Kuru Ve Yıpranmış Saçlar İçin Evde Bakım

Kuru ve yıpranmış saçlar için evde bakım yöntemleri ile dolgun ve parlak saçlara sahip olabilirsiniz. Her insan, tatlı ve sağlıklı bir saça sahip olmayı hayal eder. Ne yazık ki, bazılarımız donuk, kuru ve kıvrımlı saçlarla doğarız.

Sağlıklı ve ışıltılı saçlarla doğmuş olsanız bile saçlarınız, sürekli olarak ısı şekillendirme aletleri, kimyasal işlemler ve kirliliklere maruz kaldığı zaman kuru bir saç oluşması kaçınılmaz olur.

Kuru ve yıpranmış saçlar için evde bakım yapmak yalnızca kolaylık sağlamakla kalmaz, aynı zamanda kimyasallar ile yüksek kaliteli saç tedavileriyle hemen hemen aynı sonuçları verir. Bu makalemizde sizlere kuru ve yıpranmış saçlar için evde bakım yöntemlerinden bahsedeceğiz;

Kuru ve Yıpranmış Saçlar İçin Evde Bakım Yöntemleri Nelerdir?

Kuru ve yıpranmış saçlar için evde bakım yolları şunlardır;

Kuru ve Yıpranmış Saçlar İçin Evde Bakım: Bitkisel Yağ Tedavisi

Kuru ve yıpranmış saçlar için evde bakım amacıyla bitkisel yağ tedavileri, en basit ve en etkili yöntemlerden biridir. Ev yapımı bir bitkisel yağ tedavisinin en iyi yanı, saç tipinize uygun özel karışımlar yapabilmenizdir.

Bunun için 2 çorba kaşığı badem yağı, 2 çorba kaşığı zeytinyağı, 2 çorba kaşığı jojoba yağı ve 2 çorba kaşığı Hindistan cevizi yağını karıştırın ve düşük bir sıcaklıkta kızdırın. Sonraki etapta karışımın ılımasını bekleyin ve daha sonra karışımı, saçlarınıza uygulayın.

Bir havlu ile kapatıp 25-30 dakika bekleyin ve yumuşak bir şampuanla saçlarınız durulayın. Bu yöntemi kullanmak size daha yumuşak, daha parlak ve daha sağlıklı saçlar verecektir.

Kuru ve Yıpranmış Saçlar İçin Yumurta Sarısı Ve Su Karışımı

Yumurta sarısı, kuru ve yıpranmış saçlar için evde bakım amacıyla bir başka harika çaredir. Bu doğal yöntem, saç tellerini besler ve saçı doğal bir şekilde nemli tutar.

Bunun için 2 adet yumurtanın sarısını 3 çorba kaşığı suyla karıştırarak iyice çırpın ve oluşan karışımı, saçların bütün bölgesine uygulayın. 35 dakika saçlarınızda beklettikten sonra soğuk suyla durulayın. Saçınızdaki ani parlamaya oldukça şaşıracaksınız.

Kuru ve Yıpranmış Saçlar için Yumurta, Bal ve Yoğurt Saç Maskesi

Yumurta sarısı, yağlar ve proteinler bakımından zengindir ve saçtaki istenmeyen yağları gideren, bakterileri yiyen enzimler içerdiğinden dolayı saçları, doğal olarak nemlendirir. Kuru ve yıpranmış saçlar için evde bakım mucizesidir. Kuru ve kırılgan saçları besler. Yoğurdun da protein içeriği, saç tellerinizi köklerden güçlendirir ve doğal nemini kaldırmadan ekstra parlaklık katar.

Bunun için 2 yumurta sarısını, 1 yemek kaşığı bal ve 2 yemek kaşığı yoğurt ile pürüzsüz, kremsi bir macun elde edene kadar karıştırın. Bu karışımı saçınıza uygulayın ve en az 20 dakika bekletin. Soğuk suyla yıkayın. Bu saç maskesi, saçınızı yapışkan yapmadan düzenli bir hale getirecektir. Karma saçlar için mükemmel bir işlemdir.

Kuru Ve Yıpranmış Saçlar İçin Bal Ve Bitkisel Yağ Maskesi

Bu kuru ve yıpranmış saçlar için evde bakım maskesi, saçınızı mükemmel bir şekilde beslerken besler. 2 yemek kaşığı bal ile 2 yemek kaşığı herhangi bir bitkisel yağı macun kıvamına gelene kadar karıştırın.

Karışımı saçınıza bir maske gibi uygulayın ve plastik bir duş başlığı ile sarın. 15 dakika sonra saçlarınızı durulayın. Balın nemlendirici özelliği size yumuşak ve canlı saçlar verir.

Kuru Ve Yıpranmış Saçlar İçin Süt Ve Bal Maskesi

Eğer saçınız donuk ve kuru ise bu kuru ve yıpranmış saçlar için evde bakım maskesi, saçın parlaklığını geri kazandıracak ve saçlarınızı besleyecektir. Bal, saçınızdaki nemi koruyan inanılmaz bir doğal yumuşatıcıdır. 1 bardak sütü alın ve iki çay kaşığı bal ekleyin.

Bir kapta, malzemeleri tutarlı olana kadar karıştırın. Karışımı saçınıza yayın ve 10-15 dakika bekleyin. Soğuk suyla durulayın. Bu dakikalar içinde parlak saç almak için mükemmel bir yoldur. Kuruduktan sonra saçınızın kokusunu da seveceksiniz.

Kuru ve Yıpranmış Saçlar için Avokado Ve Muz Saç Maskesi

Saçınızdaki nemi kapatmak söz konusu olduğunda avokadonun verimi asla göz ardı edilemez. Muzlar ise saç kıllarının esnekliğini arttırır ve onları daha güçlü ve daha yumuşak hale getirir. Kuru ve yıpranmış saçlar için evde bakım yöntemidir.

1 adet olgunlaşmış muz ile 1 olgun avokadoyu topaklanıncaya kadar karıştırın. Karışımı saçınıza uygulayın ve en az 30 dakika bekletin. Soğuk veya ılık suyla yıkayın. Her iki bileşen de saç derinizi ve saçınızı beslerken saçınızı düzenleyen doğal yağlar içerir.

Yıpranmış Saçlar İçin Mayonez Maskesi

Saçları pürüzsüz, yumuşak ve yönetilebilir hale getirmek isteyenler için, mayonez kullanmak en iyi bileşen olabilir. Mayonez, saçınıza güç, parlaklık ve hacim kazandıran güçlü bir antioksidan olan L-sisteini içerir. Kuru ve yıpranmış saçlar için evde bakım aşamasında çok faydalıdır.

1/2 su bardağı tam yağlı mayonezi kabarıncaya kadar iyice çırpın. Saçınızı ıslatın ve saçınızın hasarlı bölgelerine daha fazla odaklanarak saçınızın uzunluğu boyunca uygulayın. Saçınızı duş başlığıyla örtün ve 30 dakika bekleyin. Her zamanki gibi soğuk suyla ve şampuanla durulayın.

Çok fazla hazırlık gerektirmeyen anında bir ilaç istiyorsanız tam yağlı mayonez uygulayın. Bu kuru ve yıpranmış saçlar için evde bakım saç maskesi, saç stilistleri tarafından önerilmektedir ve evde kolayca yapılabilir.

Kuru Saçlar İçin Sirke

Sirkenin asidik doğası, kafa derisinin pH’ını dengelemeye yardımcı olur, yağ üretimini normalleştirir. Saç kremi ile birlikte kullanılması ise karma saçlar için iyidir. Kuru ve yıpranmış saçlar için evde bakım amacıyla bunu kullanın.

Şampuanınıza bir miktar sirke ekleyin ve saçınızı yıkamak için bu karışımı kullanın. Bu çare, taze şartlandırılmış saç millerine parlaklık katarken, saçınızın köklerindeki yağlılıkların üstesinden gelmeye yardımcı olur.

Kuru ve Yıpranmış Saçlar İçin Bal Maskesi

Bal, nemlendiricidir, bu durum da nemi saç köklerine bağlar ve saçı mükemmel bir şekilde kondisyonlu tutar. 1 yemek kaşığı balı, 2 yemek kaşığı herhangi bir taşıyıcı yağ (hindistan cevizi yağı, zeytinyağı, jojoba yağı vb.) ile karıştırın. Bunu saçınıza uygulayın, köklerden başlayın ve ipuçlarına doğru ilerleyin. Kuru ve yıpranmış saçlar için evde bakım yöntemleri arasında ilk sıralarda yer alır.

En kuru kısımlar olduğu için saçınızın uçlarına yoğunlaşın. 20 dakika saçınızda beklettikten sonra şampuanla durulayın. Alternatif olarak, bir çay kaşığı balı iki bardak suyla seyreltebilir ve saç durulaması olarak kullanabilirsiniz.

Yıpranmış Saçlar İçin Aloe Vera Maskesi

Aloe vera, hasarı ve kuruluğu onarmak için kullanabileceğiniz en iyi malzemelerden biridir. Aynı zamanda saç derisi sağlığını arttırır ve sağlıklı saç uzamasını teşvik eder. 3 yemek kaşığı yoğurt, 4 yemek kaşığı aloe vera ve 2 yemek kaşığı herhangi bir taşıyıcı yağı karıştırın.

Saçınızı bölümlere ayırın ve saç maskesini saçınızın köklerinden uçlara doğru uygulayın. Maskeyi saçlarınızda yarım saat kadar beklettikten sonra ılık suyla ve şampuanla durulayın. Bu etkili saç maskesi, kuru ve karma saç tipleri için iyi çalışır. Saçlarınızı yumuşak, tatlı ve sağlıklı hissetmenizi sağlar.

Kuru ve Yıpranmış Saçlar İçin Evde Bakım: Elma Sirkesi

Elma sirkesinin sayısız faydası vardır. Sivilceleri tedavi etmek, cildi berraklaştırmak ve hatta saçınızdaki yağ birikintilerini gidermek için kullanılır. 2 çorba kaşığı elma sirkesini, 2 su bardağı su ile karıştırın.

Saçınızı önce suyla yıkayın sonra ise bu karışımı saçınıza uygulayın. Saçınızı kurumaya bırakın. Her 2 haftada bir elma sirkesi durulaması kullanmak, saçınızı temiz, yumuşak ve ipeksi tutmanıza yardımcı olur.

Yıpranmış Saçlar İçin Kabartma Tozu

Kabartma tozu, saçınızdaki kirleri ve fazla yağı alır. Doğada alkali olduğu için saç köklerini kapatır. Kuru saçlar, çok fazla kir çeker ve sağlığını korumak için derinlemesine temizlik gerekir.

1 çay kaşığı kabartma tozu ile 1/2 su bardağı suyu karıştırın. Önceden yıkanmış saçınıza bu karışımı sürerek durulayın. Alternatif olarak kabartma tozunu şampuanınıza ekleyebilirsiniz.

Kuru Ve Yıpranmış Saçlar İçin Bitkisel Yağlar

Saç bakım rejiminize bitkisel yağlar eklemek son derece terapötik olabilir. Lavanta veya biberiye gibi esansiyel yağlar, saç derisi sağlığını korurken saçınızı yumuşatmaya yardımcı olan çeşitli faydalı özellikler taşır.

2 çorba kaşığı hindistan cevizi yağını, 2 çorba kaşığı badem yağı, 1 çay kaşığı hint yağı ve 4-5 damla lavanta ve biberiye yağı ile karıştırıp hafif bir şekilde ısıtın. Yağ karışımını saç derinize uygulayın ve saçlarınızla düzeltin. Saçınızın uçlarına odaklanın, çünkü bunlar en çok zarar görmüş parçalardır.

Yağı en az 30 dakika saçınızda bekletin. Gecede de bırakın. Saçınızı hafif bir şampuanla yıkayın. Bu yağ masajları saçınızdaki nemi doldurur ve aynı zamanda saç derisine kan dolaşımını iyileştirir. Karışımdaki hint yağı ayrıca, doğal yöntemlerle saç uzatma arasında bulunan etkili bir yağdır.

Kuru Saçlar İçin Avokado Ve Hindistan Cevizi Maskesi

Avokado, kafa deriniz tarafından üretilen doğal yağı taklit eden yağlar içerir. Kuru ve zarar görmüş saçları onarabilen ve yenileyebilen mineraller, proteinler ile A, D, E, K ve B vitaminlerini içerir. 1 olgun avokado ile 1/2 bardak hindistan cevizi sütünü karıştırın. Bu karışımı, saçınıza uygulayın, köklerden başlayıp uçlara doğru ilerleyin.

1 saat ile 45 dakika kadar beklettikten sonra soğuk veya ılık su ve hafif bir şampuanla durulayın. Bu durum, kuru ve zarar görmüş saçları onarmak için kullanabileceğiniz en iyi saç maskelerinden biridir.

Yıpranmış Saçlar İçin Muz Maskesi

Muz, temel bir saç bakımı minerali olan potasyum bakımından zengindir. Bu meyve, saçınızı sağlıklı tutar ve esnekliğini artırır. Tamamen yumuşayana kadar olgunlaşmış bir muzu ezin. Muzu saçınıza uygulayın ve bir saat ile 45 dakika kadar bekletin.

Soğuk su ve hafif bir şampuanla yıkayın. Bu maske, kuru ve zarar görmüş saçları onarır. Düzenli kullanımdan geri yüklenen elastikiyet, kırılmış hasar ve hasarı azaltır.

Kuru Ve Yıpranmış Saçlar İçin Yumurta Sarısı, Zeytinyağı ve E Vitamini Maskesi

Yumurta sarısı, zeytinyağı ve E vitamini, kuru ve kırılgan saçlar için harika bir ilaçtır. Yumurta sarısını hafifçe kabarıncaya kadar çırpın ve yağları ekleyin. Saçınızı yıkayın. Yumurta karışımını kökten uçlara saçınıza uygulayın.

Karışımı 10 dakika beklettikten sonra soğuk suyla yıkayın. İstenen sonuçları elde etmek için bu tedaviyi haftada en az bir kez kuru saçlar için kullanmanız gerekecektir. Kepek veya ağırlaştırılmış saç derisi gibi sorunların üstesinden gelmek için bu karışıma limon suyu ekleyebilirsiniz.

Kuru Saçlar İçin Zeytinyağı Masajı

Zeytinyağı, çoğu mutfakta mevcut olan doğal bir saç kremidir. Yağ, hafiftir ve saçınızı ağırlaştırmadan onarır. 2 yemek kaşığı zeytinyağı alın ve saç derinize hafifçe masaj yapmaya başlayın. Sonra yağı saçınıza yerleştirin ve ipuçlarına odaklanın.

Yağı en az 30 dakika beklettikten sonra yumuşak bir şampuanla yıkayın. Ayrıca zeytinyağınıza saç derinize masaj yapabilir ve saç kremi bakımından maksimum sonuç elde etmek için gece boyunca bekletebilirsiniz.

Kuru Ve Yıpranmış Saçlar İçin Amla Tozu Ve Limon Suyu

Hint bektaşi üzümü veya amla, kuru saçlar için harikalar yapabilir. Sadece saçınızı iyileştirmekle kalmaz aynı zamanda harika bir şekilde besler. 2 yemek kaşığı amla tozu ile 2 yemek kaşığı limon suyunu tutarlı bir hamur elde edene kadar bir kâsede karıştırın.

Bu karışımı saçınıza uygulayın, köklerden başlayın ve ipuçlarına doğru ilerleyin. 10 dakika beklettikten sonra ılık suyla durulayın. Kuru ve yıpranmış saçlar için evde bakım maskesi olan bu saç maskesi, sadece saçınızı temizlemez, aynı zamanda parlaklık ve canlılık sağlar.

Yıpranmış Saçlar İçin Limon Suyu Masajı

Limonun asidik doğası, saç derinizin pH’ını dengelemek ve saçlarınızı temizlemek için mükemmeldir.  2 yemek kaşığı limon suyu ile 2 bardak suyu karıştırıp bir kenarda bekletin.

Önce saçlarınızı şampuanlayın, saçınızı yumuşatın ve seyreltilmiş limon suyunu son durulama olarak kullanın. Saçınızı kurumaya bırakın. Bu limon suyu, saçınıza parlaklık katarken kabarma ve uçma olaylarını da sakinleştirir.

Saç Sağlığı için Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

  • Saçınızı çok sık şampuanlamayın. Şampuanlardaki kimyasallar, saçınızın doğal yağlarından sıyrılarak kurumasını ve zarar görmesini sağlar.
  • Saçınızı yıkamak için daima ılık veya mümkünse soğuk su kullanın. Bu, saçların canlı kalmasına yardımcı olur ve nem kaybını en aza indirir.
  • Isı şekillendirme araçlarını kullanmaktan kaçının.
  • Hafif bir sülfatsız şampuan kullanın. Bunlar daha pahalı olsa da, saçlarınız uzun vadede sağlıklı kalacaktır.
  • Bol miktarda su için ve dengeli bir diyet uygulayın, çünkü saçlarınız, besinlerin çoğunu alır.
Bu gönderiyi değerlendir
Yorum yapın