HPV Aşısı Kaç Dozdur?

Makalede HPV virüsünün tanımına, virüsün nasıl bulaşıp yayıldığına, belirtilerine, HPV aşısının ne olduğuna ve aşının kaç doz olduğuna değinilmiştir.

HPV Nedir?

HPV açılımı “Human Papillorna Virüs” olan, kadınlar eve erkek genital bölgesinde oluşan siğil, karnabahar görüntüsüne benzeyen irili ufaklı, hafif bir sertlik barındıran çıkıntılardır. DNA ile; cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır. Cinsel yolla bulaşması haricinde bazı durumlarda cinsel ilişki dışında da bulaştığına rastlanmıştır. Bu virüs insan vücuduna girdiği zaman hücrelere yerleşir ve zaman zaman nükseder. Virüs, cinsel yolla bulaşan hastalıklar arasında en yaygın olanıdır.

HPV Nasıl Bulaşır?

Virüsü taşıyan kadın veya erkek cinsel organına ağzı, makatı, cinsel organı temas eden partnere bulaşır. Oluşan siğiller cinsel organdan karın, kasık ve makat bölgelerine kadar yayılım gösterebiliyor. Cinsel ilişki esnasında geçer. Genellikle erkek bireyler HPV taşıyıcısı olurlar. Bu sebeple de dikkat etmeleri ve en az kadınlar kadar korunmaya özen göstermelidirler.

HPV Belirtileri Nelerdir?

Virüsün vücuda girmesiyle oluşan bir kuluçka süresi mevcuttur. Virüs kuluçka süresinde hiçbir belirti vermez ve çoğalmaya başlar. Bu kuluçka süresi kişiden kişiye değişim gösterir ve bazı kişilerde 2 ay içinde siğiller ortaya çıkarken bazı bireylerde bu süre 5 yıla kadar uzayabilmektedir.

HPV Tedavisi Var Mıdır? Var İse Nasıldır?

HPV virüsünün kalıcı bir tedavisi yoktur. Fakat oluşan siğillerin hastanelerde yakılması ile geçici de olsa hastalık ortadan kalkar. Tekrar nüksetme durumunda yeniden hastaneye gidilmeli ve siğilleri yaktırma işlemi uygulanmalıdır.

HPV Aşısı Nedir? Aşı Kimlere Yapılır?

HPV aşısının öncelikli hedefi virüsü kontrol altına almaktır. Fakat aşının HPV bulaşmadan öncesinde yapılması daha sağlıklıdır. Bulaşmadan önce korunma sağlanması için önem taşır. Bu amaçla 3 çeşit aşı geliştirilmiştir. Aşılar şu şekildedir:

• Gardasil

• Gardasil-9

• Cevarix

Yukarıda adı verilen aşılar HPV aşılarıdır.

HPV aşısı hem kadın hem erkek bütün bireylere yapılabilir.

HPV Aşısı Kaç Dozdur?

HPV aşısının dozları bireylerin yaşlarına göre değişim gösterir. Yaşa göre HPV aşı uygulanma dozu şu şekildedir:

• 9-14 yaş arası bireylerde; İlk doz verilen tarihte yapılır. İkinci doz ise ilk dozdan 6 ay sonrasında yapılır.

• 15-26 yaş arası bireylerde; ilk doz verilen tarihte yapılır. İkinci doz, ilk dozdan 2 ay sonra yapılmalıdır. Üçüncü doz aşı ise ilk aşıdan 6 ay sonra yapılır.

Aşı uygulama dozları bu şekildedir.

Hpv ankara tedavisi için tıklayın. https://www.esracabukcomert.com/genital-sigil-ve-hpv-ankara/

Bu gönderiyi değerlendir
Yorum yapın