Plank Egzersizin 6 Etkili Faydası (Kesin Çözümler)

Plank egzersizi, oldukça etkili ve son derece kolay bir yöntemdir. Pandemi süreci, evde egzersiz yapmanın farklı yolları hakkında iyice bilinçlendirdi. Her gün egzersiz yapmak, gücünüzü, fiziğinizi ve hatta ruh halinizi iyileştirir.

Plank egzersizinin vücudunuz için birçok sağlık yararı vardır. Tek ihtiyacınız olan umudunuzu kaybetmemek ve her gün pratik yapmak. Okumaya devam edin!

Plank egzersizi nedir?

Plank egzersizi, tüm vücuda odaklanarak güç ve stabilite oluşturmaya yardımcı olan bir egzersizdir. Basit ve etkili bir yöntemdir. Ayrıca esnekliği artırmaya yardımcı olur. Bu egzersiz, farklı yöntemlerle yapılır.

Ancak egzersizin ana işlemi, vücudunuzu yere dik tutmak ve midenizi yere bakacak şekilde tutmaktır. Ayrıca göğsünüzü esas olarak dirseklerle veya ellerle yukarı doğru hareket ettirmektir.

Plank egzersizi nasıl yapılır?
Plank egzersizi nasıl yapılır?

Plank pozisyonuna geçmek basittir. Ancak birkaç saniye veya dakika boyunca tutmak en önemlisidir. Popüler yoga pozlarından biridir ve hemen hemen tüm derslerde öğretilir.

Plank egzersizinin faydaları nelerdir?

Plank hareketi
Plank hareketi

İşte size plank egzersizinin faydaları;

 1. Duruşunuzu geliştirmeye yardımcı olur

Plank egzersizleri, vücudunuzu ayarlamak, hizalamak ve yere dik görünmesini sağlamakla ilgilidir. Bu şekilde sırtınız, göğsünüz, omuzlarınız, karın ve boynunuz tek bir çizgide olur. Bu, duruşunuzu iyileştirmeye ve aynı zamanda onları güçlü, sağlıklı hale getirmeye yardımcı olur.

 • Esneklik sağlar

Bu egzersiz omuzlarınızı, köprücük kemiğinizi ve esnekliklerini artırmaya yardımcı olur. Diğer kaslarınızı esnetir. Günlük rutininize genel esnekliği artırmaya yardımcı olabilecek bir yan plank ekleyin.

 • Göbek yağını azaltır

Göbek yağını yakmak, herhangi bir kilo verme rejiminin en zor kısmıdır. Birçok rutin, karın kaslarınız üzerinde çalışır. Her karın kas egzersizinde plank egzersizi bulunur. Bu egzersiz, dört karın kas grubunu bir arada tutar. Bu da metabolizmanızı hızlandırır. Plank pozisyonunda ne kadar uzun süre kalırsanız vücudunuzun gelişmesine o kadar yardımcı olur. Esneklik sağlar ve daha sıkı bir karın sağlar.

 • Vücudunuzu güçlendirir

Bu egzersiz, midedeki dört kas grubu üzerinde birlikte çalışır. Bu da vücudun gücünü oluşturmaya yardımcı olur. Bu nedenle çalışmayı planladığınızda her zaman bu egzersizi düşünün.

Plank egzersizi
Plank egzersizi
 • Eklem ve özellikle sırt ağrısını azaltır

Karın kaslarınız güçlendikçe vücut, mide kaslarına daha fazla bağımlı hale gelir. Sırt kaslarına daha az baskı uygular. Ayrıca, plank duruşu sırasında omuriliğiniz, eklem ağrısına karşı daha güçlü olur. Ayrıca dirençli olmalarına yardımcı olan düz bir konumdadır.

 • Metabolizmayı geliştirir

Bu egzersizin en önemli işlevlerinden biri de metabolizmayı hızlandırmaya yardımcı olmasıdır. Basit görünüyor ama tüm vücudunuzu zorladığı için mekik ve egzersizi denemekten çok daha zordur. Mekik ve egzersizden daha fazla kalori yakmaya yardımcı olur. Günde 10 defa sadece 1 dakika boyunca egzersiz yapmak bile metabolizmanızı hızlandırır. Gün boyunca metabolizmanın çalışmasını sağlar.

Plank nasıl yapılır?
Plank nasıl yapılır?

Plank egzersizi nasıl yapılır?

Plank egzersizi nasıl yapılır diye merak ediyorsanız doğru yerdesiniz. Plank egzersizi şu şekilde yapılır:

 • Plank pozisyonunu korumak için vücut, tamamen düz bir çizgi oluşturmalıdır. 
 • İşin sırrı, sırtınızı bükmek değil, hafifçe öne bakmak, karın ve kalçayı kasılmış halde tutmaktır. 
 • 20-30 saniye tutun, bir dakika dinlenin ve 5 kez tekrarlayın. 

Daha zorlu bir varyasyon da var. En az 60 saniye tutmayı başardıktan sonra her seferinde bir kolunuzu öne doğru uzatırken dönüşümlü olarak çıkarmayı deneyin. Bu bir dengesizlik yaratır ve karın kaslarının daha fazla çalışmasına neden olur. 

İki ay boyunca günde 10-15 dakika plank egzersizi, daha iyi bir duruşa sahip olmanızı sağlar. Sırt ağrısını hafifletmek için yeterlidir. Ayrıca plank yapma egzersizine göz atabilirsiniz:

YouTube video

Plank egzersizinden maksimum fayda sağlamak için ipuçları

 1. İlk kez yapıyorsanız plank egzersizini eğitmen gözetiminde deneyin.
 2. Bir seferde en az 1 dakika plank yapmayı deneyin.
 3. Maksimum faydayı elde etmek için günde 3 ile 10 arasında yavaş yavaş 1 plank yaparak başlayın.
 4. Esnekliğinizi artırmaya yardımcı olabilecek yan plank egzersinizi de yavaşça deneyin.
 5. Evde plank egzersizi yapıyorsanız mutlaka aynanın karşısında veya size rehberlik edebilecek biriyle deneyin. Sonunda tüm sürecin tadını çıkarın. Bu sürece zaman ayırdıkça, daha sert ve daha dayanıklı olacaksınız.

1 dakika plank kaç kalori yakar?

Sadece 1 dakika boyunca plank egzersizi yapmanız, ortalama olarak 2 ile 4 kalori yaktırır.

Günde kaç dakika plank yapılmalı?

Çok etkili ve faydalı olan bu yöntemi gün içerisine 5 ile 10 yapmak çok önemlidir. Bunu rutin hale getirmelisiniz.

Plank hareketi nedir? Ne işe yarar?

Plank hareketi, karın kası odaklı etkili bir harekettir. Benzer şekilde plank hareketi, karın bölgenizdeki kasları çalıştırır. Bu egzersiz, karnınızdan sonra core bölgenizdeki kasları da hedef alır. Böylece kalça ve belinizdeki kasları da çalıştırır.

Plank mi mekik mi?

Mekik, yalnızca karın kaslarınızı çalıştırır. Ancak plank, vücudunuzun önünde, arkasında ve yanında daha fazla kas gurubunu çalıştırır. Böylece daha dengeli bir şekilde vücudunuzu şekillendirirsiniz.

Bu gönderiyi değerlendir
Yorum yapın