Dulavratotu Kökü Nedir?

Asteraceae familyasının arctium cinsine ait olan dulavratotu kökü, Avrupa ve Asya’ya özgüdür. Ancak dulavratotu kökü, dünyanın birçok yerinde yetişmektedir. Gevrek, çamurlu, sert dokusu ve hafif keskin ama tatlı tadı nedeniyle dulavratotu kökü, yiyecek ve içecek endüstrisinde popülerlik kazanmıştır.

Dulavratotu Kökünün Faydaları Nelerdir?

Dulavratotu kökü, zengin bir lif kaynağıdır ve su içeriği yüksektir. Antioksidatif, antienflamatuar, anti kanserli özelliklere sahip polifenoller içerir. Dulavratotu kökü, sadece kanı temizlemekle kalmaz aynı zamanda saç, cilt, bağırsak ve böbreklerinizin sağlığını da arttırır. Şimdi dulavratotu kökünün faydaları neler yakından inceleyelim;

Dulavrat Otu Kökü Kanseri Önler Ve Kanser Hücreleriyle Savaşır

2011’de yapılan bir çalışma, dulavratotu kökü ekstraktının belirli kanser türlerine karşı (özellikle karaciğer ve pankreasın) aktivitesini açıklar. Bu köklerin antienflamatuar ve antikanserli özellikleri, Caffeoylquinic asit türevlerinin varlığından kaynaklanmaktadır. Bunlar doğrudan çoğalan kanser hücrelerine etki eder ve metastaz yapmalarını önler. Kanser riskini azaltmak ve aynı zamanda kanseri ilk aşamalarda tedavi etmek için dulavratotu kökü veya ekstraktını yemeklerinize dâhil edin.

Dulavratotu Kökü Organ Sağlığını Ve Bağışıklığı Arttırır

Caffeoylquinic asit türevlerinin varlığından dolayı dulavratotu kökleri hepatoprotektif etkiye sahiptir. Yani karaciğeri ve hücrelerini korurlar. Alkol veya sigara bağımlılığı nedeniyle karaciğer yaralanması olan hastalar bu bitkiyi düzenli dozlarda tüketebilir. Dulavratotu kökü, dalakta filtre edilen kanı temizlediği için dolaylı olarak da kanı temizler ve bağışıklık sistemini korur. Dulavratotu kökü karışımını suda ginseng veya meyan kökü gibi diğer bitkilerle kaynatıp, en iyi sonucu almak için küçük dozlarda tüketebilirsiniz.

Dulavratotu Kökü Polikistik Over Sendromu Ve Adet Anormallikleri ile Mücadele Eder

Polikistik Over Sendromu (PKOS), tabiri caizse kadınlarda sivilcelerden daha yaygın bir hale gelmiştir. Asya ve Afrika’daki geleneksel tıp, adet düzensizliklerini iyileştirmek için dulavratotu köklerini kullanmışlardır. Dulavratotu kökü, karaciğer ile dalağa etki ederek kanda bulunan serbest radikaller ve diğer oksidanlarla savaştığından östrojen ve progesteron salgılanması düzenlenir. Polikistik over sendromunun başlıca nedeni olan hormonal dengesizliği düzenler. Bu bitkiyi suda demleyip tüketebilir ya da menstrüel kramplardan ve düzensiz dönemlerden kurtulmak için çiğ kökü küçük dozlarda yiyebilirsiniz.

Dulavratotu Kökü Böbrek Sağlığını Destekler

Dulavratotu kökünün faydalarından en önemlisi belki de idrar söktürücü aktivitesidir. Bir idrar söktürücü madde olarak fazla suyu atar ve vücudumuzda sıvı tutulması ile toksin birikmesini önler. Dulavratotu kökü, idrar üretimini ve kan arınmasını uyararak böbreklerin işlerini sağlıklı bir şekilde yapmalarına yardımcı olur. Üzerindeki baskıyı hafifletir. Yemeklerinizde günlük olarak bu bitkiyi küçük porsiyonlarda bulundurmak, idrar sistemini detoksifiye eder, böbreklerde ve safra kesesinde taş oluşumunu önler.

Dulavratotu Kökü Sindirim Ve Asimilasyona Yardımcı Olur

Yapılan bir araştırmaya göre dulavratotu gibi bitkilerden elde edilen bir diyet lifi olan inulin, bazı yararlı bağırsak bakterilerinin büyümesini desteklemektedir. Bu yüzden dulavratotu kökünü diyetinizde prebiyotik olarak kullanabilirsiniz. Bu bitki, bağırsaklarınızdaki besinlerin daha iyi sindirimine ve asimile olmasına yardımcı olur.

Dulavratotu Kökü Kanı Arındırır

İyi bir cilt ve saça ulaşmanın en kolay yolu iyi ya da saf kandır. Dulavratotu kökünün tam olarak yaptığı da budur. Kanınızdaki toksik iyonlar ile mikropları izleyen ve bunları yok eden quercetin gibi antioksidanlar ve flavonoidler vardır. Bu, kanınızı safsızlıklardan ve enfeksiyonlardan arındırır, tam bir detoks sunar. Dulavratotu kökü tozu veya içinde ezilmiş dulavratotu kökü ile zencefili küçük bir bardak kadar demleyebilirsiniz. Ayrıca dulavratotu kökünü çiğnemeyi deneyebilirsiniz.

Dulavratotu Kökünün Cilde Faydaları Nelerdir?

Dulavratotunun cilde faydaları arasında antiaging özellikler sunma, enfeksiyonlardan arındırma, sivilceleri yok etme ve kanı arındırma bulunur. Şimdi de dulavratotu kökünün cilde faydaları neler inceleyelim;

Dulavratotu Kökü Anti-aging Ve Anti-inflamatuar Özellikler Sunar

Kan ve dolaşım sistemine etki ettiğinden dulavratotu kökü, cilt üzerinde doğrudan bir etkiye sahiptir. Arktiin, liganlar vb. gibi aktif bileşikler, size daha yumuşak ve daha genç görünen bir cilt sağlayan matris uyarıcı özelliklere sahiptir. Ayrıca kan arındırıcı aktivitesi nedeniyle bu bitki, sivilce izlerini geçiren en etkili yöntemlerden biridir. Akne, sivilce ve egzama ile savaşır. Dulavratotu kökünü suyla karıştırarak ve diğer yüz paketleri gibi uygulayarak kullanabilirsiniz.

Dulavratotunun Saça Faydaları Nelerdir?

Kafanızda milyonlarca kıl folikülü vardır ve bunların %80-90’ı belirli bir zamanda büyüme evresinde (anagen) kalırken kalanlar dinlenme evresindedir (telojen). Anajen ve telojen fazlardaki foliküllerin oranı saçınızın uzunluğuna karar verir. Dulavratotu kökleri, lif (inulin), esansiyel yağ asitleri, saç uzamasını teşvik eden ve hızlı bir şekilde saç dökülmesini iyileştiren vitaminleri içerir. Dulavratotu köklerini doğrudan kafa derisine uygulayabilirsiniz.

Dulavratotu kökü beslenme profili yukarıda listelenen yararlardan sorumludur. Bu şaşırtıcı yararlar sağlayan besinler, vitaminler ve minerallerle doludur. Yüksek düzeyde folat, kalsiyum, omega-3 yağ asitleri ve kaba yem içerir; bu da onu diyet için gerekli bir tamamlayıcı yapar.

 

BESİN DEĞERLERİ PORSİYON 125G
PORSİYON BAŞINA MİKTAR
Kaloriler 110 Yağdan Gelen Kaloriler 1
% Günlük değer*
Toplam Yağ 0g 0%
Doymuş Yağ 0g 0%
Trans yağ
Kolesterol 0mg 0%
Sodyum 5mg 0%
Toplam Karbonhidrat 26g % 9
Diyet Lif 2g % 9
Şekerler 4g
Protien 3g
A vitamini 0%
C vitamini % 5
Kalsiyum % 6
Demir % 5
VİTAMİNLER
Seçilen Porsiyon Başına Miktarlar % DV
A vitamini 0.0IU 0%
C vitamini 3.5mg % 6
D vitamini ~ ~
E Vitamini (Alfa Tokoferol) 0.4mg % 2
K vitamini 1.9mcg % 2
tiamin 0.0mg % 1
b 2 vitamini 0.0mg % 2
Niasin 0.4mg % 2
B6 Vitamini 0.3mg % 14
Folat 45.9mcg % 11
B12 vitamini 0.0mcg 0%
Pantotenik asit 0.4mg % 4
kolin 13.8mg
Betain 0.2mg
MİNERALLER
Seçilen Porsiyon Başına Miktarlar % DV
Kalsiyum 48.4mg % 5
Demir 0.9 mg % 5
Magnezyum 44.8mg % 11
Fosfor 60.2mg % 6
Potasyum 363mg % 10
Sodyum 5.9mg 0%
Çinko 0.4mg % 3
Bakır 0.1mg % 5
Manganez 0.3mg % 14
Selenyum 0.8mcg % 1
florür ~

Dulavratotu Kökünün Bilinmeyenleri

  • Karahindiba ve dulavratotu biyolojik olarak yakın akrabalardır. Ekstra faydalar için çorbanıza ya da karışımınıza ek olarak kullanabilirsiniz.
  • Dulavratotu kökünde daha yüksek oranda antioksidan ve flavonoid vardır. Kökü iyice temizlemeyi ve soyulmamış olarak pişirmeyi deneyin.
  • Dulavratotu kökü, pankreas hücrelerinin sağlığını arttırarak ve kandaki serbest insülin seviyelerini azaltarak diyabetle savaşır.
  • Ölümcül yabani otlar olan Belladonna ve Nightshade, dulavratotu bitkisi ile yakın benzerlik göstermektedir. Bu yüzden bu bitkinin dikkatli bir şekilde seçilmesi gerekir.
  • Yüksek düzeylerde potasyum, magnezyum ve lif taşır.
Dulavratotu Kökünün Yan Etkileri Nelerdir?

Alerji Nedenleri: Papatya, dalya, krizantem, karahindiba, dahlia ve marul gibi Asteraceae familyasındaki bitkilere alerjiniz varsa dulavratotuna karşı alerjiniz de vardır. Hipersensitivite rağmen bu bitkiyi kullanmak istiyorsanız doktorunuza danışın.

Pediatrik kullanıma uygun olmayabilir: Dulavratotu kökü kullanımı ile ilgili çok az bilgi vardır. 18 yaşın altındaki çocuklarda yan etki yapabilir. Bu bitkiyi çocuğunuzun yemeğine eklemeden önce doktorunuza danışın.

Dulavratotu Kökü Gebeliği Etkiler: Dulavratotu kökünün bir oksitosik ajan ve uterus uyarıcı olduğu bilinmektedir. Bir araştırmaya göre, hamileliği sırasında tüketen kadınlarda uterus kasılmalarını (doğum eylemi basit bir şekilde) indüklemiştir. Erken doğum riskini de arttırır. Hamileler, dulavratotu kökü kullanmaktan kaçınmalıdır. Doğum öncesi aşamada çiftler için de aynı şey geçerlidir.

 

Bu gönderiyi değerlendir
Yorum yapın