Karanfil Yağının Faydaları (İnanılmaz Etkiler)

Karanfil yağının faydaları adlı bu makalemizde karanfil yağını enine boyuna tartışacağız. Bitkisel yağlar, iyileştirici yararları ve diğer kullanışlı kullanımları ile bilinir. Fakat bazı bitkisel yağların özellikle insan sağlığına inanılmaz etkileri bulunur. Bunlardan biri de karanfil yağıdır.

KARANFİL YAĞI NEDİR?

Karanfil yağı, aynı zamanda syzygium aromaticum olarak da bilinen, herdem yeşil karanfil ağacının çiçek tomurcukları olan karanfillerden üretilir.  Karanfil yağı sadece yiyecekleri baharatlamak için değil, aynı zamanda sağlığı destekleyen önemli özelliklere sahiptir ve hatta eski zamanlarda tıbbi madde olarak da kullanılmıştır. Karanfil yağı, karaciğer sağlığını, doğal detoksu, kan şekerini teşvik edebilen ve hatta antimikrobiyal ajanlar olarak bile çalışabilen birkaç element içerir. İnsanları enfekte olmaktan koruyabilecek yağlardan biriydi.

Karanfil yağı, karanfil ağacının tomurcuklarından çıkan yağın alınmasıyla yapılır. Karanfil yağı, içerdiği tıbbi özellikleri sağlayan etken madde olan %70 ile 90 öjenol içeriği nedeniyle güçlü bir aromaya sahiptir. Bu yağ, sarımsı ve kahverengimsi renkte olma eğilimindedir. Bu yağ ayrıca, yiyecekleri lezzetlendirmek, koku eklemek veya topikal aromaterapi faydaları için de kullanılabilir. Karanfil, serbest radikal hasarlarıyla mücadelede yardımcı olabilecek antioksidanlar bakımından zengindir. Ayrıca diş ağrısı ve sindirim problemleri için de rahatlama sağlayabilir. Karanfil yağı sağlık için önemli bir hazinedir. Şimdi onları daha yakından inceleyelim.

Karanfil Yağının Faydaları Nelerdir?

Karanfil yağı birçok kanıtlanmış fayda ile birlikte gelir. Şimdi de karanfil yağının faydaları neler yakından bakalım;

Karanfil Yağı Antioksidan Koruma Sağlar

Karanfil yağı, güçlü bir antioksidan olan öjenol adı verilen aktif bir bileşen içerir. Antioksidanlar, oksidatif hasarın ve serbest radikallerin vücuttaki olumsuz etkilerini hafifletmeye yardımcı olur ve karanfil yağında bulunanlar, E vitaminde bulunanlardan daha güçlüdür. Karanfil yağı, oral ya da topikal olarak mı kullanıldığında antioksidan yararlar sağlayabilir.

Karanfil Yağı Antimikrobakteriyel Özellikleri Vardır

Karanfil yağı, antimikrobiyal ve antibakteriyel özelliklere sahiptir, bu da zararlı bakteri ve organizmaların yok edilmesine yardımcı olabilecekleri anlamına gelir. Bu özellikleri, yüzeyleri dezenfekte etmek için, topikal olarak veya hatta bir temizlik maddesi olarak kullanılabileceği anlamına gelir. Araştırmalar karanfil yağının E. coli ve staph gibi bakterileri ve diş eti hastalığına, ağız sağlığı sorunlarına ve hatta aknelere yol açabilecek diğer maddeleri yok etmede de etkili olduğunu göstermiştir .

Karanfil yağı ayrıca, maya ve kandidaya karşı da faydalı bir şekilde çalışabilir, bu da duyarlı kişilerde sıklıkla tekrarlayan sinirsel bakterileri yok etmeye yardımcı olur. Bir mantar önleyici madde olarak çalışan karanfil yağı, ağız mantarı enfeksiyonu olan pamukçuk tedavisinde kullanılan reçeteler kadar etkili bir şekilde çalışır. Ayrıca, antibiyotiğe dirençli enfeksiyonlara, süper kabarcıklara ve parazit enfeksiyonlarına neden olabilecek gram negatif bakterilere karşı da çalışabilir.

Karanfil Yağı Diş Sorunlarına İyi Gelir

Karanfil yağı, sadece ağızdaki bakterileri öldürmeye yardım etmekle kalmaz aynı zamanda diş ağrısı, şişme ve kuru soket gibi diş ağrısı türlerini de azaltabilir. Karanfil yağı, Fransızlar tarafından 1600’lerden bu yana diş ağrısı ve sorunları için doğal bir çare olarak kullanılmıştır. Araştırmalar, karanfil yağının enjeksiyondan önce alanı uyuşturmak için sıkça diş işlemlerinde kullanılan benzokainle karşılaştırılabilir bir uyuşma kabiliyetine sahip olduğunu kanıtlamaktadır.

Ağrının ötesinde, karanfil yağı da ağızdaki tartarları ve erozyonu azaltabilir, ayrıca dişlerin remineralizasyonunu destekleyebilir.

Karanfil Yağı Tansiyonu Kontrol Altında Tutar Ve Kalbi Korur

Karanfil yağı, öjenolün, aşırı kan basıncını hafifleterek, ana arterleri genişletmeye yardımcı olduğunu gösteren araştırmalarla gösterildiği gibi yüksek tansiyonu belirlemede etkili olabilir.

Ayrıca kandaki trombositlerin birbirine yapışmasını önlemeye yardımcı olabilir, temel olarak kanın daha kaygan ve pıhtılaşmaya daha az eğilimli olmasına yardımcı olur.

Karanfil yağının kanı inceltici bir etkisi olabileceğinden, antikoagülan veya aspirin alan herkesin etkileşimlere dikkat etmesi gerekir ve topikal veya oral olarak kullanmadan önce mutlaka doktora danışmalıdır.

Karanfil Yağı Kanseri Yok Eder

Araştırmalar, karanfil yağının içerdiği spesifik anti-tümör bileşikleri sayesinde kansere karşı koruyabileceğini göstermektedir. Özellikle kanser hücrelerinde ölümü teşvik etmede yardımcı olabilir ve özofagus kanserine karşı savaşmak için özel olarak çalışabilir. Karanfil yağı içindeki etken madde olan Eugenol rahim ağzı kanseri hücrelerini öldürmeye de yardımcı olabilir. Bu araştırma umut verici olmakla birlikte, henüz yeterli değildir. Buna rağmen, karanfil yağı o kadar güçlü bir antioksidandır ki gelecekteki araştırmalar için umut verici bir gerçek olan kanser hücrelerini tahrip edebilir.

Karanfil Yağı Kemikleri Korur

50 yaşın üzerindeki 40 milyondan fazla yetişkin, osteoporoz ve kemik kırılmalarına neden olabilecek kemik kütlesi problemleri yaşar. Yapılan insan çalışmalarında doğrudan olmasa da, karanfil yağının kemik kütlesini koruduğu kanıtlanmıştır. Özellikle karanfil yağının kemik yoğunluğunu nasıl etkileyebileceğini bilmek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır, ancak test tüpü çalışmalarının ilk sonuçları umut vericidir.

Karanfil Yağı Mide Ülserlerine Karşı Korur Ve Sindirimi Arttırır

Karanfil yağı, sindirim rahatsızlığı, mide ağrısı, ülser, hareket hastalığı, şişkinlik ve gaz gibi sindirim şikâyetlerini gidermek için binlerce yıldır kullanılmaktadır. Bulantı kaynaklı kusmayı bile azaltabilir. Karanfil yağı, özellikle midede sıvı oluşumunu arttırabilir, bu da ülser oluşumuna yol açan hasardan koruyabilir. Hatta bazı durumlarda ülserleri önleyen veya tedavi eden ilaçlar kadar etkili olduğu gösterilmiştir.

Karanfil Yağı Kan Şekerini Dengeler

Karanfil yağı, özellikle şeker hastası olanlarda kan şekerine stabilite kazandırılmasına yardımcı olabilir, çünkü glikozun hücrelere hızlı bir şekilde çekilmesini artırabilir. Ayrıca, insülin sekresyonunu artırabilir ve insülin üretimini daha verimli hale getirebilir.

Karanfil Yağı Cinsel Hazzı Arttırır Ve Ereksiyon Sorunlarını Düzeltir

Karanfil yağı kan akışını artırabildiğinden, erkeklerde ve kadınlarda düşük cinsel dürtü ve fonksiyon için doğal bir ilaç olarak yüzyıllardır kullanılmaktadır. Özellikle aromaterapide taşıyıcı yağlarla birlikle uyluklara uygulamada kullanılır. Karanfil yağı yalnızca artan kan akışını teşvik edemez, aynı zamanda doğal bir afrodizyak olarak işlev görebilir ve uyarılmayı artırabilir, Ayrıca erken boşalmayı da önler. Temel olarak doğanın Viagra’sıdır denilebilir.

Karanfil Yağı Baş Ağrısını Giderir, Doğal Bir Ağrı Kesicidir

Karanfil yağı sadece diş ağrısını azaltmakla kalmaz, aynı zamanda flavonoidlerin varlığı sayesinde baş ağrısını hafifletmek için de kullanılabilir. Bunlar, ilk başta baş ağrısına yol açan baştaki kan damarlarındaki basıncı ve gerilimi hafifletebilir. Bir taşıyıcı yağ ile karıştırılmış karanfil ağrıyı gidermek için doğrudan kafanın etkilenen bölgesine uygulayabilirsiniz. Benzer bir etki için kas ağrıları üzerine de masaj yapılabilir.

Karanfil Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

Karanfil yağının cilde faydaları sayısızdır. Sivilce genellikle sivilce gelişimini sürdüren topikal bakterilerden kaynaklanır. Sivilce bazıları için hafif olsa da, bazı kişiler için oldukça ağrılı ve yaygın gelişiyor olabilir. Genellikle karanfil yağının antimikrobiyal özellikleri ile tahrip olabilen sivilceler, aureus olarak bilinen bakterilerden kaynaklanır. Karanfil bir taşıyıcı yağ ile eşleştirilebilir ve topikal olarak sivilce veya aknelere doğrudan uygulanabilir, kurumaya bırakılır ve daha sonra her zamanki gibi temizlenir.

Karanfil yağında bulunan eugenol maddesi ayrıca, daha canlı bir cilt  elde edilmesine yardımcı olabilir çünkü cildin yüzeyine kan akışını tetikleyebilir. Günlük nemlendiriciye eklenen birkaç damla karanfil yağı bu etkiyi sağlayabilir. Karanfil yağı, ince çizgi ve kırışıklıkların yanı sıra yara izleri, siğiller ve hatta döküntülerin görünümünü de azaltmaya yardımcı olabilir.

Karanfil Yağı Nasıl Kullanılır?

Karanfil yağını günlük yaşamınızda kullanmanın birçok pratik ve yararlı yolu vardır. Bunlar;

 • Bölgeyi uyuşturmakla diş ağrısı ağrılarını giderir. Sadece acı veren diş veya diş etine bir damla damlatabilirsiniz.
 • Düzenli kullanıldığında dişleri remineralize etmeye yardımcı olabilir. Diş macununa ekleyin.
 • Bir gargara olarak kullanıldığında, karanfil yağı diş eti hastalığına yol açan bakterileri öldürmeye yardımcı olabilir. Fırçalama ve diş ipi kullanımından sonra günde iki defa gargara yapın. Gargara olarak, karanfil yağı pamukçuklara hitap etmek için de kullanılabilir.
 • Bir sivilce ilacı olarak, karanfil yağını bir taşıyıcı yağ ile birleştirin ve sivilcelerin üzerine koyun. Kurumasını bekleyin ve ardından yüzünüzü her zamanki gibi temizleyin.
 • Özellikle soğuk algınlığı ya da grip enfeksiyonu dönemlerinde temiz havayı teşvik etmek için evinizde karanfil yağını dağıtın. Dağınık yağda nefes almak enfeksiyona karşı korunmaya ve mevcut hastalıklarla savaşmaya yardımcı olabilir.
 • Doğal deodorantınız iş yapmıyorsa, karanfil yağını bir taşıyıcı yağ ile eşleştirin ve koltuk altlarına uygulayın. Bu ter ile reaksiyon gösteren bakterileri öldürerek vücuda güzel koku verir.
 • Karanfil yağını dezenfekte edici yüzey spreyi olarak suyla karıştırın.
 • Kan basıncını düşürmek için bileklere bir taşıyıcı ile karanfil yağı uygulayın. Bu aynı zamanda stresi azaltmaya yardımcı olur!
 • Etkilenen bölgeye birkaç damla koyarak yüzeydeki küfleri doğrudan öldürmek için karanfil yağı kullanın. Kurumaya bırakın ve gerektiği kadar tekrarlayın.
 • Sporcu ayağı veya ayaklardaki diğer bakteriyel enfeksiyonlarda bakterileri öldürmek için bir taşıyıcı ile karanfil yağı kullanın. Yayılmasını veya tekrar oluşmasını önlemek için duş ve banyo yüzeylerini karanfil yağı ile temizleyin.
 • Topikal olarak karanfil yağı ekleyerek, bir taşıyıcıyla karıştırılarak böcek ısırıklarından kurtulmaya da yardımcı olur.
 • Kan akışını arttırmak ve sağlıklı saç uzamasını teşvik etmek için kafa derisine karanfil ve taşıyıcı bir yağ uygulayın.
 • Doğal bir böcek kovucu olarak karanfil yağı kullanın ya da suyla karıştırın ve püskürtmeli böcek ilacı olarak kullanın.
 • Hastalık veya mevsimsel alerjilerden kaynaklanan boğaz ağrısını hafifletmeye yardımcı olmak için karanfil yağı ile gargara yapın.
 • Hızlı bir zihinsel berraklık artışı için, ofisinizde karanfil yağı dağıtın veya şişeden hızlıca bir koku alın. Kan akışını artırabilir, zihinsel ve bilişsel işlevi artırabilir.
Karanfil Yağı Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
 • Karanfil yağı güçlü bir antioksidan olmasına ve birçok sağlık yararına sahip olmasına rağmen, aynı zamanda dikkatli olunmasını sağlayacak kadar güçlüdür. Eugenol karaciğerde sorun çıkarabilir, hasara neden olabilir ve ayrıca çocuklarda öngörülemeyen sonuçları olabilir.
 • Bu nedenle, 18 yaşın altındaki çocuklarda karanfil yağı kullanırken çok dikkatli olun ve ilk olarak doktorunuza danışmadan tıbbi, oral veya topikal kullanımlardan kaçının.
 • Hamileyseniz veya bebek emziriyorsanız, karanfil yağı kullanmayın; çünkü bu yağ üzerine yapılan araştırmalarda, fetal gelişimi veya anne sütünü nasıl etkileyebileceği henüz bilinmemektedir.
 • Kan sulandırıcı maddeler veya pıhtılaşma önleyici etkileri olabilecek başka ilaçlar kullanıyorsanız, karanfil yağının kullanımınız için güvenli olduğundan emin olmak için doktorunuza danışın.
 • Karanfil bazı kişilerde cildin tahriş olmasına neden olabilir, bu nedenle kaşıntı, kızarıklık veya herhangi bir rahatsızlık hissederseniz, kullanmayı bırakın ve tıbbi yardım alın.
 • Karanfil yağı alırken, güvendiğiniz bir markadan yüzde 100 saf ürün seçtiğinizden emin olun.

 

Bu gönderiyi değerlendir
Yorum yapın