KALP DAMAR CERRAHİSİ KLİNİĞİ NASIL OLMALIDIR?

Kalp Damar Cerrahisi Kliniği Nasıl Olmalı?

Kalp rahatsızlığı her geçen gün daha fazla karşımıza çıkan rahatsızlıkların arasında yer almaktadır. Her ne kadar insanlar kalp damar rahatsızlıklarının yaşlı kişilerde görüldüğünü düşünüyor olsa da her yaş grubunda ve hem kadınlarda hem erkeklerde görülme ihtimali bulunmaktadır.
Kalp damar rahatsızlıklarının oluşmasında birçok etken olduğu gibi genetik faktörler ve kişinin ailesinin hikayesi bu noktada çok büyük bir önem arz etmektedir. Kalp damar rahatsızlıkları yaşandığı zaman ise cerrahi bir müdahale gerektiği takdirde kalp damar cerrahisine başvurulması gerekmektedir. Kalp damar cerrahisi kliniği nasıl olmalı? Sorusu bu evrede çok sık şekilde sorulan ve cevabı merak edilen soruların arasında yer alıyor. Sizlere yazımızda bir kalp damar cerrahisi kliniğinin nasıl olması gerektiği hakkında detaylı bilgi vereceğiz.

Kalp Damar Cerrahisi Kliniği

Bir kalp damar cerrahisi kliniği, kalp rahatsızlığı yaşamakta olan kişilerin kalp hastalıklarını teşhis ve tedavi etmek ve aynı zamanda kalp sağlığını koruma noktasında hizmet vermektedir. Kalp damar cerrahisi kliniklerinin her zaman temiz, gelişmiş ve modern altyapıda hizmet vermesi hastaların tedaviden ve operasyonlardan yanıt alabilmeleri operasyon sonrasında ise fonksiyonların azalması için yardımcı olmaktadır.
Kalp damar cerrahisi noktasında verilmekte olan hizmetlere net olarak 1950’li yıllarda başlanabildiğini söyleyebiliriz. Bu yıllarda yapılan operasyonlar ile ilk açık kalp operasyonları hayata geçirilmiştir. Yapılan ilk operasyonlar sonrasında ise gerek gelişen teknoloji gerekse daha fazla çalışma yapılmasıyla beraber farklı tedavi ve ameliyat yöntemleri de ortaya çıkmış durumdadır. Önceden çok zor bir şekilde yapılan birçok operasyonun günümüzde basit cerrahi işlemler ile gerçekleştirilebildiğini görebiliyoruz. Ek olarak birbirinden farklı cerrahi müdahalelerin gelişmesinde doktorların yapmış olduğu çalışmalar etkili olmuştur. Günümüzde en iyi kliniklerden biri olan İstanbul Nişantaşı’nda hizmet veren Dr.Melih US’un kliniği Pax Clinic’tir.

Kalp damar cerrahisi kliniğinin genel anlamda ilgilendiği konuların şu şekilde olduğunu görebiliyoruz:

  • Mitrak ve aort kapak cerrahisi işlemleri
  • Koroner Bypass cerrahisi
  • Karotis damar cerrahisi
  • Aort anevrizması ve diseksiyon cerrahisi
  • Varis operasyonları
  • Periferik arter cerrahisi

Belirtmiş olduğumuz gibi işlemler yapılması gerektiği zaman kişilerin kalp damar cerrahisi kliniğine başvurması gerekmektedir. Bu şekilde yaşanan hastalıkların tedavileri sırasında kalp cerrahisi bölümüne gidilerek veya uzman hekim tarafından sevk edilerek gerekli olan tedavi işlemleri yerine getirilebilmektedir.

Kalp Damar Cerrahisi Bölümünde Tedavi

Kalp damar cerrahisi kliniğinde hastalar tedavi aşamasında yer alan yüksek donanımlı aletler sayesinde cerrahi işlemler uygulanarak tedavi edilmektedir. Operasyonların süresi hastaların durumuna göre değişiklik gösteriyor olsa da ağırlıklı olarak 3 – 4 saat sürdüğünü görebilirsiniz. Hastalar her ihtimale karşı operasyondan sonra 1 – 2 gün yoğun bakımda kalması gerekebilmektedir. Hastanın duruma ve ameliyat sonrasındaki komplikasyonlarına göre bu durum uzayabilmektedir. Hastaların tedavi edilmesi ise eğer operasyon başarılı bir şekilde gerçekleşmiş ve operasyondan bir komplikasyon görülmemişse 5 ile 7 gün arasında sürebilmektedir.

Kalp damar cerrahisi kliniklerinin işleyiş şekilleri ve hastaların kalma süreleri gibi işlemler hastaneden hastaneye göre veya kişinin tedavisine göre değişiklik gösterebilmektedir. Bazı hastalar küçük çaplı operasyonlar gerçekleştirirken bazı hastalarda operasyonlar daha büyük çaplı olabilmektedir. Kalp damar bölümünde tedavi olacak kişilerin bu planlarını cerrahları yapmaktadır ve süreç hakkında bilginin daha detaylı bir şekilde verilmekte olduğunu görebilirsiniz. Hastane seçimi noktasında kliniğin işleyiş tarzını ve yeterli sayıda yoğun bakım bulunup bulunmadığına da bakmanız gerekmektedir. Bu şekilde sizlere en iyi şekilde hizmet verecek olan hastaneyi seçebilirsiniz. Her hastanede işleyiş farklı olduğundan dolayı sistem hakkında bilgileri ancak doktorunuzdan alabilme imkanınız bulunmaktadır.

Bu gönderiyi değerlendir
Yorum yapın