Sarı tırnak sendromu (Etkileyici yöntemler)

Sarı tırnak sendromu, tırnaklarda sarı renk olması ile karakterize olan bir problemdir. Sarı tırnak sendromu için birçok farklı neden olabilir. Sürekli oje sürülmesi, mantar enfeksiyonları, lenfatik problemler, kronik karaciğer problemleri, ilaç kullanımı, sigara ve besin eksiklikleri (çinko, E vitamini gibi) sarı tırnakların başlıca nedenleri arasındadır.

Deri hücrelerinin aksine tırnak hücreleri, ölü dokudur. Tırnak hücreleri kendilerini tamir edemezler ve onun yerine sağlıklı bir tırnağa yerleşirler. Ancak bu, zaman ve nedene bağlı tedavi gerektirir. Bu sürece yardımcı olacak bazı ev ilaçları vardır.

Not: Tırnakta sarı leke olması, sadece kozmetik bir sorun değildir. Sarı tırnaklar vücutta ciddi bir sorunun işareti olabilir ve bu nedenle nedeni için incelenmeli ve tedavi edilmelidir.

Sarı tırnak sendromu için doğal yöntemler

  • Karbonat
  • Limon
  • Çay ağacı yağı
  • Elma sirkesi
  • Portakal kabukları

Karbonat

Karbonat, doğal bir ağartma maddesidir. Alkali etkiye sahiptir, sudaki kir ve yağın çözülmesi ile beraber tırnaklardaki lekelerin çıkarılmasına da yardımcı olur. Ayrıca tırnak mantarı için de etkilidir.

Bunun için 1 yemek kaşığı karbonat, ½ çay kaşığı zeytinyağı ve 1 çay kaşığı taze sıkılmış limon suyunu kalın bir macun halinde karıştırın. Karışımı, yumuşak bir diş fırçası ile tırnaklara sürün ve 5 dakika bekletin. Ardından ılık suyla durulayın. Uygulamayı iki haftada bir tekrarlayın.

Tırnakta beyaz leke adlı makalemize de göz atabilirsiniz.

Limon

Limon, tırnaklarda sarı renk durumuna karşı son derece iyi çalışır. Taze sıkılmış limon suyunun büzücü etkisi vardır, doğal bir ağartma maddesi görevi görür ve tırnaklardaki sarı lekelerin çıkarılmasında çok etkilidir.

Bir kâseyi yarısına kadar taze limon suyuyla doldurun ve tırnakları 10 ile 15 dakika kadar içinde bekletin. Daha sonra yumuşak bir diş fırçası ile tırnaklardaki sarı renk değişikliğini nazikçe ovalayın. Ellerinizi ılık suyla durulayın ve bir nemlendirici veya biraz hindistancevizi yağı uygulayın. İstenen sonuç elde edilene kadar uygulamayı günde iki kez tekrarlayın.

Çay ağacı yağı

Çay ağacı yağı, mantar enfeksiyonunun neden olduğu tırnak renk değişikliği için en etkileyici ev ilaçlarından biridir. Bu yağ, doğal bir mantar ilacı, antiseptik ve antimikrobiyaldir. Tırnak mantarı için etkili şekilde çalışır. Enfeksiyonla savaşmaya ve tırnağın doğal rengini geri kazanmaya yardımcı olur.

Saf çay ağacı yağını küçük bir pipetle tırnaklarınızın yatağına uygulayın, birkaç dakika bekletin ve ardından ılık suyla durulayın. İyileşme sağlanana kadar uygulamayı birkaç ay boyunca günde iki kez tekrarlayın.

Alternatif olarak, ½ çay kaşığı çay ağacı yağını, ½ çay kaşığı zeytinyağı ile karıştırıp içine bir parça pamuğu batırabilirsiniz. Tırnaklarınızı nemlendirilmiş pamuk topuyla ovun. Uygulamayı birkaç ay boyunca günde iki kez tekrarlayın.

Elma sirkesi

Elma sirkesi, özellikle de renksiz tırnaklar için iyi olan malik asit ve asetik asit içerir. Elma sirkesi ayrıca, renk bozulmasına neden olan tırnak enfeksiyonlarını tedavi etmeye yardımcı olan mantar önleyici özelliklere de sahiptir.

Bunun için ½ su bardağı elma sirkesini, ½ su bardağı ılık suyla karıştırın ve tırnakları bu karışımda 20 dakika bekletin. Ardından tırnakları yumuşak bir bezle kurulayın. Enfeksiyonu tedavi etmek ve renk değişikliğini azaltmak için uygulamayı bir ay boyunca günde birkaç defa tekrarlayın.

Not: Düzenli kullanımda elma sirkesi tırnak büyümesini destekler.

Portakal kabukları

Portakal kabuğundaki yüksek C vitamini içeriği, kolajen doku oluşumu için çok önemlidir ve tırnaklardaki sarı lekelere karşı çok iyi yardımcı olur. Tırnakları günde 3 defa taze portakal kabuğu ile ovun ve uygulamayı birkaç hafta tekrarlayın. İlk sonuçlar zaten birkaç hafta içinde görülebilir.

Tırnakları doğal olarak hafifletmenin birkaç yolu vardır. Birkaç hafta içinde tırnaklarda herhangi bir düzelme olmazsa doktora başvurulmalıdır. Sarı tırnak sendromu dahili bir arızanın sonucu olabilir.

Alt çizgi

Sağlıklı yiyecekleri diyetinize entegre etmek genellikle düşündüğünüzden daha kolaydır. Sağlıklı ve besleyici gıdaların kombinasyonları günlük yaşamınıza renk katar, yemek yerken daha fazla enerji ve keyif sağlar. Çünkü yemek sadece sağlıklı değil, tadı da güzel olmalı, size güç vermeli ve sizi mutlu etmelidir.

Sıkça Sorulan Sorular

Sarı tırnak sendromu nedir?

Sarı tırnak sendromu, tırnaklarda sarı renk olması ile karakterize olan bir problemdir. Sarı tırnak sendromu için birçok farklı neden olabilir. Sürekli oje sürülmesi, mantar enfeksiyonları, lenfatik problemler, kronik karaciğer problemleri, ilaç kullanımı, sigara ve besin eksiklikleri (çinko, E vitamini gibi) sarı tırnakların başlıca nedenleri arasındadır.

Sarı tırnak sendromu için doğal yöntemler nelerdir?

Sarı tırnak sendromu için en etkili doğal yöntemler karbonat, limon, çay ağacı yağı, elma sirkesi ve portakal kabuklarıdır.

Kaynakça:

https://en.wikipedia.org/wiki/Yellow_nail_syndrome

https://www.sciencedirect.com/topics/medicine-and-dentistry/yellow-nail-syndrome

Bu gönderiyi değerlendir
Yorum yapın