Doğal Sakal Gürleştirme Yöntemleri

Bu makalemizde doğal sakal gürleştirme yöntemleri ve doğal yöntemlerle sakal gürleştirme yöntemleri ile ilgili bilgiler vereceğiz. Erkekler için seyrelen saçlar ne kadar önemliyse seyrek sakal sorunu da o kadar önemlidir. Sakallarının görünümleri için önemli olduğunu düşünmelerinin yanı sıra erkek olduklarının bir kanıtıdır sakal. Bu nedenle erkekler ergenliğe girdiklerinde ilk takıldıkları nokta sakallarının çıkıp çıkmadığıdır.

Normal şartlarda bir erkeğin 17 yaşına kadar sakalsız olması olağan bir durumdur. Fakat 17 – 20 yaşları arasında sakal çıkmayan bir erkek köse olma sorunu ile karşı karşıya kalabilir. Bu durumda önce tıbbi inceleme yapılarak hormon durumu tetkik edilmeli ve sakal gürleştirme için gereken tedavi uygulanmalıdır.

Sorununuz bu kadar ciddi değilse, sakal gürleştirmek için uygulayabileceğiniz yöntemler vardır. Aklınızdan geçen soruyu duyar gibiyiz: “Seyrek sakal nasıl gürleşir?”

 

Sakal Gürleştirme Yöntemleri

Tıraş Olarak Sakal Gürleştirme

Sakalım seyrek çıkıyor ne yapmalıyım sorusuna ilk cevap bu olacak. Geçmişten bugüne kadar gelen en eski yöntemlerden biridir; tıraş olarak sakal gürleştirme. Fakat bu noktada ters tıraşın daha etkili olduğu yanlışı vardır. Ters tıraş olarak sakal gürleştirmez, cildinizi sadece tahriş edersiniz. Enfeksiyona yakalanmanıza bile neden olabilecek ters tıraş yöntemi, sakallarınızı kaybetmenize varan sonuçlar doğurabilir.

Bu yöntemin doğru uygulanışı; kişinin her sabah jilet ya da ustura ile doğru tıraş yöntemini uygulayarak tıraş olmasıdır. Zamanla uygulanması sonrasında sonucunu görebileceğiniz bu yöntem tüy şeklinde olan sakallarınızı sertleştirir ve çoğaltır.

Doğal Yöntemlerle Sakal Gürleştirme

Sakal Gürleştirme Yöntemleri

Sakal kalınlaşması için ne yapmalıyım diye soruyorsanız uyku ve vitamin yeterliliğinize dikkat etmelisiniz. Vücudun genel işlem merkezinin işlemesi için alması gereken vitaminler vardır. Bu vitaminler her bölgeye yarar sağladığı gibi seyrek sakal sorunu çözümüne de yardımcı olmaktadır. Hücrelerin yenilenmesi ve cildin beslenmesi bu anlamda önemli bir noktadır. Bunu sağlayacak vitaminlerin düzenli olarak alınması gerekir.

E vitamini cildi besleyen ve hücreleri yenileyen özelliği ile seyrek sakal sorununda size fayda sağlayacaktır. Çinko ise kıl köklerini besleyerek sakallarınızın gürleşmesini sağlar. Bu faydaları vitaminlerin ilaçlarla değil doğal yollardan alınması daha faydalı olacaktır. E vitamini için zeytinyağı ve kuru yemişler, çinko için ise kabak çekirdeğini gereken miktarlarda düzenli olarak tüketebilirsiniz. Ayrıca Güneş ışınlarından alacağınız D vitamini de önemli bir yere sahiptir.

Sakal gürleştirme için düzenli bir uykunun da önemi büyüktür. 23.00 ile 04.00 saatleri arasında uykuda olmanız durumunda, vücudunuz hücre yenilemesi yapacaktır. Hücrelerinizin yenilenmesi sakallarınızın gürleşmesini de doğrudan etkileyecektir.

sakal gürleştirme yöntemleri

Sakal Gürleştirmek İçin Doğal Yöntemler

Evde kolaylıkla uygulayabileceğiniz doğal bakım yöntemleri sakal gürleştiren çözümler arasında en etkili yöntemlerdendir. Uygulayabileceğiniz birkaç bakım şöyle uygulanır:

Buz ve Sarımsak Yöntemi: Sakal gürleştirme yöntemlerinden biri de buz ve sarımsak ile yapılan uygulamalardır. Buzu sakalınızın çıkmasını istediğiniz bölgeye sürüyorsunuz. Soğuyan bölgeye ikiye kestiğiniz sarımsakları cildinizi tahriş edene sürtüyorsunuz. Yüzünüz kızarana kadar işleme devam etmeniz gerekiyor. İşlem acı verici olsa da uygulayanlardan alınan sonuçlara göre olumlu yanıt veren yöntemlerden biridir.

Badem Yağı: Sakal gürleştirmede en etkili yöntemlerden birisi de badem yağı kullanımıdır. Kıl köklerini besleme özelliği ile bilinen badem yağını, sorun olan bölgeye sürüp, masaj yaparak iyice yediriyorsunuz. Sonrasında bir saat süreyle bölgede bekleterek cildinizin yağı iyice emmesini sağlamalısınız.

Bu bakımdan olumlu sonuç almak için düzenli uygulamalı ve doğal badem yağı kullanmalısınız. Doğal badem yağına eczanelerden alarak ulaşabilirsiniz.
Fakat sakal gürleştirme konusunda en kesin sonucun da; uzman bir hekim tarafından gerçekleştirilmiş sakal ekimi olduğu da bilinen bir gerçektir.

Sakal Ekimi

Sakal Ekimini Hangi Doktor Yapar?

Sakal ekimini hangi doktor yapar sorusu seyrek sakal sorunu yaşayanlar tarafından merak ediliyor. Sakal ekimini plastik cerrah yapmaktadır.

Bu gönderiyi değerlendir

“Doğal Sakal Gürleştirme Yöntemleri” üzerine bir yorum

  1. Sık sık sakalları ile ilgili problem yaşayan birisi olarak yazınızdan çok faydalandım. Detaylı ve doyurucu bir yazı olmuş. Teşekkürler.

    Yanıtla
Yorum yapın