Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 14 °C
Parçalı Bulutlu

Motivasyon Nedir?

06.01.2021
A+
A-
Motivasyon Nedir?

Motivasyon nedir? Neden bazı şeyleri yaparken kendimizi tutulmuş gibi hissediyoruz ve bazılarını ise bırakamayacağımızı düşünüyoruz? Birçok insan ,yanlış olarak kendilerinin sadece tembel olduklarını veya iradeli olmadıklarını düşünmektedir. Ancak eksik oldukları nokta kendi zihinlerini, motivasyonlarını ve işleyiş biçimlerini doğru bir şekilde anlamamalarıdır.

Motivasyon, bir veya birden çok insanı belirli bir yöne ve amaca doğru devamlı şekilde harekete geçirmek için yapılan çabaların toplamıdır. Motivasyon harekete geçirici, hareketi devam ettirici, olumlu yöne yöneltici şekilde yapılır. Birini bir şey yapmaya zorlayabilirsiniz ama o kişiyi bu şeyi yapmak istemeye kesinlikle zorlayamazsınız. İstemek için gereken arzu içten gelmelidir. O arzu sizin motivasyonunuzdur. Güdülenme düzeyinizdir. Güdülenme içsel ve dışsal olarak iki şekilde olmaktadır. Önerilen güdülenme içsel güdülenmedir. Çünkü dışsal güdülenmede insan çevrenin etkisiyle bir şeyleri yapmaya karar verir ve bu da kalıcı olmaz. Fakat içsel güdülenmede insan kendi isteklerini ön plana aldığından motivasyonu daha güçlü ve kalıcı olur.

Motivasyonunuzu bozan pek çok etken bulunmaktadır.

İç etkenler

 • Çalışma isteksizliği
 • Endişeye kapılmak
 • Özgüven eksikliği
 • Başarısız deneyimler
 • Umutsuzluk

İç etkenler arasında en tehlikesi daha önce yaşanılan başarısız deneyimlerdir. İnsanlar olumsuz olayları akıllarında daha net bir şekilde tuttukları için yeni bir işe atıldıklarında hep akıllarına başarısız olarak sonlanmış işleri gelir. Aslında başarılı oldukları şeyler de vardır ama onlara odaklanmak yerine başarısızlara odaklanmayı tercih ederler. Bu tercih insanın elinde olup bunu hayatınızı her alanına entegre etmeniz başarılı olduğunuz alanları aklınıza getirip kendinizi içsel olarak güdülemeniz gerekmektedir. İnsan kendini tanımalı neyi iyi neyi kötü yaptığını bilmelidir. Başarılı olduğunuz alanlarla ilgili çalışmalar yaparak güçlü yanlarınızı daha da güçlendirirseniz hem içsel motivasyonunuz bundan olumlu etkilenir hem de hayat başarınızda bir yükselme olacağını fark etmiş olursunuz. Böylece diğer saydığımız etkenlerin etkisini de azaltmış oluruz.

Dış etkenler

 • Çevre
 • Aile
 • Arkadaşlar

Burada sizinle paylaşmak istediğim çok anlatılan bir motivasyon hikayesi var. Ali bir vagon işçisidir. Hayata pozitif bakan içsel motivasyonu yüksek birisidir. Fakat bir arkadaşının olumsuz söylemlerinden çok etkilenerek olumsuz düşüncelere yatkın bir hale gelmiştir. Bir gün vagonu temizlerken diğer arkadaşları onun çıktığını düşünüp vagonu üstüne kilitlerler. Vagonun bulunduğu yer soğutma mekanizmasının hemen yanıdır. Ali burada donarak öleceğini düşünür orda bulunan bir kartonun içine girer ve kendince ölümü bekler. Sabah olup işçi arkadaşları onu gelip bulduğunda Ali gerçekten donarak ölmüştür. Fakat burada işler biraz karışmıştır. Çünkü soğutucu bozuktur ve çalışmıyordur. Vagonun sıcaklığı ise normal bir sıcaklıktadır. Ali orada kendini donacağına o kadar çok inandırmıştır ki bu inancı kendini gerçekleştiren kehanet olmuştur. Sizin hayatınızda da bu ve benzeri pek çok hikaye yok mu ? Bende var mesela oldukça fazla hem de. Bir işe başlarken çevreden gelen yorumlara kulaklarımızı kapamayı öğrenmemiz gerekiyor. Yapamazsın diyenleri duymazdan gelerek yolumuza bakmamız lazım bunla ilgili de bir sağır kurbağa hikayesi vardı özet geçeyim bütün kurbağalar delikten zıplayarak çıkmaya çalışır ama diğer kurbağalar olumsuz şeyler söyler hiçbiri yapamaz sadece bir tanesi başarır onunda kulakları söylenen şeyleri duymadığı için. .Hayatta bir şeyleri başarmak istiyorsanız olumsuz şeylere gözleriniz kör kulaklarınızda sağır olmalıdır..

Özetle

Kendinizi motive etmek için

 1. Erteleme davranışından uzak durun, aklınıza koyduğunuz şeyleri hemen o an yapmak için çaba sarf edin.
 2. Kendinize engel olmayın, olumsuzluklara değil güçlü yanlarınıza odaklanın.
 3. Kendinize güvenin, inanın ve kendinizi sevmeyi asla bırakmayın.
 4. Merak edin, evrende cevaplanmamış milyonlarca soru olduğunu unutmayın.
 5. Çalışmayı bir zorunluluk olarak görmeyin, isteyerek zevkle çalışmak için kendinize nedenler bulun.
 6. Bahanelerden uzak durun, unutmayın herkesi kandırabilirsiniz ama kendinizi asla.
 7. Başarısız olmaktan korkmayın, her başarısızlık sonucunda yeni bir bilgi öğreneceğinizi bilin
 8. Ve unutmayın bu hayat bir kez yaşanıyor, elinizden gelenin en iyisi yaşamanız gerekmiyor mu sizce de ?

Kendinize sağlığınıza güzel bakın. Ruhunuzu dinlendirin.. Bol motivasyonlu yüksek enerjili bir hafta sizle olsun..

Psk. Dan. Gökçe Artun
1994 yılında  doğdum. İlkokul hayatımı Manisa’da, lise hayatımı İzmir’ de geçirdim. En büyük hayalim psikolojik danışman olmaktı ve bu hayali 2017 yılında Adnan Menderes Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık bölümünden mezun olarak gerçekleştirdim.Mezun olduktan sonra özel sektörde eğitim danışmanlığı yaptım.Özel bir dershanede rehber öğretmen olarak çalıştım.Bu süreçte bir çok mesleki eğitim aldım.Daha sonra milli eğitime atanıp okul psikolojik danışmanı/rehber öğretmen olarak görevimi yerine getirmekteyim.Şuan Van ilinde doğu görevini yapan bir öğretmenim. Mesleğime duyduğum saygının onu en iyi şekilde yapmakla olacağını düşünenlerdenim.Bu amaçla yoluma devam ediyorum.Yaptığım araştırmalar,okumalar,kendi dünyamla birleştirdiğim yazılar sitede bulunmakta. Benim dünyamdan hayata bakmak istiyorsanız yazılarımı takip edebilirsiniz.Ayrıca sosyal  medyada burdan olduğumdan daha aktif bir şekilde paylaşımlar yapıyorum.İnstagram sayfamı da çok aktif bir şekilde kullanıyorum.Beni ordan da takip edebilirsiniz. Sevgi ve saygıyla♥️ Kullanıcı adım :gokceilepdr
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.