Evde Cilt Sıkılaştırma Yöntemleri

Yaşlandıkça cildimiz, yaşlanma belirtileri göstermeye başlar. Sarkmaya yol açan doğal elastikiyetini kaybetmeye başlar. Cildin sekmesi doğal bir süreçtir ve geri döndürülemez, ancak azaltılabilir ve geciktirilebilir. Bu makalemizde ele alacağımız evde cilt sıkılaştırma yöntemleri, oldukça basit ve kolaydır. Ayrıca doğal cilt sıkılaştırma yöntemleri ve cilt sıkılaştırıcı egzersizler, kırışıklıkları ve ince çizgileri azaltmak için etkili bir şekilde çalışırlar.

Cildin Gevşek ve Sarkık Olmasına Ne Sebep Olur?

Cildin sarkması, yaşlanmanın ana belirtilerinden biridir ve en belirgin olarak yüz bölgesinde görülür. Kırışıklıklar, ince çizgiler ve gıdı sarkması yaşlandıkça ilk gördüğünüz işaretlerdir. Yavaş yavaş cildiniz, yanaklarınız, burnunuz, çeneniz, boynunuz, kollarınız ve vücudunuzdaki diğer yerlerden sarkmaya başlar. Bunun ana nedenleri şunlardır:

 • Yaşla birlikte, ciltteki kolajen sentezi yavaşlar ve cildin esnekliğini kaybetmesine ve sarkmasına neden olur.
 • Derideki çeşitli kıkırdakları ve kemikleri destekleyen bağ dokusu yaş ilerlemesiyle beraber zayıflar.
 • Bir zamanlar derinin altına eşit bir şekilde dağıtılan ve onu kaldıran yağ, hacmini kaybetmeye başlar ve kümeler oluşturur. Bu kümeler yer çekimi nedeniyle sarkmaya başlar.
 • Güneş ışığına aşırı derecede maruz kalmak, ciltteki kolajen ve elastine zarar vererek cildin çözülmesine ve sarkmasına neden olur. Sigara dumanı ve hava kirliliği, kırışıklık oluşumu ve cildin sarkması sürecini hızlandıran diğer faktörlerdir.

Hızlı kilo kaybı ve hamilelik de cildin sarkmasına neden olabilir. Böylece hem iç hem de dış etkenler cildinizin gevşemesine ve sarkmasına neden olur

Evde Cilt Sıkılaştırma Yöntemleri Nelerdir?

Şimdi kolaylıkla yapabileceğiniz evde cilt sıkılaştırma yöntemleri nelermiş yakından bakalım;

Cilt Sıkılaştırma İçin Bitkisel Yağlar

Cilt sıkılaştırma için bitkisel yağlar oldukça etkili bir şekilde çalışır. Kolajen ve elastin üretimini hızlandırır.

Cilt Sıkılaştırma İçin Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı, cildin daha derin katmanlarına nüfuz eder ve cilt hücrelerini gençleştirir. Cildi, nemli ve beslenmiş halde tutar. Antioksidanları, cildinize zarar veren ve yaşlanma sürecini hızlandıran serbest radikalleri ortadan kaldırır. Yağı, etkilenen bölgeye yukarı doğru dairesel hareketlerle masaj yapın. 10 dakika boyunca masaj yapmaya devam edin ve yağı bir gece boyunca cilt üzerinde bekletin. Yatmadan önce her gece bunu yapabilirsiniz.

Cilt Sıkılaştırma İçin Hardal Yağı

Hardal yağı, cildi sıkılaştırır ve cildinizin parlamasını sağlar. Hardal yağı masajı, kan dolaşımını arttırdığı için cilt oldukça gençleşir. Yüksek oranda bulunan E vitamini, yaşlanmayı ve kırışıklıkları önler. Yağı, ılık hale gelinceye kadar ısıtın. Duş almadan önce, etkilenen bölgelere veya hatta tüm vücudunuza hardal yağıyla masaj yapın. Bunu haftada 2 veya 3 defa tekrarlayın.

Dikkat: Hardal yağı, bazen cilt iltihabına neden olabilir. Fazla kullanmamaya özen gösterin.

Cilt Sıkılaştırma İçin Biberiye Yağı

Biberiye yağı, kan dolaşımını iyileştirir ve bu durum da cildinizi gevşekleştirir. Mevcut antioksidanlar, fibroblast üretimini ve cildin elastikiyetini arttırır. Cildin yaşlanma sürecini yavaşlatan karnosol ve skualen bakımından zengindir. Yumuşak bir sıvı elde etmek için salatalığı soyun ve öğütün. Biberiye yağı ekleyin ve iyice karıştırın. Bu karışımı, yüze ve etkilenen diğer bölgelere uygulayın. 15 ile 20 dakika kadar beklettikten sonra durulayın. Bu ilacı her 3 ile 4 günde bir kullanın.

Cilt Sıkılaştırma İçin Badem Yağı

Badem yağı, E vitamini bakımından zengindir ve cilde nem sağlar. Cildin sarkmasını gözle görülür derecede azaltır ve cildi doğal olarak sıkılaştırır. Duş almadan önce 20 dakika boyunca vücudunuza badem yağı masajı yapın. Bunu her gün yapın.

Cilt Sıkılaştırma İçin Avokado Yağı

Avokado yağı, oldukça nemlendiricidir ve cildin derinliklerine nüfuz eder. Ayrıca kolajen sentezini arttırır ve bu da cildinizin sıkılaşmasını büyük ölçüde artırır. Cildi sıkılaştırmaya yardımcı olan yüksek düzeyde A, B ve E vitaminleri içerir. Doğal yollarla cilt sıkılaştırma yöntemleri arasında en etkili olanlardan biridir.

Cilt Sıkılaştırma İçin E Vitamini Yağı

E vitamini, cildin sağlıklı, ışıltılı ve sıkı kalması için esastır. Antioksidan yapısı, cildin serbest radikal hasarını önler ve cildin genel sağlığı ile görünümünü iyileştirir.

Doğal Cilt Sıkılaştırma İçin Balık Yağı

Balık yağı, cildi besleyen ve nemlendiren bol miktarda omega yağ asidi içerir. Cildin, kan dolaşımı artar ve bu da cildin hücre yenileme kapasitesini etkiler.

Dikkat: Balık ürünlerine alerjiniz varsa bu çözümü kullanmayın.

Cilt Sıkılaştırıcı Zeytinyağı

Zeytinyağı, nemi kapamak ve cildinizi parlak tutmak için çalışan çok etkili bir doğal ilaçtır. Antioksidanlar içeriğiyle oldukça zengindir ve cildinizi sıkılaştırarak fotohasardan önler. Duş aldıktan sonra cildinizi kurulayın. Vücudunuzun her yerine birkaç dakika boyunca zeytinyağı ile masaj yapın. Vücut losyonu yerine her gün zeytinyağı kullanın.

Cilt Sıkılaştırma İçin Çuha Çiçeği Yağı

Çuha çiçeği yağı, kolajen sentezine yardımcı olan, ince çizgileri, kırışıklıkları ve sarkan cildi belirgin şekilde azaltan gamma-linolenik asit (GLA) içerir. Parmaklarınıza birkaç damla çuha çiçeği yağı alın. Yüzünüzü ve boynunuzu yukarı doğru hareketlerle masajlayın. 5 dakika boyunca masaja devam edin. Yağı bir gece bekletin.

Cilt Sıkılaştıran Argan Yağı

Argan yağı ile cilde sağlanan besin, cildin elastikiyetini arttırır ve sıkılaştırır. Argan yağının bu yaşlanma karşıtı etkileri, bilim adamları ve sıradan insanlar tarafından test edilmiş ve denenmiştir. Düzenli kullanımdan sonra cildin elastikiyetinde gözle görülür bir artış bulunur. Vücut losyonunuza birkaç damla argan yağı ekleyebilir veya cildinize doğrudan masaj yapmak kullanabilirsiniz.

Doğal Cilt Sıkılaştırma Maskeleri ve Doğal Yüz Maskeleri

Doğal cilt sıkılaştırma maskeleri ve doğal yüz maskeleri ile beraber kısa sürede cildinizi sıkılaştırabilirsiniz;

Doğal Cilt Sıkılaştırılmış Maskesi: Yumurta Maskesi Ve Bal

Yumurta akı, protein ve albümin bakımından zengindir ve cildin elastikiyetini büyük ölçüde arttırır. Aynı zamanda cilt hücrelerinin yeniden oluşturulmasında ve doğal bir parıltı sağlanmasında yardımcı olur. Bal, cildinizdeki nemi hapseder ve ayrıca antioksidanları ile onu yeniler. Bu, cildi sıkılaştırmak için yapılan etkili ev ilaçlarından biridir. 1 adet yumurta akını 2 yemek kaşığı bal ile karıştırın. Bu maskeyi yüzünüze uygulayın ve 15 dakika bekletin. Sonra suyla yıkayın. Bu doğal yüz maskesinin ayda bir defa daha sıkı bir cilt için kullanılması önerilir.

Doğal Cilt Sıkılaştırma İçin Muz Maskesi

Muz, demir, çinko, potasyum, magnezyum ve A, B, C ve D vitaminleri bakımından zengindir. Olgunlaşmış muzun mineralleri ve vitaminleri yaşlanmayı önleyici özellikler verdiğinden cildi sıkılaştırmak için kullanılabilir. Ayrıca cildi, pürüzsüzleştirir ve nemlendirir

Doğal Olarak Cilt Sıkılaştırma İçin Kil Maskesi

Hem yeşil kil hem de bentonite kil, cilt için mükemmeldir. Kirleri emer, gözenekleri sıkar ve cildi, pürüzsüz ve sıkı hale getirir. Kil uygulamasının kolajen sentezini de arttırdığı kanıtlanmıştır.

Cildi Sıkılaştırmak İçin En Etkili Doğal Çözümler

Şimdi de doğal yollarla cilt sıkılaştırma yöntemleri ve en etkili doğal cilt sıkılaştırma yolları nelermiş bakalım;

Türk Kahvesi Maskesi

Kahvede bulunan kafein, ciltteki fazla nemi çeker, cildi sıkılaştırır ve yumuşatır. Kahve ayrıca, cildin yaşlanma sürecini yavaşlatan antioksidanlar içerir. Kahvenin iri taneli granülleri, cildi temizler ve ayrıca sıkı kalmasına yardımcı olur. (Türk Kahvesinin Faydaları adlı makalemize göz atabilirsiniz)

Aloe Vera Jeli

Aloe vera, cildinizin en iyi şekilde korunmasını sağlayacak çeşitli fitokimyasallar içerir. Cildi rahatlatır, besler, foto koparma ve yaşlanmaya karşı korur. Ayrıca cildi sıkılaştırır. Etkilenen bölgeye taze aloe jeli uygulayın. 15 ile 20 dakika kadar kurumasını bekleyin ve suyla durulayın.

Domates Maskesi

Domates suyu, cilt için yatıştırıcıdır. Gevşek ve sarkık bir cilt için doğal bir tonerdir. Aynı zamanda cilt tonunuzu bile düzelten ve size doğal bir parlaklık veren antioksidanlar içerir. Domates suyunu pamuğa batırın. Etkilenen bölgeye ince bir tabaka domates suyu uygulayın. 10 ile 15 dakika bekletin. Ardından temiz suyla yıkayın.

Epsom Tuzu

Epsom tuzu, cildi sıkılaştırır ve cildinizin sarkmasına neden olabilecek tüm ekstra sıvıları giderir. Aynı zamanda cilt sıkılaştırmasına yardımcı olan kan dolaşımını arttırır.

Limon Suyu Uygulaması

Limon suyunun büzücü özellikleri de cildin sıkılaştırılmasında yararlıdır. Limon suyunda bulunan C vitamini, kollajen sentezine yardımcı olur.

Yoğurt Maskesi

Doğal yüz maskesi olan yoğurt maskesi, yaygın olarak sarkık cildi sıkılaştırmak için doğal bir ilaç olarak kullanılır. Yoğurtta bulunan laktik asit gözenekleri küçültür ve cildi sıkılaştırır. Bu maskeyi düzenli kullanmak, yüze doğal bir parıltı kazandırmaya da yardımcı olacaktır.

Cilt Sıkılaştırma Diyeti

Topikal ilaçları kullanmanın yanı sıra, sıkı ve gergin cildi korumak için doğru diyeti uygulamak da önemlidir. Şimdi de cilt sıkılaştırma diyeti için neler yapılmalıdır bakalım;

 • Yeşil çayın birçok sağlık yararı vardır. Giderek daha fazla insan formda kalmak için yeşil çay tüketiyor. Yeşil çay, cildin detoksifikasyonunda yardımcı olur. Doğal olarak kollajen üretimini artıran antioksidanlar bakımından zengindir. Böylece, daha sıkı, kırışıksız bir cilt verir
 • Vücudunuzun, yağsız kas, kollajen ve elastin oluşturmasına yardımcı olmak için tavuk, balık, yumurta, fasulye ve süzme peynir gibi yağsız proteinleri kullanın.
 • Doğru besinler ve ayrıca antioksidanlar sağlayarak cildinizin sağlam kalmasına yardımcı olacak bol miktarda meyve ve sebze tüketin.
 • Cilt sıkılaştırma için bazı sağlıklı meyve seçenekleri mango, muz ve greyfurttur. Sebze seçenekleri arasında avokado, havuç, salatalık ve domates sayılabilir. Meyve ve sebzeler de çok miktarda su içerir ve bu da cildinizi nemli ve esnek tutar.
 • Cildin sağlıklı ve sıkı olmasını sağlamak için yeterince su içmek esastır. Günde 8-10 bardak su içmeyi alışkanlık haline getirin.

Sıkı bir cilde sahip olmak için kaçınmanız gereken öğelerin listesi ise şunlardır:

 • Abur cubur ve yağlı yiyecekler,
 • Paketlenmiş yiyecekler ve yüksek miktarda şeker içeren içecekler,
 • Alkol ve sigara.

Cilt Sıkılaştırma Egzersizleri

Cilt sıkılaştırma egzersizleri de oldukça işe yarar. Cildinizi sıkılaştırmaya yardımcı olan günlük egzersiz programınıza başka egzersiz türleri de dahil edilebilirsiniz. Cilt, kilo kaybı, hamilelik veya yaş nedeniyle gevşemiş ve sarkmışsa, düzenli kuvvet antrenmanı egzersizleriyle büyük ölçüde tonlanabilir. Bu cilt sıkılaştırma egzersizleri, kaslarınız ve cildinizi sarkmaktan kurtaracaktır. Kasları güçlendirir ve tonlandırırlar ve bu da cildin esnekliğini arttırır.

Cilt Sıkılaştırma İpuçları

 • Her şeyden önce bol miktarda meyve, sebze ve yağsız protein içeren sağlıklı bir diyet uygulayın.
 • Gün boyunca yeterince su için. Bu, cildinizin susuz kalmasını ve gevşemesini önleyecektir.
 • Cildinizi beslemek için doğru nemlendiriciyi kullanın.
 • En azından SPF 20-SPF 30’lu bir güneş koruyucu kullanarak cildinizi güneşe karşı koruyun. Sadece yüzünüze değil aynı zamanda boyun, kollar ve ayaklar gibi tüm açık kısımlara uygulayın.
 • Her gün yüzünüz ve boynunuz için CTM rutini izleyin. İyice temizleyin ve bir toner ve nemlendirici ile takip edin.
 • Her zaman nemlendirici ve yağları yukarı doğru hafif vuruşlarla, özellikle de yüzünüze ve boynunuza uygulayın.
 • Kaslarınızı ve cildinizi, tonda ve gergin tutmak için düzenli olarak egzersiz yapın.
 • Ciltteki kolajen üretimini engellediği ve cildinize büyük zarar verebileceği için sigara içmekten kaçının.
 • Cildin elastikiyetinde uzun süreli yan etkileri olabileceğinden sabun, serum ve losyonlardaki sert kimyasallardan kaçının.
 • Son olarak, sert ve esnek olan cildi korumak için düzenli olarak doğal yüz maskeleri kullanın.

Hangi Vitaminler Cilt Sıkılaştırma İçin İyidir?

Cilt karmaşık bir organdır. Kendisini korumak ve tüm işlevlerini düzgün şekilde yerine getirmek için bazı vitaminleri gerektirir. Güçlü ve elastik cilt, aşağıdaki vitaminleri gerektirir:

 • C Vitamini: Cilt sıkılaştırma söz konusu olduğunda, cildin elastikiyetini ve gerginliğini korumak için iki bileşen kollajen ve elastin esastır. İnsan vücudu, bu vitaminin in vivo sentezi için enzim eksikliği olduğundan diyet C vitaminin yardımı ile kollajen sentezler. C vitamini doğrudan kollajen sentezine katılır ve diyet veya topikal uygulama yoluyla cilde optimum miktarlarda verilmesi gerekir.
 • A Vitamini: Hücrelerin düzgün bir şekilde bölünmesine ve birbirine yapışmasına yardımcı olarak cildin morfolojisini korur.
 • E Vitamini: Adı geçen diğer vitaminler de vücut üzerinde antioksidan etkiler gösterse de, E vitamini özellikle cilt sağlığı konusunda kesinlikle antioksidanların kralıdır. Cildi, serbest radikal hasarlarından koruyarak erken yaşlanmayı önler.
 • D Vitamini: Bu vitamin, tüm cilt yapısını destekler. D vitamini cilt hücrelerinde çeşitli büyüme ve farklılaşma süreçlerinde yer almaktadır.

Cildinize sağlıklı, tonlu, sağlam ve parlak bir görünüm kazandırmak için vücuda optimum düzeyde bu vitaminleri vermek önemlidir.

Bu gönderiyi değerlendir
Yorum yapın