Bitter Çikolatanın Faydaları Nelerdir? (En Etkili 20 Faydası)

Bitter çikolatanın faydaları arasında kalp rahatsızlıklarını azaltmak, enerji vermek ve doğal bir afrodizyak olarak çalışmak gibi birçok özellik bulunur. Bitter çikolata, kakao çekirdeklerinin sayısız türevi arasındadır. Biraz acı bir tadı olduğu için birçok insan arasında normal çikolata çeşitlerine göre fazla popüler değildir. Ancak bitter çikolatanın, diğer çikolata çeşitlerinden çok daha fazla sağlık ve güzellik faydası vardır. Bu makalede bitter çikolatanın faydaları nelerdir konusundan 20 etkili faydasını göreceğiz.

Ana kaynağı gibi bitter çikolata da güçlü antioksidanlarla doludur, sağlıklı ve dinç kalmanıza yardımcı olan çeşitli temel besinleri içerir. Flavonoidler gibi güçlü antioksidanlar, kardiyovasküler bozukluklardan kaçınmaya ve felç risklerini azaltmaya yardımcı olur. Ek olarak, kandaki kolesterol seviyenizi ve kan basıncınızı kontrol altında tutmak için de yüksek oranda çalışır. Kesintisiz ve net görme de bu sihirli bileşen tarafından sunulan başka bir sağlık faydasıdır.

Tüm makaleyi gözden geçirin ve bitter çikolata hakkında merak ettiğiniz, aklınıza takılan her soruyu sorabilirsiniz.

Bitter Çikolatanın Cilde Faydaları Nelerdir?

Bitter çikolata, cildinizin sağlıklı, ışıltılı ve kusursuz kalmasına yardımcı olan cilt dostu bir bileşendir. Bitter çikolatadaki cilt için bazı olağanüstü faydalara göz atalım:

Bitter Çikolata Yüksek Antioksidanlar Barındırır

Yukarıda belirtildiği gibi bitter çikolata, bir dizi güçlü antioksidanı içerisinde barındırır. Bu antioksidanlar cildinizi serbest radikal hasarlarından korur; uzun süre yumuşak, esnek ve genç kalmasını sağlar.

Bitter Çikolata Cildi UV Hasarlarına Karşı Korur

Bitter çikolatanın, mükemmel güneş koruma özellikleri sayesinde cildiniz zararlı UV ışınlarına karşı korunur. Böylece güneş yanığı ve cilt kanseri gibi durumların önlenmesine yardımcı olur.

Bitter Çikolata Pürüzsüz Bir Cilt Sağlar

Düzenli bitter çikolata tüketimi, pürüzsüz ve problemsiz bir cilt elde etmenize yardımcı olur. Ayrıca, cildinizi nemli ve iyi beslenmiş bir şekilde tutar.

Bitter Çikolata Mükemmel Bir Cilt Detoksizatörüdür

Bitter çikolata, mükemmel bir cilt detoksizatörü görevi görür. Ölü cilt hücrelerinin dışına çıkar ve yeni maruz kalan taze cildin özgürce nefes almasını sağlar.

Bitter Çikolata Stresi Gidererek Hormonları Düzenler

Stres, büyük bir cilt düşmanıdır. Bitter çikolata, harika bir şekilde stres giderici özelliklere sahiptir ve yüksek stres hormonlarını azaltarak ışıldayan bir cilt elde etmede harikalar yaratır.

Bitter Çikolatanın Saça Faydaları Nelerdir?

Bitter çikolatanın ayrıca, saçlara da birçok faydası vardır. Şimdi de bitter çikolatanın saça faydaları neler ona bakalım;

Bitter Çikolata Saç Dökülmesini Azaltır

Bitter çikolata, saç derisindeki kan dolaşımını arttırmaya yardımcı olur. Bu durum da sağlıklı ve ışıltılı saçların artmasına neden olur. Dolaşım güçlendirici olması özelliğinden dolayı saç dökülmesini azaltmada da çok etkili olduğu bulunmuştur.

Bitter Çikolata Saç Hacmini Artırır

Saçlara yararlı birkaç madde ilavesi ile bitter çikolata, saçlarınızın genel sağlığını iyileştirerek saçlarınızı, süper parlak ve hacimli hale getirir.

Bitter Çikolata Saç Derisi Enfeksiyonlarını Tedavi Eder

Bitter çikolatanın inanılmaz anti-enflamatuar özellikleri, kafa derisi enfeksiyonlarına yakalanma olasılığını en aza indirmeye yardımcı olur.

Bitter Çikolatanın Faydaları Nelerdir?

Bu bölümde bitter çikolatanın genel sağlık sorunları üzerindeki faydalarına bakacağız;

Bitter Çikolata Kalp Hastalıklarından Korur

Bitter çikolata, flavonoidler gibi antioksidanlar içerir. Antioksidanlar, kalp hastalıklarına da neden olabilecek serbest radikallerin yaşlanmasını önleme kapasitesine sahip olduklarından, alabileceği veya üretebileceği en iyi unsurlardır.

Bitter Çikolata Kan Şekeri Seviyelerini Kontrol Altında Tutar

Şeker açısından zengin bir maddenin kan şekeri seviyelerini dengeleyebileceğine inanmak zor, ama bu bilgi tamamen doğru! Bitter çikolatadaki şeker miktarının glisemik indeksi düşük olduğundan vücudunuzu etkilemez. Ve içinde bulunan zengin flavonoidler, insülinin şeker seviyelerinde sunduğu etkiye yardımcı olur.

Bitter Çikolata Kolesterol Seviyesini Azaltır

Kolesterolün damarları, arterleri tıkadığı ve normal şekilde çalışmalarına izin vermediği bir durum değildir. Ancak koyu çikolata, arterlerde ve kalpte LDL (kötü kolesterol) seviyesini azaltmaya yarar.

Bitter Çikolata Stresten Kurtarır

Stres, insan vücudu için çok kötü bir faktördür ve kişi stresten mümkün olduğunca uzak durmalıdır! Bitter çikolata içeriği, beyin hücreleri tarafından üretilen ve ruh halini hafiflettiği bilinen endorfinlerin üretilmesine yardımcı olur. Beyin hücrelerini uyarır ve stresi uzak tutar.

Bitter Çikolata Felç Riskini Azaltır

Epicatechin gibi artmış flavonoid seviyelerinin beyni darbelere karşı koruduğu bilinmektedir. Bu maddeler, bitter çikolatada iyi miktarda bulunur. Bitter çikolata tüketen insanların, bitter çikolata tüketmeyen insanlara göre felç olma riski çok daha azdır.

Bitter Çikolata Anemiyi Tedavi Eder

Bitter çikolatadaki flavonoidler aynı zamanda anemiyi iyileştirmeye ve zayıf bir diyeti olanlara tedavi sağlamaya yardımcı olur.

Bitter Çikolata Gözlere Çok İyi Gelir

Araştırmalar ayrıca bitter çikolatadaki flavanoidlerin, beyine kan akışını iyileştirmeye yardımcı olduğunu göstermiştir. Bu durum ayrıca, daha iyi kan akışı nedeniyle de görüşün artmasına yardımcı olur.

Bitter Çikolata Bilişsel İşlevi Geliştirir

İnsan vücudundaki bilişsel işlev, beyne giden kan akışını geliştirdiğinden, bitter çikolata tüketimi ile geliştirilmiştir.

Bitter Çikolata Kan Basıncını Düzenler

Bitter çikolata, özellikle BP’lerinde aşırı dalgalanma olması durumunda kan basıncını normal tutmaktan sorumlu olan bakır ve magnezyum gibi mineraller bakımından zengindir.

Bitter Çikolata Proteinle Doludur

Egzersizlerden sonra çikolatalı süt içmek sağlığımız için mükemmel bir yoldur çünkü bu karışım proteinle doludur. 1 bardak süt içiyorsanız, ortalama 8 ile 11 gram protein tüketiyor olacaksınız. Bu nedenle, yaklaşık 17 ile 25 gram protein tüketmek istiyorsanız, çikolatalı süt içebilirsiniz. Bu karışım, vücudunuzda hızlı hareket eder, tüm dokuları onarır ve kas kütlesi kazanmanıza yardımcı olur. Size yağsız ve uygun kaslar kazandırır.

Çikolatalı süt ayrıca, özellikle çok fazla ağırlık kaldırıyorsanız sağlığınız için mükemmel olan karbonhidratları içerir. Karbonhidratların sayısı bununla beraber kullandığınız ürüne de bağlıdır. Farklı ürünler farklı içeriğe ve karbonhidrat seviyelerine sahiptir.

Bitter Çikolata Dayanıklılığınızı Artırır

Çikolatalı süt aynı zamanda uzun vadede sizi daha güçlü ve sağlıklı yapacak bir karışımdır. Antrenmandan sonra haftada en az 3 defa alırsanız, vücudunuzdaki değişiklikleri göreceksiniz. Aynı zamanda güçleneceksiniz.  Koşarken veya yüzerken çok çabuk pes ettiyseniz, bu içecek sizi canlandıracaktır.

Artık bitter çikolatanın sağlığınıza faydalarının ne olduğunu biliyorsunuz. Şimdi nasıl kullanılacağını ve saklanacağını öğrenme zamanı J

Bitter Çikolata: Nasıl Seçilir ve Saklanır

Çeşitli bitter çikolata markaları, en iyisini seçmeyi biraz zorlaştırıyor.  Aşağıda bitter çikolata seçimi ile ilgili olarak size yardımcı olacak birkaç ipucu var:

  • Bitter çikolata alırken pürüzsüz, lekesiz bir yüzeye sahip olmasına dikkat edin. Seçtiğiniz çikolata donuk olmamalı ve herhangi bir çizgiye ve noktaya sahip olmamalıdır.
  • Mümkünse, önce çikolatayı kırmaya çalışın. Temiz ve sağlam olarak bir çırpıda kırılırsa, tereddüt etmeden satın alabilirsiniz. Ayrıca, dokuya özellikle dikkat edin. Doku grenli veya aşırı yağlı ise asla almayın; bunun yerine kadifemsi bir yapıya sahip olanı arayın.
  • Bitter çikolatanızı serin, kuru ve kokusuz bir yerde saklayın. Doğrudan güneş ışığından uzak tutun.
5/5 - (1 vote)
Yorum yapın