Kötü Kolesterolü Ne Düşürür?

Kötü kolesterolü düşürmenin, bir gecede olan basit ve kolay bir süreç olmadığı konusunda hemfikiriz. Tam bir bağlılık gerektirir ve zaman alır. Bu makalemizde kötü kolesterolü ne düşürür, kötü kolesterol nedir ve kötü kolesterolü düşüren yiyecekler nelerdir gibi önemli konulara değineceğiz.

Kötü Kolesterol Nedir?

Kolesterol hakkında en fazla merak edilenlerden biri de kötü kolesterol nedir sorusudur. İki temel kolesterol tipi vardır. Bunlar; kötü (LDL) ve iyi (HDL) kolesteroldür. Genel olarak kolesterolün yaklaşık üçte ikisi kötü kolesterol (LDL) parçacıkları tarafından taşınır. Bu parçacıklar, kolesterolü ihtiyaca göre farklı vücut parçalarına taşıyan feribotlar gibidir. Kan dolaşımınızda aşırı miktarda LDL varsa bu partiküller, arterlerde LDL’yi atar, tıkanmalara ve hatta kalp krizlerine neden olur. Birçok kişi LDL’yi, bu tıkanıklıkları yaratma kabiliyeti nedeniyle kötü kolesterol olarak adlandırır. LDL ile ilgili tasarruf sağlayan tek eylem kaliteli ve sağlıklı beslenmedir. Düzenli bir yağsız diyet uygularsanız, LDL miktarını kolayca azaltabilirsiniz.

Kötü Kolesterol Nasıl Düşürülür?

Kötü kolesterol, kalp hastalıklarına, felce ve arteriyoskleroz gibi diğer arter hastalıklarına yol açabilen tıkanmış arterlere neden olabilir. Şimdi kötü kolesterol nasıl düşürülür ve kötü kolesterolü ne düşürür bakalım;

Yulaf Ezmesi, Yulaf Kepeği ve Yüksek Lifli Gıdalar

Yulaf ezmesi, LDL kolesterolünü azalttığı bilinen bir madde olan çözünür lif bakımından zengindir. Sadece 5-10 gram çözünür lif olması, LDL kolesterolün azaltılmasına yardımcı olabilir. Diyetinizde doğru miktarda lif elde etmek için 1 su bardağı pişmiş yulaf ezmesi bile yiyebilirsiniz.

Balık ve Omega-3 Yağ Asitleri

Omega-3 bakımından zengin balıkları tüketmek, LDL kolesterolünü azaltmak amacıyla size yardımcı olabilir. En yüksek miktarda Omega-3 yağ asidi içeren bazı balıklar şunlardır:

  • Orkinos,
  • Göl alabalığı,
  • Somon,
  • Ringa,
  • Sardalye,
  • Trança balığı.

Yiyeceklere istenmeyen yağlar eklememek için balıkları ızgara yapmayı veya pişirmeyi unutmayın. Diğer omega-3 yağ asitleri kaynakları arasında öğütülmüş keten tohumu yağı bulunur.

Badem, Ceviz ve Diğerleri

Badem, ceviz ve diğer türleri LDL’yi azaltmaya yardımcı olur. Kuruyemişler ayrıca, çoklu doymamış yağ asitleri bakımından zengin olduğundan dolayı kan damarlarının tıkanmamasına da yardımcı olurlar. Günlük yaklaşık 45-50 gram fındık yemeniz önerilir. Bunu yaparak, LDL kolesterolü vücudunuzdan etkili bir şekilde azaltabilirsiniz.

Kötü Kolesterol Düşmanı: Zeytinyağı

Zeytinyağı, kötü kolesterolün azaltılmasına yardımcı olan antioksidanlar bakımından zengindir. Bununla birlikte bu antioksidanlar, iyi kolesterolü vücuttan azaltmaz veya yıkamaz. Sızma zeytinyağı, rafine veya ağır işlenmiş olmadığından dolayı çok daha fazla antioksidan içerir. Aslında, yağın rengi ne kadar hafif olursa o kadar çok işlenmiştir.

Stanol ya da Sterol Takviyeli Gıdalar

Piyasada, genellikle kolesterol emilimini inhibe eden stanoller ve steroller (bitki kimyasalları) ile geliştirilmiş birçok yiyecek bulunmaktadır. Taze sıkılmış meyve suları, yoğurt ve diğer bazı gıdalar, vücudun LDL kolesterolünün yüzde 10’undan fazlasını azaltabilecek ilave steroller içerir.

Kötü Kolesterolü Düşürmek İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Diyetinizde yukarıda sıralanan yiyecekleri arttırmanın yanı sıra düşük LDL kolesterol seviyesini korumak için almanız gereken bazı önlemler vardır. Kötü kolesterolü düşürmek için dikkat edilmesi gerekenler şunlardır;

  • Abur cuburdan kaçının: Abur cubur, vücutta genellikle LDL kolesterol seviyesini yükselten birçok trans yağ içerir. Bu nedenle, yapılacak en iyi şey abur cuburdan kaçınmaktır.
  • Tatlılar kaçının: Tatlılar kan şekeri ve ayrıca LDL kolesterol seviyesini arttırabilir. Kolesterolünüzdeki LDL miktarını azaltmayı hedefliyorsanız, yapılacak en iyi şey tatlılardan kaçınmaktır.
  • Egzersiz yapın: Gün içerisinde mutlaka egzersiz yapmalısınız. Egzersizler, kötü kolesterolü azaltmanın en etkili yoludur.
Bu gönderiyi değerlendir
Yorum yapın