Tiroid İçin Doğal Yöntemler

Bu makalemizde tiroid için doğal yöntemler ve uygulamalardan bahsedeceğiz. Kelebek şeklindeki tiroid bezi, vücudun metabolik süreçlerinin çoğundan sorumludur. Bu bezin temel işlevleri arasında termoregülasyon, hormonal kontrol ve kilo yönetimi bulunur. Tiroid sorunları olan birçok kişi, sorunla daha etkili bir şekilde başa çıkmalarına yardımcı olmak için evde tedavi yöntemlerine bakmalıdır. Doğal ilaçların veya alternatif tıbbın amacı tiroid sorununu kaynağında tedavi etmektir. Tiroid sorunları aşağıdakilerin sonucu olarak gelişebilir:

  • Kötü beslenme
  • Stres
  • Vücut besin maddelerinde yetersizdir

Beslenme tarzınızı değiştirerek ve bitkisel bir takviye alarak tiroid bozukluğunuzu iyileştirebilirsiniz. Tiroid ilacına bu alternatiflerin daha az yan etkisi olabilir. Ayrıca, ilaçlara iyi tepki vermeyenler için düşük tiroide yardımcı olmak için bitkisel bir takviye almak faydalı olabilir.

İşte tiroid için doğal yöntemler şunlardır:

Zencefil

Zencefil, kolayca bulunabildiği için en güvenli tiroid ev ilaçlarından biridir. Zencefil, tiroid problemlerinin ana nedenlerinden biri olan iltihapla savaşmaya yardımcı olan potasyum ve magnezyum gibi mineraller açısından zengindir. Zencefil çayı, en uygun seçimdir. Esansiyel yağ olarak da kullanılabilir. Zencefil, bir taşıyıcı yağ (örneğin hindistancevizi yağı) ile birleştirildiğinde banyo suyuna eklenebilir. Zencefil yağını dağıtmak için uçucu yağ difüzörleri de kullanılabilir.

Badem

Badem de vücuda bir şekilde yardımcı olur. Badem, sağlıklı bir tiroid için mükemmel bir besindir. Protein, lif ve minerallerin hepsi içlerinde bol miktarda bulunur. Badem, tiroid için faydalı bir besin olan selenyum içerir. Ayrıca tiroid bezinin düzgün çalışmasına yardımcı olan magnezyum açısından da yüksektir.

Süt ve Süt Ürünleri

Süt, peynir ve yoğurdun tümü, uygun tiroid işlevi için gerekli olan bir mineral olan iyot bakımından yüksektir. Süt ürünleri tüketmek, tiroid sorunlarına yardımcı olacak vitamin seviyelerini artırmaya da yardımcı olabilir.

Düzenli Egzersiz

Düzenli egzersiz yapmak, sağlıklı tiroid fonksiyonunu korumanın en önemli ve bazen göz ardı edilen yönlerinden biridir. İlaçlar ve doğal ilaçlar iyidir, ancak düzenli egzersizle birlikte kullanılmaları gerekir. Düzenli egzersiz, hormonal dengeyi destekler ve tiroid sorunlarının tedavisine yardımcı olan gelişmiş kilo kontrolüne katkıda bulunur. Tiroid rahatsızlıkları dengeli beslenerek ve düzenli egzersiz yaparak desteklenebilir. Bu yiyeceklerin birçoğunun hazırlanması ve diyetimize dahil edilmesi kolaydır. Hormonal dengeyi ve sağlığı korumanın ilk ve en önemli adımı, uygun diyet ayarlamaları yapmaktır. Tiroid sorunları normaldir ve kişinin yaşam tarzını değiştirmek çok yardımcı olabilir.

Elma Sirkesi

Elma sirkesi, hormonların daha doğal bir şekilde işlenmesine ve ifade edilmesine yardımcı olur. Vücudun atmosferini alkalize etmeye ve metabolizmayı artırmaya yardımcı olur. Elma sirkesi vücut yağlarının düzenlenmesine, kirleticilerin vücuttan atılmasına ve besin emilimine yardımcı olur. Elma sirkesi ve bal suya karıştırılarak her sabah tüketilebilir.

Hindistancevizi Yağı

Hindistancevizi yağı, tiroid bezi işlevine yardımcı olan orta zincirli yağ asitleri içerir. Hindistan cevizi yağı faydaları, ısıtılmadan tüketildiğinde kilo vermeye yardımcı olur, metabolizmayı hızlandırır ve vücut ısısını düzenler. Hindistancevizi yağı, diğer yağlardan farklı olarak yüksek doymuş yağ içeriğine sahiptir (sağlıklı yağ). Hindistancevizi yağı, doğru egzersiz ve dengeli bir diyet kombinasyonu ile birleştirildiğinde tiroid bezlerine faydalı olabilir.

Bu gönderiyi değerlendir
Yorum yapın