Evde Doğal Saç Boyası Nasıl Yapılır? 6 Kesin Yöntem

Bu makalemizde sizlere evde doğal saç boyası, bitkisel saç boyası ve evde doğal saç boyası nasıl yapılır gibi konulardan bahsedeceğiz.

Öncelikle evde doğal saç boyası yapmadan önce saçlarınızın temiz ve önceden yıkanmış olması gereklidir. Şimdi evde doğal saç boyama çeşitlerine göz atalım;

Saçları Aydınlatmak İçin Limon

Bu yöntemde saçları aydınlatmak ve açmak için limon maskesi kullanacağız.

Malzemeler:

 • Yarım limon suyu
 • 1 bardak su
 • Sprey veya parfüm şişesi

İşlem süresi:

 • 1 saat

Hazırlanışı:

Evde doğal saç boyası için öncelikle bir sprey veya parfüm şişesinde limon suyunu suyla karıştırarak seyreltin. Homojen bir hale gelmesi için iyice çalkalayın. Bu çözeltiyi saçınızda aydınlatmak istediğiniz bölgelere püskürtün. Sıcak ayarlarda bir fön makinesi kullanın. Bu fön makinesini uyguladığınız kısımlarına doğru tutarak kurutun. Son olarak normal şampuanınızla saçlarınızı yıkayın ve ardından saçınızı şekillendirin.

Evde doğal saç boyası için limon suyu, belirli bir ısı verildiğinde saçları açma özelliklerine sahiptir. Bu yöntemi bir ay boyunca haftada bir defa uygularsanız saçınızın renginde belirgin bir değişiklik olacaktır. Bu yöntem, saçlarınıza bazı doğal vurgular vermek için mükemmel bir yöntemdir.

Kızıl Saça Sahip Olmak İçin Havuç Ve Pancar Suyu

Doğal yöntemlerle kızıl saça sahip olmak isteyenler için havuç ve pancar suyu tam manasıyla biçilmiş kaftandır. Evde doğal saç boyası için takip edin:

Malzemeler:

 • 1 su bardağı pancar suyu
 • 1/2 bardak havuç suyu
 • Eski bir tişört
 • Sprey veya parfüm şişesi

İşlem süresi:

 • 1 saat

Hazırlanışı:

Evde doğal saç boyası için üzerinize eski bir tişört giyin ve ardından bir sprey şişesinde malzemeleri bir araya getirin. Havuç ve pancar suyunu saçınıza püskürtün ve fön makinesiyle kurutun. Daha sonra saçlarınızı kullandığınız bitkisel bir şampuanla yıkayın.

Evde Doğal Saç Boyası
Evde Doğal Saç Boyası

Evde doğal saç boyası için bu yöntem, ilk kullanımda gözle görülür bir sonuç göstermese de birkaç defa uygulandıktan sonra saçlarınız kırmızı tonlarda olacaktır. Saçınızın kızıl ve canlı görünmesini sağlamak için mükemmel bir çözümdür. Bu yöntemin en etkili tarafı hiçbir yan etkisi olmamasıdır ve doğal olarak kepekten kurtulmak isteyenler için iyi bir alternatiftir.

Doğal Olarak Saçı Siyah Yapmak İçin Çay Ve Kahve Kürü

Doğal olarak siyah saçlara sahip olmak için çay ve kahve karışımını kullanın.

Malzemeler:

 • 1’er çorba kaşığı çay ve kahve
 • 1-1/2 su bardağı su

İşlem süresi:

 • 25-30 dakika

Hazırlanışı:

Çay ve kahveyi birbirine karıştırarak suda 20 dakika kadar kaynatın. Su üçte bir oranında azalmış gibi göründüğünde ısıyı kapatın ve soğumaya bırakın. Demliği süzün ve saçınızı önce şampuanla yıkayın. Daha sonra saçınızı şekillendirin ve demlikteki karışımı nemli saçınıza dökün.

Bu uygulamanın düzenli olarak uygulanması kısa sürede saç rengini karartacaktır. Farklı renkler elde etmek için farklı demlemeler kullanın. Örneğin, sarı tonlarda saç rengi elde etmek için papatya çayı kullanın veya kırmızımsı tonları elde etmek için karanfil çayı kullanın.

Evde Doğal Saç Boyası: Doğal Kırmızı Saç Rengi İçin Kına

Saçları doğal olarak kırmızıya boyamak için kına kullanın.

Malzemeler:

 • 1/2 fincan kına
 • 1/2 su bardağı su
 • Saçı kapatmak için başlık

İşlem süresi:

 • 2 saat

Hazırlanışı:

Bir kapta, pürüzsüz, kalın bir macun elde etmek için kına ve suyu karıştırın. Bu karışımı saçınıza uygulayın. Gri veya beyaz tonları örtmeye çalışıyorsanız, tüm bu karışımın saç köklerinizi kapladığından emin olun. Karışımı saçınızda 2 saat kadar beklettikten sonra şampuanla durulayın.

Evde doğal saç boyası için kına, saçınızı renklendirmek için kullanabileceğiniz en iyi doğal yöntemlerden biridir. Saçlarınızı sadece aşırı pigmentli bir hale getirmez aynı zamanda saçlarınızı şartlandırır ve besler. Saçınızı kırmızı yerine kahverengi renge boyamak için siyah çay gibi malzemelerle birleştirebilirsiniz. Bu renk yaklaşık bir ay sürer ve beyaz saçlar görünmeye başladığında saçınızı tekrar boyamanız gerekir.

Beyaz Saçları Kapatmak İçin Safran

Doğal yöntemlerle beyaz saçları kapatmak için safran karışımını kullanın.

Malzemeler:

 • 1 yemek kaşığı safran
 • 2 su bardağı su

İşlem süresi:

 • 1-2 saat

Hazırlanışı:

Safranı yaklaşık 20 dakika suda kaynatın ve sonra soğumaya bırakın. Safran suyu tamamen soğuduğunda saçınıza ve saç derinize uygulayın. Saçınız tamamen sıvıya doymuş olmalıdır. 1 veya 2 saat kadar saçlarınızı açık bir şekilde bırakın. Yaklaşık 2 saat sonra saçınız tamamen kuruduğunda şampuanla yıkayın ve saçınızı şekillendirin.

Bu doğal saç rengi yöntemi doğal olarak beyaz saçları kapatmak için ideal bir çözümdür. Safran, koyu saç tipleriyle harmanlanan beyaz saçınıza güzel bir altın kahverengi renk verir.

Çılgın Renkler İçin Gıda Boyası

Doğal olarak saçların çılgın renklere kavuşması için gıda boyası kullanın.

Malzemeler:

 • Herhangi bir gıda boyası
 • 2-3 yemek kaşığı saç kremi

İşlem süresi:

 • 1 saat

Hazırlanışı:

Bir kâseye saç renginize uygun gıda boyası ile saç kremini ekleyin ve iyice karıştırın. Saç kremini, saçınızın olmasını istediğinizden çok daha pigmentli olacak şekilde ekleyebilirsiniz. Karışımı, temiz, kuru saça uygulayın ve yaklaşık 1 saat kadar bekletin. 1 saat geçtikten sonra saçınızı ılık suyla durulayın ve saçınızı kurumaya bırakın.

Evde doğal saç boyası için bu karışım, saçınızı geçici olarak boyamanın en basit yollarından biridir.  Bu yöntem, yalnızca çok açık saçları olan kişilerde işe yarar.

Bu gönderiyi değerlendir
Yorum yapın