KISA SÜREDE SAÇ GÜRLEŞTİRME (DOĞAL YÖNTEMLER)

Doğal yöntemlerle saç gürleştirme ile kısa sürede saç gürleştirebileceksiniz. Kadın ve erkeklerin en önem verdikleri arasında ilk sırada saç gelir. Saçların bakımı, güzelliği ve gürlüğü bizler için önemli bir unsurdur.

Sağlıklı, bakımlı ve doğal saçlar her zaman önde ilk sıradadır. Ve insanların kendilerine güvenlerini sağlar. Şimdi saç gürleştirme yöntemleri nelerdir, doğal yöntemlerle saç nasıl gürleşir, saç gürleştirmek için bitkisel yöntemler nelerdir ve kısa sürede saç gürleştirme yöntemleri nelerdir gibi sorulara cevap vereceğiz. İlk olarak;

Saç Neden Dökülür?

Bazı durumlarda saçlarımızın fazla ve hızlı bir şekilde döküldüğünü görürüz. Bu durum oldukça can sıkıcıdır. İklim değişiklikleri, yoğun yaşanılan stres, hastalıklar, FE (demir) eksikliği, hormonal bozukluklar gibi türlü sorunlar saçların dökülmesine ve yıpranmasına yol açar.

Sık yapılan saç boyaları, sık yapılan fönler, kalitesiz şampuanlar, deri problemleri, yanlış beslenmeler gibi sorunlar da saçların yıpranmasına ve hızlı bir şekilde dökülmesine yol açar. Bu durum, psikolojik ve depresyon gibi sorunlara dahi yol açabilir. Bundan dolayı kesinlikle önemsemek gerekiyor.

Kısa sürede saç gürleştirme: saç neden dökülür
Kısa sürede saç gürleştirme: saç neden dökülür

Doğal Yöntemlerle Saç Gürleştirme İçin Neler Yapılmalıdır?

Saç uzatma yöntemleri erkek ve kadınlar için oldukça merak edilmektedir. Saç serumları, şampuanlar ve farklı kimyasal kürler kısa vadede saç dökümünü engelleyebilir. Ama kalıcı çözüm olmayacaktır. Hatta ileri de saçlara, daha da kalıcı hasarlar verebilir. Bu sebepten saçları gürleştirmek için doğal yöntemler ve bitkisel çözümler, daha parlak, dolgun ve gür saçlara kavuşmanızı sağlayacaktır. Saç gürleştirmek için ilk önce şunlara dikkat etmelisiniz;

 • Fön makinesi, saç düzleştirici gibi aletlerin kullanımını asgariye indirmelisiniz. Saça çok ciddi zararlar vermektedir.
 • Saçlarda oluşabilecek kırıkları önlemek için saçlarınızı kuruyken sağlıklı taraklarla tarayın.
 • Saçlarınıza asla wax, jöle gibi saç şekillendiren kimyasal maddeler sürmeyin. Doğal saç şekillendiriciler kullanabilirsiniz.
 • Kullandığınız şampuanları özenle ve dermatologlar tarafından önerilen şekilde kullanın. Farklı kimyasallar barındıran şampuanlar saçınıza kalıcı hasarlar verebilir.
 • Saçlarınızı doğal yöntemlerle uzatmak için, saç gürleştiren kürlerimizi haftada bir veya iki defa mutlaka uygulayın.
 • Saçlarınıza özenli bakım yapın.
 • Saçlarınız çok sık boyamayın.
 • Saç maşasını çok zaruri olmadığı sürece kullanmayın.
 • Kireçli su ile saçlarınızı yıkamayın.
 • Şapka, eşarp gibi şeyler saçların hava almasını engeller. Bu sebepten saçlarda dökülmeler ve kırılmalar meydana gelir. Mutlaka saçlarınızı düzenli olarak havalandırın.

Not: Bitkisel yöntemlerle saç gürleştirme ve saç uzatma başlığını mutlaka uygulayın.

(Stresle başa çıkma yöntemleri adlı makalemizi okuyarak stresi hayatınızdan çıkarın.)

Saç gürleştirme yöntemleri ve doğal yollarla saç gürleştirmek için bu maddelere eksiksiz uymalısınız. Şimdi saç gürleştiren kürlere bakalım;

Kısa Sürede Saç Gürleştirme – Saç Gürleştiren Yöntemler

Kısa Sürede Saç Gürleştiren Doğal Kürler (Çok Etkilidir)

Saç gürleştiren doğal kürler ve saç uzatan doğal kürler adlı konumuzda anlatılacak kürleri haftada 1 defa mutlaka denemelisiniz.

Çok etkili ve de denenmiş saç gürleştiren ve saç uzatan doğal kürlerdir. Ayrıca saç gürleştiren bitkisel yöntemler bölümünde de anlatılacaktır. Bununla beraber 1 haftada saç uzatma yöntemleri konusuna da değinilecektir. Kullanımı ve içeriğini dikkatli okumalısınız!

Isırgan Otu İle Saç Gürleştirme Kürü

Isırgan otu, içeriğindekiler sayesinde saçlar için adeta mucize bir bitkidir. Isırgan otlu şampuanlar ve kremler piyasada çokça bulunmaktadır. Ama biz, ısırgan otu ile saç gürleştirmeyi doğal yollarla yapacağız.

Bilimsel olarak saça etkisi kanıtlanan ısırgan otunu kullandıkça saçlarınızdaki inanılmaz değişimi hayretlerle izleyeceksiniz. Isırgan otu saçların dolgun görünmesine, saçların parlak görünmesine ve de saç tellerinin kalınlaşmasına yardımcı olacaktır. Şimdi ısırgan otu ile saç gürleştirme kürünü nasıl hazırlayacağınızı anlatalım;

Malzemeler: Isırgan otu ve su

Yapılışı: Bir kaç tutam ısırgan otunu, kaynar suya boşaltın. Çay demliyor gibi, ısırgan otunu yaklaşık 10-15 dakika suda bekletip, demlenmesini sağlayın. Sonra suyu süzün ve ılıklaşmasını bekleyin. Ilıdıktan sonra saçlarınızı yıkayın. Yıkadıktan sonra durulamadan yaklaşık 45 dakika -1 saat kadar kurumasını bekleyin. Sonra ılık suyla saçlarınızı yıkayın. Farkı göreceksiniz.

Isırgan Otu İle Saç Gürleştirme

Sarımsak İle Saç Gürleştirme Kürü

Doğal yöntemlerle saç gürleştirmek için sarımsak kullanmalısınız. İçerisindeki maddelerden dolayı saçların gürleşmesine, dolgunlaşmasına ve sağlıklı bir şekilde beslenmesine ciddi düzeyde katkı sağlayacaktır. Sarımsak çok eskiden beridir kullanılan bir saç uzatma, saç gürleştirme ve saç dolgunlaştırma yöntemidir.

Malzemeler: 3 ile 5 diş arası sarımsak

Yapılışı: Sarımsakları iyice ezin. Direkt olarak saç diplerine uygulayın. Saç tellerine uygulamak fayda sağlamayacaktır. Saç diplerine uygulayıp ortalama 45 dakika ile 1 saat arası saçlarınızda bekletin. Sonra durulayabilirsiniz. Sarımsak kokusunu sevmiyorsanız bir miktar süt karıştırabilirsiniz. Bu yöntem, 1 haftada saç uzatma yöntemleri arasında bulunmaktadır.

Sarımsak İle Saç Gürleştirme

Karanfil İle Saç Gürleştirme Kürü

Karanfilin bir çok konuda faydasını bilmeyeniniz yoktur. Saçı onarıcı ve saç diplerini besleyici özelliği ile saçlarınız daha gür, daha dolgun ve daha sağlıklı olacaktır. Karanfil saçların nefes almasını kolaylaştıracaktır. Saça parlaklık ve saça dolgunluk verecektir. Ayrıca karanfil yağının saça faydaları da oldukça fazladır.

Malzemeler: Bir tutam karanfil, su

Yapılışı: Bir tutam karanfili bir miktar kaynayan suya koyup demlemeye bırakın. Demlendikten sonra iyice süzün. Ve süzülen ılık karışımla saçlarınızı yıkayın. Yine 45 dakika ile 1 saat arası kurumasını bekleyin. Ve sonra ılık suyla saçlarınızı durulayın. Bunu her hafta yapın.

Karanfil İle Saç Gürleştirme

Şimdide saç gürleştirmek için diğer doğal yöntemler neler  inceleyelim;

Hint Yağı İle Saç Gürleştirme

Hint yağını saç diplerinize masaj yaparak sürün. Kısa süre içerisinde hint yağı sayesinde saçlarınız daha dolgun ve daha gürleşecektir. İçerisindeki E vitamini ve yağ asitleri sayesinde saçlarınızın hızlı uzamasına ve saç gürleşmesine doğal bir yöntem olacaktır. Hint yağı, 1 haftada saç uzatma yöntemleri arasında bulunur.

Zeytinyağı İle Saç Gürleştirme

Zeytinyağının insan vücuduna faydaları bilimsel deneylerle kanıtlanmıştır. Hakiki, saf ve doğal zeytinyağı saç gürleşmesine ve saçların sağlıklı beslenmesine yardımcı olacaktır. Seyrek saçlara da zeytinyağı çok fayda sağlar. Zeytinyağını haftada 2-3 defa saç diplerinize masaj yaparak saçlarınızı gürleştirebilirsiniz. Çok etkili sonuçlar alacağınızdan şüpheniz olmasın.

Yumurta İle Saç Gürleştirme

Yumurta, saç için önemli olan vitamin ve mineralleri fazlasıyla içerisinde barındırır. Protein, saç foliküllerini güçlendirerek saçı daha gür hale getirir. Ve protein yumurtada fazlasıyla vardır. 1-2 yumurtayı bir kasede kırın. İyice çırptıktan sonra saçlarınıza sürün. 45 dakika kadar beklettikten sonra ılık suyla durulayın.

Hindistancevizi Yağı İle Saç Uzatma

Hindistan cevizi yağı, zarar görmüş saçın protein kaybını azaltır. Saç millerine süzülür ve saç kaybını azaltır. Bu yağ, aynı zamanda sert kimyasal ürünlerin kullanımının etkisini tersine çevirebilir.

Avucunuza biraz yağ alın ve saç derinize masaj yapın. Hafif bir şampuanla durulamadan önce 60-90 dakika bekletin. Kısa sürede saç uzatan bitkisel yağ ile saçlarınız gürleşecektir.

Yoğurt İle Doğal Saç Uzatma

Yoğurt, doğal saç uzatma, hızlı saç uzatma ve saçların zarar görmesini önleyen zengin bir probiyotik kaynağıdır. Ayrıca saçınıza sağlıklı bir parlaklık verir ve saç dökülmesini önler. En iyi sonuçlar için günde 1 kase yoğurt tüketin.

Çemen Otu İle Hızlı Saç Uzatma

Hızlı saç uzatma denilince akla ilk gelen bitki çemen otudur. Yapılan çalışmalar, çemen otunun sağlıklı saçların uzamasını destekleyen biyoaktif bileşikler içerdiğini göstermektedir.

Saç dökülmesini önemli ölçüde azaltır ve en etkili saç uzatma yöntemleri arasında bulunur. Çemen otunun tohumlarını alın ve bir gece boyunca suya batırın. Islatılmış tohumları öğüterek bir macun hazırlayın. Macunu saç maskesi olarak uygulayın ve 30-45 dakika bekletin. Son olarak su ile yıkayınız.

Hızlı Saç Uzatmak İçin Soğan Kürü

Araştırmacılar, soğan suyundaki fitokimyasal bileşiklerin saç uzamasını teşvik etmeye yardımcı olduğunu keşfetmişlerdir. Soğan suyunun topikal olarak uygulanması, saç dökülmesini önler ve saçların incelmesini gözlemleyebileceğiniz bölgelerde saçın uzamasını teşvik edebilir. Soğanı blenderdan geçirin ve saçlarınıza sürün. 20 dakika beklettikten sonra ılık suyla yıkayın.

Doğal Saç Gürleştirme İçin Yeşil Çay

Yeşil çay, saç gürleştirme ve uzatmayı arttırmaya yardımcı olabilecek polifenoller bakımından zengindir. Yeşil çaydaki biyoaktif bileşikler dermal papilla hücreleri üzerinde proliferatif bir etkiye sahip olabilir ve saç uzamasını tetikleyebilir. Her gün 1 fincan yeşil çay tüketilmesi önerilmektedir.

Doğal Yöntemlerle Saç Gürleştirme Yapan Kına

Kına uygulaması, saç dökülmesine ve kelliklere neden olabilecek kafa derisi sorunlarını tedavi etmeye yardımcı olur. Ayrıca kına, saç uzamasını teşvik ettiği için yüzyıllardır hızlı saç uzatma için kullanılmıştır. Özellikle erkek saç uzatma ve kadın saç uzatma kürleri arasında oldukça etkilidir. Bir macun yapmak için kına tozuna biraz su ekleyin. Bu maskeyi, önce saç derinize uygulayın, ardından saçınıza uygulayın. Yıkamadan önce bir veya iki saat açık bırakın. Ayrıca kına, evde doğal saç boyası olarak da kullanılmaktadır.

Balık Yağı İle Saç Uzatma

Balık yağı, omega-3 yağ asitleri ve saç uzamasını arttırabilecek diğer biyoaktif bileşikler bakımından zengindir. Balık yağı takviyeleri, kafa derinizdeki dermal papilla hücreleri üzerinde proliferatif bir etki göstererek saçın uzamasını indükleyen doksaheksoaenoik asit (DHA). Bu da saç uzamasını teşvik eder ve ayrıca saç dökülmesini önler.

Dikkat: Bu takviyeleri almadan önce dermatoloğunuza danışın.

Kahve İle Saç Uzatma

Kafein, kahvenin önemli bir bileşenidir. Araştırmalar, saç gövdesinin uzamasını teşvik edebileceğini ve anajen fazı uzatarak saç uzamasını teşvik edebileceğini göstermektedir. Kahve, saçların dökülmesini ve incelmesini de azaltabilir. Yüksek kafein zararlı olacağı için çok fazla kahve tüketilmesi önerilmemektedir. Kısa sürede saç gürleştirme kahve ile mümkündür.

Saç Uzamasını Teşvik Eden Gıdalar 

Dengeli bir beslenme, vücudunuza doğru miktarda besin sağlar ve sağlıklı olmanızı teşvik etmede uzun bir yol kat eder. Kısa sürede saç gürleştirme için çok önemlidir. İşte sağlıklı saç uzamasını sağlamak için tüketebileceğiniz birkaç yiyecek:

 • Yumurta: Zengin protein kaynaklarıdır.
 • Balık: Sağlıklı saçların uzamasını teşvik edebilen omega-3 yağ asitleri bakımından zengindir.
 • Karpuz: Saç uzamasına yardımcı olabilecek C vitamini içerirler.
 • Yeşil yapraklı sebzeler: Saçların uzamasına yardımcı olabilecek besinler içerir.
 • Kuruyemiş ve tohumlar: Saç dökülmesini kontrol etmeye yardımcı olabilecek besin değeri ile doludur.
Saç Dökülmesi Nasıl Önlenebilir?

Saç dökülmesi nasıl önlenir sorusu da oldukça merak edilmektedir. Şimdi saç dökülmesi nasıl önlenir sorusunu cevaplandıralım;

Saç uzamasını teşvik etmek ve saç dökülmesini önlemek için omega-3 yağ asitleri bakımından zengin gıdalar içeren dengeli bir diyeti uygulayın.

Kan dolaşımını uyarmak için saç derinize düzenli olarak masaj yapın. Bu uygulama, saç köklerini güçlendirir ve saç dökülmesini önler.

Hidratlı kalmak, saçı korumak için anahtardır. Saç derisini besler, lapa lapa ve kaşıntılı saç derisini önler. Bol bol su için.

Kısa sürede saç gürleştirme için doğal yöntemlere başvurmalısınız. Kısa sürede saç gürleştirme ile saçlarınızı doğal ve bitkisel yöntemlerle uzatabilir ve dolgunlaştırabilirsiniz. Ama bazı durumlarda (kırmızı deri hastalıkları gibi) mutlaka hekiminize danışmalısınız. Hekim kontrolünde saçlarınız eski sağlığına kavuşacaktır.

Saçı en çok ne gürleştirir?

Saç için doğal yağlar ve yöntemler saçı en çok gürleştiren yollardır. Argan yağı, sarımsak ve yağı, kahve ve yeşil çay da doğal saç gürleştirme yöntemleridir.

Saç çoğalması için ne yapmalı?

Saç çoğalması için doğal saç gürleştirme yöntemlerine başvurmalısınız. Örneğin, Türk kahvesinin saçları gürleştirdiği kanıtlanmıştır. Saç çoğalması için ayrıca, balık yağına da başvurulmalıdır.

İnce telli saçlar nasıl gürleşir?

İnce telli saçları gürleştirmek aslında oldukça kolaydır. Bunun için kısa sürede saç gürleştirme yöntemlerimizi uygulamalısınız.

Evde saç nasıl gürleşir?

Evde kısa sürede saç gürleştirme yöntemleri arasında argan yağı, badem yağı ve özellikle de sarımsak yağı yer alır.

Seyrek saç tekrar gürleşir mi?

Seyrek saç tekrar gürleşir. Bunun için kısa sürede saç gürleştirme yöntemlerimiz iş görecektir.

Kaynakça:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4289931/

5/5 - (1 vote)

“KISA SÜREDE SAÇ GÜRLEŞTİRME (DOĞAL YÖNTEMLER)” üzerine 3 yorum

 1. Ailemde ben dahil saç dökülmesi problemi yaşayan birçok kişi var aynı zamanda birçok kişi kel … Yılan yağını keşfettik öneriririz .. Ayda 2 defa kullanımda saçları güçlendiriyor hızlı uzamasını saglıyor ve uzun vadede dökülmeyi önlüyor

  Yanıtla
 2. Ben saçlarımı güçlendirmek için saç çıkarıcı titanyumlu seti kullanmaya başladım ve çok memnun kaldım normalde saçlarım dökülür ama bu set çok işime yaradı memnun kaldım öneriyorum 🙂

  Yanıtla
Yorum yapın