Migrenin Evde Bitkisel Tedavisi, Doğal Çözümü

Migrenin doğal yollarla tedavisi veya migrenin evde bitkisel tedavisi, yoğun olarak hissedilen baş ağrısının azaltılması ve migren ağrılarının önlenmesine yönelik yapılmaktadır. Özellikle magnezyum eksikliğinden kaynaklı olduğu düşünülen migren ağrıları için takviye edici gıdalar ve bitki kürleri uygulanabilmektedir.

Migrenin evde bitkisel tedavisi yapılırken aynı zamanda bir uzman desteği alınması da önerilmektedir. Her ne kadar kesin tedavisi olmayan bir hastalık olarak bilinse de bazı durumlarda belirli tedavilerle önemli ölçüde azaltılması mümkün olmaktadır.

Migren ağrılarına yönelik destek verici uygulamalar şu içerikler ile hazırlanmaktadır:

 • Nane yağı ya da nane kürü uygulaması
 • Zencefil çayı
 • Lavanta çayı ya da lavanta yağı uygulaması
 • Kekik yağı
 • Aslanpençesi çayı
 • Biberiye kürü
 • Anason kürü
 • Kediotu kürü

Migren Ağrıları Nasıl Tespit Edilir?

Migren ağrısının diğer baş ağrılarından ayırt edilmesi, bazı belirtilerin takip edilmesi ile mümkün olmaktadır. Farklı nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan baş ağrılarının yanı sıra şu belirtiler ile migren tespiti yapılabilmektedir:

 • Baş ağrısının farklı bir nedene bağlanamaması
 • Baş ağrısının yaşanması esnasında mide bulantısı ve kusma meydana gelmesi
 • Baş ağrılarının iltihap zonklaması şeklinde meydana gelmesi
 • Baş ağrısının ışıkla birlikte artış göstermesi
 • Baş ağrısının yüksek sesle artış göstermesi

Bu belirtiler herkeste farklı şekilde meydana gelmektedir. Fakat tarif edilen belirtilerden iki ya da daha fazlasının aynı anda oluşması, baş ağrılarının migren sebebiyle ortaya çıktığına işaret etmektedir.

Migren Tedavisi için Evde Neler Yapılabilir?

Migren ağrılarına yönelik evde yapılacaklar, oluşan ağrıların farklı bir hastalıkla ilişkilendirilmediğinden emin olunduktan sonra uygulanmalıdır. Aksi durumda migren için iyileştirici olduğu düşünülen önerilerin iyileştirici etkisi olmamaktadır.

Migren tedavisinde en çok önerilen bitki tüketimlerinden birisi de zencefil çayıdır. Zencefil çayının düzenli olarak tüketilmesi halinde önleyici bir tedavi de uygulanmış olmaktadır. Ağrının oluşmasını beklemeden tüketilen zencefil çayı ağrı esnasında da oldukça etkili bir yöntem olarak tercih edilmektedir.

Rahatlatıcı ve uçucu yağlar ile yapılan baş masajları da migren ağrılarında etkileyici bir yöntem olarak bilinmektedir. Örneğin uyku öncesinde lavanta yağının baş bölgesine uygulanması rahatlatıcı bir uyku için önerilmektedir.

Migrenin evde bitkisel tedavisi yapılırken su tüketimine de özen gösterilmelidir. Su tüketiminin azaltılması sonucunda ağrılar daha sık meydana gelebilmektedir. Bu sebeple günde en az 2 litre olacak şekilde su tüketiminin sağlanması gerekmektedir.

Migren Ağrılarında Nane Tüketimi

Nanenin migren ağrılarındaki iyileştirici etkisi, hem çay olarak tüketimiyle hem de yağ olarak tüketimiyle mümkün olmaktadır. Nane çayı rahatlatıcı ve ferahlatıcı etkisiyle yalnızca migren ağrılarına değil farlı sebeplerle oluşan baş ağrılarına da tedavi yöntemi olarak uygulanmaktadır.

Nane çayı günde bir bardak olacak şekilde düzenli olarak tüketilmelidir. Çayın yapılma şekli ise bir bardak ölçüde sıcak suyun içerisine bir tutam taze nane eklenerek sağlanmaktadır. Nane çayının demlenme süresi ortalama 3-4 dakika olacak şekilde belirlenmektedir.

Nanenin haricen kullanımı ise yağ olarak baş bölgesine ve şakaklara sürülerek yapılmaktadır. Nane yağı bulunmadığı durumlarda taze nanenin başa sarılmasıyla da iyileştirici bir etki sunabilmektedir.

Migren Ağrıları için Biberiye Çayı Nasıl Hazırlanır?

Biberiye çayının migren tedavisi için hazırlanması, diğer bitki çaylarında da olduğu gibi demleme şeklinde olmaktadır. Bir bardak ölçüsünde sıcak suya bir tutam olarak eklenen biberiyenin 3-4 dakika bekletilmesi ile hazır hale gelmektedir.

Biberiye çayının tüketiminin düzenli olarak günde üç defa tüketilmesi önerilmektedir. Fakat uygulanan bu tedavi yöntemi iki hafta sürmelidir. Üçüncü haftanın sonunda günde iki bardak olacak şekilde içilmesi önerilmektedir.

Migren Ağrılarına Yönelik Öneriler

Migren ağrılarının giderilmesi için yapılacaklar, farklı bitkilerin düzenli bir biçimde tüketilmesini gerektirmektedir. Fakat buna ek olarak yaşam şekillerinde ve beslenme şekillerinde de farklılıklar yapılması zorunlu olmaktadır. Migren tedavisi için sunulan öneriler şu şekildedir:

 • Işığa ve sese duyarlı olan migren, uyku ortamının karanlık ve sessiz olmasını gerektirmektedir.
 • Migren ağrılarının önlenmesi için günlük su tüketiminin 2 litre ve üzerinde olması gerekmektedir.
 • Magnezyum eksikliği ile oluştuğu düşünülen migren ağrılarının tedavisinde magnezyum içerikli baklagillerin tüketilmesi önerilmektedir.
 • Stres ve kaygı durumlarında tetiklenen migren ağrıları, sakin ve dingin bir hayat ile azalmaktadır.

Migrenin evde bitkisel tedavisi yapılırken herhangi bir iyileşme durumu görülmemesi durumunda farklı nedenlerin olması göz önünde bulundurularak bir uzman desteği alınması gerekmektedir.

Bu gönderiyi değerlendir
Yorum yapın