Tırnaktaki Beyaz Lekeler Nasıl Geçer?

Tırnaktaki beyaz lekeler, lökoniki ismi verilen bir durumun göstergesidir. Tırnaktaki beyaz lekeler, genel olarak el veya ayak tırnaklarında görülür ve tıbbi bir sorun değildir. Bazı kişilerde tırnakların her yerinde minik noktalar gibi görünen beyaz lekeler bulunurken, bazılarında ise tırnaklarda beyaz lekeler, tüm tırnağı kaplayacak kadar büyüktür. Tırnakta beyaz leke sorunu, çok sık görülen bir durumdur ve genellikle tırnaklarda beyaz leke nedeni aşağıdaki faktörlerin herhangi birinin bir sonucudur.

Tırnakta Beyaz Leke Neden Olur?

Tırnakta beyaz leke neden olur sorusu birçok yönden ele alınabilir. Tırnaklardaki beyaz lekeler, aşağıdaki durumlardan dolayı aniden ortaya çıkabilir;

  • Bir tırnak ürününe karşı alerjik reaksiyon,
  • Bir mantar enfeksiyonu (beyaz yüzeysel onikomikoz),
  • Tırnak veya tırnak yatağında olası yaralanmalar,
  • Çinko ve kalsiyum gibi minerallerdeki eksiklikler.

Bu beyaz lekelerin görünümlerin de farklılık gösterir ve çeşitli şekillerde ortaya çıkabilir. Tırnak üstündeki beyaz lekeler, minik sivri noktalar, tırnak boyunca geniş çizgiler ve büyük bireysel noktalar şeklinde görülebilir. Sebebe bağlı olarak, bu beyaz lekelerin görünümleri de değişebilir. Örneğin;

  • Bir tırnak yaralanması, tırnak merkezinde büyük beyaz noktalara neden olabilir.
  • Alerjiler, genellikle tırnağın her bölgesinde küçük noktalara neden olur.

Bu beyaz lekeler sizi rahatsız ediyorsa ve onlardan kurtulmak istiyorsanız, doğru sayfaya geldiniz. İşte sizlere, el veya ayak tırnaklarındaki beyaz lekeleri temizlemeye yardımcı olabilecek birkaç basit ev ilacı;

Tırnaklardaki Beyaz Lekeler Nasıl Geçer?

Tırnaktaki beyaz lekeler nasıl geçer sorusu da yine birkaç farklı doğal yöntemle cevaplandırılabilir. Şimdi sizlere tırnaklardaki beyaz lekeler için doğal yöntemler ve uygulamalardan bahsedeceğiz;

Tırnaklardaki Beyaz Lekeler İçin Bitkisel Yağlar

Tırnaklardaki beyaz lekeler için bitkisel yağlar oldukça etkilidir. Tırnaktaki beyaz lekeleri gidermek için aşağıdaki bitkisel yağları kullanabilirsiniz;

Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı yağı, tırnakların üzerindeki beyaz lekeler gibi sorunlarına giderilmesine yardımcı olabilecek çok güçlü antimikrobiyal özelliklere sahiptir. Bu bitkisel yağ, özellikle de mantar enfeksiyonundan kaynaklanan bir sorun için oldukça fayda sağlar. 6 damla çay ağacı yağı ile ortalama 15 ml zeytinyağı birbirine iyice karıştırılır. Oluşan karışımı, tırnaklarınıza uygulayın ve iyice masaj yapın. 15 ile 20 dakika beklettikten sonra ılık suyla yıkayabilirsiniz. Bunu haftada 1 ile 2 defa yapabilirsiniz.

Lavanta Yağı

Lavanta yağı, mantar enfeksiyonunun neden olduğu kalıcı beyaz lekelerin tedavisine yardımcı olabilecek güçlü antifungal özelliklere sahiptir. Antienflamatuar ve analjezik özellikleri ise iyileşmeyi hızlandırabilir ve ayrıca, beyaz lekeler bir yaralanmanın sonucu oluştuysa ağrıyı da azaltabilir. Herhangi bir taşıyıcı yağa (zeytinyağı veya hindistancevizi yağı) 6 damla lavanta yağı ekleyin. Bu karışımı, tırnaklarınıza uygulayın ve masaj yapın. Su ile yıkamadan önce yaklaşık 15 dakika bekletin. Bir gelişme görene kadar bunu günde 2 defa yapın.

Hindistancevizi Yağı

Hindistancevizi yağı, tırnaklarda beyaz lekelerin işlenmesi söz konusu olduğunda birçok fayda sunar. Hem mantar enfeksiyonlarının hem de lekelerin gelişmesine neden olabilecek yaralanmaların tedavisinde yardımcı olabilecek antifungal ve antienflamatuar özelliklere sahiptir. Birkaç damla hindistancevizi yağı alın ve tırnaklarınıza masaj yaparak yedirin. En iyi sonuçları elde etmek için bunu günlük olarak yapın.

Portakal Yağı

Portakal yağı, tırnaklarınızdaki herhangi bir mantar enfeksiyonunun tedavisine çok yardımcı olur. Bunun nedeni, tırnaklarınızdaki beyaz lekelerin solmasına yardımcı olabilecek güçlü antifungal özellikleridir. 15 mL herhangi bir taşıyıcı yağa, 6 damla portakal yağı ekleyin. Karışımı tırnaklarınıza uygulayın ve 15 ile 20 dakika bekletin. Su ile durulayın. Bunu haftada bir defa yapabilirsiniz.

Vitaminler Ve Mineraller

C vitamini, kalsiyum ve çinko eksiklikleri de tırnaklarda beyaz lekelerin ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu nedenle, bu besinlerden yeterince almanız gerekir. Bu besinlerin iyi kaynakları olan narenciye, yapraklı sebzeler, istiridye, kuruyemiş, tavuk, süt, yoğurt ve sardalye tüketmeniz önerilir.

Limon Suyu

Limon suyu, tırnaklarınızdaki lekelerden kurtulmanıza yardımcı olabilecek harika bir ilaçtır. Herhangi bir lekesiz ve solmayan, sağlıklı tırnaklar veren C vitamini bakımından zengindir. Birkaç çay kaşığı limon suyunu birkaç damla zeytinyağı ile karıştırın. Bu karışımı tırnaklarınıza uygulayın. 20 ile 30 dakika sonra yıkayın. Bunu günde 1 defa yapmanız gerekir.

Kabartma Tozu

Kabartma tozu, el veya ayak tırnaklarındaki beyaz lekelere neden olan enfeksiyonun tedavisinde yardımcı olabilecek dezenfeksiyon özelliklerine sahiptir. Alkali yapısı, tırnaktaki beyaz lekelerin görünümünü de azaltır ve leke çıkarmaya yardımcı olur. Yarım bardak kabartma tozuyla, 4 çay kaşığı elma sirkesini karıştırın. Ardından bir miktar ılık su ekleyerek karıştırın. Karışımı geniş bir kaba aktarın ve el veya ayak parmaklarına sürerek 15 ile 20 dakika boyunca bekletin.

Yoğurt

Yoğurt, içinde doğal olarak bulunan mikropların varlığından dolayı antifungal etkiler gösterir. Mantar enfeksiyonlarının neden olduğu tırnaklarda, beyaz lekelerin tedavisi için harika bir çözümdür. Parmaklarınızı 15-20 dakika boyunca bir yoğurt kabına batırın. Daha sonra suyla yıkayın. Bunu birkaç gün boyunca günde 1 defa yapabilirsiniz.

Sarımsak

Sarımsak, çok güçlü antifungal ve antienflamatuar özelliklere sahiptir. Bu doğal ilaç, bir yaralanma veya mantardan kaynaklanabilecek beyaz lekeler için iyi sonuç verebilir. Sarımsağı iyice ezin ve tırnaklarınızın yer bölgesine sürün. Tırnaklarınızı temiz bir bezle örtün ve sarımsakların çalışmasına izin verin. Macun kuruduktan sonra, bezi çıkarın ve tırnaklarınızı ılık suyla yıkayın.

İstediğiniz sonuçları elde edene kadar bu ilaçları kullanmaya devam edin. İşte bu beyaz lekelerin tırnaklarda tekrar etmesini önlemek için birkaç ipucu…

Tırnaklardaki Beyaz Lekelerin Olması Nasıl Önlenir?

İstediğiniz sonuçları elde edene kadar bu ilaçları kullanmaya devam ederken, beyaz lekelerin tırnaklarda tekrarlanmasını önlemek için birkaç ipucuna daha göz atmayı tercih edebilirsiniz. Bu ipuçları şunlardır;

  • Tahriş edici maddelerle doğrudan temastan kaçının.
  • Kimyasal maddeleri aşırı kullanmaktan kaçının.
  • Tırnaklarınızı eğik ve kısa tutun.
  • Her yıkamadan sonra ellerinizi ve tırnaklarınızı nemli tutun.

Beyaz lekeler, ellerinize ve tırnaklarınıza özen gösterilerek kolayca önlenebilir.

Eksikliği Tırnaklarda Beyaz Lekelere Neden Olan Besinler Nelerdir?

C vitamini gibi vitaminler ile çinko ve kalsiyum gibi minerallerin eksiklikleri tırnak sağlığının bozulmasına neden olabilir ve tırnaklarınızda beyaz noktaların veya çizgilerin ortaya çıkmasına neden olabilir.

Bu gönderiyi değerlendir
Yorum yapın