Hametan Krem Nedir?

Bu makalemizde Hametan krem nedir, ne işe yarar ve cilde faydaları nelerdir gibi birçok soruyu cevaplandıracağız. Hametan krem, hamamelis virginiana ismi verilen cadı fındığı olarak bilinen etken maddesi ile beraber birçok sorunlu cilt kusurlarını iyileştirmektedir. Hametan krem, hametan pomad ve krem olarak 2 farklı formda satılmaktadır. Bu kremin etken maddesi olan hamamelis virginiana, doku onarıcı etkilere sahiptir. Bundan dolayı bu mucizevi krem, olası iltihaplı durumları yok eder ve kanamaları da hızlı bir şekilde durdurur. Cilt yaralanmaları, enflamasyon (iltihaplar), yanık ve kesiklerde de oldukça etkilidir.

Hametan krem kullananlar, bu olağanüstü çalışan kremin çok etkili olduğunu not etmişlerdir. Hametan kremin faydaları ve özelliklerini anlamak için etken maddesinin faydalarına bakmak gerekir.

Hametan Kremin Faydaları Nelerdir?

Hametan kremin faydaları, içeriğindeki etken maddeden gelir. Cadı fındığı etkeni bulunan kremlerin hemen hemen tümü cilde uygulandığı zaman hızlı bir şekilde yaralanma, tahriş, deformasyon ya da iltihabı geçirme potansiyeline sahiptir. Bu etken madde, sivilce, akne, güneş yanıkları ve iltihap gibi durumların tedavisi için sıklıkla tercih edilmektedir. Bazı sivilce türleri, özellikle de kistik sivilce, iltihaplı bir formda olmasına rağmen, bu kremin etken maddesi iltihap taşımayan sivilce formları olan siyah nokta ve de beyaz nokta sorunları için de fayda sağlar.

Sivilce sorunları için bu etken maddenin kullanılmasının sebebi, olası sivilce lekeleri ve izlerini kurutarak yok etme özelliğine sahip olmasıdır. Bunun bir diğer kısmı da etken maddede olan aktif tanenlerin olmasıdır. Bu bitki etkenli bileşikler ayrıca, mükemmel özellikleri olan antioksidan etkilere sahip.

Tüm bunlarla beraber bu etken madde, egzama ve sedef sorunları gibi sorunlu iltihaplı cilt problemlerine karşı da oldukça fayda sağlar. Göz altı torbalarının iyileştirilmesi amacıyla da hametan krem kullanılmaktadır. Fakat dikkat edilmesi gereken en önemli nokta bu kremin, gözle temas ettirilmemesidir.

Birçok eski uygarlıklarda geleneksel bir şekilde cadı fındığı, güneş yanıklarını tedavi etmek için sıklıkla kullanılmıştır. Hametanın etken maddesi olan cadı fındığı, kimyasal yanık türleri gibi minimal bazlı cilt yanıkları için de tercih edilebilir. Tıraştan sonra tahriş olmaya başlayan cildi yatıştırmak ve olası jilet kesiklerini tedavi etmek için bile hametan krem kullanmak son derece güvenli bir yöntemdir.

Hametan Kremin Özellikleri Nelerdir?

Hametan krem özellikleri şunlardan oluşur;

 • Hametan krem, bebeklerde meydana gelen isilik ve pişik sorunları gibi cilt problemlerini tedavi eder.
 • Hametan pomad ve hametan krem içeriğinde hiçbir şekilde kortizon bulunmaz.
 • Bu krem, hiçbir şekilde bikini bölgesine uygulanmamalıdır.
 • Hametan, günde 1 defa olmak koşuyla göz etrafına uygulanabilir. Ancak göz ile kesinlikle temas ettirilmemelidir.
 • Bu krem dudak çatlaması ve dudak kuruluğu gibi sorunlar için de kullanılabilir.
 • Bu formül, uygulandığı zaman hiçbir şekilde tüylenme yapmaz.

Hametan Krem Ne İşe Yarar?

Hametan krem ne işe yarar sorusu da merak edilen bir diğer konudur. Hametan kremin cilde faydaları saymakla bitecek türden değil. Koyu lekeler, yüzde kahverengi lekeler, sivilce izleri, akneler, güneş yanıkları, iltihaplı durumlar ve deformasyonlar için bu krem oldukça fayda sağlar. Hametan krem ne işe yarar sorusu şu şekillerde cevaplandırılabilir;

 • Bu krem olası yara ve sivilce izlerini yok eder.
 • Hametan krem, cildi hızlı bir şekilde yeniler ve cildin, doğal bir şekilde parlak görünmesini sağlar.
 • Bu krem, son derece iyi bir nemlendirici olduğundan dolayı yüz ve vücuttaki kuru alanları da nemlendirir.
 • Koyu lekeleri yok eder ve cildin tonunu tam manasıyla dengeler.
 • Hasta yaralarını ve cerrahi yaraları da hızlı bir şekilde iyileştirir.
 • Yanıkların tedavisi için kullanılabilir.
 • Hametan özellikle de roaccutane (gül hastalığı) sorunlarında cildi doğal bir şekilde nemlendirmek için oldukça etkili bir şekilde çalışır. Birçok kişi, vücudu ve cildi kurutan bu sorun için hametan pomad ve krem formunu kullanmaktadır.
 • Ayaklarda su toplanması ya da ayaklarda yara sorunu olan kişilerin de bu kremi kullanması önerilmektedir.
 • Çarpma, sürtünme ve olası darbeler gibi ani gelişen kazalardan ötürü meydana gelen cilt yaraları ve morlukları için de güvenli bir şekilde bu krem cilt bakım kremi olarak kullanılabilir.
 • Bu krem, güneş yanıklarını tedavi etmek için özellikle etkilidir.
 • Emziren anneler de meme uçlarında meydana gelen tahrişleri hızlı bir şekilde iyileştirmek için bu kremi tercih edebilirler.
 • Aniden meydana gelen kilo değişimleri, yaş ilerlemesi ve de doğum eyleminden sonra ortaya çıkan çatlakların iyileştirilmesi amacıyla da bu krem kullanılabilir.
 • Ağda uygulamasından sonra tahriş olabilen cildi tedavi etmek amacıyla bu krem tercih edilebilir. Çünkü hametan, hem olası kızarıklıkları hem de ağdadan dolayı meydana gelen izleri geçirir.
 • Pedikür ve manikür uygulamasından sonra nemlendirici amacıyla ayak ve ellere sürülebilir.
 • Göz makyajının kalıcılığını arttırdığı da bilinmektedir.

Hametan Krem Nasıl Kullanılır?

Hametan Krem Ne İşe Yarar?
Hametan Krem Nasıl Kullanılır?

Hametan krem nasıl kullanılır sorusu da merak edilen bir diğer konu. Öncelikle bu kremi kullanmadan önce kesinlikle doktorunuza danışmalısınız. Hametan kremi kullanmadan önce ilk olarak uygulama yapılacak olan alanın derinlemesine temizlenmesi gereklidir. Parmak ucunuza fındık büyüklüğünde krem alın ve sorunlu olan alanlara kremi uygulayın. Uygulamadan sonra alanın nefes almasını sağlayın ve açık bırakın.

Hametan Krem ile Hangi Sorunlar Tedavi Edilir?

Hametan krem, birçok sorunlu cilt hasarları için kullanılabilir. Bunların yanı sıra cilt üzerinde nemlendirici olarak da çalışır. Şayet karma ya da yağlı bir cilt türüne sahipseniz hametan pomad kullanmayın, bunun yerine hametan krem tercih etmelisiniz. Nedeni ise hametan pomad formunun yapısının yağlı olmasıdır. Kuru cilde sahip kişiler veya normal bir cilt türüne sahip olanlar da pomad formunu kullanabilirler.

Bu mucize krem, sivilce tedavisi amacıyla da kullanılabilir. Bu kremi sivilceleri tedavi etmek için düzenli bir şekilde kullanırken yaşanabilecek ilk eylem sivilcelerin çoğalmasıdır. Çünkü bu krem ilk etapta sivilce kusacaktır. Bunun anlamı vücudun, öncelikle de sivilceleri cildin yüzey bölgesine çıkarmasıdır ve akabinde de sivilcelerden arındırmasıdır. Bundan dolayı endişelenmemek gerekir.

Hametan krem, yetişkin ve bebeklerde pişikleri tedavi etmek amacıyla da kullanılır. Cilt üzerinde meydana gelen güneş lekeleri ve koyu lekeler için de tercih edilebilir. Bu krem, sivilce lekeleri ve izlerini yok etmek için de uygulanabilir. 1. ve 2. derece yanıklar ve güneş yanığı için de kullanılabilir. Bunların yanı sıra emziren anneler, göğüs ucu çatlaklarını gidermek için kullanabilir. Kesik, sıyrık, morluklar ve sürtünmeler için de bu krem tercih edilebilir. Cilt tonunu dengelemek ve cilt konturunu iyileştirmek için de yine bu krem rahatlıkla uygulanabilir. Tüm bunlarla beraber hametan, nemlendirici madde olarak da uygulanabilir.

Hametan Krem Egzamayı Tedavi Eder Mi?

Hametan krem, tipik olarak egzama tedavisi için önerilmemektedir. Egzamayı tedavi etmek için genel olarak steroid etkenli kremler önerilmektedir. Ancak bu krem, egzama sorununun neden olduğu cilt kuruluğu için kullanılabilir.

Hametan Pişik Kremi Olarak Nasıl Kullanılır?

Hametan pişik kremi olarak rahatlıkla kullanılabilir. Cildi iyileştiren ve yenileyen etkenler içerir. Ancak hametan pişik kremi olarak kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışın. Pişik sorunları için fındık büyüklüğünde parmaklarınıza aldığınız kremi, sorunlu olan alana ince bir tabaka şeklinde uygulayın ve bölgeyi açık bırakın.

Hametan Yanığa İyi Gelir Mi?

Hametan yanığa iyi gelir mi sorusu da sıklıkla merak edilir. Hametan yanık kremi olarak kullanılabilir. Güneş ışınlarının sebep olduğu yanıklarla beraber yüksek ısılardan dolayı meydana gelebilen 1. ve 2. derece yanıkların tedavisi için de kullanılabilir çok etkili bir üründür. Yanık, sivilce, cilt lekeleri, sivilce izleri, kurumuş ve çatlamış ciltler için etkili bir karışım yaparak bu sorunları giderebilirsiniz. Bu etkili karışımın düzenli bir şekilde uygulanmasıyla beraber cilt kendini tam manasıyla yeniler ve onarır. Yağlı olan cilt türleri için bu karışım kesinlikle uygun değildir.

Karışım Tarifi: 1 çay kaşığı hametan krem, 1 çay kaşığı madecassol krem ve 1 çay kaşığı bepanthen kremi bir kavanozda homojen olacak şekilde iyice karıştırın. Bir yüz temizleme ürünüyle temizlediğiniz cildinize bu karışımı göz ve dudak çevresiyle temas etmemesini sağlayarak dikkatli bir şekilde uygulayın. Bu karışımı boyun alanlarına da uygulayabilirsiniz. Bu karışımı, 7 günde 2 defa uygulayabilirsiniz.

Hametan Krem Sivilce Sorunlarına İyi Gelir Mi?

Hametan krem sivilce için etkili bir çözümdür. Düzenli bir şekilde bu kremi kullanarak sivilceleri kökünden yok edebilirsiniz. İlk kullanımda sivilceler artabilir, bu normal bir eylemdir. Sivilceler bir müddet sonra tamamen yok olacaktır. Ayrıca hametan krem sivilce sorunlarını tedavi ettiği gibi sivilce izlerini de tamamen yok eder.

Hametan Krem ile Hametan Pomad Arasındaki Farklar Nelerdir?

Hametan pomad ile hametan krem arasında belli başlı bazı farklar bulunur. Şayet cilt üzerinde bulunan problemler, cildin en alt katmalarında değilse veya yüzeysel olan yanık ve yaralar varsa hametan krem tercih edilmelidir. Ayrıca bu kremin, cilt yüzeyindeki sivilce, pişik, akne, sivilce lekeleri, güneş yanıkları, yara ve kesikler için yüzey bölgesini yenileyen ve onaran formu kullanılabilir.

Hametan pomad ise cildin daha alt katmanlarını hasara uğratan cilt sorunları için kullanılabilir. Örneğin kistik sivilceler, derin kesikler, iltihaplanmış yaralar ve cerrahi kesikler gibi cilt sorunlarda hametan pomad kullanılabilir.

Hametan Krem Vajinaya Uygulanabilir Mi?

Bu kremin hiçbir formu, vajina çevresine ya da iç kısmına uygulanmaz. Bu krem yalnızca cilt ve doku üstündeki sorunlar için uygulanabilir.

Emziren Anneler Hametan Krem Kullanılabilir Mi?

Gebelik döneminde ya da emzirme süresince vücut, oldukça hassas olacaktır. Bundan dolayı vücut, çok hızlı bir şekilde tepki verir. Hametan kremi bu tür süreçlerden geçerken kullanmadan önce mutlaka doktora danışın.

Hametan Krem Pişik İçin Kullanılabilir Mi?

Yetişkin ya da bebeklerde, cilt yenileyici ve onarıcı etkenlerinden dolayı bu kremi rahat bir şekilde kullanabilirsiniz. Krem, etkisini çok kısa bir zamanda gösterecektir.

Hametan Krem Yaralara Sürülebilir Mi?

Hametan krem yaralara sürülebilir. Ancak bu kremi kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışın.

Hametan Krem Basur Ağrısı İçin Kullanılabilir Mi?

Hametan krem basur ağrısı için kullanılabilir. Bu krem, kısa sürede rahatlama sağlayacaktır.

Hametan Krem Fiyat 2019

Hametan krem fiyat reçetesiz bir şekilde 10 TL’ye eczanelerden satın alınabilir. Hametan fiyatı formlarına göre değişiklikler gösterebilir.

Bu gönderiyi değerlendir
Yorum yapın