Geven Otunun Faydaları

18.11.2019
A+
A-
Geven Otunun Faydaları

Geven otu, Çin tıbbında hepatit, kanser ve diğer koşullara tamamlayıcı bir yaklaşım olarak uzun bir geçmişe sahiptir. Bugün batı dünyasında “süper bir bitki” olarak yeniden keşfedilmiştir. Bu yazı geven otunun faydalarını ortaya koymaktadır.

Geven Otu Nedir?

Astragalus yani geven otu, baklagiller familyasından yetiştiği bölgelere göre farklılaşan 2000 kadar türü bulunan otsu ve küçük çalıların ortak adıdır. Tıpta özellikle ana vatanı Çin olan Çin Geveni kullanılmaktadır. Ülkemizde ise 380 kadar geven otu türü bulunmaktadır. Bu bitki Kuzey yarımkürede ılıman bölgelere özgüdür. Yaygın isimler arasında milkvetch (çoğu tür), locoweed (Kuzey Amerika’daki bazı türler) ve keçi dikeni bulunur. Geven kökü, Huang Qi olarak da bilinen Geleneksel Çin Tıbbı’nın bir elyafıdır. Ayrıca oryantal tıp sisteminde de “Qi tonlayıcı” olarak kullanılır. Çoğu geven out takviyesi, Astragalus membranaceus içerir ve bu insan kullanımı için yaşamı uzatan özler olarak kullanılmaktadır. Kök kısmı tıbbi olarak kullanılan bitkinin tek bölümüdür ve genellikle 4 yaşındaki bitkilerden toplanır. Ayrıca astragalus(geven otu)“adaptojen” gıdalardan bir tanesidir. Adaptojenler, vücudunuzdaki denge stres gibi çeşitli faktörler sebebiyle bozulduğunda bu dengeyi geri kazanabilmenizi sağlayan ve genel anlamda direncinizi arttıran gıdalara denmektedir.

Geven Otunun Etkileri Nelerdir?

  • Bağışıklık sistemini güçlendirir
  • Enfeksiyonlarla mücadeleye yardımcı olur
  • Antioksidan ve iltihap önleyici etkileri vardır
  • Böbrekleri ve kalbi korur
  • Antikanser etkileri bulunmaktadır

Geven Otunun Kimyasal Bileşenleri Nelerdir?

Polisakaritler, geven otundaki en önemli fonksiyonel bileşenlerdir ve bu bitkinin antimikrobiyal, antiviral ve antienflamatuar özelliklerinden sorumludur. Ayrıca, kolesterolü düşürme ve bağışıklık sistemini arttırma yetenekleriyle bilinen Astragalosides adı verilen çeşitli bileşenleri de vardır. Geven otu ayrıca antioksidan özellikler gösteren ve kalp hastalığı ve immün yetmezliği önlemeye yardımcı olan flavonoidler içerir. Diğer bileşenler, amino asitleri, folik asit, selenyum, çinko ve bakır gibi mineralleri içerir. Geven otu, ishal, yorgunluk, spontan terleme ve iştahsızlık gibi  semptomlarda kullanılmaktadır. Ayrıca gece terlemeleri, kronik ülserler ve yaralar,ödem,uyuşma durumlarında da kullanılmaktadır. Geven otu tüm bunlarla beraber doğal yöntemlerle soğuk algınlığı tedavisi gibi uygulamalar için de kullanılır

Geven Otunun Faydaları Nelerdir?

Şimdi geven otunun faydaları neler inceleyelim;

Geven Otu Kalp Sorunlarına İyi Gelir

Kalp yetmezliği olan hastalarda kalp fonksiyonlarını önemli ölçüde iyileştirici özelliği bulunmaktadır. Geven otu, göğüs ağrısı ve nefes darlığı semptomlarını da azaltmaktadır. Ayrıca kalp iltihabı tedavisinde iyileştirici etkileri bulunmaktadır. Toplam kolesterol ve kötü kolesterol(ldl) düzeyinde önemli düşüşe iyi kolesterol (hdl), düzeyinde de artış gibi faydaları bulunmaktadır.

Geven Otu Bağışıklık Sistemini Destekler

Geven otu, beyaz kan hücrelerinde artış sağlar. Vücuttaki tüm bağışıklık sistemi hücrelerini aktifleştirip immün sistemi destekleyici etki oluşturur.

Geven Otu Böbrek Fonksiyonlarını İyileştirir

Böbreklerde enfeksiyon oranlarının düşürülmesinde etkilidir. Böbrek fonksiyonlarının iyileştirilmesinde fayda sağlar. Ayrıca yüksek tansiyon hastalarında meydana gelen böbrek hasarını da koruyucu etkileri bulunmaktadır. ilaçlara bağlı gelişebilecek böbreğe zararlı etkileri de azalttığı bilinmektedir.

Geven Otu Diyabete Faydalar Sağlar

Şeker hastalarında kandaki şeker düzeyinde azalma sağlar. Ayrıca uzun süreli kan şeker seviyelerinin bir ölçüsü olan hemoglobin A1c’yi de önemli ölçüde azaltır. Hamilelikte gelişen şeker hastalığını önleyici etkisi vardır.

Geven Otu Tamamlayıcı Bir Kanser Tedavisi Olarak Bilinir

Kemoterapi ile birlikte geven otu kullanımı, sağ kalımı ve tümör yanıtını arttırabilir. Akciğer kanserinin bazı türlerinde,mide ve karaciğer kanserinde standart ilaç tedavisine ek olarak kullanımı yaşam kalitesini ve semptomlarını azaltmada fayda sağlar. Kanser hücrelerinin gelişimini engelleyebilir, kemoterapinin olumsuz etkilerini azaltır.

Geven Otu Anemi ve Diğer Kan Hastalıklarını Tedavi Eder

Geven otu kökü ile tedavi, hemoglobin ve kırmızı kan hücrelerini iyileştirir. Kemik iliği hücrelerini koruma ve uyarmayı sağlar.

Geven Otu Solunum Sorunlarını Giderir

Geven otu, astımın tekrarını önlemede rol oynar. Ayrıca kronik astım gelişimini önler ve astım ataklarını da azaltır. Üst solunum yolu enfeksiyonlarında faydalıdır.

Geven Otu Beynin Fonksiyonunu Korur

Geven otu, felç gelişen hastalarda iyileşme sağlar. Sinir hücrelerinde meydana gelen hasarı önler. Ayrıca Alzheimer hastalığında faydaları bulunmaktadır.

Geven Otu Enfeksiyonları Giderir

Bağırsak enfeksiyonuna karşı önemli bir koruma sağlar. Sindirim sisteminde önemli antienflamatuar etkileri vardır. Soğuk algınlığı ve üst solunum yolu enfeksiyonlarının tedavisinde ve önlenmesinde bir bağışıklık uyarıcı olarak kullanılır. Antibakteriyel etkileri yanında mantar enfeksiyonlarına karşı da aktivite gösterir.

Geven Otu Yaraların İyileşmesine Yardımcı Olur

Geven otunun diş etine bölgesel uygulaması yara iyileşmesini arttırmakta ayrıca ülserli yaraların gelişmesini önlemektedir

Geven Otu Cinsel Verimliliği Arttırır

Geven otu, önemli bir uyarıcı etki gösterir ve sperm hücrelerinin hareketliliğini arttırıcı etkisi vardır. Üreme hücrelerinin dayanıklı ve verimli olmasını sağlar.

Geven Otu Karaciğeri Korur

Geven otu, karaciğer hasarını azaltır. Alkolün yol açtığı yağlı karaciğerin önlenmesinde ve geliştirilmesinde faydalıdır.

Geven Otu Yorgunluk Belirtilerini Azaltır

Geven otu, oksijen alımını artırarak yorgunluğu azaltmıştır. Egzersize bağlı yorgunluğu önemli ölçüde azaltır ve egzersiz performansını iyileştirebilir

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.