Doğal Yöntemlerle Demans Tedavisi

Demans, beyni ve sinirleri etkileyebilen bir dizi sorunun tıbbi terimidir. Hastalıklar, beynin zarar gördüğü bölgeye ya da hasarın neden olduğu belirtilere göre adlandırılırlar. Parkinson hastalığı, Alzheimer ve vasküler demans gibi farklı tür demans vardır.

Demans hastalığına neden olan dört ana faktör vardır. Bunlar arasında nörosifiliz, B12 vitamini eksikliği, hipotiroidizm ve Lyme sorunu gibi etkenler bulunur. Diğer nedenler arasında ise yaş ilerlemesi ve genetik durumlar vardır. Bütün yaşlı insanların demans olması beklenmez. Demans genel olarak yaşlanmanın ana bir sonucu değildir. Ancak bu durum, beyinde meydana gelebilecek hasarlardan dolayı gelişir. Bu hasarlar, fiziksel hareketler, kişilik ve temel görevleri yerine getirme yetenekleri üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Demans tedavisi genel olarak hastalığın nedenine bağlı bir şekilde uygulanır. Bazı durumlarda eksikliklerden ya da bir tür zehirlenmeden de kaynaklanır. Demansı tersine çevrilebilecek belirtiler, bazı doğal yöntemler ve ilaçlar ile giderilir. Bu makalemizde doğal yöntemlerle demans tedavisi ile ilgili bilgiler vereceğiz. Okumaya devam edin!

Demans İçin Doğal Tedavi Yöntemleri

Doğal yöntemlerle demans tedavisi ve demans hastalığının doğal tedavi yöntemleri şunlardır;

Zerdeçal

Bu önemli bitki, çok sayıda Güney Asya tarifinde gerekli olan mükemmel bir bileşendir ve büyülü antienflamatuar özelliklere sahiptir. Japonya’da yakın dönemde yapılan bir araştırmada uzmanlar, zerdeçalın yalnızca demans belirtilerini değil, aynı zamanda beynin genel bilişsel işlevini de geliştirebileceğini buldular. Sonuç olarak Asyalıların demans hastalığına yakalanma olasılığı çok daha azdır. Çünkü zerdeçal, bu bölgede yalnızca mutfağın büyük bir parçası değil, aynı zamanda Ayurveda tıbbında da aktif bir bileşendir.

Salvia

Salvia ya da Sage bazı durumlarda halüsinojenik etkiler için kullanılan bir bitki olarak bilinir. Tütsülenebilir, çiğnenebilir veya çaylarda rahatlıkla kullanılabilir. Doğru oranlarda ve doğru bir şekilde kullanılırsa bu bitki, beyindeki kan akışını büyük oranda uyarabilir. Bu durum da iyi bir beyin fonksiyonu ve daha iyi hafıza işlevi ile ilgilidir. Uzmanlar, işleyişteki düşüşlerin risk faktörünü de azaltabileceğini düşünmektedirler.

E Vitamini

Yapılan araştırmalar, E vitamini tüketiminin özellikle de Alzheimer belirtilerine yardımcı olabileceğini, ancak doğru bir dozda tüketmenin de son derece önemli olduğunu gösteriyor. Aksi halde kalp sağlığı üzerinde olumsuz etkileri olabilir. Doktor kontrolünde tüketilmesi önerilmektedir.

Kale Bitkisi

Kale bitkisi, her ikisi de genel vücut sağlığı üzerinde çok büyük etkisi olan folat ve karotenoidler ile ünlüdür. Vücut üzerindeki homosistein seviyelerini düşürdüğü ve beyin hasarlarına yol açabildikleri bulunmuştur. Sağlıklı bir vücut ve zihin için günlük olarak tüketilmesi harika bir fikirdir.

Ispanak

Ispanak gibi yeşil yapraklı bitkileri tüketmek, yalnızca demans riskini büyük oranda azaltmakla kalmaz, aynı zamanda hafızayı geliştirmeye de yardımcı olur. Her gün ıspanak tüketmek, fiziksel ve bilişsel sağlığı korumanıza yardımcı olduğundan dolayı ıspanaklar, lahana ile değiştirilebilir.

Kabak

Bu önemli ve turuncu besin, yalnızca dekorasyon için kullanabileceğiniz herhangi bir ürün değildir. Sağlıklı bir yaşam sürmeye büyük oranda yardımcı olabilecek sayısız faydaları bulunur. Kabak, genel vücut ile zihinsel sağlık için önemli olan diğer birçok besinle beraber potasyum, lif, B3 vitamini ve E vitaminleri bakımından zengin bir besindir. Kabakta bulunan bitkisel fitokimyasallar, genel olarak beyni korumaktan sorumludur. Bunlar arasında demans ile savaşan beta-karoten ve lutein de bulunur.

Gingko Biloba

Gingko biloba, çiçeksiz bir bitkidir. Bu bitkiden elde edilebilen ekstraktlar, demans belirtilerini büyük oranda hafifletmeye yardımcı olabileceğini gösteren birçok kanıt vardır. Demans için kullanılan doğal yöntemlerden en önemlisidir.

Balık Yağı

Balık yağı, Omega-3 yağ asitleri bakımından oldukça zengin olan yağlı balıkların dokularından elde edilir. Yapılan araştırmalar, balık yağlarının zihinsel bozulma olasılığını büyük oranda azaltabileceğini ve insanı, Alzheimer sorununa karşı da koruyabildiğini kanıtlıyor.

Muz

Muz, son derece lezzetlidir, harika bir lif kaynağıdır ve vücudun enerjisinde anında artış sağlar. Potasyum, beyinden sinyal iletmek için hayati bir önem taşıyan önemli besindir ve muz, yüksek oranda potasyum içerikleriyle bilinir. Ayrıca konsantre ile odaklanmaya, dikkati büyük oranda korumaya ve hafızayı yüksek seviyelerde geliştirmeye yardımcı olur.

Tarçın

Tarçın, bilindiğinden çok daha fazla faydaya sahiptir. Migren, hazımsızlık ve kramp benzeri sinir bozan durumları tedavi etmek için de kullanılabilir. Yapılan çalışmalar, Alzheimer riskini azaltmak amacıyla harika bir besin olduğunu gösteriyor.

Badem

Badem, sadece tatları sebebiyle değil aynı zamanda tıbbi amaçlar için de yaygın bir şekilde yetiştirilmektedir. Sıklıkla kullanılan ve badem içeren birçok doğal ev ilacı vardır. Badem, bilişsel işlevi yüksek oranda güçlendirir ve hafızayı açar.

Kaynak

Bu gönderiyi değerlendir
Yorum yapın