Hindistan Cevizi Yağının Faydaları (10 İnanılmaz Faydası)

Hindistan cevizi yağının faydaları arasında cildin iyileştirilmesi, enerji seviyelerinin yüksek oranda arttırılması, vücudun hormonunu tamamen dengelemeye yardımcı olması, vücudun bağışıklık sistemini güçlendirmeye teşvik etmesi ve diyabetin yönetilmesine katkı sağlaması gibi önemli özellikler yer alır. Diğer faydaları arasında ise virüs, mantar ve bakterilerle savaşması, kemik sağlığının iyileştirilmesi, stresin tamamen yok edilmesi, zayıflamanın teşvik edilmesi, HDL (iyi) kolesterol seviyelerinin yükseltilmesi, kabızlıkla savaşması, Alzheimer sorunu için bilişsel işlevi arttırması ve diş sağlığına da katkı sunması gibi faydalar bulunur.

Hindistan Cevizi Yağının Faydaları Nelerdir?

Hindistan cevizi yağı, saç ile cilt bakımına yardımcı olur, maya enfeksiyonlarını tam manasıyla tedavi eder, bağışıklık sistemini yüksek oranda arttırır ve kilo kaybına yardım eder. Yağ sadece tropik ülkelerde kullanılmaz, aynı zamanda Kanada, Amerika, Avustralya ve Avrupa’da da kullanılmaktadır. Şimdi hindistan cevizi yağının faydalarını detaylı olarak inceleyelim;

1. Enerji Seviyesini Arttırır

Yukarıda da belirtildiği gibi hindistan cevizi yağı esas olarak, et ve süt ürünlerinin birçoğunda bulunan çoğu doymuş yağa kıyasla oldukça farklı metabolize olan bir yağ asidi olan laurik asitten meydana gelir. Vücut, sindirilmiş olan orta zincirli yağ asitlerini asla depolamaz, bunun yerine doğrudan karaciğere aktarır ve bu organda ise enerjiye çok hızlı bir şekilde dönüşür. Günlük yemeklere 3 ile 4 yemek kaşığı bu yağdan ekleyin.

2. Cildi Onarır

Hindistan cevizi yağı, kuru ciltler için mükemmel bir nemlendirici olarak işlev görür. Çoğu nemlendirici ürünün yaptığı gibi yağ bazlı ürün içermediğinden dolayı burada herhangi bir yan etkisi yoktur. Ayrıca, bu yağda bulunan kaprik ve laurik asitler aslında bir bebeğin enfeksiyonlarla mücadele yeteneğini arttıran anne sütünün bileşenleridir. Bu da cilde krem olarak uygulandığında sebumdan koruyucu asitlerin değiştirilmesine yardımcı olur. Son olarak, hindistan cevizi yağı, doğru miktarda sebum üretimine yardımcı olabilen ve bezlerin kilidini açabilen yoğun miktarda E vitamini taşır. Bu özellik, akne semptomlarını da düzeltmeye yardımcı olur.

3. Antibakteriyel Özellikler Sunar

Laurik asit, hindistan cevizi yağında bulunan bütün yağ asitlerinin yaklaşık %52’sini meydana getirir ve benzersiz olan antibakteriyel özellikleri ile bilinmektedir. Çeşitli mantar, virüs ve bakterileri tamamen öldürür ve bu sebeple staphylococcus aureus ve candida albicans da dahil olmak üzere bir çok enfeksiyonu engeller.

4. Hormonları Dengelemeye Yardımcı Olur

Yağ asitlerinin de türevleri gibi etkili yapı taşlarının olmaması, vücudun sindirim, cinsel dürtü, tiroid fonksiyonu, ruh hali ve metabolizma gibi özellikleri düzenlemek amacıyla gerekli olacak hormonları etkili bir şekilde üretemez. Hindistan cevizi yağı, orta zincirli olan yağ asitleri içerdiğinden dolayı sindirimi arttırır, kaygıyı ve stresi azaltır ve enerji seviyelerini büyük oranda yükseltir.

5. Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Hindistan cevizi yağı, antibakteriyel, antiviral ve antifungal özelliklere sahip antimikrobiyal lipitler, kaprik asit, kaprilik asit ve laurik asit içerir. Bu özellikler, bağışıklık sistemini arttırmanın harika bir yoludur.

6. Diyabet Yönetimine Yardımcı Olur

Hindistan cevizi yağı, kan şekeri seviyelerini kontrol etmeye yardımcı olur ve insülin sekresyonunu da ciddi oranda arttırır. Aynı zamanda kan şekerinin etkili bir şekilde kullanımını uyarır ve böylece diyabeti de tedavi eder ya da önler.

7. Kemik Sağlığını İyileştirir

Daha önceden de belirtildiği gibi bu önemli yağ, vücudun önemli olan besin maddelerini çok daha iyi bir şekilde emme yeteneğini arttırır. Sağlıklı kemiklerin gelişimi için çok önemli olan kalsiyum ve magnezyum içerir.

8. Stresi Azaltır

Hindistan cevizi yağı oldukça rahatlatıcıdır ve bu sebeple stresi hafifletmeye de ciddi oranda yardımcı olur. Baş bölgesine uygulamak ve hafif bir masaj yapmak yorgunluğun giderilmesine yardımcı olacaktır.

9. Kilo Kaybını Teşvik Eder

Hindistan cevizi yağı, vücudun besin maddelerini emme ve yiyecekleri parçalama yeteneklerini geliştirir. Bu durum ise her daim yorgun ya da zayıf hissetmeden daha az yiyecek tüketmenizi sağlar.

10. Diş Sağlığını Geliştirir

Günümüzde gargara olarak hindistan cevizi yağının kullanımı, hızlı bir şekilde artmaktadır. Bu işlem, ağızda bulunan çok zararlı bakterilerden kurtarır, ağız kokusunu azaltır ve genel diş sağlığını iyileştirir. Ayrıca bu uygulama, yağ çekme olarak da bilinir.

Bu gönderiyi değerlendir
Yorum yapın