Vücut Isısını Doğal Olarak Azaltacak 10 Gıda

Cıva seviyesinin yükseldiği yaz aylarında kavurucu sıcaklık bizi tamamen tüketebilir. Bunu görmezden gelirsek vücudumuz, daha büyük risk altında olacaktır.

Yaz aylarında çoğumuz susuz ve enerjisiz hissediyoruz. Bu da sıcaktan parçalandığımızın bir başka işareti oluyor. Yaz aylarında vücudumuza iyi bakmamız gerekir. Doğru beslenmekten yaşam tarzımızı değiştirmeye kadar yazın zararlı etkilerinden kurtulabilir ve kendimizi koruyabiliriz. Vücudun huzursuz bir durumunu gösteren semptomları anlamak çok önemlidir. Bunlar arasında gözlerde yanma hissi, ülserler, hazımsızlık, kabızlık, uykusuzluk, asitlik veya belki bazıları hızlı kalp atış hızı gözlemleyebilir. Vücut ısısını düşürmeye yardımcı olacak en iyi 10 gıdayı anlayalım ve herhangi bir zararlı etki olmadan yaz mevsiminin tadını çıkaralım:

1: Hindistancevizi Suyu

Yaz aylarında en iyi içecektir. Hindistancevizi suyunun doğal olarak bu yılın kavurucu yazına karşı savaşmanıza yardımcı olabilecek soğutma özellikleri vardır. Vücudunuzu nemlendirebilir ve böylece sıcaklık üreten elektrolitleri doğal olarak dengeler. Hindistancevizi suyu, malai içeriğinden dolayı dediğimiz gibi her zaman tatlıdır. Yüzünüze serinletici bir etki vermek için suyu içebilir ve kalan kısmı yüzünüze uygulayabilirsiniz.

2: Ayran

Bu sağlıklı içecek, vücudumuzu aşırı sıcakta bile serin tutmak için gerekli probiyotikler, vitaminler ve mineraller içerir. Her gün ya da günde iki defa ayran içmek, vücudunuzu soğutmaya yardımcı olabilir. Enerjinizi geri kazanmak ve vücudunuzu doğal olarak serinletmek için bir bardak soğuk ayran içmeyi deneyin.

3: Aloe Vera

Doğal soğutma maddesidir. Vücut ısısını içten ve dıştan düşürme konusunda övgüye değer bir etkiye sahiptir. Jeli, cilde uygulanabilir ve anında soğutma etkisi gösterir. Ayrıca aloe vera jel özünü, salatalık veya nane ile karıştırıp pürüzsüz bir karışım elde etmek için karıştırabilirsiniz. Aloe vera ile vücudunuzda dolaşan serinliği hissedin.

4: Nane

Türkiye’de en çok tüketilen bitkilerden biridir. Vücuttan gelen ısı etkisini nötralize etmek için genellikle yiyecek veya içeceklere eklenir. Sadece vücut ısınızı kontrol etmekle kalmaz, aynı zamanda harika bir soğutma etkisi sağlar. Lor, ayran veya limon suyuna nane eklemek size daha fazla fayda sağlayabilir.

5: Karpuz

Karpuz da Türkiye’de yaz mevsiminde sıklıkla tüketilen bir diğer meyvedir. Karpuzun içerdiği su oldukça yüksektir ve bu oranda %92 kadardır. Bu da dehidrasyonu önlemeye ve vücudu serin tutmaya yardımcı olur. Düzenli olarak tüketilirse vücut ısınızı kontrol etmenize yardımcı olabilir.

6: Salatalık

Karpuz gibi salatalık da yüksek miktarda su içerir. Ayrıca, yaz aylarında veya vücut ısınız arttığında karşılaşılan yaygın sorunlardan biri olan kabızlığı gidermeye yardımcı olabilecek lifle yüklüdürler. Salatalık sadece salatalarda değil aynı zamanda yoğun yüz bakımlarında da gözleri yatıştırmak için kullanılır. %95 su içerdiğinden vücuttaki fazla kalorilerin azalmasına da yardımcı olur. Mükemmel bir yaz partneridir.

7: Biber

Evet, doğru okudunuz! Baharatlı minik biberlerimizden bu bölümde bahsedeceğiz. Ama gerçek şu ki biberler, vücut ısınızı düşürmenize yardımcı olabilir. Araştırmaya göre kapsaisin, acı biberde bulunan etken maddedir. Tüketildiğinde, beyine vücudunuzun aşırı ısındığını ve normalden daha fazla terlediğini belirten bir mesaj göndererek serinletici bir etki yaratır. İlginç değil mi!

8: Limonlu Su

Araştırmalar, limonun C vitamini açısından zengin olmasının vücut ısısını düşürmeye yardımcı olabileceğini göstermiştir. Ayrıca yaz aylarında enerjiyi artırmaya ve taze hissetmeye yardımcı olmak için vücudu nemlendirebilir ve oksijenlendirebilir. Aynı zamanda ev yapımı elektrolitimizin önemli parçalarından biridir. Limon suyu yapmak için yarım limonun suyunu sıkın, bir tutam tuz ve ½ çay kaşığı şeker (damak zevkinize göre) ekleyip soğuk su ile karıştırın. Bu şekilde, vücudunuz için doğal bir elektrolit görevi görebilecek tüm bileşenleri eklersiniz.

9: Soğan

Soğanların bile serinletici bir etkisi olduğunu bilmek şaşırtıcı. Anti-alerjen görevi gören kersetin açısından zengin olduğu düşünülüyor. Güneş çarpmasından korunmak için de faydalıdır. Limon ve biraz tuz ekleyerek çiğ olarak tüketebilir veya salatalara, sandviçlere vs. katabilirsiniz. Köşede bulunan bu mütevazı sebzenin tadını çıkarın.

10: Kereviz

Kereviz, %90 su içerir ve yaz aylarında sizi serinletebilecek önemli besinler içerir. Kereviz ayrıca, sodyum, potasyum, demir, magnezyum, kalsiyum ve çinko bakımından da yüksektir.

Bu gönderiyi değerlendir
Yorum yapın