CORONA GÜNLÜKLERİ: İLİŞKİLERİ NASIL ETKİLER?

Küresel çapta karşı karşıya kaldığımız Korona virüs yaşantımızda birçok durumu etkilediği gibi partnerlerimiz ile olan ilişkilerimiz de etkiledi. Bu süreç, sağlığımız için evden çıkmamaya devam ederken evli veya birlikte yaşayan çiftler için bir ilişki testi halini almaya başladı. Bir anda ortaya çıkan bu durum oluşabilecek sorunlara, çatışma ortamı için zemin hazırladı. Peki bu durumu ilişkilerimiz için nasıl olumlu hale getirebiliriz?

Herkesin stresle baş etme mekanizmasının farklı olduğunu bilinmelidir.           

Kişiler, yaşanan bu durumla ilgili oluşan stresi farklı şekillerde dışarı atar. Dışarı atılan bu stres farkında olmadan gerginliğe dönüştürülüyor olabilir. Önemli olan oluşan bu gerginliğin taraflar arasında tırmandırılmaması ve karşılıklı olarak alttan alınmasıdır. Gerginliğin tırmanacağı hissedildiği zaman bunun geçici bir süreç olduğunun farkında olması, farklı odalara gidilmesi, farklı şeylerle ilgilenilmesi, kişinin kendini iyi ve mutlu hissettiği bir yer de ya da bir anısını düşünmesi, derin nefes alıp vermesi gerginliği önleyebilmede yardımcı olacaktır.

Kişisel bakımlara özen gösterilmelidir

Saç ve vücut bakımları yapmak, duygusal düzenlemelerde bulunmak, yoga meditasyon ile ilgilenmek partnerinize ve size kendinizi daha iyi hissetme fırsatı sunacaktır.

Aynı evin için de olmak sürekli aynı anda aynı şeyi yapmak değildir.

Kişisel alanlara ve sınırlara saygı duymak gereklidir.  Çiftler, bireysel zaman isteyen partnerlerine karşı agresif ya da sinirli olmamalıdır. Kişiler kendi ilgi alanlarına ve uğraşlarına da bireysel olarak vakit ayırmalıdır aynı zamanda partnerlerinin de kendi ilgi alanına müdahale etmemelidir.

Duygular, düşünceler ve korkular konuşulmalıdır.

Bu süreçte hepimizin hissettiği birçok duygu ve düşünce vardır. Çiftlerin kendi aralarında bunları konuşması stresi azaltabilir, ortak paydada buluşulmasına zemin hazırlayabilir ve karşıdakini daha iyi anlamaya neden olabilir. Konuşmanın iyileştirici gücünden faydalanmak çiftleri yakınlaştırmakta önemlidir.

Cinsellik yaşanması için zorlamayın

Sağlıklı cinsellik, çiftler için önemlidir. Eğer bu gerçekleşmiyorsa ve partner tarafından reddedilmişlik varsa kopukluk yaratabilir, endişe oluşturabilir. Cinsellik istememe sebebinizi, endişelerinizi partnerinize açıkça belirtmek, iki tarafında stres ve kaygı seviyesini düşürülebilir ve cinsellik için gerekli koşulların konuşulması ve oluşturulması ile ilgili kişilere yardımcı olabilir.

İlişki de heyecanı korumaya özen gösterilmelidir

Birlikte yapılabilecek aktiviteler ve uğraşlar yaratmak ve bunlarla ilgilenmek gereklidir. Eski anılardan konuşmak, eski fotoğraflara bakma, ileri ki zamanlar için keyifli planlar yapmak, normal de vakit bulamadığınız aktivitelerden ev içinde uygun olanları gerçekleştirmek duruma adapte olmayı kolaylaştırmaktadır.

Bu sürecin aslında ilişki döngülerinizi öğrenme, farklılıklarınızı görme, ortak noktalarınızı ortaya çıkarma ve birbiriniz hakkında daha çok fikir sahibi olma konusunda bir şans olduğunu da unutmamamız gerekiyor.

Psikolog & Aile Danışmanı

Gizem Tutku Yaşar

Bu gönderiyi değerlendir
Yorum yapın