Karabuğday Çayının Faydaları Nelerdir?

Karabuğday çayının faydaları nelerdir sorusu son dönemlerde oldukça kişi tarafından merak edilmeye başlandı. Kilo verme sürecinizi artırmak için ideal bir glutensiz seçenek mi arıyorsunuz? Diyetinize sağlıklı ve yeni bir içecek eklemek ister misiniz? Eğer öyleyse, markete gidin ve karabuğday çay poşetlerini alarak düzenli olarak kullanmaya başlayın. Karabuğday çayının faydalarını görmek için mutlaka sık sık tüketin.

Karabuğday Nedir?

Karabuğday, birçok tahıl türünü taşıyan, ancak tahıl türlerinin bir parçası olmayan bir bitkidir. Buğday gibi asıl tahıllara benzerliği nedeniyle ekmeklerde ve makarnalarda sıklıkla kullanılır. Karabuğday çayı bitkinin tohumlarından üretilir. Tadı hafiftir ve sağlık dışında keyif almak için de içilir. Yapılan araştırmalar karabuğday çayının, kilo vermeye yardımcı olduğunu, kan damarlarının sağlığını iyileştirdiğini ve kolesterolü azalttığını gösteriyor. Karabuğday çayı üzerinde yapılan ön araştırmalar oldukça umut vericidir ve çaydaki besinlerin ve kimyasalların besin takviyesi olarak kullanılabileceğini düşündürmektedir.

Karabuğday Çayının Faydaları Nelerdir?

Karabuğday çayının faydaları şunlardır:

Karabuğday Çayı Ödemi Önler

Avrupa Farmakoloji Dergisi’nde yayınlanan bir araştırmaya göre, karabuğday çayı, kronik venöz yetersizliği nedeniyle oluşan ödem şişliklerinin tedavisinde oldukça etkilidir.

Karabuğday Çayı Kardiyovasküler Sağlığı Arttırır

Kalp ve Damar Bozukluğu’ndan (CVD) muzdarip 220 postmenopozal kadın üzerinde yapılan ve Amerikan Kalp Dergisi’nde yayınlanan prospektif bir çalışma, karabuğday taneleri veya çay tüketmenin, CVD’nin işaretlerini ve ilerlemesini kontrol etmeye faydalı olduğunu söylüyor. Ayrıca, postmenopozal kadınlarda, yüksek tansiyon ve yüksek kolesterol gibi diğer yaygın sağlık sorunlarından da korur.

Karabuğday Çayı Kan Şekerini Düşürür

Karabuğday çayının veya konsantresinin diyabetik hastalarda kan şekeri seviyesini düşürdüğü görüldü. Bununla birlikte, karabuğday çay veya konsantrelerinin hazırlanması işlemi, bu durumda, normal yöntemden farklıdır.

Karabuğday Çayı Böbrek Fonksiyonunu Geliştirir

Karabuğday konsantresi veya yüksek yoğunluklu çay, kasıtlı olarak böbrek hasarı verilmiş farelere verildiğinde böbrek fonksiyonunda önemli bir iyileşme gösterdi ve böbrek hastalığının ilerlemesini yavaşlattı. Ancak, deney henüz insanlar üzerinde denenmemiştir ve böbrek problemleri yaşayan insanlarda benzer sonuçlar vermesi beklenmektedir.

Karabuğday Çayı Diyabet Tedavisine Yardımcı Olur

Yapılan bir çalışmada, karabuğday çayında bulunan bileşenlerin, diyabetik farelerde kan şekeri seviyelerini düşürmede faydalı olduğu bulundu. Karabuğdayda bulunan rutin, yeni stratejilerle kullanıldığında tip 2 diyabetin önlenmesinde son derece yararlıdır. Plasebo kontrollü başka bir çalışma, karabuğday tohumu ekstraktının veya çayın, kasıtlı olarak diyabetli laboratuvar hayvanlarına verildiğinde, tatbikattan 90 ve 120 dakika sonra kan glikoz seviyelerini %12 ile 19 oranında azalttığı sonucuna varmıştır.

Bilim adamları, glikoz düşürücü etkinin, hem hayvanlarda hem de insanlarda hücre sinyalleşmesinde ve glikoz metabolizmasında çok önemli bir rol oynadığı tespit edilen bir chiro-inositol bileşiğinin varlığından kaynaklandığına inanmaktadır. Araştırmacılar, chiro-inositolün bir insülin taklidi olarak hareket edebileceğine ve vücut hücrelerinin insüline duyarlılığını artırabileceğini düşünmektedir.

Karabuğday Çayı Ovulasyon Fonksiyonunu Geliştirir

New England Tıp Dergisi’nde yayınlanan bir insan araştırmasına göre, karabuğday tohumu ve taneleri, polikistik over sendromundan muzdarip hastalarda insülin etkilerini artıran D-Chiro-Inositol ile yüklenmiştir. Bu nedenle, yumurtlamanın işleyişini düzenlemeye, kan basıncı seviyelerini düşürmeye, serum androjen ve plazma trigliserit konsantrasyonlarını düşürmeye de katkıda bulunur.

Karabuğday Çayı Kanser ve Kalp Hastalıklarına Karşı Korur

Karabuğday gibi tahıllarda bulunan fito-besinler, sindirimi, bazı mide ve safra kesesi problemlerini iyileştirmede son derece yardımcı olur. Karabuğday bitkisi, vücudu, meme kanserine, diğer hormona bağımlı kanserlere ve kalp hastalıklarına karşı koruduğu bilinen enterolakton gibi memeli liganlarına dönüştürülen bir tür dost florasını içerir. Karabuğday çayı veya kahve gibi içeceklerdeki lignan içeriği nispeten düşük olsa da, düzenli alımı vücudun kanserle mücadele yeteneğinde önemli bir gelişme gösterir ve kalp problemlerini sizden uzak tutar.

Karabuğday Çayı Bağışıklık Sistemini Geliştirir

Karabuğday suda çözünen, çözünmeyen ve yağda çözünen antioksidanların önemli bir kaynağıdır. Tokotrienoller, E vitamini, fenolik asitler, selenyum ve fitik asit dâhil olmak üzere çeşitli besinler açısından zengindir. Bunlar vücudun bağışıklık seviyesini arttırmada son derece iyidir. Antioksidanlar, vücuttaki toksik serbest radikallerle savaşarak zararlı viral, bakteriyel ve fungal enfeksiyonlara karşı koruma sağlar.

Karabuğday Çayı Kilo Vermeyi Kolaylaştırır

Karabuğday çayı daha az kaloriye sahiptir ve bu nedenle yüksek kalorili içecekler için ideal bir alternatiftir. Karabuğday çayı ile yüksek kalorili içeceklerin yerine kilo vermenize yardımcı olur. Bu çayın kilo kaybı üzerindeki etkisi hakkında çok fazla kanıt bulunmamasına rağmen, araştırmacılar, karabuğday çayında doğal olarak oluşan bir antioksidan olan kateşinlerin varlığının kilo kaybını artırabileceğine inanıyor. Obezite ile ilgili ayrıntılı bir çalışma, yeşil veya karabuğday çayındaki ekstraktların, kilo kontrolüne yardımcı olan iyi miktarda kateşinler içerdiğini ortaya koymuştur.

Karabuğday Çayı Kafein Yerine Kullanılabilir

Karabuğday çayı antioksidanlar bakımından zengindir, kilo kaybı ve genel sağlık için faydalıdır. Bununla birlikte, diyetinizde kafeini azaltmanız önerilmişse ve düşük oksalatlı bir diyeti takip etmek istiyorsanız, karabuğday çayı en iyi alternatiftir.  Karabuğday çayındaki vitexin ve rutin maddeleri kan akışını iyileştirir, varisli damarları ve bacak ödemini önler.

Bu gönderiyi değerlendir
Yorum yapın