Geven Otunun Faydaları (2023’te Kanıtlanmış Faydalar)

Geven otunun faydaları saymakla bitmiyor. Geven otu, Çin tıbbında hepatit, kanser ve diğer koşullara tamamlayıcı bir yaklaşım olarak uzun bir geçmişe sahiptir.

Bugün batı dünyasında “süper bir bitki” olarak yeniden keşfedilmiş. Bu yazı geven otunun faydalarını ortaya koymaktadır.

Geven Otu Nedir?

Astragalus yani geven otu, baklagiller familyasından yetiştiği bölgelere göre farklılaşan 2000 kadar türü bulunan otsu ve küçük çalıların ortak adıdır. Tıpta özellikle ana vatanı Çin olan Çin Geveni kullanılmaktadır. Ülkemizde ise 380 kadar geven otu türü bulunmaktadır. Bu bitki Kuzey yarımkürede ılıman bölgelere özgüdür.

Yaygın isimler arasında milkvetch (çoğu tür), locoweed (Kuzey Amerika’daki bazı türler) ve keçi dikeni bulunur. Geven kökü, Huang Qi olarak da bilinen Geleneksel Çin Tıbbı’nın bir elyafıdır. Ayrıca oryantal tıp sisteminde de “Qi tonlayıcı” olarak kullanılır. Çoğu geven out takviyesi, Astragalus membranaceus içerir ve bu insan kullanımı için yaşamı uzatan özler olarak kullanılmaktadır.

Kök kısmı tıbbi olarak kullanılan bitkinin tek bölümüdür ve genellikle 4 yaşındaki bitkilerden toplanır. Ayrıca astragalus(geven otu)“adaptojen” gıdalardan bir tanesidir. Adaptojenler, vücudunuzdaki denge stres gibi çeşitli faktörler sebebiyle bozulduğunda bu dengeyi geri kazanabilmenizi sağlayan ve genel anlamda direncinizi arttıran gıdalara denmektedir.

Geven Otunun Etkileri Nelerdir?

  • Bağışıklık sistemini güçlendirir
  • Enfeksiyonlarla mücadeleye yardımcı olur
  • Antioksidan ve iltihap önleyici etkileri vardır
  • Böbrekleri ve kalbi korur
  • Antikanser etkileri bulunmaktadır

Geven Otunun Kimyasal Bileşenleri Nelerdir?

Polisakaritler, geven otundaki en önemli fonksiyonel bileşenlerdir ve bu bitkinin antimikrobiyal, antiviral ve antienflamatuar özelliklerinden sorumludur. Ayrıca, kolesterolü düşürme ve bağışıklık sistemini arttırma yetenekleriyle bilinen Astragalosides adı verilen çeşitli bileşenleri de vardır.

Geven otu ayrıca antioksidan özellikler gösteren ve kalp hastalığı ve immün yetmezliği önlemeye yardımcı olan flavonoidler içerir. Diğer bileşenler, amino asitleri, folik asit, selenyum, çinko ve bakır gibi mineralleri içerir.

Geven otu, ishal, yorgunluk, spontan terleme ve iştahsızlık gibi semptomlarda kullanılır. Ayrıca gece terlemeleri, kronik ülserler ve yaralar,ödem,uyuşma durumlarında da kullanılmaktadır. Geven otu, tüm bunlarla beraber doğal yöntemlerle soğuk algınlığı tedavisi gibi uygulamalar için de kullanılır

Geven Otunun Faydaları Nelerdir?

Şimdi geven otunun faydaları neler inceleyelim;

Kalp Sorunlarına İyi Gelir

Kalp yetmezliği olan hastalarda kalp fonksiyonlarını önemli ölçüde iyileştirici özelliği bulunmaktadır. Geven otu, göğüs ağrısı ve nefes darlığı semptomlarını da azaltır.

Ayrıca kalp iltihabı tedavisinde iyileştirici etkileri bulunur. Toplam kolesterol ve kötü kolesterol(ldl) düzeyinde önemli düşüşe iyi kolesterol (hdl), düzeyinde de artış gibi faydaları bulunmaktadır.

Bağışıklık Sistemini Destekler

Geven otu, beyaz kan hücrelerinde artış sağlar. Vücuttaki tüm bağışıklık sistemi hücrelerini aktifleştirip immün sistemi destekleyici etki oluşturur.

Böbrek Fonksiyonlarını İyileştirir

Böbreklerde enfeksiyon oranlarının düşürülmesinde etkilidir. Böbrek fonksiyonlarının iyileştirilmesinde fayda sağlar.

Ayrıca yüksek tansiyon hastalarında meydana gelen böbrek hasarını da koruyucu etkileri bulunut. ilaçlara bağlı gelişebilecek böbreğe zararlı etkileri de azalttığı biliniyor.

Diyabete Faydalar Sağlar

Şeker hastalarında kandaki şeker düzeyinde azalma sağlar. Ayrıca uzun süreli kan şeker seviyelerinin bir ölçüsü olan hemoglobin A1c’yi de önemli ölçüde azaltır. Hamilelikte gelişen şeker hastalığını önleyici etkisi vardır.

Tamamlayıcı Bir Kanser Tedavisi Olarak Bilinir

Kemoterapi ile birlikte geven otu kullanımı, sağ kalımı ve tümör yanıtını arttırabilir. Akciğer kanserinin bazı türlerinde, mide ve karaciğer kanserinde standart ilaç tedavisine ek olarak kullanımı yaşam kalitesini ve semptomlarını azaltmada fayda sağlar.

Kanser hücrelerinin gelişimini engelleyebilir, kemoterapinin olumsuz etkilerini azaltır.

Anemi ve Diğer Kan Hastalıklarını Tedavi Eder

Geven otu kökü ile tedavi, hemoglobin ve kırmızı kan hücrelerini iyileştirir. Kemik iliği hücrelerini koruma ve uyarmayı sağlar.

Solunum Sorunlarını Giderir

Geven otu, astımın tekrarını önlemede rol oynar. Ayrıca kronik astım gelişimini önler ve astım ataklarını da azaltır. Üst solunum yolu enfeksiyonlarında faydalıdır.

Beynin Fonksiyonunu Korur

Geven otu, felç gelişen hastalarda iyileşme sağlar. Sinir hücrelerinde meydana gelen hasarı önler. Ayrıca Alzheimer hastalığında faydaları bulunmaktadır.

Enfeksiyonları Giderir

Geven otunun faydaları çok fazladır. Bağırsak enfeksiyonuna karşı önemli bir koruma sağlar. Sindirim sisteminde önemli antienflamatuar etkileri vardır.

Soğuk algınlığı ve üst solunum yolu enfeksiyonlarının tedavisinde ve önlenmesinde bir bağışıklık uyarıcı olarak kullanılır. Antibakteriyel etkileri yanında mantar enfeksiyonlarına karşı da aktivite gösterir.

Yaraların İyileşmesine Yardımcı Olur

Geven otunun faydaları çoktur. Bu bitki, diş etine bölgesel uygulaması yara iyileşmesini artırır. Ayrıca ülserli yaraların gelişmesini önler.

Cinsel Verimliliği Arttırır

Geven otu, önemli bir uyarıcı etki gösterir ve sperm hücrelerinin hareketliliğini arttırıcı etkisi vardır. Üreme hücrelerinin dayanıklı ve verimli olmasını sağlar.

Karaciğeri Korur

Geven otunun faydaları devam ediyor. Bu bitki, karaciğer hasarını azaltır. Alkolün yol açtığı yağlı karaciğerin önlenmesinde ve geliştirilmesinde faydalıdır.

Yorgunluk Belirtilerini Azaltır

Geven otunun faydaları düzenli kullanım gerektirir. Bu bitki, oksijen alımını artırarak yorgunluğu azaltmıştır. Egzersize bağlı yorgunluğu önemli ölçüde azaltır ve egzersiz performansını iyileştirir.

Bu gönderiyi değerlendir
Yorum yapın