Azelderm Krem Nedir? (2024 Son Bilgiler)

Son dönemlerde en çok merak edilen konulardan biri azelderm nedir sorusudur. Azelderm krem, sivilce, hiperpigmentasyon gibi cilt hastalıkları, melanom ve diğer durumlar için kullanılır. Bu krem, bu ilaç rehberinde listelenmeyen amaçlar için de kullanılabilir. Bu etkili krem, aktif madde olarak azelaik asit topikal içerir. Azelderm, sitotoksik aktiviteye sahip olarak çalışır. Yani mitokondriyal oksidoredüktaz aktivitesinin inhibe edilmesidir. Azelderm kullananlar genel olarak bu kremin oldukça işe yaradıklarını belirtmişler. İşte detaylar!

Azelderm krem ne işe yarar?

Azelderm krem ne işe yarar sorusu da oldukça merak edilmektedir. Bu krem, aşağıdaki hastalıkların, durumların ve semptomların tedavisinde, kontrol altına alınmasında, önlenmesinde ve iyileştirilmesinde kullanılır:

Azelderm krem ne işe yarar?
Azelderm ne işe yarar?
 • Sivilce sorunları,
 • Hiperpigment cilt hastalıkları,
 • Melanom ve burada listelenmeyen amaçlar için de kullanılabilir.

Azelderm krem nasıl kullanılır?

Bu krem, oldukça etkili olmakla beraber hem lekeleri hem de sivilceleri yok etmektedir. Bu krem, bununla beraber iltihaplı olan sivilcelerde, cilt üzerinde farklı izler bırakan sorunlarda, içi iltihap dolu olan sivilcelerde ve hafif veya orta düzeyli sivilcelerde de etkisini gösterir.

Bu kremin sivilceleri tam manasıyla ortadan kaldırması kurutması ile alakalı bir özelliktir. Bu krem, birçok uzman tarafından da sıkça tavsiye edilmektedir. Bu sebeple güvenle kullanılır. Bu kremin içeriğinde tamamen doğal asitler bulunur. Bu sebeple cilde herhangi olumsuz bir etki yapmaz. Tüm bunlarla beraber bu etkili krem, güneş lekeleri ve kahverengi hatta siyaha benzer cilt lekelerinde de oldukça başarılı etkiler gösterir.

(Sivilce İzleri İçin Bitkisel Yağlar adlı makalemize de göz atabilirsiniz)

Azelderm kullanan kullanıcı yorumları

Azelderm krem kullananlar, genel manasıyla oldukça olumlu yorumlarda bulundular. 2 hafta içerisinde sivilcelerinden kurtulanlarla beraber 3-4 ay içinde cilt lekelerinden de kurtulanlar olmuştur. Azelderm kullananlar, bu kremin başarısını düzenli kullanımın artırdığını da belirtmişlerdir.

Azelderm kullanan kullanıcı yorumları
Azelderm kullanan kullanıcı yorumları

Azelderm kremin yan etkisi var mıdır?

En fazla sorulan sorulardan biri de azelderm kremin yan etkisi var mı sorusudur. Aşağıdakiler, bu kremi kullananlar tarafından bildirilen ve tüm bileşenlerinden meydana gelebilecek olası yan etkilerin bir listesidir. Bu kapsamlı bir liste değildir. Bu yan etkiler mümkündür, ancak her zaman meydana gelmez. Yan etkilerin bazıları nadir fakat ciddi olabilir. Aşağıdaki yan etkiyi gözlemlerseniz, özellikle kaybolmazsa, doktorunuza danışın.

 • Yerel tahriş edici etkiler.

Bu krem, burada listelenmeyen yan etkilere de neden olabilir. Yukarıda listelenmemiş başka yan etkileri fark ederseniz, tıbbi yardım için doktorunuza başvurun. Bu etkili kremi kullanmadan önce doktorunuzu, mevcut ilaçlar listeniz, reçetesiz satılan ürünler (örneğin vitaminler, bitkisel takviyeler, vb.), alerjiler, önceden var olan hastalıklar ve mevcut sağlık koşulları (örneğin, hamilelik, yaklaşan ameliyat vb.) hakkında bilgilendirin.

Bazı sağlık koşulları sizi ilacın yan etkilerine karşı daha duyarlı hale getirebilir. Doktorunuzun önerdiği şekilde kullanın ya da ürün eki üzerinde yazılı olan talimatları izleyin. Dozaj durumunuza göredir. Durumunuz devam ederse veya kötüleşirse doktorunuza bildirin.

Bu faydalı kremi, açık yaralarda, kuru, çatlamış, tahriş olmuş veya güneşte yanmış ciltlerde kullanmadan önce doktorunuza danışın. Bu kremi uygulamadan önce ve sonra ellerinizi yıkayınız. Tedavi edilecek cilt bölgesini temizleyin ve kurulayın. Kremi hemen uyguladıktan sonra işlenen alanı yıkamayın.

Doktorunuz tarafından belirtilmedikçe, tedavi edilen bölgede başka ürünlerin kullanımından da kaçının. Aşırı miktarda kremi uygulamak boncuklanma ile sonuçlanabilir. Boncuklanmayı önlemek için daha ince bir tabaka veya daha az miktarda ilaç kullanın. Bu ilacı gözlerinize, burnunuza veya ağzınıza almaktan kaçının.

Kaynaklar:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32730109/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/1712709/

Hamilelikte Azelderm krem kullanılır mı?

Gebelikte azelderm krem kullanılabilir. Fakat yine de özel durum önerileri için lütfen doktorunuza danışın.

Emzirme döneminde Azelderm krem kullanılır mı?

Emzirme döneminde bu krem kullanılabilir. Ancak lütfen riskleri ve faydaları doktorunuzla görüşün. Bir dozu kaçırmanız durumunda, bunu fark ettiğinizde kullanın. Bir sonraki dozunuzun süresine yakınsa, kaçırılan dozu atlayın ve dozlama planınıza devam edin. Kaçırılmış bir dozu telafi etmek için ekstra doz kullanmayın. Düzenli olarak eksik dozlarınız varsa, bir alarm ayarlamayı veya bir aile üyesinden size hatırlatmasını isteyin. Son zamanlarda çok fazla doz kaçırdıysanız, dozaj değişiklikleri veya kaçırılan dozları telafi etmek için yeni bir programı tartışmak için lütfen doktorunuza danışın.

Azelderm krem fiyatı 2024’te ne kadar?

Azelderm fiyat olarak farklılıklar gösterebilir. Bu krem, doktor tarafından reçete edilmesi ile birlikte satılan bir krem türüdür. Reçetesiz de alınabilmektedir. Azelderm fiyatı KDV dahil 369,70 TL olarak satılmaktadır.

Azelderm krem cildi kurutuyor mu?

Bu faydalı krem, hem leke giderici hem de sivilce önleyici olması nedeniyle cilt üzerinde minimal düzeyde kuruluğa neden olabilmektedir. Bu kremin sonuçları göz önüne alındığında bu kuruluk çok da önemli bir anlam ifade etmez.

Azelderm krem egzama sorunu için kullanılabilir mi?

Bu etkili krem, egzama sorunu için üretilen bir krem değildir. Bundan dolayı azelderm krem egzama için kullanılmaz.

Azelderm krem tüylenme yapıyor mu?

Azelderm krem tüylenme yapmamaktadır. Bu krem, tüylenme yaptığı an doktora başvurulmalı ve hormon testi yapılmalıdır.

Bu gönderiyi değerlendir

“Azelderm Krem Nedir? (2024 Son Bilgiler)” üzerine 2 yorum

 1. Merhaba hocam ben hamileyim cildiye doktoru bana bunu önerdi yüzdeki lekelerim için ama ben korkuyorum yine de hamilelikte kullanılabilir mi

  Yanıtla
  • Merhabalar. Doktorunuz önerdiyse kullanabilirsiniz; doktorunuzun önermediği hiçbir yöntemi denemeyin lütfen. Geçmiş olsun dileklerimizle.

   Yanıtla
Yorum yapın