Grafoloji Nedir? Grafoloji Teknikleri Nelerdir?

30.03.2018
A+
A-
Grafoloji Nedir? Grafoloji Teknikleri Nelerdir?

Bu makalemizde grafoloji nedir ve grafoloji teknikleri nelerdir gibi konularda bilgiler aktaracağız. İnsanı tanımak, yorumlamak, mutlu kılmak, takıntılardan kurtarmak, arındırmak, hızlı yorum ve hızlı sonuç için mutlaka grafoloji uygulaması yaptırmak gerekiyor.

GRAFOLOJİ NEDİR?

Grafoloji nedir sorusu son derece merak edilen bir konudur. Grafoloji, el yazısı, resim veya imzadan kişinin karakterini, duygularını, düşüncelerini, ruh halini ve psikolojik sorunlarını ortaya çıkarmaya yarayan bilimdir. M.Ö. 5000’li yıllarda ilk Çin’de kullanılan bu yöntem şu anda adli vakalarda, çocukların yeteneklerini, becerilerini ve bilinç altını belirlemede, evlilik hazırlıklarında, kız ve erkek ilişkilerinde ve daha birçok psikolojik olaylarda kullanılmaktadır. Bu yöntem Osmanlı devletinde Enderun Mektebi’nde, istihbarat çalışmalarında kullanılmıştır. Ve günümüzde de çok sık olmamakla beraber halen kullanılmaktadır.

Grafoloji Tarihi

Grafolojik analiz sayesinde, bir kişinin psikolojik durumunu tanımlayan yazı kalıplarını analiz etmek mümkündür. Grafoloji uzun zamandan beri tartışmaların bir nedeni olmuştur. Bu tekniği destekleyenler, beynin, yazıyı uygulayan kaslar boyunca sinyaller göndermesini sağlar. Yazan el değil, beyindir teorisi üzerinde durmuşlardır.  Eğitimli bir grafolog, el yazısının ilgili özelliklerini ve bunların etkileşim şeklini tanımlar. Harflerin tanımlanması ve imzaların analizi yoluyla, entelektüel, duyuşsal ve sosyal alanlardaki davranışları onaylayan bir psikolojik rapor hazırlamak da mümkündür.

Grafolojinin Faydaları Nelerdir?

Grafoloji, kendimizi ve etrafımızı saran bir aracıdır. Grafolojik analiz, birkaç uygulamaya sahiptir. El yazısının özelliklerinin analizi gibi görünüşte bu kadar basit olan bir yöntemle insanları derinlemesine tanıma imkânı, grafolojiye birçok bilgi alanında kullanılma imkânı verir. Psikoloji alanında grafoloji, bir kişilik testi ve insanın derin bir araştırmasıdır. Hasta tanısına, tipolojinin tanımlanmasına ve kişiliğin değişmesine katkıda bulunur. Yazmanın bir tedavi boyunca yaşadığı değişikliklerin analizi, grafik sembollerin psişizmlerinin evrimi ile aynı birey için yönlerini değiştirmesi koşuluyla hastanın evrimini bilmeye izin verir. Geleneksel klinik tıpta ve psikiyatride grafoloji testler, zihinsel, psikomotor ve somatik hastalıkların teşhisinde ve tedavilerin evrim kayıtlarında tıp uzmanına yönlendirir. Grafoloji sayesinde fiziksel sorunlar bile önceden tespit edilebilir. Bir kişinin karşılaştırmalı analizi, solunum, dolaşım ve hareketsizlik bozukluklarının erken teşhisine izin verir.

Grafoloji Geleceğe Umuttur

Grafoloji, çocukların 6 yaşından itibaren ev, okul ve çevre duyarlılığını ortaya çıkarırken, ilkokul ve ortaokul seviyesindeki çocuklarında hangi mesleğe meyilli olduğunu anlamak için bire bir etkili olmaktadır.

Grafoloji, kişinin üniversite öğreniminde ergenliğin geçişiyle, hayata bakışını aşağı yukarı ortaya çıkarabilmektedir. Kişinin kendi iç hayatında ev, iş ve aile üçgeninin seyrini görmek için mucizevi bir yöntem olmaktadır. Özellikle kişinin sosyalliğini, içe kapanıklığını tüm berraklığıyla ortaya çıkarmaktadır. Kişinin 20 yaşından 60 yaşına kadar olan süreci atlamadan yakalayıp, nerede kızgın, nerede üzgün, nerede hayal kırıklığı yaşanmış, nerede sevinçli ve en önemlisi nerede hayata yön verildiğini Grafoloji ile bulabilmek mümkün.

Grafoloji teknikleri nelerdir

Grafoloji nedir!

Grafoloji İle Cinayetlerin Önüne Geçilebilir!

Grafoloji ile kadın, erkek arasındaki sevgi ve nefret döngüsü yakalanarak günümüzdeki kadın cinayetlerine çözüm bulunabileceğini yapılan uygulamalar göstermektedir. Ayrıca ilişkilerde de Grafoloji ile tedbirler alınıp uzun soluklu olması sağlanabilir.

Çocukların yetenekleriyle erken tanışıp, hem aile hem de bireyler daha mutlu bir yaşama merhaba diyebilmek için, Grafoloji çok önem arz etmektedir.

Grafoloji İle Çocukları Anlamak Mümkün

Mucizevi uygulama olan Grafoloji‘nin çocuklar üzerinde daha tesirli etkileri vardır. Çocukların zihinleri yetişkinlere göre çok daha berrak olduğundan yaptıkları resim ve yazdıkları yazılar ile kendi iç dünyalarını çok net ortaya koyarlar. Bu da hem eğitimciyi, hem de aileyi gereksiz verilerden arındırarak, verilmesi gerekenleri daha hızlı ve daha net vererek sonuca ulaşılmasını kolaylaştırır.

Özellikle kelimedeki harf vurgularına, yataylığına, dikeyliğine, kalınlığına, inceliğine dikkat etmek, Grafoloji verilerinin çok sağlıklı alınmasını sağlar.

İyi bir Grafoloji verisi  için çocuğun yazı ve resim analizinin yanında aileninde Grafoloji analizini almak daha sağlıklı sonuçlar verecektir.

Grafoloji Mutluluk Verir

Grafoloji iyi bir toplum için çok önemli bir araçtır. Sizde bu kolay ama bir o kadar da etkili olan bu yöntemi öğrenerek, çocuklarınızın yeteneğini, sıkıntılarını, isteklerini açığa çıkararak daha mutlu bir birey yetiştirebilirsiniz.

İlişkilere bir parantez açın. Mutluluk bir imza ile atılırken gelin bu imzayla koca bir kalbi yakalayın ve içini incelemeye başlayın.

Grafoloji Teknikleri Nelerdir?

Grafoloji teknikleri de oldukça merak edilmektedir. Her insan kendi el yazısıyla ve doğrudan kişiliğiyle bağlantılı bir yazı yazar. Grafoloji, kişiliğinin farklı alanlarında, öfkesinde ve akademik performanslarının ve davranışlarının nedenini anlamalarına izin veren gizli psikolojik komplekslerini tanımaya katkıda bulunur. Ayrıca, her öğrencinin sistematik yazma çalışması yoluyla risk ve gelişmeleri tespit ederek ilerleme ve gerilemesinin doğrulanmasına yardımcı olur. Grafoloji, grafiksel psikoterapi tedavisi için paha biçilmez bir araçtır. Negatif özellikleri düzeltmeye yönelik uygun grafiksel alıştırmalarla değiştirmek mümkündür. Bunlar birçok küçük kişilik çatışmalarına çözüm olabilir. Bu aynı zamanda mesleki yönelime de uygulanabilir ve öğrencilerin becerilerini toplar. Eksik işe alım süreçlerinin yüksek maliyeti ve büyük olumsuz etkisi, personel seçim süreçlerine grafolojik analizlerin alınmasını teşvik eder. Personel seçme ajansları, istenen pozisyona daha uygun olan adayların ilk seçimini yapmak için grafolojik testler uygular ve daha sonra ideal adayların tam bir raporunu yazarlar. Mükemmel sonuçlar getiren grafoloji, hem ekonomik ve hem de hızlı bir tekniktir. Grafoloji ayrıca personelin el yazısı çalışmasıyla insan kaynakları şirket organizasyon şeması boyunca doğru şekilde yeniden dağıtılmasını mümkün kılar.

Adli grafoloji, kriminolojide, adalet yardımcısı olarak suçluların kişiliğini belirlemek, şüpheliler tarafından verilen ifadelerin doğruluğunu teyit etmek ve ruhsal değişiklikleri gözlemlemek için de kullanılmaktadır.

SİZ DE SEVGİLİNİZİN, ÇOCUĞUNUZUN VE AİLE BİREYLERİNİZİN KİŞİLİĞİNİ, YETENEKLERİNİ VE YAPISINI TAM ANLAMIYLA ÖĞRENMEK İSTİYORSANIZ İLETİŞİM ‘den bizlere ulaşabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.