Solgun Cilt İçin Doğal Yöntemler (Çok Etkili)

Solgun cilt için doğal yöntemler ve uygulamalardan sonra mükemmel bir cilde kavuşabilirsiniz. Kim parlak ve kusursuz bir cilt istemez ki? Sonu gelmeyen cilt bakımı tavsiyeleri ve her geçen gün piyasaya çıkan ürünlerle, cilt tipinize uygun bir cilt bakım rutini oluşturmak, solgunluğu gidermek için bir kâbus gibi görünebilir. Bazı yaşam tarzı değişiklikleri yapmak, bol su içmek, yeterince uyumak ve ayrıca, bu makalede bahsedeceğimiz solgun cilt için doğal ipuçlarını takip etmek, hızlı bir şekilde bu sorundan kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

Solgun Cilt

Yüzünüzde cansız ve yorgun bir görünüm, solgun cildin yaygın olarak görülen semptomlarından bazılarıdır. Cildiniz doğal parlaklığını kaybeder ve donukluk yaşarsınız. Soluk cilt belirtilerinden bazıları şunlardır:

 • Cildinizin susuz kaldığını hissedersiniz.
 • Gözlerinizin altındaki alanlar koyu görünür.
 • Cildiniz parlaklığını kaybeder.
 • Cildiniz daha koyu bir görünüme sahiptir.
 • Düzensiz cilt tonu oluşur.
 • Kırışıklıkların ve ince çizgilerin görünümü artar.

Solgun Cilt Neden Olur?

Cilt, vücudumuzun hem içten hem de dıştan bakıma ihtiyacı olan en büyük organıdır. İşte solgun cilde neden olan nedenlerden bazıları;

 • Nemlendirici Eksikliği: Cilt bakımı rutininizde nemlendirme adımını atlamayın. Nemlendirici, cildinizin üst tabakasını nemli tutarak korur.
 • Dehidrasyon: Nem, cildinizin görünümünde hayati bir rol oynar ve bu nedenle bol su içmek önemlidir. Dehidrasyon cildinizin donuk görünmesine neden olur.
 • Kuruluk: Cildinizde donukluk ve cansız görünüm ilk olarak kuruluktan başlar. Bu özellikle kış aylarında geçerlidir.
 • Ölü Deri Hücreleri: Cildinizdeki ölü deri hücreleri düzgün bir şekilde dökülmezse, yüzeyde birikmeye neden olarak cildinizin donuk, düzensiz ve kuru görünmesine neden olur.
 • Sigara Kullanımı: Sigara, cildinizdeki kolajen üretimini hasara uğratabilecek elastik lifleri ve bağ dokusunu bozar. Oksidatif stresin artmasının neden olduğu cilt hücrelerinizdeki stres, donuk cilde neden olabilir.
 • Yaşlanma: Hayatın kaçınılmaz kısımlarından biri yaşlanmadır ve cildinizde donukluğa neden olabilir. Uygun bir cilt bakım rutini izleyerek üstesinden gelebilirsiniz.

Solgun Ciltler İçin Doğal Yöntemler

Solgun cilt için doğal yöntemler şunlardır:

Limon

Limondaki C vitamini, ağartma maddesi görevi görerek cildinizin daha parlak ve ışıltılı görünmesini sağlar. Ayrıca bronzluk izlerini giderir ve parlayan bir yüz için en iyi güzellik ipuçlarından biri olarak kabul edilir. Ayrıca şeker de peeling etkisi sağlayarak ölü deri hücrelerinden kurtulmaya yardımcı olur. Bunun için 2 yemek kaşığı taze limon suyu ile aynı orandaki toz şekeri karıştırın. Karışımı yüzünüze nazikçe uygulayın. Dairesel bir hareket yapın ve yüzünüzü ovun. Yaklaşık 10 dakika kalmasına izin verin. Yüzünüzü durulamak için ılık su kullanın. Bu yöntemi haftada iki kez kullanın.

Dikkat: Evinizden dışarı çıkmadan önce güneş kremi sürmeyi unutmayın, çünkü bu çare cildinizi ışığa duyarlı hale getirebilir.

Aloe Vera

Aloe vera, besleyici ve iyileştirici özellikleri ile solgun cildi doğal olarak iyileştirmeye yardımcı olur. Vitaminler ve antioksidanlar açısından zengin olduğu için cildiniz için uygundur, cildinizi yumuşak ve parlak hale getirir. Ayrıca güneş yanıklarınızın daha hızlı iyileşmesine yardımcı olur. Bunun için 1 yemek kaşığı aloe vera jelini, 1 tutam zerdeçal, 1 yemek kaşığı bal ve süt ile birleştirin. Karışımı yüzünüze ve boynunuza eşit olarak uygulayın. 20 dakika yüzünüzde kalmasına izin verin. Yüzünüzü durulamak için ılık su kullanın. Yumuşak bir havluyla kurulayın. İstenilen sonuçlar için bu yüz paketini haftada bir veya iki kez kullanın.

Bal

Bal, kolayca bulunabilen bileşenlerden biridir ve nemlendirici ve yatıştırıcı etkileri onu kuru ve solgun ciltler için en iyi güzellik ipuçlarından biri yapar. Cildinizi iyice nemlendirerek genç bir görünüm kazandırır. Bal ayrıca antibakteriyel özellikleri ile enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olarak cildinizi lekesiz hale getirir. Yüzünüzü yıkayın ve kurulayın. Balı nazikçe yüzünüze eşit şekilde uygulayın. Yüzünüze dairesel hareketlerle masaj yapın. Yaklaşık beş dakika yüzünüzde kalmasına izin verin. Yüzünüzü yıkamak için ılık su kullanın. Bu yöntemi, her alternatif günde bir kullanmak size iyi sonuçlar verir.

Yoğurt

Yoğurttaki laktik asit cildiniz için iyidir ve yüzünüzü nemlendirerek ince çizgilerin ve kırışıklıkların azalmasına yardımcı olur. Cildinizin parlamasını sağlar, elastikiyetini arttırır ve solgun ciltten parlak bir cilt elde etmek için en iyi seçenektir. Bunun için her gün yüzünüze yoğurt sürüp 15 dakika beklettikten sonra ılık su ile durulayın.

Salatalık

Salatalık, solgun cildi canlandırmaya ve yenilemeye yardımcı olan antioksidanlara sahiptir. Cildinize serinletici bir etki verir ve teninizi iyileştirir, donuk cildinizin doğal olarak parlamasını sağlar. Ayrıca, salatalık cildinizle aynı PH seviyesine sahip olduğundan cildinizi nemli tutar. Bunun için salatalığı rendeleyin ve bir kâseye koyun. Rendelenmiş salatalığın üzerine bir miktar yoğurt ekleyin ve iyice karıştırın. Karışımı nazikçe yüzünüze ve boynunuza eşit şekilde uygulayın. Yaklaşık 5 dakika kalmasına izin verin. Yüzünüzü yıkamak için soğuk su kullanın. İstenilen sonuçlar için bu yöntemi haftada üç kez kullanın.

Esmer Şeker

Şeker, birçok cilt bakım ürününde yaygın olarak kullanılan bileşenlerden biridir. Gözenek boyutunu küçültmeye, ölü cilt hücrelerini ve kirleri yok etmeye yardımcı olur. Yüzeyinizi pul pul dökmeye yardımcı olur ve donuk cildinizin parlamasını sağlamak için mükemmel bir seçenek haline getirir. Bunun için 1 yemek kaşığı esmer şekeri, 1 yemek kaşığı bal ve 1 yemek kaşığı taze limon suyu ile iyice karıştırın. Bu peelingi kullanmadan önce yüzünüzü iyice yıkayın. Şeker erimeye başlamadan önce karışımı yüzünüze sürün. Etkilenen bölgeye yaklaşık 3-5 dakika masaj yapın. Yüzünüzü durulamak için ılık su kullanın.

Süt

Süt, donuk ciltler için en iyi cilt bakım ipuçlarından biridir. Sütte bulunan doymuş yağ, protein, kalsiyum ve C vitamini cilt dostudur. Balın nemlendirici ve antibakteriyel özellikleri cildinizin ışıltısına katkıda bulunur. Bunun için 2 yemek kaşığı sütü, 1 yemek kaşığı bal ile iyice karıştırıp karışımı nazikçe yüzünüze ve boynunuza eşit şekilde uygulayın. Yaklaşık 20 dakika yüzünüzde kalmasına izin verin. Yüzünüzü durulamak için ılık su kullanın. İdeal sonuçlar için bu yüz paketini günde iki kez kullanın.

Zerdeçal

Zerdeçal, güçlü antioksidan ve antienflamatuar özelliklerini, doğal olarak yüzdeki donuk cildi tedavi etmeye yardımcı olan kurkumin adı verilen bir bileşikten alır. Zararlı serbest radikalleri ortadan kaldırarak cildinizin zarar görmesini engeller. Zerdeçal ve gram un kombinasyonu cildinizi esnek, temiz ve parlak tutar. Toz zerdeçala macun kıvamına gelecek kadar su ekleyin. Macunu yüzünüze ve boynunuza eşit şekilde nazikçe uygulayın. Kuruması için yaklaşık 15 ila 20 dakika yüzünüzde bırakın. Yüzünüzü yıkamak için sade su kullanın. Bu yüz paketini haftada bir veya iki kez kullanmak size en iyi sonuçları verir.

Solgun Cildi Önlemek İçin İpuçları

1. Doğru Cilt Bakım Ürünlerini Seçin

Cilt bakımı söz konusu olduğunda doğru ürünü seçmek çok önemlidir. Aklınızda bulundurmanız gereken aşağıdaki hususlar şunlardır:

 • Hafif ve cildinizin PH seviyelerini dengeleyen bir temizleyici seçin.
 • Cilt tipinize uygun bir temizleyici seçmelisiniz.
 • Kuru cildiniz varsa krem ​​bazlı yoğun bir nemlendirici seçin.
 • Yağlı ciltler için jel bazlı ve hafif losyon bazlı nemlendirici kullanın.

2. Eksfoliyasyon İpuçları

Eksfoliyasyon, cildin taze tabakasını açığa çıkaran ölü cilt hücrelerinin tabakasını ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Eksfoliyasyon işlemi cildinizi sağlıklı, pürüzsüz ve sağlıklı tutar ve ona dolgunluk verir. Bu işlemi haftada bir veya iki kez yaptığınızdan ve daha fazla yapmadığınızdan emin olun.

3. Makyaj İpuçları

Makyaj, günlük rutinlerimizin çoğunun önemli bir parçası haline geldi. Ancak cildinizi iyice korumak için, makyaj gözeneklerinizi tıkayabileceğinden yatmadan önce makyajı tamamen çıkarmak için yüzünüzü temizlediğinizden emin olun.

4. Diyet ve Yaşam Tarzı

Diyetinizde ve yaşam tarzınızda bazı önemli ve gerekli değişiklikler yapmak cildinize gerekli desteği verecektir.

 • Rafine şeker yerine taze meyveleri, balı diyetinize dahil edin.
 • Taze meyve tüketin.
 • Diyetinize her renkten sebze ekleyin.
 • Sağlıklı bir cilt için zerdeçal gibi baharatlar ekleyin.
 • 8 ile 10 bardak su içerek kendinizi nemli tutun.
 • İşlenmiş gıdaların tüketiminden kaçının.
Bu gönderiyi değerlendir
Yorum yapın