Göbek Yağlarını Eriten Yiyecekler

Bu makalemizde göbek yağlarını eriten yiyecekler ve besinlerden bahsedeceğiz. Göbek yağı, oldukça tehlikeli bir durumdur. Diyabet, kalp hastalığı ve insülin direnci ile yakından ilişkilidir. Bununla beraber yaş, genetik de dahil ne olursa olsun herkesi etkileyebilir. Bu nedenle, göbek yağlarını eriten yiyecekleri tüketerek ve hızlı göbek eritme yöntemlerini uygulayarak bu sorunu aşabilirsiniz. Şimdi göbek yağlarını eriten yiyecekler nelermiş yakından inceleyelim;

Göbek Çevresinde Neden Yağ Biriktirir?

Göbek çevresinde neden yağ birikir sorusu oldukça merak edilen bir konudur. Göbekte yağ birikmesi bazı durumlardan dolayı meydana gelir. Bu durumlar genel olarak şunlardan oluşur;

 • Hormonal Değişiklikler: Hormonlar, vücuttaki yağ dağılımını belirlemede önemli bir rol oynar. Hormonal dengesizlik, açlığın artmasına, yavaş metabolizmaya ve artan stres seviyelerine neden olarak göbek yağ birikimine neden olabilir.
 • Genler: Genetik olarak göbek bölgesinde yağ biriktirmeye daha yatkın olabilirsiniz.
 • Stres: Stres, kortizol seviyelerini arttırır ya da yeme isteğinizi hızlandırarak göbek yağı biriktirme riskinizi arttırabilir.
 • Uyku eksikliği: Uyku yoksunluğu, vücutta stres hormonlarının üretimini artırarak genel kilo alımına neden olabilir.
 • Şekerli Yiyecek ve İçecekler: Şekerli yiyecekler ve içecekler, adeta kılık değiştirmiş şeytanlardır. Yüksek oranda katkı maddesi, koruyucu ve göbek yağına önemli katkı sağlayan yapay renkler içerirler.
 • Alkol: Alkol, vücutta şekere dönüşür ve fazla şeker ise yağa dönüşür. Alkolden gelen aşırı şeker ayrıca, iltihaplanma ve iltihap kaynaklı göbek yağına yol açabilir.
 • Trans yağ: Trans yağlar, işlenmiş ve kızartılmış gıdalarda bulunan sağlıksız yağlardır. Göbek bölgesinde yağ biriktirme, yağ metabolizmasını yavaşlatma ve vücuttaki zararlı serbest oksijen radikallerinin sayısını arttırma eğilimindedir.
 • Hareketsizlik: Etkin olmamak, göbek yağının birikmesine de yol açabilir. Bir sedanter yaşam tarzı, dünya çapında obezite insidansındaki artışın birincil nedenidir. Masa başı işleri, sitcom’lar ve uyuşukluk, insanları şişmanlığa ve şişmanlığa bağlı hastalıklara doğru gittikçe daha fazla zorlar.
 • Düşük Proteinli Diyetler: Düşük protein diyetinde olmak da karın yağını kaybetmek konusunda zararlı olabilir. Proteinler yapı taşlarıdır ve saçınızdan kas ve hormonlara kadar her şey proteindir. Protein eksikliği, yüksek stres, iltihaplanma, toksisitenin artması ve yavaş metabolizmaya yol açabilir.
 • Menopoz: Menopoza giren kadınlar hormonal değişiklikler yaşarlar. Bu süre zarfında yüksek oranda kortizol (veya stres hormonu) göbek yağı oluşturabilir.
 • Yanlış Gut Bakterileri: İyi bağırsak bakterileri sindirime yardımcı olur ve karın yağlarının birikmesini önler. İşlenmiş ve kızartılmış gıdalar gibi bu bakterilerin büyümesini desteklemeyen gıdalar tüketmek ise şişkinliğe ve göbeğe neden olabilir. Düşük şekerli yoğurt, probiyotik içecekler veya lahana turşusunu tüketerek göbek yağını kaybetmek için iyi bağırsak bakteri sayısını arttırabilirsiniz.
 • Hazır Meyve Suları: Paketlenmiş meyve suları midenize zarar verebilir. Paketlenmiş, şişelenmiş veya konserve meyve suları yapay tatlar, renkler, koruyucular ve şeker ile doludur. Yüksek miktarda şeker, genel sağlığınız için zararlı olabilir ve bundan kaçınılmalıdır.
 • Düşük Lifli Diyetler: Düşük lifli diyetler, özellikle de göbek bölgesinde kilo alımına neden olabilir. Düşük lifli yiyecekler arasında beyaz pirinç, un ve soyulmuş meyveler bulunur. Diyet lifi, doygunluğu arttırmaya yardımcı olur ve kolondaki dışkı hareketine de yardımcı olarak karın yağının birikmesini önler.

[adinserter name=”yazı içi 1″]

Göbek Yağlarını Eriten Yiyecekler Nelerdir? (20 SÜPER BESİN)

Göbek yağlarını eriten yiyecekler şunlardan oluşur;

 1. Meyve: Meyveler, vitamin ve mineral bakımından zengindir. Bu nedenle, onları göbek yağını eritmek için günlük diyetinizin önemli bir parçası haline getirin. Ancak, aşırıya kaçmayacak bir şekilde tüketin. Meyveler, çok miktarda vitamin ve mineral içermesine rağmen, yine de az miktarda şeker içerir. Portakal, limon, kivi, mandalina ve taze limon gibi narenciye meyveleri, metabolizmayı hızlandıran doğal yöntemler ve mükemmel yağ yakıcılardır. Diğer göbek yağını eriten gıdalar ve yağ yakıcı meyveler arasında elma, karpuz, üzüm ve çilek bulunur.
 2. Bakliyat: Bakliyat, protein bakımından zengindir ve kalori ile yağ bakımından düşüktür. Karın yağlarını eriten yiyecekler ve besinlerden biri olan bakliyatta bulunan yağsız protein, yağsız kas kütlesinin oluşmasına yardımcı olur, metabolizmayı hızlandırır ve genel vücut fonksiyonlarını iyileştirir. Basit haşlanmış bakliyatlar, kızarmış veya baharatlı bakliyat türlerinden çok daha sağlıklıdır.
 3. Balık: Balık, harika bir protein, omega-3 yağ asidi kaynağı ve göbek eriten gıdalar arasında bulunur. Proteinler, kas yapımına yardımcı olur, omega-3 yağ asitleri ise vücuttaki iltihaplanmayı azaltır ve metabolik hızı arttırır. Ayrıca, iltihap ne kadar düşük olursa stres ve iltihap tarafından tetiklenen kilo kazanma olasılığı da o kadar düşüktür.
 4. Badem: Badem, sağlıklı yağ ve protein içeriği nedeniyle midenizi uzun süre dolu tutar. Vejetaryenlerde yağ yakmak için iyi bir besin kaynağıdır. Ayrıca, enerji ve metabolizmayı arttıran omega-3 bakımından da zengindirler.
 5. Fasulye Ve Baklagiller: Fasulye ve baklagiller, iyi bir protein, lif, vitamin, mineral kaynağıdır ve bel yağlarını eriten yiyecekler arasında bulunur. Bunları düzenli olarak tüketmek, açlık sancılarını bastırmaya yardımcı olarak aşırı kiloyu önleyebilir. Ayrıca, veganlar ve vejetaryenler için harika bir protein kaynağıdır.
 6. Ispanak Ve Diğer Yeşil Sebzeler: Ispanak, lahana, turp, havuç ve brokoli gibi sebzeler vitamin, mineral, su ve diyet lifi bakımından zengindir. Bu lif dolgulu sebzeler, aşırı kiloyu önleyerek, metabolizmanızı arttırarak, iyi sindirime yardımcı olarak ve kolonu temizleyerek göbek yağını eritmeye yardımcı olabilir.
 7. Süt Ürünleri: Süt ürünleri, besleyicilerle doludur ve sizi uzun süre tok tutarak kilo kaybına neden olacakları için tavsiye edilir.
 8. Yulaf Ezmesi: Yulaf, lif bakımından zengindir, sindirime ve göbek eritmeye yardımcı yiyecekler arasında bulunur. Açlığınızı kesen, egzersiz yaparken size enerji veren ve vücudunuzdaki yağ içeriğini azaltan çözünmez lif ve karbonhidratlar içerirler. Sabahları yulaf ezmesi tüketmeyi deneyin.
 9. Fıstık Ezmesi: Fıstık ezmesi, kahvaltınıza veya tatlılarınıza lezzet vermek için mükemmel bir seçenektir ve göbek yağlarını eriten yiyecekler arasında ilk sıralarda gelir. Fıstık ezmesi, kilo alma şansını azaltan protein ve sağlıklı yağlarla doludur. Ancak tükettiğiniz miktara dikkat edin.
 10. Sızma Zeytinyağı: Ekstra sızma zeytinyağı ile yemek yapmak, genel olarak sağlığınızı korur ve kilo kaybına yardımcı olur. Çünkü bu yağ, LDL kolesterolü düşürür ve HDL kolesterol seviyelerini arttırır. Yiyeceklerinizi pişirmek için kullanabileceğiniz, kilo kaybı dostu ve kalp sağlığına da çok uygun bir yağdır.
 11. Tam Tahıllı Besinler: Kinoa ve kahverengi pirinç gibi kepekli tam tahıllar, iyi protein, vitamin, mineral ve diyet lifi kaynaklarıdır. Bunları tüketmek, açlık hissini uzak tutar, sindirime ve kolonu temizlemeye yardımcı olur. Bu da, karın yağını eritme ve kilo vermeden göbek eritme gibi sorunlara fayda sağlar.
 12. Protein Tozu: Protein tozları, zengin protein kaynakları olan tüm yiyecekleri yükleyemiyorsanız mükemmel bir seçenektir. Kas kütlesini iyileştirmek ve metabolizmanızı arttırmak için peynir altı suyu proteini, vegan protein tozu veya ev yapımı protein tozları kullanabilirsiniz.
 13. Chia Tohumu: Chia tohumu, kilo kaybı için çok yararlı olabilir ve karın bölgesini eriten yiyecekler arasındadır. Bunlar harika bir protein ile sağlıklı yağ kaynağıdır ve 2 çorba kaşığı chia tohumu 10 gram diyet lifi içerir. Bu nedenle, chia tohumlarını tüketmek acıkmayı önler, sindirim ile metabolizmayı iyileştirir ve sürekli kilo kaybına yol açabilecek bağırsak sağlığınızı destekler.
 14. Mantar: Düşük D vitamini seviyeleri abdominal obezite ile bağlantılıdır. Mantarlar, D vitamininin iyi kaynaklarıdır, kalorileri düşük ve su içeriği yüksektir. Mantar çorbasını kolayca hazırlayabilir veya kalorilerden endişe etmeden tüketebilirsiniz.
 15. Ahududu: Ahududu, diyet lifi ve ellagitanninler gibi polifenoller ile yüklüdür. Diyet lifi, dışkıya hacim eklenmesine yardımcı olur, bağırsak hareketini iyileştirir ve sizi uzun süre tok tutar. Antioksidanlar, zararlı olan serbest oksijen radikallerini temizlemeye yardımcı olur.
 16. Hindistancevizi Yağı: Hindistancevizi yağı, kan lipid düzeyleri üzerinde iyi bir etkiye sahiptir ve hatta karın yağını azaltmaya yardımcı olabilir. Sağlıklı yağlarla doldurulmuş hindistancevizi yağı, kötü kan kolesterol seviyelerini düşürür, sindirimi arttırır ve genel bağışıklığı arttırır.
 17. Çorba: Yemeklerden önce çorba içmek, tükettiğiniz kalori miktarını azaltmanıza yardımcı oluyor. Bu da, göbek bölgesinde yağ birikmesini engeller. Sebze, tavuk veya mantar çorbası tüketebilirsiniz.
 18. Biber: Acı, yeşil ve kırmızı biberler, metabolizma hızını arttırmaya ve yağı yakmaya yardımcı olan C vitamini ve kapsaisin ile doludur.  Acı biber tüketmek, kilo vermenize yardımcı olabilir ve ayrıca göbek bölgenizdeki yağı eritir.
 19. Brokoli: Brokoli, en iyi göbek yağ yakıcı yiyeceklerden biridir. Obezitenin azaltılmasından kanser riskinin azaltılmasına kadar çok çeşitli yararlar sunar. Brokolide bulunan fito-besinler, toksinlerin atılmasına, iltihabın azaltılmasına, metabolik hızın ve vücudunuzun bağışıklığının artmasına yardımcı olur.
 20. Lahana Turşusu: Lahana turşusu, fermente bir besindir. Şişkinliği azaltmaya ve sindirimi iyileştirmeye yardımcı olan iyi bir probiyotik veya iyi bağırsak bakteri kaynağıdır. Lahana turşusu, bağırsaklarınızın sağlık sorunlarına neden olan patojenik bakteriler tarafından ele geçirilmesinden korunmasına da yardımcı olabilir.

[adinserter block=”1″]

Göbek Çevresinde Yağ Birikmemesi İçin Dikkate Edilmesi Gerekenler

 • Paketlenmiş meyve suları, soda ve enerji içeceklerinden kaçının.
 • Karbonhidratları azaltın.
 • Lif bakımından zengin, özellikle viskoz lif içeren yiyecekler tüketin.
 • Göbek eriten egzersizler, göbekteki yağı azaltmada çok etkilidir. Bu nedenle düzenli olarak göbek eriten egzersiz yöntemlerini yapmalısınız.
 • Yemeklerinizi takip edin ve ne kadar yediğinizi not alın.

Göbek yağı, inatçı ve bir gün içinde kaybolmayacak bir sorundur. Burada sabır etmek, başarının anahtarıdır. Yeni ve sağlıklı alışkanlıklar geliştirmeye devam etmelisiniz. Ayrıca, hedeflerinizi gerçekçi tutun. Yeterince yememek ve çok fazla egzersiz yapmak sizi zayıflatabilir ve sonraki süreçte yüksek düzeyde kilo almanıza neden olabilir. Bu yüzden aktivite seviyenizi ve diyetinizi planlayın, böylece kas kütlesini kaybetmeden göbek yağını eritebilirsiniz.

Ayrıca doğal yollarla göğüs küçültme yöntemli adlı makalemize de göz atmanızı öneririz.

Bu gönderiyi değerlendir
Yorum yapın