Soğuk Algınlığı İçin Bitkisel Yağlar (9 Mucize Yağ)

Soğuk algınlığı için bitkisel yağlar kullanarak kısa sürede bu problemi aşabilirsiniz. Soğuk algınlığı, oldukça zahmetlidir. İlaçlar her zaman yardımcı olmaz. Olsalar da etkileri uzun sürmeyecektir. Soğuk algınlığı için bitkisel yağlar, viral ve bakteriyel enfeksiyonlarla adeta savaşır. Soğuk algınlığı için bitkisel yağlar üzerine yapılan bir çalışmada, bitkisel bir yağ karışımının etkinliği gözlendi. Buna göre bitkisel yağlar, influenza virüsünün yani gribe neden olan virüsün aktivitesini etkili bir şekilde bastırmıştır.

Soğuk algınlığı için bitkisel yağlar, alındıkları bitkilerden gelen farklı kimyasal bileşikler içerir. Bu nedenle bu yağlar, tıbbi ve terapötik faydaları için eski zamanlardan beri kullanılmaktadır.

Araştırmalar, bitkisel yağların, özellikle de lavanta ve nane yağının soğuk algınlığı ile grip tedavisine yardımcı olabileceğini göstermiştir. Bitkisel yağlar ayrıca, oral patojenlere karşı da antiseptik çözümler sunar.

Ayrıca GRİBE İYİ GELEN EN İYİ 15 BİTKİSEL YAĞ adlı makalemize de göz atabilirsiniz

Soğuk Algınlığı İçin Bitkisel Yağlar (9 Mucize Yağ)
Soğuk Algınlığı İçin Bitkisel Yağlar (9 Mucize Yağ)

Nane yağı, doğal bir dekonjestan görevi gören mentol içerir. Çalışmalar ayrıca, nane yağının antiviral aktivitelerini de göstermiştir. Şimdi soğuk algınlığı için bitkisel yağlar nelermiş yakından inceleyelim;

1. Okaliptus yağı

Okaliptus yağı, bir çalışmaya göre bağışıklık değiştirici ve antimikrobiyal etkilere sahiptir. Bu durum, yağın ana bileşeni olan 1,8 cineole atfedilir. Antiviral ve antifungal özellikleri, soğuk algınlığı ve diğer solunum rahatsızlıkları üzerinde olumlu etkilere sahiptir.

Antienflamatuar ve antibakteriyel etkileri sayesinde gribi tedavi etmek için kullanılmıştır.

Soğuk algınlığı için okaliptus yağı
Soğuk algınlığı için okaliptus yağı

2. Nane yağı

Soğuk algınlığı için bitkisel yağlar arasında nane yağı ilk sıralarda yer alır. Raporlar, okaliptüs ve nane yağlarının bir karışımının sinüs semptomlarının tedavisinde olduğunu gösteriyor. Ayrıca nane çayı, burun semptomlarına da yardımcı olur. Soğuk algınlığı ve gribi önlemeye ek olarak nane yağı, enerjiyi artırır.

Soğuk algınlığı için nane yağı
Soğuk algınlığı için nane yağı

3. Sığla yağı

Sığla yağının inanılmaz antibakteriyel, antiviral ve antienflamatuar özellikleri vardır. Bu da soğuk algınlığı ve gribin uzak tutulmasına yardımcı olur. İnatçı öksürük ve diğer solunum sorunlarının tedavisine de büyük oranda yardımcı olur.

Soğuk algınlığı için bitkisel yağlar arasında yer alan bu yağ, bağışıklık sitokinlerinin üretimini engeller. Böylece iltihapla savaşır.

Soğuk algınlığı için sığla yağı
Soğuk algınlığı için sığla yağı

4. Lahana yağı

Lahana yağı, solunum yolu hastalıklarının tedavisine yardımcı olabilecek güçlü antioksidan özelliklere sahiptir. Bu yağın, hava yollarını enfekte eden P. aeruginosa gibi patojenlere karşı koruduğu bulunmuştur.

Lahana esansiyel yağı ayrıca, solunum yolu rahatsızlıklarına yol açan bazı patojenik bakterileri de inhibe eder.

Soğuk algınlığı için lahana yağı
Soğuk algınlığı için lahana yağı

5. Tarçın yağı

Yakın dönemde yapılan bir araştırma, tarçın yağının, hastalardaki viral molekülleri %90 oranında azaltabileceğini buldu.

Bunun nedeni, tarçının yoğun bir şekilde ısınan ve yatıştırıcı bir bitki olmasıdır. Çayını içmek bile vücudunuza ısınma etkisi verir.

Soğuk algınlığı için tarçın yağı
Soğuk algınlığı için tarçın yağı

6. Çay ağacı yağı

Soğuk algınlığı için bitkisel yağlar arasında çay ağacı yağı da bulunuyor. Çay ağacı yağı, sıklıkla öksürük ve soğuk algınlığı tedavisinde bir yöntem olarak takip edildi. Çalışmalar, çay ağacı yağının antibakteriyel, antifungal ve antiviral koruma sunduğunu göstermektedir.

Yağ ayrıca, serbest virüs üzerinde en büyük etkiyi göstermiştir (hücreleri enfekte etmeden önce vücuttaki virüs).

Ayrıca Öksürük İçin En Etkili 15 Doğal Yöntem adlı eşsiz makalemize göz atın.

Soğuk algınlığı için çay ağacı yağı
Soğuk algınlığı için çay ağacı yağı

7. Limon yağı

Limon yağı, güçlü antibakteriyel özelliklere sahiptir. Bu soğuk algınlığı için bitkisel yağlar arasında bulunan yağ, soğuk algınlığı ile grip tedavisine yardımcı olur.

Ayrıca bu soğuk algınlığı için bitkisel yağlar arasında ilk sıralarda yer alan yağ, doğal bir stres gidericidir. Aşırı soğuk algınlığı semptomlarıyla ilişkili stresi hafifletir.

Soğuk algınlığı için limon yağı
Soğuk algınlığı için limon yağı

8. Lavanta yağı

Lavanta yağı, yaygın olarak kullanılan bitkisel yağlardan biridir. Hastalığa neden olan serbest radikalleri temizleyerek mükemmel antioksidan koruma sağlar. Soğuk algınlığı için bitkisel yağlar arasında yer alır.

Bu serbest radikaller, bağışıklık sistemini de zayıflatır. Bir bakıma lavanta yağı, bağışıklık sistemini güçlendirir. Ayrıca soğuk algınlığı ve griple savaşmaya yardımcı olur.

Soğuk algınlığı için lavanta yağı
Soğuk algınlığı için lavanta yağı

9. Kekik yağı

Kekik yağı, tonik uyarıcı olarak çalışır. Bu yağ, solunum yolu enfeksiyonları, astım ve bronşit tedavisinde oldukça faydalıdır. Yağ ayrıca, antibakteriyel özellikler gösterir.

Soğuk algınlığı için kekik yağı
Soğuk algınlığı için kekik yağı

Soğuk algınlığı için bitkisel yağlar, soğuk algınlığı ve grip semptomlarını hafifletir. Daha hızlı sonuç almak için bunları ilacınızla birlikte kullanmalısınız. Bunları kullanmak oldukça basittir. Bitkisel yağların kullanımı şu şekildedir:

  • Büyük bir kâse sıcak suya, yaklaşık 7 damla bitkisel yağ ekleyin.
  • Kâse üzerinde yalın bir çadır oluşturmak için kendinizi bir havlu ile örtün. Yine de kâseden en az 10 cm uzakta olduğunuzdan emin olun.
  • Gözlerinizi kapatın ve burnunuzdan nefes alın. Her 2 dakikada bir hızlı bir mola verin.

Not: Bitkisel ürünler dahi olsa hiçbir yöntemi doktorunuza sormadan kullanmayın.

Kaynaklar

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2994788/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4054083/

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S094471130470255X

Grip icin hangi yağ?

Grip için en iyi bitkisel yağ olarak zencefil yağı, sarımsak yağı ve nane yağı önerilebilir. Bu bitkisel yağlar, grip belirtilerini hafifletir ve vücudun direncini artırır. Ancak unutmayın ki bitkisel yağlar grip tedavisinde tek başına yeterli olmayabilir. Grip belirtilerinin hafifletilmesi ve hastalıktan korunmak için en iyi yöntemlerden biri grip aşısıdır. Ayrıca sık sık ellerinizi yıkayın, sosyal mesafeye dikkat edin ve bol sıvı almaya özen gösterin.

Hangi bitkisel yağlar boğaz ağrısına iyi gelir?

Boğaz ağrısına iyi gelen bitkisel yağlar arasında zencefil yağı, sarımsak yağı ve kakule yağı sayılabilir. Bu yağlar boğazda oluşan ağrıyı hafifletebilir ve enfeksiyonun yayılmasını önleyebilir. Ancak, bitkisel yağların tıbbi tedavinin yerine kullanılmaması gerektiğini unutmayın. Boğaz ağrınız varsa, bir doktora danışmak ve önerilen tedavi planını takip etmek en iyisidir. Bitkisel yağları kullanmanın yanı sıra, ellerinizi sık sık yıkamak ve susuz kalmamak gibi iyi hijyen uygulamaları da önemlidir.

Burun tıkanıklığı hangi uçucu yağ?

Burun tıkanıklığını gidermek için birçok farklı seçenek bulunmaktadır. Bazı insanlar burun tıkanıklığını hafifletmek için uçucu yağları kullanırlar. Bu yağlar genellikle eterik yağlar veya bitkisel yağlar içerebilir. Örneğin, nane yağı, mentol veya kakule gibi bitkisel çözümler, burun tıkanıklığına yardımcı olabilir. Ancak, bu yağların etkisi kişiden kişiye değişebilir ve her zaman doktorunuzdan tavsiye almadan kullanmamanızı öneririz.

Enfeksiyona hangi yağ kullanılır?

Enfeksiyonları tedavi etmek için birçok farklı yöntem vardır. Bitkisel yağlar, enfeksiyonların tedavisinde kullanılabilir. Ancak bu yağların etkinliği kişiden kişiye değişebilir ve her zaman doktorunuzdan tavsiye almadan kullanmamanızı öneririz. Örneğin, çay ağacı yağı (ya da Melaleuca alternifolia) enfeksiyonların tedavisinde kullanılır. Bu yağın antiviral, antifungal ve antibakteriyel özellikleri vardır.

Ayak altına kekik yağı sürmek etkili midir?

Ayak altına kekik yağı sürmek, öksürük ve soğuk algınlığı için iyidir. Ayrıca ayak altına kekik yağı sürmek, ayak rahatsızlıklarını hafifletmeye de yardımcı olur. Kekik yağı, ayak rahatsızlıkları ve üst solunum yolu enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılan bir uçucu yağdır. Kekik yağı, ayak bakımı için kullanıldığında, ayakların nemini sağlayarak ayaklarda oluşabilecek mantarların büyümesini engeller. Ayaklarda meydana gelebilecek bakterilerin önüne geçer.

Kekik yağı balgam söktürür mü?

Kekik yağı, balgam söktürmeye yardımcı olur. Kekik yağı, solunum yolu rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılan bir bitkisel yağdır. Bu yağın, balgam söktürücü özellikleri olduğu düşünülmektedir. Bu yağ, solunum yollarındaki iltihapları azaltarak balgam söktürmeye yardımcı olur.

Nefes açıcı yağlar hangileridir?

Nefes açıcı yağlar, solunum yolu rahatsızlıklarını hafifletmek için kullanılan uçucu yağlardır. Bazı insanlar nefes açıcı yağları kullanarak nefes alma sorunlarını hafifletmeye çalışırlar. Örneğin, kakule yağı, mentol, okaliptus yağı, biberiye yağı veya nane yağı gibi yağlar nefes açıcı özelliklere sahiptir.

Lavanta yağı öksürük için nasıl kullanılır?

Lavanta yağı, solunum yolu rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılabilecek bir uçucu yağdır. Öksürük için lavanta yağını kullanabilirsiniz. Öksürüğü hafifletmek için lavanta yağını birkaç damla suya ekleyerek buhar inhalasyonu yapmalısınız. Bu sayede, lavanta yağının rahatlatıcı özellikleri solunum yollarındaki iltihapları azaltarak öksürüğü hafifletmeye yardımcı olur.

5/5 - (2 votes)
Yorum yapın