ERGENLİK DÖNEMİNDE ARKADAŞLIK İLİŞKİLERİ

ERGENLİK DÖNEMİNDE ARKADAŞLIK İLİŞKİLERİ

Ergenlik dönemi tam olarak arkadaşlık ilişkilerinin en yoğun yaşandığı dönemdir.Ergenliğe girerken ailesiyle çatışan birey aileden uzaklaşarak arkadaş çevresine yaklaşmaktadır.Çünkü orda onu anlayan,onunla aynı şekilde düşünen pek çok kişi vardır.Ergende tabiki kendinin anlaşıldığı bu ortamdan bulunmaktan zevk alır.

Ergenliğin ilk dönemlerde arkadaş çevrelerine baktığımızda kızlar kızlarla ,erkekler erkeklerle birlikte arkadaşlık yapmakta ,homojen bir dağılım göstermektedir.Yaşların büyümesiyle birlikte gruplar birleşip oyunlara dahil oluyor.Karma gruplar oluşup,heterojen dağılıma geçiliyor.

Ergenlerin bahsettiğimiz klikleri oluştururken dikkat ettikleri bazı şeyler var.Gençler kendilerine benzeyen,ortak şelerden hoşlanan,aynı alışkanlıklardan hoşlanan kişilerle arkadaşlık ilişkisi kurarlar.Bu dönemde arkadaşlık bir gruba dahil olma aitlik duygusunu hissedebilmekle alakalıdır.Hatta bu gruplara dahil olmak için yapılan yanlış davranışlarda mevcuttur.Örneğin lise çağındaki ergenlere ilk sigarayı ne zaman denediniz diye sorduğumuzda pek çoğu arkadaş ortamında denediklerini dile getirirler.Hatta bazıları ilk denemeyi istemeye istemeye sırf gruptan atılmamak için yaptıklarını da dile getirmiştir. Ergenlerin bulunduğu dönemdeki ”hayali seyirci” etkisi ve bana bir şey olmaz düşüncesi bunlarda oldukça etkilidir.Hayali seyirci etkisinde ergen her yaptığı davranışın izlendiğini,herkesin ona baktığını,her davranışın onla alakası olduğunu düşünür.Bana bir şey olmaz düşüncesiyle de ergen risk içeren davranışlarda bulunabilir.Sigara,alkol,hızlı araba kullanmak gibi davranışlarda sıklıkla bulunulduğu gözler önüne serilmektedir.

Bana göre literatür ne der bilemem ama en kuvvetli ve sağlam dostlukların atıldığı yerde ergenlik dönemidir.Çünkü ergenler ortak sorunlarla birbirini çok iyi anlar empati kurma seviyeleri oldukça yükselir. Birlikte yaşanılan pek çok anı ileriki dönemlerde anlatıldığında ortk bir tebessüm yaratır yüzlerde 🙂 Ah be gençlik cümlesi dökülür elbet birinin dilinden. O güzel dost sohbetlerinin neşesidir o zaman çok mantıklı aldığınız kararlar. Okul dönemlerine bakıldığında da en çok gruplaşmanın olduğu bilişsel ve duyuşsal birlikteliğin olduğu dönem ergenliktir.

Hangi dönemde olursak olsak insan insana lazımdır.Ben derim ki bir kahvenin tadını bir insan güzelleştirir de kötüleştirir de.Kötü şeylerin acısını bir dostun söylemi hafifletebilir.Berat geçirilen bir gün o güzel dostunuzla keyifli bir hale döndürülebilir.Hep derim bazı şeyler insanla sevilir.

Dilerim hayatınız boyunca sizi sadece kalbinizden dolayı seven insanlar karşınıza çıkar.

Bu gönderiyi değerlendir
Yorum yapın