Sperm Testi ile İlgili Tüm Detaylar

Erkekler tarafından, sperm testi nedir ve ne işe yarar gibi konular sıkça merak edilir. Bu konu ile ilgili Erciyes Hastanesi üroloji polikliniği doktorlarından Op. Dr. Volkan Sabur ve Op. Dr. Bekir Kenan Bey’den bilgi alacağız. Aynı zamanda hastalarını bilgilendirmek amaçlı açmış oldukları www.urolojikayseri.com adresi ile kıymetli bilgilerini bize aktaran hocalarımıza sperm testi ile ilgili tüm detayları soracağız.

Sperm Testi (Spermiogram) Nedir?

Laboratuar ortamında bir erkeğin meni içinde bulunan sperm hücresinin miktarı ile kalitesini ölçmek için yapılan teste sperm testi denir. Evde sperm testi yapmak mümkün değildir.

Sperm Testi (Spermiogram) Hangi Hastalıkların Teşhisi İçin Yapılır?

Sperm testi hangi hastalıkların teşhisi için yapılır kısmı merak edilir. Erkeklerde üreme kaynaklı problemlerin tespiti için test yapılır. İnmemiş testislerde ya da varikosel gibi rahatsızlıklarda üreme sağlığını ölçmek için kullanılan bir testtir. Ayrıca kanser tedavisi sonrasında üreme yetisinin etkilenip etkilenmediğini öğrenmek için de yapılır.

1 yıl boyunca düzenli ve aralıksız olarak ilişki yaşanmasına rağmen çiftlerin çocuğu olmuyorsa bu durumda spermiogram testi istenecektir. Kısırlık tedavileri için belirleyicidir.

Sperm Testi (Spermiogram) Nasıl Yapılır?

Sperm Testi (Spermiogram) Nasıl Yapılır?
Sperm Testi (Spermiogram) Nasıl Yapılır?

Sperm testi nasıl yapılır konusundan önce örnek vermeden en az 3 gün en çok 5 gün cinsel perhiz uygulamak gerektiğini bilmek önemlidir. Böylece daha sağlıklı semen analizi yapılabilir. Kimsenin olmadığı odaya semen verecek kişi alınır ve verilen kabın içine meninin konması istenir. Bu kap steril olup örnek inceleme için laboratuara gönderilir.

Sperm Testi Hakkında Sık Sorulan Sorular

Sperm Testi Sonucunun Doğru Olmadığından Şüpheleniliyorsa Ne Yapılmalı?

Dış etkenler ya da verilen perhiz sürelerine uyulmaması sonuçların yanlış olduğu izlenimine kapılmanıza neden olabilir. Sperm testi sonucunun doğru olmadığından şüpheleniliyorsa ne yapılmalı diye düşünebilirsiniz. Bu durumda aynı testi 1 hafta sonra tekrarlayıp doğru sonuca ulaşabilirsiniz.

Sperm Hareketi Nasıl Artırılır?

Sperm hareketliliğinin az olması kısırlık sebeplerinden biri olarak görülebilir. Bazen de varikosel, hormonal sebepler de sperm hareketliliğini azaltabilir. Ayrıca yanlış beslenme düzeni, sigara ve alkol kullanımı da sperm hareketliliğini azaltan başka faktörlerdir. Sperm hareketi nasıl arttırılır diye merak ediyor olabilirsiniz. Sperm miktarını ve kalitesini etkileyen tüm etkenler de ortadan kalktığı zaman sperm hareketliliği artacaktır. Ayrıca Arı sütü, bal, polen destekli karışımların sperm hücresini artırdığına yönelik kanıtlar mevcuttur.

Spermde Morfoloji Bozukluğu Nasıl Tedavi Edilir?

Spermde var olan morfolojik bozukluklar da kısırlığa sebep olabilir. Beslenme düzenine dikkat etmemek, sağlıksız yiyecekler tüketmek, alkol, sigara ve uyarıcı madde kullanmak sperm kalitesini ve morfolojisini etkiler. Varikosel ve hormonal bozukluklar da morfolojiyi olumsuz etkiler.Bu olumsuzluklar ortadan kalkınca morfolojik problemler de önemli ölçüde ortadan kalkar.  Doktorunuzla konuşup bu konuda neler yapabileceğinizi de sorabilirsiniz. Arı sütünün spermin morfolojik bozukluklarına kısmen de olsa çözüm sunduğu gözlemlenmiştir.

Sperm Testi Hangi Bölümde Yapılır?

Güvenilir ve sperm testi konusunda deneyimli bir sağlık kuruluşunda üroloji bölümüne giderek sperm testi yaptırabilirsiniz. 

Sperm Testi Sırasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Sperm Testi Sırasında Nelere Dikkat Edilmelidir?
Sperm Testi Sırasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Semen örneği vermek her erkek için kolay olmayabilir. O sebeple de sperm testi sırasında nelere dikkat edilmelidir ve neler yapılmalıdır konusunda bilgi sahibi olmak sonuçların güvenilir olmasını sağlayacaktır.

  • Semen örneği verirken mümkün olduğunca gerilmeyin ve stresten uzak durun. Aksi halde örnek vermeniz zorlaşabilir.
  • Size verilen kap steril bir nesne olduğundan dış ortamdan olumsuz bir etkiye uğramasına izin vermeyin. Tersi durumda bu etken sonuçlara yansıyacaktır.
  • Sperm testi sırasında spermi etkileyecek kayganlaştırıcı, tükürük gibi dış etkenlerden uzak durun.
  • Sperm örneğini verirken hepsinin kabın içine girdiğinden emin olun. Eğer bir kısmı koyarken döküldü ise örnek verilirken görevliler mutlaka bilgilendirilmelidir.

Spermiyogram /Sperm Testi Kaç Günde Çıkar?

Spermiyogram testi kaç günde çıkar ve nasıl öğrenebilirim diye merak edebilirsiniz. Tam donanımlı bir hastanede yaptırdığınız testin sonucunu ortalama 3 saate öğrenebilirsiniz.

Sperm Kalitesi İçin Dikkat Etmeniz Gerekenler

Sperm Kalitesi İçin Dikkat Etmeniz Gerekenler
Sperm Kalitesi İçin Dikkat Etmeniz Gerekenler

Erkeklerde sperm hücresi üretimi yenilip içilenlere ve kaliteli yaşam şekline göre değişir. Sperm kalitesi için dikkat etmeniz gereken birçok faktör vardır.

  • Düzenli spor ve egzersiz yapmak gerekir.
  • Doğal ve sağlıklı besinler ile dengeli şekilde öğünler ayarlanmalıdır.
  • Sigara, alkol, uyuşturucu ve uyarıcı maddelerden uzak durulmalıdır.
  • İş ortamı stresli ve sağlıksız ise mümkünse iş değişikliğine gidilmeli ya da iş yerinin olumsuz etkilerini üzerinizden atacak çözümler bulmalısınız. 
  • Fast food tüketimini azaltıp ev yemekleri yemeye özen gösterin.
  • Cinsel yolla bulaşan hastalıklara dikkat edin.

Fast Food Tüketimine Dikkat!

Fast food tüketimine dikkat edilmesi sağlıklı bir bedenin ilk şartıdır. Fast food tarzı yiyecekler işlenmiş gıdadır. İçerisinde kıvam artırıcı, tatlandırıcı, iştah açıcı, çin tuzu gibi çeşitli katkı maddeleri vardır. Bu maddelerin büyük çoğunluğu zaman içerisinde vücudunuzda birikir ve çeşitli hastalıklara davetiye çıkarır. Çeşitli hastalıklara yol açmasının yanında üreme sağlığını da olumsuz etkiler. Kadınlar ve erkeklerde fast food tüketimine dikkat edilmediği zaman da çeşitli kısırlık problemleri ortaya çıkar. Sağlıklı yiyecek ve içecekler tüketerek bu gıdaların sperm hücresinin kalitesini ve miktarını etkilemesinin de önüne geçebilirsiniz. 

Sigara Ve Alkolden Uzak Durun!

Sigara ve alkol sperm kalitesini ciddi oranda etkileyen bir durumdur. Bunlar sadece sperm hücresinin kalitesini değil sayısını da etkiler. Spermde morfolojik problemlere ve ileri hareket problemlerine neden olabilir. Çocuk sahibi olmak isteyen ancak olamayan çiftlerin sigara ve alkolden uzun bir süre uzak kaldıktan sonra çocuk sahibi olması istenir. Çocuk sahibi olmadan önce en az 3 ile 6 ay arasında çiftler sigarayı bırakmalıdır. Çünkü sigara ve alkol üreme sağlığını olumsuz etkileyen bir etkendir. Bıraktıktan 6 ay sonra sperm kalitesi ve sperm hücresi sayısı da artacaktır. Spermde ortaya çıkan morfolojik sıkıntılar bebeğinizin sağlık problemlerine yatkın olmasına da sebep olur. Sigara ve alkolden uzak durarak sağlıklı üreme yetisine sahip olabilirsiniz.

Çalışma Ortamınız Da Önemli

Sperm kalitesini stres, kaygı, üzüntü ve moral bozukluğu etkiler. İş yerinde huzurunuz yoksa ya da yoğun tempoda çalışıyorsanız bu durum sperm kalitesini ve sperm miktarını etkileyecektir. Sperm kalitesi için çalışma ortamınız da önemlidir. Mümkün olduğunca stresten uzak yaşamak ve dinlenebilmek gerekir. Kendinize vakit ayırıp kafanızı farklı şeylerle meşgul etmek sperm kalitenizi artırıp sağlığınıza da iyi gelecektir.

Aşırı Sıcak Kısırlık Nedeni

Erkeklerde sperm kalitesini ve sperm miktarını etkileyen en önemli etkenlerden biri aşırı sıcaklardır. Aşırı sıcak kısırlık nedeni olarak ortaya çıkabilir. Testis ısısı ve testin kanlanması olması gerektiği kadar değil ise bu durumda sperm miktarı azalır. Sperm hücreleri aşırı sıcakta ölür ve kalitesi bozulur. Aşırı sıcak ve kiloya bağlı olarak testislerde ortaya çıkan ısı da kısırlığa sebep olacaktır.

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar hem kişinin kendi sağlığı hem de üreme sağlığı açısından önemlidir. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar erkeklerde sperm kalitesinin bozulmasına sebep olabilir. Sperm kanalında ortaya çıkacak iltihap sperm üzerinde ciddi sorunlara yol açacaktır. Bazı durumlarda spermin DNA’sında hasara da sebep olur. O sebeple ilişki sırasında cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı korunma yöntemleri kullanın. Detaylı bilgi için https://www.urolojikayseri.com/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Bu gönderiyi değerlendir
Yorum yapın