İp Atlamanın Faydaları (Hızlı Kalori Yak 2024)

Bu makalemizde ip atlamanın faydaları neler ve ip atlamak kaç kalori yaktırır gibi soruları detaylı olarak cevaplandıracağız. Covid-19 karantinası nedeniyle spor salonuna gidemiyor musunuz? 

Spor salonu olmadan antrenman yapmak zor görünebilir. Ancak ip atlama, süper kullanışlı, kolay ve etkili ev egzersizlerinden biridir. İp atlamak, harika bir kardiyo ve aerobik egzersizdir. İp atlama, baldırlarınızı tonlamanıza, karın bölgenizi sıkılaştırmanıza, dayanıklılık oluşturmanıza ve akciğer kapasitenizi arttırmanıza yardımcı olur. 

İp atlamak, tek başına kilo vermeyi azaltmanıza yardımcı olmaz. İp atlamak metabolizmanızı hızlandıran bir diyet ve egzersiz rutininin bir parçası olacaktır.

İp Atlamak Kaç Kalori Yaktırır?

İp atlamak kaç kalori yaktırır sorusu da sıkça sorulan bir sorudur. Şaşırtıcı bir şekilde ip atlamak, dakikada 10 kalori yakabilir ve ayrıca bacaklarınızı, poponuzu, omuzlarınızı, karnınızı ve kollarınızı güçlendirebilir. Ortalama olarak her gün 10 dakikalık seansta 200 kalori yakabilirsiniz. Tempolu yürüyüşten daha etkilidir.

İp Atlamanın Faydaları

İp atlamanın faydaları saymakla bitmez. Bu aktivite, kilo vermekten kanser riskini azaltmaya kadar birçok faydası vardır. İp atlama, harika bir kalori yakıcıdır ve kardiyovasküler sistemi iyileştirir. İşte sizlere ip atlamanın faydaları:

Kalp Sağlığını İyileştirir

İp atlamanın faydalarından biri de kalp sağlığına verdiği katkıdır. Bu, kalp atış hızını arttırdığı için en iyi kardiyo egzersizidir. Bu, kalp hastalıkları ve felç riskini önemli ölçüde azaltacaktır.

Konsantrasyonu Arttırır

Her kardiyo egzersizi, hedefinize odaklanmanıza yardımcı olacaktır ve ip atlama da bunlardan biridir. Bu egzersiz, vücudunuzu sakinleştirebilir ve konsantrasyonunuzu artırabilir.

Koordinasyonu Geliştirir

Atlamak, koordinasyonunuzu ve dayanıklılığınızı sürekli olarak geliştirir.

Dayanıklılığı Artırır ve Yorgunluktan Kurtarır

Sürekli çalışma ile yorgun veya dayanıklılık kaybı hissedebilirsiniz. Atlamak, dayanıklılığınızı artırmanıza yardımcı olabilir. Düzenli olarak ne kadar çok atlama yaparsanız, dayanıklılığınız o kadar artar. Tutarlı bir atlama aralığı uygulaması, yorgunluktan kurtulmanıza yardımcı olabilir. İp atlamanın faydaları devam ediyor.

Vücut Esnekliğini Arttırır

İp atlama, vücudunuzu sakin ve esnek hale getirir. Zıplamak kaslara büyük güç verir ve onları rahatlatır. Bu yüzden bir sporcunun antrenman rejimine dahil edilir.

Zihinsel Sağlığı Arttırır

Orta yoğunlukta ip atlama, kaygı ve depresyonu azaltabilir. Egzersiz, vücudunuza ve beyninize giden kan dolaşımını artırabilir.

Göbek Yağını Azaltır

Kilo verirken en büyük engellerden biridir. Ancak ip atlamak size bu konuda yardımcı olabilir. Yüksek yoğunluklu interval antrenman (HIIT) egzersizleri, diyet yapmadan göbek yağını azaltmak ile beraber karın kaslarınızı güçlendirmeye yardımcı olur.

Kemiklerinizi Güçlendirir

İp atlamak kemiklerinize güç verir ve kemik yoğunluğunu arttırır, böylece osteoporoz olasılığını azaltır.

Cildinizi Parlatır

Egzersiz sonrası parıltı, birinin alabileceği en iyi parıltılardan biridir. Atlama gibi egzersizler, size her zaman sağlıklı ve parlak bir cilt verecektir.

Akciğer Fonksiyonunu İyileştirin

İp atlamak, kan dolaşımını ve nefes almayı iyileştirir, bu da sonuçta akciğer kapasitenizi artırır.

Kilo kaybı İçin İp Atlamanın Faydaları

Kilo vermenin sayısız yolu vardır, ip atlamak bunun için etkili yöntemlerden biridir. Ancak ip atlamak tek başına kilo vermek için yeterli olmayıp planlı bir diyet, kilo verme hedefleri, bağlılık ve yüksek aktivite düzeyi gerektirir. Kilo verme hızınızı etkileyebileceğinden, egzersize başlamadan önce yaş, önceki hastalıklar/ameliyatlar gibi diğer faktörleri de göz önünde bulundurmalısınız. Günde 30 dakika ile bir saat arasında ip atlarsanız yaklaşık 200-300 kalori kaybedersiniz. Ancak yeni başlayanlar bunu 30 dakika boyunca düz bir şekilde yapamazlar, sürenizi artırmak için biraz zamana ihtiyacınız olabilir.

Kilo Vermede Atlamanın Etkinliği

İp atlama, vücudunuzun tüm kaslarını harekete geçirir. Ne kadar çok egzersiz yaparsanız, o kadar fazla kalori yakarsınız ve daha fazla kilo verirsiniz. Yeni başlayan biri olarak düşük yoğunluklu atlama ile başlayabilir, zaman geçtikçe kontrol ve koordinasyon kazanırsınız. Ardından yoğunluğunuzu istediğiniz gibi artırabilirsiniz. Atlarken kilo vermek için aşağıdaki noktalara dikkat edilmelidir.

  • Atlamak, tüm vücut yağınızı azaltabilir.
  • Dilediğiniz saatte single yapıp çeşitli yoğunluklarda deneyebilirsiniz.
  • Uygun rutinde dengeli bir diyetle bu egzersizi yapmak, kilo kaybınızı azaltacaktır.

İp Atlama İçin Almanız Gereken Önlemler

  • İp atlamadan önce en az 10 dakika ısınma egzersizleri yapın.
  • Yaralanmayı önlemek için emici çorap giyin.
  • Egzersizden önce ve sonra elektrolitli su için.
  • Egzersiz sırasında göğüsleri desteklemek için spor sutyeni giyin.
Bu gönderiyi değerlendir
Yorum yapın