Saç Dökülmesini Önleyen Bitkiler (En Etkili 13 Bitki)

Saç dökülmesini önleyen bitkiler son dönemlerde oldukça merak edilmektedir. Saç dökülmesi,  kadınlar ve erkekler tarafından aynı şekilde korkulan iki kelimedir. Kadınlarda saç dökülmesine neden olabilecek, duygusal veya fiziksel strese, yeni bir ilaca, kötü saç sağlığına, oto-bağışıklık hastalıklarına, beslenme yetersizliklerine, ateşe veya hastalığa kadar uzanan çeşitli faktörler vardır. Bu durum saçların dökülmesine neden olur. Otomatik bağışıklık sistemi hastalığı olan bir hastalığa yakalanmadığınız veya yan etki olarak saç dökülmesine neden olduğu bilinen bir ilaç kullanmadıkça saç dökülmesinin kesin sebebi tam olarak belirlemek genellikle çok zordur.

Sağlıklı bir beslenmenin sürdürülmesi ve saçınıza ihtiyaç duyulan bazı yöntemlerin yanı sıra saç dökülmesine karşı koymanın ve saçlarınızı eski ihtişamına geri döndürmenin birkaç yolu vardır. Bu tür bir yöntem, uzun süre saç dökülmesinin üstesinden gelmek için kullanılmış olan Ayurveda bitkilerinin kullanımını içerir. Şimdi sizlere saç dökülmesini önleyen bitkiler ve yöntemlerden bahsedeceğiz;

Saç Dökülmesini Önleyen Bitkiler Nelerdir?

Saç dökülmesini önleyen bitkiler ve yöntemler sıklıkla uygulanmakta olan etkili bir çaredir. Saç dökülmesini engelleyen şampuan ve saç dökülmesini önleyen tedavi yöntemleri ile beraber kullanılan bu bitkiler ana etken madde olarak çalışır. Şimdi saç dökülmesini önleyen bitkiler nelermiş inceleyelim;

Aloe Vera

Aloe Vera, sebum üretimini ve pH seviyelerini dengelerken saç derisi sağlığını da iyileştirir. Bu durum, sadece saç dökülmesini engellemekle kalmaz aynı zamanda saçın yeniden büyümesini de sağlar.

Ginseng

Ginseng’in kan dolaşımını uyardığına ve böylece saç foliküllerine kan ve beslenmenin arttırıldığına inanılmaktadır. Bu durum ise sağlıklı saç büyümesini sağlar.

Biberiye

Biberiye, saç uzaması için çok güçlü bir bitkidir. Sadece saç dökülmesini engellemekle kalmaz aynı zamanda yeni saç uzamasını da teşvik eder, saç derisini detoksifiye eder ve saç pigmentini geri kazandırır. Doğal yollarla saç uzatma yöntemleri arasında ilk sıralardadır. Ayrıca biberiye yağı da saç dökülmesini önleyen en etkili doğal yöntemler arasındadır.

Bektaşi Üzümü

Ayrıca Amla olarak da bilinen Bektaşi Üzümü, C Vitamini, fosfor, kalsiyum, demir, B Vitamini kompleksi ve karoten gibi diğer mineraller bakımından zengindir. Saç uzamasını arttırır, saç köklerini güçlendirir ve parlaklığı arttırır. Amla suyu, suyla karıştırıldığında, saçın canlılığını geri kazandırırken, güç ve parlaklık sunarak saç dökülmesini önlemeye yardımcı olur. Bektaşi Üzümü, kepekleri de kontrol edebilir, aşırı tüy dökülmesini ve erken saç beyazlamasını da önler. Bazı Amla tozunun kına karışımına eklenmesi, iyileştirici özellikler sunar. Doğal yöntemlerle kepekten kurtulmak isteyenler bu besini sıklıkla kullanmalıdır.

Tesbih Ağacı

Tesbih ağacı, kaşıntılı ve kepek eğilimli bir saç derisinin giderilmesine yararlı olan antibakteriyel özelliklere sahiptir. Topikal olarak uygulandığında saç derisindeki kan dolaşımını artırır. Tesbih ağacı yağı ise saçların dökülmesini önler ve erken saç beyazlamasıyla mücadelede yardımcı olur. Ayrıca saç uzamasını arttırır ve birçok saç problemini önleyerek iyileştirir. Kuru tesbih ağacı tozu ile kalın bir macun yapmak için suyla karıştırılabilir ve bu karışım, saç derisini onarmak, temizlemek ve beslemek için kafa derisine masajla uygulanabilir. Saç dökülmesini önleyen şampuan için bu bitki etken olarak kullanılabilir.

Adaçayı

Adaçayı, saç için antiseptik ve büzücü faydalar sağlar. Bitkinin düzenli kullanımı, daha kalın ve daha güçlü saçlara neden olur.

Dulavratotu

Dulavratotu, sağlıklı bir saç derisini korumak ve doğal saç uzamasını teşvik etmek için gerekli besinler olan fitosteroller ve esansiyel yağ asitleri bakımından zengindir. Dulavratotunun faydaları saymakla bitmez.

Yer Paskalyası

Bu bitki, saç dökülmesini ve erken saç beyazlamasını önlemek için kullanılan en güçlü bitkilerden biridir. Sağlıklı saçlara, sağlıklı bir saç derisine sebep olur ve saçların yeniden uzamasını destekler.

Hint Sümbülü

Bu bitkinin kan arındırıcı özelliği nedeniyle saç dökülmesini ve erken saç beyazlamasını önleme konusunda çok faydalıdır.

Köri

Köri yaprakları, genellikle saç beyazlamasını önlemek, saç uzamasını teşvik etmek ve saç köklerini beslemek için kullanılır.

Fesleğen

Yaygın olarak bilindiği gibi Fesleğen, saç köklerinin gençleşmesine yardımcı olur. Saç derisine fesleğen yağıyla masaj yapmak saçı nemlendirmekle kalmaz aynı zamanda kan dolaşımını da hızlandırır. Bu durum da saç uzamasını arttırır. Fesleğenin, kafa derisine kan akışını arttıran Eugenol ve magnezyum içerdiği söylenir.

Zencefil

Zencefil yağı, kepek tedavisine ve kepek önlenmesine yardımcı olur. Ayrıca kan dolaşımını arttırırken saç uzamasını uyardığı da bilinmektedir.

Limon Otu

Limon otu, saç dökülmesini önlemek için gerekli olan saç köklerini güçlendirir.

Bitkisel yöntemler saç dökülmesine karşı mücadele etmek için yukarıda belirtilen bileşenlerden bir veya daha fazlasını içerir. Sonuçlar saç dökülmesinin nedenine bağlı olarak kişiden kişiye değişir. Bu doğal bitkisel tedavi yöntemleri, düzenli olarak kullanıldığında çok büyük sonuçlar gösterebilir.

 

Bu gönderiyi değerlendir
Yorum yapın