Kireçlenme Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Kireçlenme, bilimsel adı osteoartrit olan bir tür eklem hastalığıdır. Ağır yük taşımak gibi fiziksel eylemleri yoğun şekilde yapan kişilerde ortaya çıkma ihtimali daha yüksek olan bu hastalık, özellikle 40 yaşın üzerindeki kişilerde görülür. “Kireçlenme nedir” sorusuna, eklemlerin hareketlerini kolaylaştıran kıkırdak dokunun yapısının bozulup aşınmasına bağlı olarak oluşan bir rahatsızlık şekilde yanıt verilebilir. Bu dokularda oluşan tahribat, hareket zorlaşmasına ve kısıtlanmasına, bunun yanında ağrılara neden olur. Kıkırdakların işlevini tamamen yitirmesi durumunda, eklemlerin hareketi esnasında kemikler arasındaki sürtünme artabilir. Kontrol altına alınmadığında, kıkırdak ve kemik hasarı artar. Bu nedenle eklem hareketleri ciddi oranda kısıtlanabilir.

Osteoartrit, vücuttaki bütün eklemlerde oluşabilir. En sık karşılaşılan osteoartrit türlerinin başında ise diz, boyun, bel, dirsek ve kalça osteoartriti gelmektedir.

Kireçlenmesi Olanlar Nelere Dikkat Etmelidir?

Osteoartrit rahatsızlığından şikâyetçi olan kişilerin dikkat etmesi gerekenlerin, genel olarak kireçlenme türüne bağlı olarak değiştiği söylenebilir. Bununla birlikte tüm hastalar için geçerli olan bir konu, osteoartritin görüldüğü eklemleri yormamak ve zorlamamaktır. İleri derecede hasar olan eklem, bölgedeki kas ve bağ dokuları da zayıf olduğunda ağır fiziksel hareket ile iyice tahrip olabilir. Kireçlenmenin görüldüğü bölge, sağlıklı bir eklem kadar kolay hareket edemez. Bu durumdaki bir eklemi zorlamak, osteoartritin olumsuz sonuçlarını daha da ileriki, iyileşmenin iyice zorlaştığı safhalara taşıyabilir. Bunun dışında fazla kilodan ve hareketsiz kalmaktan kaçınmak kireçlenmesi olan herkes için oldukça önemlidir.

Fazla Kilodan Kaçınmalı

Fazla kilo, vücudun taşıması gereken ağırlığın artması anlamına gelir. Bu neden fazla kiloya sahip bir kişinin eklemlerine taşıyabileceğinden daha fazla yük biner. Uğradığı dejenerasyona bağlı olarak hareket kısıtlılığı ortaya çıkan eklemin taşıması gereken ağırlığın fazla olması, eklemlere binen yükü artırır. Obezite ve osteoartrit arasındaki ilişkinin temel nedeni de budur. Osteoartrit ile yaşam kilo sorunu yaşayan kişiler için daha zor hâle gelir. Fazla kilolardan kaçınmak kireçlenmenin ilerlemesini yavaşlatmak için oldukça etkili bir yöntemdir.

Düzenli Egzersiz Oldukça Önemli!

Hareketsiz kalmak, bu rahatsızlığın en önemli nedenlerinden biridir. Bu nedenle, hareketsizlikten mümkün mertebe kaçınmak gerekir. Uzmanların yönlendirmesi ile ya da gözetimi altında yapılan, eklemleri yormayan egzersizler sorunlu bölgedeki kasların güçlenmesini sağlayarak osteoartritin doğurduğu ağrı ve hareket kısıtını minimize etmek konusunda önemli bir yardımcıdır.

Beslenmenin Kireçlenmeye Etkileri Nelerdir?

Beslenme hem aşırı kiloya olan etkisi hem de vücuda sağlanan vitamin ve mineral dengesi bakımından bu hastalık için oldukça önemlidir. Düzensiz ve sağlıksız beslenmenin bir sonucu olan fazla kilolar, rahatsızlığın ortaya çıkma riskini ciddi miktarda artırır. Bununla birlikte bazı vitamin ve mineraller, kemik ve kıkırdak sağlığını destekleyerek eklemlerin güçlenmesine yardımcı olur. Antioksidan özellikteki C vitamini, E vitamini ve beta karoten yönünden zengin olan besinlerin tüketilmesi, hastalığının etkilerinin hafifletilmesi için tavsiye edilir. Aynı zamanda kalsiyum bakımından zengin besinleri tüketmek de kıkırdak dokusunun güçlenmesine önemli bir katkı sağlayacaktır.

Kireçlenmeye İyi Gelen Egzersizler Nelerdir?

Deforme olan eklemlerin yapısını geri kazandırmak mümkün değildir. Bundan ötürü tam bir kireçlenme tedavisi yönteminden bahsetmek de mümkün değildir. Ama çeşitli yollarla kasların ve eklemlerin güçlendirilmesi ile osteoartritin neden olduğu sorunlar büyük ölçüde giderilebilir. Egzersiz yapmak bunun en etkili yollarının başında gelir. Farklı kireçlenme türlerine göre farklı egzersizlerin yapılması istenilen sonuca ulaşmak için önemlidir. Bu nedenle en etkili kireçlenme egzersizleri için konunun uzmanlarına danışmak en doğrusu olacaktır. Aksi hâlde osteoartrite bağlı şikayetlerde artma görülebilir.

Kireçlenmenin etkilerini azaltmak için egzersizin yanında başka cerrahi dışı yöntemlerden de söz edilebilir. Semptomatik yavaş etkili ilaçlar, kireçlenme tedavisinde tercih edilen, günümüzün modern yaklaşımlarından biridir. Kireçlenme hakkında daha fazla ayrıntılı bilgi için https://osteoartritileyasam.com/ adresini ziyaret edebilirisiniz.

Bu gönderiyi değerlendir
Yorum yapın