir. Bu yöntemden faydalamak için evde kendiniz de aloe vera yetiştirebilirsiniz. Dilerseniz hazır aloe veralardan da alabilirsiniz. Satı aldığınız aloe veraların organik olmasına özen gösterin. 10 15 dk aloe veraları dolapta bekletin. Ardından jeli bölgeye sürün. Özellikle ağrılarınızın arttığı zaman bölgeye uygulama yaparak rahatlayabilirsiniz.

Siyah Çay ile Basurlara Elveda Demenin Vakti Geldi

Siyah çay ile basur tedavisi yapmak bitkinin büzücü özelliği sayesinde mümkün olur. Siyah çayda da tıpkı aloe vera jelinde olduğu gibi anti inflamatuar yöntemi bulunur. Bu özellik kan damarlarında bulunan baskının azalmasını sağlar. Hemoroid nedeni ile bölgede şişlik yaşayan kişiler, özellikle şişliklerin arttığı zamanlarda siyah çay uygulaması yapabilirler. Uygulama yapmadan önce çayın sıcaklığı kontrol edilmelidir. Çayın öncesinden oda sıcaklığında soğutulması şarttır. Anüse soğutma işleminden sonra 10 dk boyunca uygulama yapmak çoğu zaman yeterli olur. Şişlikler çok fazla ise, bu süreyi biraz daha uzatabilirsiniz. Siyah çay basur tedavisinin yanı sıra:

 • Çene ağrısına,
 • Diş ağrısına,
 • Ayak kokusuna da iyi gelir.

Papatya Bitkisi ile Evde Basur Tedavisi Mümkün

Papatya kullanarak evde basur tedavisi kolay bir şekilde yapılabilir. Bitkinin içinde flavonoid adı verilen yapılar bulunur. Bu yapılar özellikle anüste basurun geçmesi için etkili yardımcı rol oynar. Klinik gözlemlemelere göre birinci ve ikinci dereceden olan basur tedavileri için papatya kullanılabilir. Bu bitki basurun süresini azaltarak hastalığın neden olduğu şikayetlerin de kayıp olmasına yardımcı olacaktır. Bu yöntemden faydalanmak isterseniz, evde her zaman papatya esansiyel yağlarından bulundurun. Gün içinde bu yağlardan 1 ya da 2 defa problemli olan bölgeye sürün. Zamanla bu yağın etkilerini belirgin bir şekilde görmeye başlayacaksınız.

Limon ve Süt Karışımı ile Basuru Geçirebilirsiniz

Limon ve süt karışımı sindirimin kuvvetlenmesine yarar. Basur sırasında hastaların bir çoğunda kabızlık problemi olur. Bu da vücudun daha da şişmesine neden olur. Oysa limon e süt karışımından faydalanarak bu problemin önüne kolayca geçebilirsiniz. Sindirim sistemi rahatladığından, kaslar gevşer ve kabızlık sorunu kalmaz. Özellikle kanamalı gelişen basurların tedavisinde kullanılır. Birkaç saat yatmadan önce bu karışımı içebilirsiniz. Dilerseniz hem karışımı içip hem de bölgeye pamuk yardımı ile uygulama yapabilirsiniz. Limon ve süt karışımı sayılanların dışında:

 • Boğaz ağrısına,
 • Mide bulantısına,
 • Ağız kokusuna,
 • Boğaz enfeksiyonuna,
 • Bademcik şişmesine,
 • Diş eti şişmesine,
 • Cilt lekelerine,
 • Adet sancısına,
 • Gaz sıkışmasına,
 • Burun akmasına,
 • Geniz akıntısına iyi gelir.

Turp Suyu İçin, Basur Ağrılarını Giderin

Turp suyu ile basur ağrısı gidermek mümkündür. Hem etkili hem de genel sağlık açısından faydalı bir yöntemdir. Basurla beraber gelişen ağrının azalmasını sağlar. Turp çok keskin ve yoğun bir tada sahiptir. Bu nedenle insanlar tercih etmeyebilir. Turp suyu fincanlara ayrılarak içilebilir. Dilerseniz içine bal ekleyerek tadının daha az acı olmasına yardımcı olabilirsiniz. Basur ağrılarınızın arttığını hissettiğiniz her zaman bu karışımı içebilirsiniz. Genellikle yatmadan önce içilmesi tercih edilir. Ayrıca uygulamanın etkisinin artması için bir pamuk yardımı ile karşım problemli olan bölgeye de uygulanabilir.

Bu gönderiyi değerlendir
Yorum yapın