Ay Çekirdeğinin Faydaları

Ay çekirdeğinin faydaları arasında kolesterol düzeylerini iyileştirmek, kemik sağlığını desteklemek, sağlıklı bir detoksifikasyonu teşvik etmek, cilt sağlığını güçlendirmek, iyi bir protein kaynağı içermek, kilo vermeye yardımcı olmak, kanserin önlenmesine yardımcı olmak ve hipertansiyonu kontrol altına almak gibi önemli özellikler bulunur. Ayrıca ay çekirdeği, saç uzamasını teşvik eder, saçın parlaklığını arttırır ve kan şekerini kontrol etmeye yardımcı olur.

Ay Çekirdeği Nedir?

Kendi başına ayçiçeği harika bir dekoratif bitkidir. Bilimsel ismi helianthus annuus olan ayçiçeğinden elden edilen çekirdek, Güney Amerika’ya özgüdür. Bu besin maddesi, bakır, E vitamini, selenyum ve daha birçok önemli vitaminler içerir.

Ay Çekirdeğinin Faydaları Nelerdir?

Ay çekirdeğinin faydaları genel olarak şunlardır,

Kolesterol Seviyelerini Düzenlemeye Yardımcı Olur

Ay çekirdekleri, birçok faydalı tohum ve çekirdek gibi zengin bir yağ kaynağıdır. Bu besin, tekli doymamış ve çoklu doymamış yağ asitleri içerir. Bunlar, kardiyovasküler sorunlar için bilinen bir risk faktörü olan LDL seviyelerini (kötü kolesterol olarak bilinir) azaltır. Ay çekirdekleri ayrıca, yeni safra asitlerinin sentezi amacıyla kolesterol gerektiğinden dışkıdaki safra atılımını ve genel kolesterolde buna karşılık gelen bir azalmayı teşvik etmeye yardımcı olabilen lif bakımından da son derece zengindir.

Kemik Sağlığını Desteklemeye Yardımcı Olur

Kemikler, ideal işlevini korumak amacıyla vücudun diğer birçok organı gibi beslenme gerektiren canlı bir dokudur. Birçok insan kalsiyumu kemiklerin sağlığından sorumlu mineral olarak ilişkilendiriyor olsa da en iyi kemik sağlığı için gereken bir besinden biridir ve destekleyici mineraller için çok önemli bir parçaya sahiptir. Özellikle de uygun kemik mineralizasyonunu sağlayan fosfor, magnezyum ve bakır mineralleridir. Kemik mineralizasyonu, kemiklerin ağırlık taşıma sorumluluklarını desteklemek amacıyla belirli bir yoğunlukta olmasını sağlamak için ayarlanmış önemli bir mekanizmadır. Uygun mineralizasyon düzeni sağlanmazsa kemikler, yapısal olarak çok zayıf kalır ve kolay kırılırlar.

Kan Şekerini Kontrol Eder

Günlük diyet planlarının bir parçası olarak yüksek oranlarda tohum ve fındık içeren uygulamalar, daha düşük diyabet gelişmesi, diyabetin kötüleşmesinden kaynaklanan yan etkiler ve genel olarak kan şekeri yönetimi ile olumlu bir ilişki göstermiştir. Bu durumda ay çekirdeği, kan şekerinin kana emilimini yavaşlatabilen lifler ile yüklenir ve magnezyum ise insülinin duyarlılığını arttırmaya yardımcı olur. Bu önemli kombinasyon, besini tüketen insanların birçoğunda kan şekeri kontrolünde yüksek oranda iyileşme sağlar.

Sağlıklı Bir Detoksifikasyonu Teşvik Eder

Selenyum, birçok biyolojik süreçte rol oynayan ve atık maddelerin vücuttan atılmasına yardımcı olması durumunda çok önemli bir mineraldir. Karaciğerin, atıkların etkilerinden korunmak için kullandığı ve vücudun en güçlü doğal antioksidan glutatyonunun korunmasında da önemli bir rol oynar. Selenyumun, üzerindeki toksinlerin etkisi sebebiyle hasarlı olan hücrelerin onarımını teşvik ettiği de bilinir.

Cilt Sağlığını Destekler

Ay çekirdeği, cilt sağlığı ile bakımında önemli bir rol oynayan mükemmel düzeyde E Vitamini kaynağıdır. E vitamini, cilt hücrelerine güneşin zararlı UV ışınlarının sebep olduğu oksidatif hasarı azaltır, bazılarını ise yansıtmaya yardımcı olur ve cildin, son derece genç görünmesine yardımcı olur. E vitamini kozmetik ürünlerde de cilt sağlığını desteklemek amacıyla yaygın olarak kullanılmaktadır.

Sağlıklı Bir Ruh Halini Teşvik Eder

Magnezyum, ruh hali üzerinde faydalı etkilerden sorumludur ve ruh halini çok güçlü bir şekilde belirleyen önemli bir nörotransmitter olan serotonin beyindeki düzeylerini iyileştirmeye yardımcı olur. Ayrıca, yüksek oranda sağlıklı bir ruh halinden sorumlu nörotransmitterleri inhibe eden stres hormonu olan kortizol düzeylerini de azaltmaya yardımcı olur. Ay çekirdeği, geceleri de kaliteli bir uyku ve rahatlama sağlamaya yardımcı olan diğer nörotransmitterlerin ve dopaminin öncüsü olan amino asit triptofan açısından da son derece zengindir.

Zengin Bir Protein Kaynağıdır

Protein almak amacıyla et tüketmeyenler ay çekirdeği tüketebilirler. Ay çekirdeklerinde bulunan protein tam olmasa da (diyetin gerektirdiği bütün ana amino asitlere sahip olmadığı için), yine de protein gereksinimlerine yardımcı olmak için mükemmel bir yoldur. Hücre rejenerasyonu ve onarımı, çoklu enzimler ile bağışıklık hücrelerinin üretimiyle beraber sağlık için gereklidir.

Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Ay çekirdekleri, lif ve B komplex vitaminleri de dahil olmak üzere kilo vermeye elverişli mükemmel bir eritme işlevi olabilir. Lif, mideye doluluk hissi verir, glikoz emilimini büyük oranda yavaşlatır ve daha uzun süre tok tutarken, B komplex vitaminleri ise makro besinlerin çok daha verimli bir şekilde parçalanmasını sağlamaya yardımcı olur. Her iki özellik de kilo verme sürecine çok büyük oranda destek olur ve kaloriler kısıtlanırken enerji seviyelerini yüksek tutar.

Kanserden Korunma Sağlar

Ay çekirdekleri, birçok enzim reaksiyonunda ortak bir faktör olan ve detoksifikasyona büyük oranda yardımcı olan çok yönlü selenyum gibi birçok nadir eser mineral içermektedir. Bu durum, oksidatif stresin tamponlanmasının ve neden olabileceği ciddi hasarların iyileştirilmesine yardımcı olur. Lif ayrıca, kolonda bulunan atık maddelerin de çıkarılmasını hızlandırır ve böylece kolonda meydana gelebilecek olumsuz değişiklikleri kontrol altında tutar.

Saçları Onarır ve Nemlendirir

Ay çekirdeklerinde bulunan E vitamini, saçların genç, parlak görünmesini sağlar ve hacim ekler. Ay çekirdekleri ayrıca, yeni saçların büyümesini teşvik etmek için kafa derisine kan akışını teşvik eder.

Bu gönderiyi değerlendir
Yorum yapın