Kulak İçi İşitme Cihazı Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Doğuştan veya sonradan edinilen işitme kayıpları yaşayan birçok kişi bulunmaktadır. Bu kişiler yaşadıkları işitme kayıplarının nedenlerine göre tedavi edilirler. Bazı işitme kayıpları medikal tedavi sürecinden sonra hızla düzelebilir. Bazı işitme kayıpları ise kaybın meydana gelme nedenine göre yapılan cerrahi tedaviler ile düzelebilirler. Bunun dışında bazı kişilerin işitme kayıpları için medikal veya cerrahi tedavi yapılamadığı durumda işitme cihazları kullanılır. İşitme cihazlarından en yaygın kullanılanlardan biri kulak içi işitme cihazlarıdır.

Kulak İçi İşitme Cihazları

İşitme kayıplarınızda kullanabileceğiniz en iyi cihazları Sİ-SER şubelerinde bulabilirsiniz. Kulak içi cihazlar teknolojik gelişmeler ile birlikte giderek küçülmüştür. Kulak arkasına takılarak kullanılan işitme cihazlarında bulunan elektronik olan bütün kısımları sıkıştırılmış ve olabildiğince küçültülmüştür.

Kulağın arkasında bulunmasına rağmen küçük bir gövde ve ince hortumu ile ortam seslerini alıp yükselterek kulağa iletilmesini sağlayacak şekilde üretilmiştir. Kulak arkasında bulunan bu işitme cihazları ancak dikkatli bakıldığı takdirde görülebilmesine rağmen birçok hasta kulakta bu cihazların görünmesini istemeyebiliyor.

Estetik kaygısı olan kişiler içinde dışarıdan görünmeyen kulak içi işitme cihazları kullanıyoruz. Bu hastalarımız için Earnet Mikro işitme cihazı, kulak içi cihazlarımız arasında en küçük olanıdır. Estetik kaygılarınız bulunuyor fakat işitme cihazı kullanmanız gerekiyorsa Sİ-SER şubelerinde Earnet Mikro işitme cihazını deneyebilirsiniz.

Kulak İçi İşitme Cihazları Avantajları Nelerdir?

Kulak içi kulaklıkların kullanımı oldukça kolaydır ve konforludur. Estetik açıdan herhangi bozulmaya yol açmazlar. Geniş frekans aralığına sahiptir. Küçük yapısı ile dışarıdan görünmeden ve rahatlıkla kullanım sunar. Genel olarak kulak arkası cihazları ile aynı şekilde çalışır.

Kulak İçi İşitme Cihazı Kullanım Dezavantajları Nelerdir?

Kulak içi işitme cihazları kullanımı çok konforlu ve estetik açıdan görünümü daha iyi olsa da birkaç dezavantajı bulunmaktadır. Kulak içi cihazlar kulak içinde bulunmalarından dolayı kulak kiri, kulak akıntısı, terleme gibi durumlar ile sıkça karşı karşıya kalınır. Bu nedenle servise ve bakıma daha çok gitmesi gerekecektir. Buda maliyetinizi arttırır. Mikrofon ve hoparlör çok yakın oldukları için bazen ötme ve yankı yapabilirler. Tek mikrofona sahip olmaları nedeni ile seslerin yönünü algılamada sorunlar yaşanabilir. Pili tüketmeleri diğer cihazlardan fazladır. Sİ-SER şubelerinde size en uygun işitme cihazını bulabilir ve bilgi alabilirsiniz.

Bu gönderiyi değerlendir
Yorum yapın