Argan Yağı Nedir?

Bu makalemizde argan yağı nedir, argan yağı faydaları nelerdir, argan yağının saça faydaları ve argan yağının cilde faydaları nelerdir gibi konulara değineceğiz.

Argania spinosa L.(Sapotaceae)  bitkisinden elde edilen argan yağının ana bileşikleri;  trigliseritler, tokoferoller, yağ asitleri ve sterollerlerdir. Argan yağı, yaygın olarak kozmetik sanayinde kullanılmaktadır.

Argan Yağı Nedir?

Son yıllarda kozmetikte oldukça yaygın kullanımı olan argan yağı, Argania spinosa L.  (Sapotaceae) bitkisinin meyvelerinden elde edilen organik bir yağ türüdür. Bitki endemik bir tür olarak Fas’ta bulunan,  yavaş yetişen, dikenli ağaç veya çalı formundadır. Argan yağı içerisinde, esansiyel yağ asitleri ve antioksidanlar (A, C, E vitamini, polifenoller, linoleik asit, omega-6 ve steroller dahil) bulunmaktadır. Olgunlaşmış argan meyve özleri ve kabukları dikkatlice çıkarılır. Argan fındıkları, taş ile kırılır. Çekirdekler, kil kaplarda hava ile temas ettirilerek kurutulur ve hafif ısıtma ile kızartılır. Kızarmış olan çekirdekler, soğutulur ve bekletilir. Sonraki aşamada birkaç dakika ılık su ile karıştırılır, hamur katı hale gelinceye kadar elle yoğrulur ve elde edilen kahverengimsi emülsiyon dikkatlice boşaltılır. Birkaç dakika sonra fındık tadında duru argan yağı elde edilir.

Argan Yağının Faydaları Nelerdir?

Argan  yağının  antioksidan, antikanser, antidiyabetik, antitrombotik aktivitesi, kardiyovasküler ve immün sistem üzerine faydalı etkileri çalışmalarla gösterilmiştir. Argan yağı ve preparatları, geleneksel olarak Fas tıbbında cilt hastalıkları tedavisinde kullanılmaktadır. İçerdikleri saponin türevlerinin, enfektif mantarlara karşı koruyucu maddeler oldukları bilinmektedir. Argan yağının kozmetik kullanımları arasında cilt sivilceleri, ergenlik dönemi akneleri ve suçiçeği kabarcıkları bulunmaktadır. Kuru cilt problemlerini azaltmak ve kırışıklıkların ortaya çıkmasını geciktirmek için kullanımı da önerilmektedir. Argan yağının, romatizma hastalıklarının tedavisinde kullanımı da kozmetikteki kullanımı kadar başarılıdır. Argan yağının faydaları nelermiş daha ayrıntılı inceleyelim;

Argan Yağı Temel Besleyici Maddeleri İçerir

Argan yağı, baskın olarak yağlı asitlerden ve çeşitli fenolik bileşenlerden oluşur. Arganın yapısındaki yağların çoğunluğu oleik ve linoleik asitlerden gelir. Bu asitler, kalp sağlığı üzerindeki pozitif etkileri ile bilinen sağlıklı yağları oluştururlar. Dolayısıyla argan yağı, güçlü bir besleyici madde kaynağıdır. Argan yağının yapısında sağlıklı bir cilt, saç ve gözler için hayati olan E vitamininden bolca bulunur. Bu vitamin, güçlü antioksidan özelliklere de sahiptir.

Argan Yağı Antioksidan Ve Antienflamatuar Özelliklere Sahiptir

Argan yağının yapısındaki çeşitli fenolik bileşenler, çoğu antioksidan ve antienflamatuar özelliğinin kaynağıdır. Argan yağındaki bol E vitamini içeriği, serbest radikallerin hasar verici etkilerini hafifletmeyi sağlayan güçlü bir antioksidan olarak görev görür. Yapısındaki koenzimler, melatonin ya da bitki sterolleri gibi diğer bileşenler de argan yağının antioksidan kapasitesini artırmaktadır. Yapılan bazı çalışmalara göre argan yağı, yaralanma ya da enfeksiyon kaynaklı iltihapların azaltılması için de kullanılabilmektedir.

Argan Yağı Kalp Sağlığına İyi Gelir

Argan yağı, tekli doymamış, omega-9 yağı olan oleik asit bakımından son derece zengin. Yapılan bir araştırmaya göre, argan yağı, kandaki antioksidan seviyesi üzerindeki etkisi aracılığıyla kalp hastalıkları riskini düşürme özelliğine sahiptir. Bir başka çalışmaya göre ise yüksek miktarda argan yağı tüketimi, kötü kolesterol seviyesinin düşüşü ve kandaki antioksidan miktarının artışı ile ilişkilendirilebiliyor. Ayrıca argan yağı kullanımı, hipertansiyon hastalarında da tansiyon değerlerinde iyileşme sağlamıştır.

Argan Yağı Diyabet Hastalarına Fayda Sağlar

Hayvanlar üzerinde yapılan bir takım araştırmalar, argan yağının diyabeti önleyebileceğini gösteriyor. Yapılan araştırmalarda açlık kan şekerinin ve insülin direncinin kayda değer bir şekilde düştüğü görüldü. Bu sonuçlar, genel olarak argan yağının antioksidan özelliğinde kaynaklanmaktadır. Diyabeti önlemek için bu yağ kullanılabilir.

Argan Yağı Kanser Önleyici Etkileri Vardır

Argan yağı, kanser hücrelerinin gelişimini ve üremesini yavaşlatabilir. Yapılan araştırmalara göre prostat kanserinde önleyici etkileri bulunmuştur. Ayrıca içerdiği tokoferol ve skualen sayesinde kanser hücrelerinin gelişmesini önleyici etkileri de vardır.

Argan Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

Şimdi de argan yağının cilde faydaları ve argan yağının saça faydaları nelermiş yakından inceleyelim;

Argan Yağı Cilt Yaşlanmasını Geciktirir

Argan yağı içeren kremler kozmetikte genellikle nemlendirici, yaşlanma karşıtı ve onarıcı etkilerinden dolayı kullanılmaktadır. Yapılan araştırmalar, argan yağının beslenme düzeni içerisinde tüketiminin, enflamasyonu ve oksidatif stresi azaltarak yaşlanma sürecinin yavaşlatılmasına yardımcı olduğunu ortaya koymuştur. Benzer şekilde argan yağı cilde doğrudan uygulandığında, onarımı destekliyor ve cilt sağlığının korunmasına yardımcı oluyor.

Argan Yağı Cilt Hastalıklarının Tedavisinde Kullanılabilir

Argan yağı, yıllardır iltihaplı cilt sorunlarının tedavisinde kullanılıyor. Argan yağı, belirli cilt enfeksiyonlarının tedavisinde de etkilidir. Argan yağı, sedef hastalığına ve egzamaya da iyi gelir. Yapılan güncel çalışmalar sonucunda, yağın yapısında birçok antioksidan ve antienflamatuar bileşenin olduğu ortaya konduğundan, deri dokusunu tedavi edebilmesi beklenen etkileri arasında yer almaktadır.

Argan Yağı Yaraların İyileşmesini Hızlandırır

Hayvanlar üzerinde yapılan bir deney, ikinci derece yanık yaralarına sahip farelere 14 gün boyunca günde iki kez verilen argan yağının yaraların iyileşme hızını artırdığını ortaya koymuştur. Argan yağının yaralı doku onarımında da iyileştirici etkileri bulunmaktadır.

Argan Yağı Cildi Ve Saçları Nemlendirir

Arganın yağ içeriğinin çoğunu oluşturan oleik ve linoleik asitler, cilt ve saç sağlığının korunması açısından hayati yapı maddeleridir. Argan yağı, genelde cilde ve saçlara doğrudan uygulanabilir; ancak ağız yoluyla tüketimi de faydalıdır. Özellikle saç diplerine uygulandığında saç diplerini de nemlendirir. Böylece kuru saçlardan kaynaklanan kepek sorunları ortadan kalkar ve saç hücrelerini onarır. Saçı daha sağlıklı ve parlak görünüme kavuşturur. Ayrıca argan yağı, kırılgan tırnak oluşumunu önler. Yapılan bir çalışmada, argan yağının hem oral hem de bölgesel kullanımının cildin nem içeriğini düzenlediği görüldü.

Argan Yağı Deri Çatlaklarının Tedavisinde Kullanılır

Argan yağı, deri çatlaklarının önlenmesinde ve tedavi edilmesinde sıklıkla kullanılıyor. Ayrıca argan yağı hamilelik döneminde çatlakların önlenmesinde de kullanılabilir. Araştırmalar argan yağının iltihaplanmaların düşürülmesi ve cilt esnekliğinin artırılması üzerine de etkilerinin olduğunu göstermektedir.

Argan Yağı Sivilce Tedavisinde Kullanılabilir

Argan yağının cilt sivilceleri ile birlikte juvenil dönem sivilcelerini ve suçiçeği kabarcıklarını yok ettiği bilinmektedir. Gerçekten de argan yağının antioksidan ve antienflamatuar bileşenleri, sivilce sonucu oluşan kızarıklıkların ve tahrişin hafifletilmesinde etkilidir. Doğal yollarla sivilce tedavisi için mükemmel bir şekilde iş görür.

Argan Yağı Nasıl Kullanılır?

  • Yüz Nemlendiricisi: Sabah ve akşam, yüzünüzü cilt temizleme suyuyla temizledikten sonra, 2-3 damla argan yağını parmak uçlarıyla masaj yaparak tüm yüzünüze sürün. Argan yağı “kuru” yağ olarak bilinir ve cilt yüzeyinde yağlı bir tabaka bırakmadan, parlamaya yol açmadan kolayca emilir.
  • Nemlendirici Tonik: Her zaman kullandığınız toniğe bir kaç damla argan yağı ekleyerek nemlendirici bir etki verebilirsiniz. Kozmetik bir ürün kullanıyorsanız kendi nemlendiricili toniğinizi hazırlamak için gül suyuna 4-5 damla argan yağı ekleyerek hazırlayabilirsiniz.
  • Parlaklık Veren Yenileyici Yüz Maskesi: 1 yemek kaşığı taze sıkılmış limon suyunu, 3 çay kaşığı yoğurt, 1 yemek kaşığı bal ve 3-4 damla argan yağı ile iyice karıştırın. Karışımı yüzünüze sürdükten sonra 10 dakika kadar bekletip ılık suyla yıkayın.
  • Saç Nemlendiricisi: Duştan sonra, saçınız henüz nemliyken avucunuza 3-4 damla argan yağı damlatın ve saç uçları başta olmak üzere tüm saçınıza ve saç derisine sürün. Yağı sürdükten sonra saçlarınızı tekrar yıkamanıza gerek yok. Bu uygulama özellikle her gün veya gün aşırı saç maşası ve saç kurutma makinesi kullananlara önerilmektedir.
  • Saç Şekillendiricisi: Saçlarınız kuruyken 3-4 damla argan yağını saçınıza daha kolay ve kalıcı şekil vermek için kullanabilirsiniz. Argan yağı hem kabarıklığı alır hem de saça doğal, sağlıklı bir parlaklık verir.
  • Gece Saç Bakımı: Saç derinize ve saç uçlarına argan yağı sürün. Saçınızı başınızın üstünde toplayın bir havluyla sarın ve yatın. Sabah kalktığınızda her zamanki şampuanla saçınızı yıkayın. Bu uygulama, yıpranmış ve kırılgan saçlar için haftada 1-2 kez önerilir.
Argan Yağı Fiyatı

Argan yağı fiyatı firmaya göre değişebilir. Ayrıca argan yağı fiyat olarak boyutuna göre de değişiklikler gösterebilir. Argan yağı fiyatı boyutuna göre 20 TL ile 100 TL arasında değişmektedir.

Bu gönderiyi değerlendir
Yorum yapın