Düşük Tansiyon İçin Doğal Yöntemler (7 Etkili Yöntem)

İster yüksek ister düşük olsun, kan basıncı (BP) bozuklukları yaygındır. Herkes hipertansiyon veya yüksek tansiyon hakkında bilgi sahibidir. Hipertansiyon çok konuşulan bir konudur ve insanlar semptomlarının farkındadır. Ancak pek çoğu düşük tansiyon hakkında bilgi sahibi değildir.

Kan basıncı, kanınızın atardamarlarınızın duvarlarına doğru ittiği kuvvet olarak tanımlanır. Kalbiniz her attığında, atardamarlarınıza kan pompalar. Kalbiniz attığında, kan pompaladığınızda kan basıncınız en yüksek seviyeye ulaşır. Normal kan basıncı 120/80 mm hg’dir. Çoğumuz düşük tansiyon isteriz ve belli sınırlara kadar iyidir. Bununla birlikte düşük tansiyon, yüksek tansiyon kadar tehlikeli olabilir.

Düşük tansiyon veya hipotansiyon, kalbe, beyine ve diğer hayati organlara yetersiz kan akışına neden olabilir. Üst sayı (sistolik) için 90 milimetre cıva (mm hg) veya alt sayı (diyastolik) için 60 mm hg’den daha düşük bir kan basıncı okuması genellikle düşük kan basıncı olarak kabul edilir. Düşük tansiyon, bazı sorunlara neden olana kadar endişe verici değildir. Bununla birlikte, düşük tansiyon herhangi bir belirtiye neden olduğunda, bir doktora danışmanız gerektiğinin bir işareti olabilir.

Düşük Tansiyonun Nedenleri

Düşük tansiyonun çeşitli nedenleri vardır ve ciddi sonuçlara neden olabilir.

 • Dehidrasyon
 • Kalp sorunları – düşük kalp hızı (bradikardi), kalp kapakçık sorunları, kalp krizi ve kalp yetmezliği.
 • Kan ve sıvı kaybı
 • Endokrin sorunları – Paratiroid hastalığı, adrenal yetmezlik (Addison hastalığı), düşük kan şekeri (hipoglisemi)
 • Hamileliğe bağlı şiddetli alerjik reaksiyon
 • Şiddetli enfeksiyonlar
 • İlaçlar.

Düşük Tansiyonun Belirtileri

 • Yorgunluk
 • Sersemlik
 • Baş dönmesi
 • Mide bulantısı
 • Ağır terleme ve nemli cilt
 • Bilinç kaybı
 • Bulanık görüş
 • Hızlı ve sığ solunum
 • Zayıf ve hızlı nabız

Düşük Tansiyon İçin Doğal Yöntemler

Çoğu insan düşük tansiyondan muzdarip olduklarını anlayamaz. Düşük tansiyon belirtileri evde yönetilebilirse, bu ev ilaçlarını deneyebilirsiniz. İşte sizlere düşük tansiyon için doğal yöntemler:

1: Diyetinizde Daha Fazla Tuz Bulundurun

Yüksek miktarda sodyum (tuz) alımı, düşük kan basıncını tedavi etmek için mükemmel bir çözümdür. Yüksek tuz alımı, hipertansiyon ile yakından ilişkilidir, bu nedenle tuz alımınızı artırmak, tansiyon düştüğünde kan basıncınızı dengeleyebilir. Bununla birlikte, bu artan alım orta kalitede olmalıdır. Dünya Sağlık Örgütü’ne (WHO) göre, günlük diyetiniz bir çay kaşığı ilave tuz içermelidir.

2: Su Alımını Arttırın

Sıvı alımı kan basıncını artırmaya yardımcı olan kan hacmini artırabilir. Ayrıca düşük tansiyonun nedeni olan dehidrasyonu da önleyebilir. Ayrıca su, normal basıncın anında yeniden kazanılmasına yardımcı olan potasyum gibi çeşitli mineraller içerir. Ancak su tedavisine başlamadan önce sıvı kaybı nedeniyle kan basıncının düştüğünden emin olun.

3: Türk Kahvesi Tüketin

Kahve ve kafeinli içecekler kan basıncınızı geçici olarak yükseltebilir. Bir fincan Türk kahvesi, kan basıncını yükselttiği ve kalp atış hızını arttırdığı için yardımcı olabilir. Geçici olmasına rağmen kan basıncınızda dramatik bir artışa neden olur.

4: Tulsi Yaprakları (Kutsal Fesleğen)

Tulsi yaprakları, evde düşük tansiyonu tedavi etmek için en iyi seçenektir. Kan basıncınızı kontrol altında tutmaya yardımcı olan potasyum ve magnezyum gibi çeşitli mineraller içerir. Tulsi yaprakları C vitamini açısından zengindir ve eugenol adlı antioksidanlar kan basıncımızı aralıkta tutabilir.

5: Yeşil Çay

Yeşil çay, düşük tansiyonu tedavi etmek için bir seçenek haline getiren birçok antioksidan, vitamin ve mineral içerir. Bununla birlikte, kesin mekanizma bilinmemektedir, ancak atardamarlarınızı genişletmekten sorumlu hormonun işlevini engellediği düşünülmektedir. Damarları daraltmak tansiyonu yükseltir.

6: Badem Sütü

Badem sütü, evde düşük tansiyonu tedavi etmek için bir seçenek olabilir. Yağ oranı düşük ve omega-3 yağ asitleri yüksek olduğu için tansiyon düşüklüğü çekenler için mükemmel bir diyettir. 5-6 bademi geceden ıslatın, sabahları soyun. Sonra bir macun yapın ve bir içecek haline getirin. En iyi sonuçlar için bu sütü her gün için.

7: Vitamin Alımını Arttırın

Stabilize vitamin alımı, kan basıncını yönetmek için en iyi seçenek olabilir. B12 vitamini açısından zengin yiyecekleri nadiren tüketirseniz, anemik olabilirsiniz ve bu da düşük tansiyon sorununa neden olabilir. Bu nedenle, diyetinizin tüm vitaminler açısından zengin olduğundan emin olun.

Bu gönderiyi değerlendir
Yorum yapın