Saç Yağlanmasına Doğal Çözümler (2023’te En Etkili 15 Yöntem)

Saç yağlanmasına doğal çözümler ile karşınızdayız. Saç yağlanması sorunu, oldukça can sıkıcı bir problemdir. Saç yağlanması, çeşitli faktörlerin kombinasyonuyla meydana gelir. Saçlarım çok yağlanıyor, saçım hemen yağlanıyor ve saçlarım çabuk yağlanıyor diyenlerin sayısı her geçen gün artıyor.

Bu makalede saç yağlanmasına doğal çözümler, saçın çabuk yağlanması sorununun nedenleri ve saçların yağlanmaması için yapılması gerekenlerden bahsedeceğiz.

Saç Yağlanması Nedenleri?

Saç yağlanması neden olur sorusu merak edilen konular arasındadır. Saç yağlanması nedenleri arasında nem, kullanılan kimyasallar, saç tonikleri ve iklim şartları gibi birçok etken vardır. Saç yağlanması nedenleri genel olarak şunlardır;

 • Etrafınızdaki hava nemli ise özellikle de yaz aylarında şampuandan sonra bile saç yağlanması sorunu ile baş başa kalma şansınız yüksektir. Saçların yağlanmaması için nemli havadan korunmak gerekir.
 • Saçınıza çok fazla dokunmak, yağı ellerinizden saçınıza aktarabilir ve saç yağlanması sorununa yol açabilir.
 • Bazı saç serumlarının kullanılması da saç derinizi yağlı yapabilir.
 • Çok fazla saç kremi kullanmak saç yağlanması sorununu tetikleyebilir.
 • B vitaminleri eksikliği de saç yağlanması nedenleri arasındadır.
 • Hormonal dengesizlikler, sağların yağlanmasını teşvik eder.
 • Saçları çok fazla şampuanlamak saçınızı doğal yağından da sıyırıp kafa derinizin daha da fazla yağ üretmesini sağlar.
 • Tedavi edilmemiş kepek sorunu da bu sorunu teşvik eder. (Kepek Nasıl Geçer adlı makalemize de göz atabilirsiniz)
 • Saçı uzun süre yıkamamak da saç yağlanmasına yol açabilir.

Doğal Yöntemlerle Saç Yağlanması Soruna Çözüm

Doğal yöntemlerle saç yağlanması sorunu kesin olarak ortadan kalkabilir. Saç yağlanmasına doğal çözümler şunlardır;

Saç Yağlanmasına Doğal Çözümler: Çay Ağacı Yağı

Antimikrobiyal olan çay ağacı yağının kafa derinize uygulanması, sebum üretimini kontrol edebilir ve ayrıca kafa derinizde sivilce oluşumunu önler.

(Sivilce izleri için bitkisel yağlar adlı makalemize göz atarak çay ağacı yağının detaylı bilgisine ulaşabilirsiniz.)

30 ml herhangi bir taşıyıcı yağa (zeytinyağı, jojoba yağı vb.) 15 damla çay ağacı yağı ilave edin ve iyice karıştırın. Saç yağlanmasına doğal çözümler için bu karışımı, saç derinize uygulayın ve saçınızın uzunluğu boyunca eşit şekilde yayın. Saçları yıkamadan önce en az 1 saat açık bırakın. Ayrıca çay ağacı yağını, hassas değilseniz saç derinize de doğrudan uygulayabilirsiniz.

Elma Sirkesi

Elma sirkesinde asetik asit bulunması ona pH dengeleme özelliği verir. Saçınızı elma sirkesi ile durulamak saçınızın pH’ını geri kazandırabilir ve saç derinizde fazla yağ salgısını kontrol edebilir.

Saç yağlanmasına doğal çözümler için bir bardak suya iki veya üç yemek kaşığı elma sirkesi ekleyin ve iyice karıştırın. Saçınızı hafif bir temizleyici ile yıkayın. Yıkadıktan sonra saçınızı elma sirkesi solüsyonu ile durulayın. Soğuk suyla durulamadan önce birkaç dakika bekletin.

Hindistancevizi Yağı

Saçları şampuanlamadan önce hindistancevizi yağı uygulamak, saçınızı yağlı hale getirmeden koşullandırmanın harika bir yoludur. Hindistancevizi yağı, diğer pek çok yağa göre daha hafiftir ve fazla sebum üretimini önlerken saça gereken parlaklığı verir.

Saç yağlanmasına doğal çözümler için Hindistancevizi yağından biraz alın ve avuçlarınız arasında ovalayın. Yağı, saç derinize ve saçınıza eşit olarak uygulayın. Hafif bir şampuanla yıkamadan önce bir saat bekletin.

Saç Yağlanmasına Doğal Çözümler
Saç Yağlanmasına Doğal Çözümler

Aloe Vera

Aloe vera, besin yönünden zengin kompozisyonu nedeniyle önemli büzücü ve besleyici özellikler gösterir. Sebum sekresyonunu kontrol etmeye ve saçınızı yumuşatmanıza yardımcı olabilir.

Saç yağlanmasına doğal çözümler için bir çay kaşığı aloe vera jelini bir çorba kaşığı limon suyuna ekleyin. Bu karışıma bir bardak su ekleyin ve iyice karıştırın. Tercihen şampuandan sonra saçınızı durulamak için bunu kullanın. Birkaç dakika beklettikten sonra soğuk suyla yıkayın.

Epsom Tuzu

Epsom tuzu, yağlı saçlardan doğal olarak kurtulmanın kolay ve etkili bir yoludur. Zengin bir magnezyum kaynağı olduğundan, kafa derisi iltihabının azaltılmasına ve kafa derinizin salgıladığı fazla sebumu emmeye yardımcı olur.

Saç yağlanmasına doğal çözümler için şampuanınıza biraz epsom tuzu ekleyin ve bununla saçınızı şampuanlayın. Epsom tuz ile şampuan karışımını, saçları yıkamadan önce birkaç dakika boyunca saç derinizde ve saçınızda kalmasına izin verebilirsiniz.

Kabartma Tozu

Kabartma tozu, kuru bir şampuanın yanı sıra yağlı saçlar için de durulama özelliğiyle mükemmel bir şekilde çalışır. Alkali olması, saç derinizin pH’sini dengelemeye yardımcı olur ve fazla yağı emer.

Saç yağlanmasına doğal çözümler için saç derinize ve saçınızın her yerine kabartma tozu serpin. Saçınızda yaymak için fırçalayın. Alternatif olarak, bir çorba kaşığı kabartma tozu ile üç veya dört çorba kaşığı su karıştırıp ıslak saça uygulayabilirsiniz. Birkaç dakika sonra durulayabilirsiniz.

Yeşil Çay

Yeşil çay polifenollerle yüklenir. Bu özellik, kafa derinizin sağlığına gelince son derece faydalı olmasını sağlar. Aynı zamanda sebum sekresyonunu kontrol etmede de rol oynar.

Saç yağlanmasına doğal çözümler için bir bardak suya yarım bardak yeşil çay ekleyin ve bir tencerede kaynatın. 5 dakika kaynatın ve süzün. Yeşil çay karışımı biraz soğuduktan sonra saç derinize ve saçınıza uygulayın. Durulamadan önce 30-45 dakika bekletin.

Argan Yağı

Argan yağı ile saç derinize ve saçınıza masaj yapmak, yağları yeniden dağıtabilir. Böylece sebum salgılanmasını düzenler ve kan dolaşımını uyarır. Saf argan yağı alın ve saç deriniz ile saç tellerinize eşit şekilde uygulayın.

Saç yağlanmasına doğal çözümler için kafanızı bir havlu ile sarın. Yağın kafa derinizde 30 – 60 dakika kadar çalışmasına izin verin. Hafif bir temizleyici ve ılık su kullanarak şampuanlayın.

Kakao Tozu

Kakao tozu, özellikle de koyu saçlarınız varsa, kuru bir şampuan gibi mükemmel çalışır. Aşırı yağı emmeye yardımcı olur ve saçınıza yumuşak kumral vurgular verir.

Saçınıza ve saç derinize biraz kakao tozu serpin. Tozu eşitlemek için saçınızı tarayın. Daha açık saç rengi olan kişiler, ara kök tozu tercih edebilir.

Yumurta Sarısı

Yumurta sarısı, saçınızın doğal sebumunu geri kazanmaya yardımcı olan yağ asitleri ve besinlerle doludur. Bu da saç derisinin aşırı sebum salgılanmasını önler.

Saç yağlanmasına doğal çözümler için bir çorba kaşığı limon suyuyla bir yumurta sarısını karıştırın. Taze temizlenmiş saça eşit miktarda uygulayın. 30 ile 40 dakika bekletin. Soğuk suyla durulayın.

Limon Suyu

Limon suyu, saçtaki tüm ürün birikintilerinden kurtulmaya yardımcı olan doğal bir temizleyici görevi görür; bu, yağlı saçların temel nedenidir.

Saç yağlanmasına doğal çözümler için iki adet limonun suyunu sıkın. İki bardak su ekleyin ve iyice karıştırın. Her saç yıkama işleminden sonra saçınızı kurulayın ve karışımı uygulayın. Yıkamadan önce 10 dakika bekletin.

Jojoba Yağı

Jojoba yağı, kafa deriniz tarafından salgılanan doğal sebuma oldukça benzer. Sebum birikintilerini çözebilir ve kafa derinizdeki gözenekleri temizler. Böylece kafa deriniz tarafından fazla yağ salgılanmasını kontrol eder.

Saç yağlanmasına doğal çözümler için jojoba yağını, saç derinize ve saç tellerinize eşit olarak uygulayın. Hafif bir şampuanla yıkamadan önce 30 ile 60 dakika bekletin.

Yulaf Ezmesi

Yulaf ezmesi, saçınız için birçok fayda sunar. Kalın kıvamı saçınızdaki tüm fazla yağları kolayca emer, antienflamatuar özellikleri ile saç derinizi rahatlatır ve saçınızı yumuşatır.

Pişmiş yulaf ezmesini alın ve saç derinize eşit olarak uygulayın. 15 ile 20 dakika bekletilir. Hafif bir şampuanla yıkayınız.

Vitamin Takviyeleri

Vitaminler, özellikle de B vitaminleri, yağlı saçlarla mücadele konusunda çok yardımcı olur. B2 vitamini (riboflavin) ve B6 vitamini (piridoksin) gibi B vitaminleri sebum sekresyonunu düzenlemede yardımcı olur.

Bu nedenle, onları yemeklerinize dâhil etmek, yağlı ve yapışkan tüylerden kurtulmanın harika bir yoludur. Bu vitaminler yönünden zengin besinler arasında yumurta, süt ürünleri, kabuklu deniz ürünleri ve kümes hayvanları bulunur.

Etkili Bir Yöntem ‘Yoğurt İle Saç Maskesi’

Yoğurt maskesi, yağlı saçlardan doğal olarak kurtulmanın en iyi yollarından biridir. Saçlarınızı beslemenize yardımcı olur ve saç derinizin doğal pH’sini geri kazandırır. Yarım bardak yoğurdu, iki çorba kaşığı limon suyu ve bir çay kaşığı kabartma tozu ile karıştırın.

Pürüzsüz bir macun elde etmek için fırçalayın. Bu karışımı saçınıza uygulayın, saç derinize yoğunlaşın. Saçınızı bir havluyla örtün ve karışımı, suyla yıkamadan önce en az 30 dakika bekletin.

Kına

Kına, size sağlıklı ve beslenmiş saç verebilecek başka bir doğal bileşendir. İstenmeyen yağdan kurtulmanıza yardımcı olabilir. Yarım fincan kına tozunu bir yumurta akı ile çırpın.

Aşırı kurumayı önlemek için buna iki yemek kaşığı hindistancevizi yağı da ekleyin. Karışımı suyla yıkamadan önce saçınızda 30 ile 60 dakika bekletin.

Saç Yağlanması Nasıl Engellenir?

Saç yağlanmasını engellemek için aşağıdaki maddelere dikkat etmek gerekir;

 • Her zaman saçınıza dokunmayın.
 • Saçınızı yumuşatırken saç kreminizi saç derinize çok yakın uygulamayın.
 • Çok fazla stres yapmaktan kaçının.
 • Saçınızı yıkamak için sıcak su kullanmaktan kaçının.
 • Saçlarınızda günlük olarak ısıtma aletleri kullanmayın.
 • Kafa derisinde daha fazla yağ üretme eğiliminde olduklarından şekerden, kızartılmış yiyeceklerden ve etlerden kaçının.
 • Her 2-3 günde bir saçınızı yıkayın ve çok sık saç yıkamaktan da kaçının.
 • Saçınızı, saçlar için bitkisel ve doğal yağlar içeren yumuşak bir şampuan ile yıkayın.
 • Yeterli uykuyu alın.
 • Bol miktarda su için.
 • Her hafta yastık kılıfınızı değiştirin.
 • Saçınızı yıkamak için ılık veya soğuk su kullanın.
 • Kirişler, kümes hayvanları, balık, taze meyve ve sebzeler gibi B vitamini yönünden zengin besinler tüketin.

Yağlı Saçlar İçin En İyi Şampuan Nedir?

Yağlı saçlar için en iyi şampuan hangisidir sorusu da oldukça merak edilenler arasındadır. Hafif şampuanların yağlı saçlardan kurtulmasını tercih etmek en iyisidir. Yağlı saçları tedavi etmek için kabartma tozu ve kakao tozu gibi doğal şampuanlar da kullanabilirsiniz.

Yağlı Saçlar İçin En İyi Bitkisel Yağ Hangisidir?

Yağlı saçlar için bitkisel yağlar oldukça etkilidir. Saç yağlanmasını tedavi etmek için hindistancevizi yağı, argan yağı ve jojoba yağı gibi hafif yağları kullanabilirsiniz.

Yağlı Saçlar Her Gün Yıkanmalı Mıdır?

Yağlı saçlar her gün yıkanmalı mıdır sorusu sıkça sorulmaktadır. Yağlı saçlar her gün yıkanmamalıdır.  2-3 günde bir yıkayabilirsiniz çünkü çok sık yıkamak yağ bezlerinin daha fazla yağ üretmesine neden olabilir.

Bu gönderiyi değerlendir
Yorum yapın