Yüz Beyazlatıcı Maske Ve Doğal Yöntemler

Bu makalemizde yüz beyazlatıcı maske ve doğal yöntemlerden bahsedeceğiz. Telaşlı yaşam tarzı verilen kusursuz bir cilt için sadece bir rüya gibi kalır. Buna ek olarak, kirlilik, güneşten gelen zararlı UV ışınları, stres ve uygunsuz beslenme gibi diğer birçok faktör de cildinize daha fazla zarar verebilir ve size dengesiz bir cilt tonu sağlar. Bunların yanında piyasada bulunan kozmetik ürünlerinin çoğu cildi, sağlıklı ve ışıltılı yapmak yerine cildinize ilave zarar veren zararlı kimyasallar ve katkı maddeleri içerir. Bu şartlar altında en iyi çözüm, yüz beyazlatıcı maske ve doğal bileşenler ya da kullanımı güvenli ürünler kullanmaktır. Bu ürünlerin avantajları çoktur ve cildi parlatma, cilt tonunuzu dengeleme, lekeleri ve izleri azaltma, foto koruma (UV ışınlarından koruma) ve zararlı bakterileri yok etmeyi içerir. Bu yöntemler, cildinizde doğal ve etkili bir şekilde çalışacaktır.

Dikkate Alınması Gereken Önemli Noktalar

Cilt beyazlatan doğal maskeleri kullanmaya başlamadan önce cildinize dikkat etmenin ve onu korumanın gerekli olduğunu anlamak gerekir. Cilt, ölü cilt hücrelerinin birikmesi, kirleticilerden ve zararlı UV ışınlarından kaynaklanan hasar nedeniyle donuklaşır ve pigmentleşir. Cildinizi maske kullanarak masaj yapıp temizlemek ve eksfoliye etmek tüm kir ve yabancı maddelerin ölü cilt hücreleri ile birlikte temizlenmesini sağlar. Temizlendikten sonra cildinizi beslemek için nemlendirin.

Yüz Nasıl Beyazlatılır?

Şimdi yüz beyazlatma doğal bir şekilde nasıl yapılır inceleyelim;

Yüz Beyazlatıcı Papaya Ve Bal Maskesi

Taze papaya, cilt için mükemmeldir. Ölü hücreleri çözme ve cilde yol açan safsızlıkları giderme kabiliyetine sahip papain ve alfa hidroksi asitler gibi enzimler içerir. Bu maskedeki diğer bileşen olan bal ise cildi koruyabilen antibakteriyel özelliklere sahiptir. Yumuşak ve kalın bir macun elde edene kadar papaya parçalarını ezin. Bu macuna bal ekleyin ve iyice karıştırın. Macunu yüzünüze uygulayın ve yaklaşık 20 dakika bekletin. Yüzünüzü ılık suyla yıkayın. Soğuk suyla tekrar durulayın ve cildinizi kurulayın.

Dikkat: Papain bileşeni bazı insanlarda alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Papaya ve ürünlerine alerjiniz varsa bu çözümü kullanmayın.

Cilt Beyazlatıcı İksir: Kurutulmuş Portakal Kabukları Ve Yoğurt

Portakal çoğu evde yaygın olarak bulunan bir meyvedir ve cildin beyazlaşmasında gerçekten iyi çalışır. Aynı zamanda C vitamini bakımından zengindir ve iyi bir depigment edici ajan görevi görür. Portakal kabuğunu güneşte 2-3 gün kurutun. Toz haline gelinceye kadar bekletin. Pürüzsüz bir macun elde edinceye kadar bu tozdan bir çorba kaşığı yoğurtla karıştırın. Macunu cildinize uygulayın (temizledikten sonra) ve yaklaşık 15-20 dakika bekletin. Sıcak suyla durulayın.

Yüz Beyazlatıcı Çok Az Bilinen Domates, Yoğurt ve Yulaf Ezmesi Maskesi

Karakteristik kırmızı rengini veren domateslerdeki likopen, cildi yaşlanmaya ve yaşa bağlı diğer sorunlardan koruyabilecek foto-koruyucu özelliklere sahiptir. Antioksidanların bolluğundan dolayı domatesler, cildinizin parlamasını sağlayan yiyeceklerden biridir. Bir çalışmada domateslerdeki likopenin cildi kanserden koruduğu tespit edilmiştir. Yulaf ezmesi ise eksfoliyan davranır ve cilt sağlığını iyileştirir. Domatesleri ikiye bölün. Yulaf ezmesini bir kaba alın ve üzerine yoğurt ekleyin. İyice karıştırın. Maskeyi temizlenmiş cilde uygulayın ve yaklaşık 20 dakika bekletin. Sıcak suyla durulayın.

Sırlı Süt, Limon Suyu ve Bal Maskesi

Limon suyu, cildin bronzlaşmasından sorumlu pigment olan melanin üretimini azaltabilmesi nedeniyle cildi hafifletici etkileri olduğu bulunan C vitamini bakımından zengindir. Malzemeleri bir kapta karıştırın. Macunu yüzünüze uygulayın (yüzünüzü temizledikten sonra) ve yaklaşık 20 dakika bekletin. Yüzünüzü ılık su ile yıkayın.

Dikkat: Limon suyunun asitliğinden dolayı herhangi bir yanma hissederseniz, maskeyi derhal çıkarın ve alana buz küpü sürün.

Yüz Beyazlatıcı Etkili Bir Maske: Un ve Gül Suyu (Veya Yoğurt)

Un, cildi enfeksiyondan koruyabilen antimikrobiyal özelliklere sahip olduğu bulunmuştur. Gül suyu ise cildi canlandırıp nemlendirir ve tazelenmiş bir görünüm verir. Yoğurdun da cildin parlaklığını arttırdığı bulunmuştur. Yoğurttaki probiyotik bakteriler de cildinizin sağlıklı kalmasını ve parıldamasını sağlar. Pürüzsüz bir macun elde edene kadar malzemeleri karıştırın. Normal ve yağlı ciltler için gül suyu, kuru ciltler için yoğurt kullanın. Maskeyi yüzünüzün her tarafına uygulayın ve 20-30 dakika kadar kalmasına izin verin. Sıcak suyla durulayın.

Yüz Beyazlatıcı Sandal Ağacı Tozu

Sandal ağacı, cilt parlatma ve aydınlatma özelliklerine sahiptir. Tirozinaz aktivitesini inhibe eder, böylece melanin üretimini azaltır. Badem tozu ve süt de gerekli besinleri sağlar ve cildi temizler, cildinizi birkaç uygulamadan sonra daha sağlıklı ve hafif hale getirir. Yumuşak bir hamur elde etmek için sandal ağacı ve badem tozlarını yeterli miktardaki sütle karıştırın. Temiz cilde uygulayın ve 20 dakika bekletin. Ilık suyla yıkayın. Yıkadıktan sonra herhangi bir kuruluk hissederseniz, cildinizi iyi bir şekilde nemlendirin.

Balkabağı Maskesi İle Cildinizi Beyazlatın

Balkabağı, antioksidanların ve peeling asitlerinin güç kaynağıdır. Tamamı cildi aydınlatmaya ve parlatmaya yardımcı olan beta karoten ve A ve C vitaminlerinden oluşur. Kabak püresi için önce birkaç parça balkabağı kesin. Daha sonra onları kaynatın ve blenderdan geçirin. Bu püreyi iki çay kaşığı bal ve sütle eşit bir hamur elde edene kadar karıştırın. Bu macunu yüzünüze uygulayın ve yaklaşık 20 dakika bekletin. Sıcak suyla durulayın.

Çok Etkili Narenciye Maskesi İle Yüz Beyazlatma

Limon ve greyfurttaki sitrik asit, cildi temizler ve aydınlatır. Doğal bir ağartma maddesi görevi görür ve ayrıca gözenekleri sıkar. Yumurta beyazında ise bulunan proteinlerin antibakteriyel özelliklere sahip olduğu bulunmuştur. Bunlar cildin dış enfeksiyonlardan korunmasına yardımcı olabilir. Yumurtayı bir kâsede çırpın. Ekşi kremayı başka bir kapta alın ve greyfurt ve limon suyunu karıştırın. Şimdi bu karışımı yumurtanın beyazına ekleyin ve iyice karıştırın. Karışımı yüzünüze uygulayın ve 15 dakika bekletin. Yüzünüzü ılık suyla yıkayın.

Cilt Beyazlatıcı İksir: Patates Suyu

Patates suyu, C vitamini bakımından zengindir ve antioksidan özelliklere sahiptir. Cildinizi beyazlatan ve aynı zamanda ölü hücreleri gideren hafif bir ağartma maddesidir. Patatesi soyun ve parçalar halinde kesin. Patatesin parçalarını beyazlatmak istediğiniz alanlara sürün, böylece bu su, cildinize yayılır. 15-20 dakika bekletin ve suyla yıkayın. Ayrıca patatesleri rendeleyebilir, suyunu sıkabilir ve pamuklu bir ped yardımıyla uygulayabilirsiniz.

Cilt Beyazlatıcı Pirinç Unu ve Süt Paketi

Pirinç unu, Asyalı kadınlar tarafından daha yumuşak, daha hafif ve daha sağlıklı bir cilt için uzun zamandan beri kullanılmaktadır. Çalışmalar, pirincin cildi UV ışınlarından koruyabildiğini ve aynı zamanda yaşlanma karşıtı faydalara sahip olduğunu kanıtlamıştır. Süt ise cildi yatıştırır ve besler. Bir macun yapmak için pirinç ununu sütle karıştırın. Bu macunu cildinize uygulayın ve 20-30 dakika bekletin. Sıcak suyla yıkayın.

Yaban Mersini İle Cilt Parlatıcı Maske

Yaban mersini, cildinizin parlamasına yardımcı olabilecek mükemmel bağışıklık arttırıcı özelliklere sahiptir. Yaban mersinini ezin ve ezmeyi yoğurtla karıştırın. Maskeyi yüzünüze uygulayın. 15 dakika beklettikten sonra ılık suyla yıkayın.

Aloe Vera Ve Pirinç Unu Maskesi

Aloe vera, ciltle ilgili tüm problemler için nihai çözümdür. Cildi iyileştiren, besleyen ve koruyan antioksidanlar ve bileşiklerde bol miktarda bulunur. Cilt beyazlatıcı aloe vera bitkisi,  pirinç unuyla karıştırılarak etkisi arttırılabilir. Pirin unu, tüm ölü cilt hücreleri ve cilt üzerinde biriken safsızlıkları giderir. İçerisinde bulunan jeli açığa çıkarmak için aloe vera yaprağını açın. Yaprağın jel tarafını pirinç ununa batırın ve bunu dairesel hareketlerle cildinize nazikçe sürün. Birkaç dakika fırçalayın ve ardından ılık suyla, ardından soğuk suyla durulayın. Bölgeyi kurulayın ve nemlendirin.

Yüz Beyazlatmak İçin Kabartma Tozu

Kabartma tozu ile masaj hareketi yapmak, ölü hücreleri temizler ve daha taze, daha açık tonlu cildi ortaya çıkarmak için ciltte bulunan bakterileri öldürür. Daha iyi sonuçlar elde etmek için birkaç damla limon suyu da ekleyebilirsiniz. Kabartma tozunu suda karıştırın. Bu macunu hafifletmek ve uygulamak istediğiniz alanlara beş dakika boyunca uygulayın. Suyla yıkayın. Bölgeyi nemlendirin.

Cilt Beyazlatıcı Bitkisel Yağlar

Bitkisel yağlar, temelde bitkilerden elde edilen yüksek oranda konsantre yağlardır. Kusursuz ve parlak bir cilt elde etmek ve korumak için Kleopatra’nın sevdiği kişiler tarafından kullanılmıştır. Yüksek konsantrasyonları nedeniyle onları nasıl kullanacaklarını bilmek çok önemlidir. Cildi beyazlatan bitkisel yağlar şunlardır;

 • Gül yağı: Bu yağ, çok hoş bir kokuya sahiptir. Cildinizi esnek ve yumuşak yapar. Cilt beyazlatma özelliklerinin yanı sıra sivilce, yara izleri ve kırışıklıkları da azaltır.
 • Portakal Yağı: Bu bitkisel yağın kollajen üretimini arttırdığı, böylece kırışıklıklar ve koyu lekeler gibi yaşlanma belirtileri ile mücadele ettiği bilinmektedir. Ayrıca cildi UV hasarından korur. Bunların genel sonucu daha parlak ve sağlıklı bir cilt tonudur.
 • Limon Yağı: Limondan çıkarılan bitkisel yağ, faaliyetlerinde çok amaçlıdır. Antiseptik, antibakteriyel, antioksidan ve büzücü özelliklere sahiptir. Ayrıca cildinizi gençleştirir ve aydınlatır.
 • Neroli Yağı: Neroli yağı, yağlı cildi olan insanlarda cilt beyazlatmak için iyi çalışır. Cildinizi daha parlak hale getirmenin yanı sıra, yaşlanma karşıtı özelliklere de sahiptir.

Yukarıda belirtilen yüz beyazlatıcı maske ve cilt aydınlatıcı karışımları birkaç gün özenle kullanın.

Günlük Cilt Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Günlük cilt bakımı, yukarıda listelenen doğal maskeler ile birlikte, cildinizi daha hafif ve aynı zamanda doğal olarak parlak hale getirmede harikalar yaratacaktır. Günlük cilt bakımı ipuçları şunlardır;

 • Her gün, sabah bir ve gece bir defa cilt tipinize uygun nazik bir temizleyici kullanarak yüzünüzü temizleyin.
 • Bu makalede belirtilenler gibi basit maskeler kullanın.
 • Tüm kir ve mikropları iyice gidermek ve cildinizi beslemek için yüz paketleri ve maskeler uygulayın. Maskeleri haftada iki defadan fazla kullanmayın.
 • Yüzünüzdeki ve boynunuzdaki cildi, kurulamak için yumuşak bir havlu kullanın.
 • Cilt bakım rutininizde bir toner kullanmak şarttır. Cildin pH değerini dengeler ve sıkılaştırıcı olarak çalışır.
 • Her zaman cilt tipinize uygun bir nemlendirici kullanın. Örneğin, yağlı bir cildiniz varsa yağsız ve hafif bir nemlendirici seçin. Kuru ciltler için cildinizi gün boyu nemli tutacak bir nemlendirici kullanın.
 • Güneş kremi asla atlanmamalıdır. Güneş kremi kullanmak için havanın ne kadar güneşli veya ne kadar bulutlu olduğu önemli değildir.
 • Uyumadan önce daima makyajı çıkarın.

Bu ipuçlarını günlük cilt bakım ritüelinizin bir parçası haline getirin. Bu yöntemlerle cildinizin birkaç gün içinde daha sağlıklı olacağını garanti ediyoruz.

Cilt Beyazlatmaya Yardımcı Besinler

Cildiniz, diyetinizin ne kadar sağlıklı olduğunun doğrudan bir yansımasıdır. Yağlı, baharatlı ve şekerli yiyecekler gibi sağlıksız maddelerden uzak durmanın yanı sıra diyetinize, pembe ve parlak bir cilt elde edilmesine yardımcı olacak bazı gıda maddelerini de dahil edebilirsiniz. Bunlar;

 • Portakal, greyfurt, mango, yaban mersini, çilek ve brokoli gibi C vitamini açısından zengin besinler.
 • Havuç, kırmızıbiber ve tatlı patateslerde bulunan karotenoidler cildinize doğal bir parlaklık verir.
 • E Vitamini cildinizi nemli ve beslenmiş halde tutmak için mükemmel bir vitamindir. Bol miktarda E vitamini almak için avokado, zeytinyağı, badem ve kivi yiyin.
 • Balık ve chia tohumlarında bulunan omega yağ asitleri cildinizi gençleştirir.
 • Hem çiğ hem de pişmiş ıspanak tüketmek vücudunuzu detoks eder ve kırışıkları uzak tutar. (Ispanağın faydaları adlı makalemize göz atabilirsiniz)
Bu gönderiyi değerlendir
Yorum yapın