İstiridyenin Faydaları

İstiridyenin faydaları arasında kilo vermeyi kolaylaştırmak, sağlıklı olan bir kalbi desteklemek, yaraların hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlamak, kemikleri güçlendirmek, enerji seviyelerini arttırmak, bağışıklık sistemini güçlendirmek, sivilceyi tedavi etmek, cinsel isteği arttırmak, göz sağlığını teşvik etmek, tekrar emilimi yükseltmek ve kaliteli bir uykuyu teşvik etmek gibi önemli özellikler vardır. Bu makalemizde istiridyenin faydaları ve özellikleri hakkında bilgiler vereceğiz. Okumaya devam edin!

İstiridye Nedir?

İstiridye tüketimi son yıllarda önemli bir düzeyde arttı. Bu lezzetli besin, uygun bir şekilde hazırlandığında çok lezzetlidir. İstiridye, ostreidea olarak da isimlendirilir. Günümüzde İstiridye tarımı, mevcut olan en sürdürülebilir deniz ürünlerinden biridir. Farklı tür istiridyeler de vardır.

İstiridyenin Faydaları Nelerdir?

Şimdi istiridyenin faydaları nelermiş yakından inceleyelim;

İstiridye Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Doğru seçilecek olan deniz ürünleri, kilo vermek için harikalar yaratır. İstiridye de kalorisi düşük ve yağlıdır. Ancak, yüksek oranda protein içerir. Kilo vermek isteyen insanlar, bazı yağ türlerinin tüketimini arttırmadan vücut için gerekli olan besinleri almak için istiridye tüketebilirler.

Kalbin Sağlıklı Bir Şekilde Çalışmasını Sağlar

Kolesterollerin birikmesi, ana arterlerin de tıkanmasına sebep olur. Düzenli egzersiz ve beslenme, olası kalp hastalık riskini ciddi oranda azaltır. Omega-3 yağ asitleri türevlerinin kalp sorunları riskini büyük oranda azalttığı ve beynin işlevini geliştirdiği bilinir. İstiridye, kötü kolesterol (LDL) seviyelerini düşürür ve iyi kolesterol (HDL) seviyesini de arttırır. İstiridye, yağ asidi formlarının en iyi kaynakları arasındadır. Potasyum ve magnezyumun varlığı da kan basıncını azaltmaya yardımcı olur ve içeriğinde bulunan demir ise kan hücrelerine yeteri oranda oksijen taşınmasını sağlar.

Yaraların Hızla İyileşmesine Yardımcı Olur

İstiridye, bağışıklık sistemini güçlendirmede çok önemli bir rol oynar. Mikrop odaklı enfeksiyonların riskini büyük oranda azaltan ve iyileşme sürecine de yardımcı olan yüksek oranda çinko içerir. İstiridye tüketimi ayrıca, çocuklarda yeterli gelişme ve büyümeyi destekler. Uzmanlar, olası bir çinko eksikliğinin saçların dökülmesine ve zihinsel uyuşukluğa sebep olabileceği konusunda hemfikirdir.

Kemikleri Güçlendirir

Yaşın ilerlemesiyle beraber genel olarak kemiklerin yoğunluğunda ciddi azalmalar meydana gelir. Yaşlı olan kişiler günlük olarak istiridye tüketirlerse kemikleri güçlenir. Bununla beraber istiridye tüketimi, artrit gibi diğer kemikle ilgili hastalıkların da engellenmesine yardımcı olur.

Enerji Seviyelerini Arttırır

Vücudun ve metabolizmanın en sağlıklı şekilde çalışması için gerekli olan besinlerin eksikliği, tercih edilen diyetle daha da yaygındır. Sonuç olarak kötü bir beslenme şekli, enerji seviyelerini düşürür ve buna paralel olarak da performans düşer. İstiridye, vücudun üretmeye başladığı enerjileri onarmak için yeteri miktarda mineral ve vitamin içerdiği için yorgunluğu anında gidermeye yardımcı olur. Ayrıca yüksek oranda enerji sağlar.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

İstiridye tüketimi, vücudu istila eden virüslerle savaşır. İstiridye harika bir antioksidan kaynağı olarak bilinir. Bağışıklık sistemini güçlendirir ve virüslerin zarar vermesini ciddi oranda engeller.

İstiridye Sivilceyi Tedavi Eder

İstiridyede bulunan çinko, sivilceye neden olan mikropları yok eder. Çinko ayrıca, enflamasyonu tedavi eder, gözenekleri temizler ve gözenekleri tıkayabilen keratinositleri de azaltır.

Cinsel İsteği Arttırır

Cinsel isteği arttırmanın en kolay ve doğal yolu istiridye tüketmektir. Artabilen sentez ve testosteronların salgısı, cinsel performansın da yüksek oranda artmasına neden olur ve büyük miktarlarda amino asit ile beraber istiridye, birincil erkek cinsel hormonların üretimini uyarır. Çinkoların eksikliği, özellikle de erkeklerde cinsel isteğin azalmasını sağlar. Cinsel isteği iyileştirmek ve bir dizi cinsel rahatsızlıkları tedavi etmek isteyen herkesin, doğal bir afrodizyak olarak kabul edilen istiridyeyi tüketmeleri önerilir.

Göz Sağlığını Arttırır

Gözler, dünyaya açılan kapı olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle gözlere çok iyi bakmak gerekir. Çünkü görme sorunları, yaşam tarzını ve kalitesini çok olumsuz bir şekilde etkiler. Düzenli bir egzersiz, sağlıklı bir yaşam ve istiridye tüketimi ile beraber sağlıklı gözler teşvik edilir. İstiridyenin düzenli bir şekilde tüketimi, göz fonksiyonunu büyük oranda iyileştirir, katarakt gelişimini engeller ve yaşa bağlı gelişen makula dejenerasyon sorununu da yavaşlatır.

Kaliteli Uykuyu Teşvik Eder

Uyku, vücut için son derece gerekli bir eylemdir. Beynin işlevini restore eder, iyileştirir ve hücrelerin yeniden oluşmasını sağlar. Yeteri düzeyde uyku almayı sağlamak, enerji seviyelerinin geri kazanılmasına yardımcı olur ve gün boyunca vücut için en iyi performansı sağlar. Uyku, aynı zamanda cildin de genç görünmesini sağlar ve yaşlılık lekeleri ile kırışıklıkların görünümünü de en aza indirir.

Bu gönderiyi değerlendir
Yorum yapın