Kondilom Virüsü Kimler İçin Tehlikelidir?

HPV human papilloma virüsünün genetik bölgede oluşturduğu siğiller Kondilomlardır. Kadın ve erkeklerde görülse de genital yapı açısından kadınlar için daha risklidir. Kanser; Rahim ağzında servik hızla hücre çoğalmasıdır. Buna kondiluma  planum virüsü neden olur. Yaklaşık 200’ün üstünde alt tipi bulunmaktadır. Bunların HPV 16–18-31-33 tipi yüksek riskli olup kadınlarda rahim ağzı kanserine yol açmaktadır. Erken dönemde tanı önemlidir. Kondilom tedavisi yapılsa da doğurganlığı olumsuz yönde etkilemektedir.

Genetik siğil ve Kondilom Tedavisi Nasıl Yaplır?

Bu virüsü kapan kişinin deri kenarlarındaki çatlaklardan içeri giriyor ve tamamen temas ile bulaşıyor. Kondilom Tedavisi ve teşhisi geciktiği zaman tüm vücudun diğer bölgelerine yayılır. Kondilom görsel anlamda belirti vermesinin dışında yer aldığı lokasyona bağlı olarak kanama, kaşıntı yolu ile kendini gösterir. HPV enfeksiyonu bulaşmış her hangi bir belirti vermeyen kişilerin aşılama programına alınarak takibi sağlanır. HPV bulaşmış herhangi bir lezyon olmayan kişilerde şüpheli teması olduysa böyle bir durumda doktora başvurabilir Hpv virüsü tedavisi HPV virüsüne bağlı olarak doku değişikliği olan kişilerde cerrahi tedavi uygulanır.

Kadında Kondilom Tedavisi nasıl olur?

Kadınlarda rahim ağzına yani servik bölgesine yerleştiğinde, bir süre sonra kansere neden olabilir. Kanser oluşturma özelliğine göre virüsler düşük riskli ve yüksek riskli olarak ikiyi ayrılır. Kadınlarda genetik bölgelerde oluşan HPV 16-18-31-33 yüksek riskli tipidir. Kadınlarda servik kanserine oluşturan tipidir. Cinsel ilişki dışında genital bölgenin birbirine sürtünmesi teması ile bulaşır.

Kaynak; https://www.cemozluk.com

 

Bu gönderiyi değerlendir

“Kondilom Virüsü Kimler İçin Tehlikelidir?” üzerine 4 yorum

 1. Kimin başına geldiyse çok geçmiş olsun bir dönem uğraştığım bi rahatsızlık Cem hoca işinde iyidir herkese tavsiyem bir uzmana görünmelisiniz.

  Yanıtla
 2. Bu hastalık her geçen gün yaygınlaşıyor ve toplumumuzdaki bilinçsizlik sebebiyle üroloji uzmanına gözükmek ayıp gibi görülüyor.Bu Cem hoca televizyona falanda çıkıyor işinde iyi biri gibi.

  Yanıtla
 3. Kesinlikle göz ardı edilmemesi gereken insanın yaşam kalitesini etkileyen bir durum. Ben de böyle bir durum yaşamıştım yaklaşık 2 sene kadar bu sorun ile yaşadıktan sonra Cem Hocam sağolsun bu sıkıntılarıma son verdi.

  Yanıtla
 4. Bir ara bazı problemler yaşamıştım bu ve başka konularda insan başta gitmeye çekiniyor ancak cem hoca ile tanıştıktan sonra korkucak cekinip utanicak birsey olmadığını faek ettim. Şimdi çok daha özguvenliyim..

  Yanıtla
Yorum yapın