Yüz jimnastiği (20 farklı yöntem)

Yüz jimnastiği, yüzü daha parlak ve daha tonlu yapar. Jama Dermatology’de yayınlanan bir araştırmada yüz jimnastiğinin faydaları ile özelliklerinin çok fazla olduğunu doğruluyor. Bilim adamları da buna tam manasıyla ikna oldular.

20 haftalık jimnastikten sonra yanaklar, daha dolgun ve daha destekli görünecektir ve yüz, en az üç yıl gençleşiyor. Bu, Northwestern Üniversitesi’ndeki araştırmacılar tarafından Jama Dermatology dergisinde yayınlanan, türünün ilk bilimsel çalışmasıyla kanıtlanmıştır.

Araştırma, bir eğitmen eşliğinde 90 dakikalık iki seansa katıldıktan sonra evde 5 ay boyunca egzersizlerini (her biri 1 dakika olmak üzere 32 seri) yapmaya devam eden 40-65 yaş arası 27 kadın üzerinde gerçekleştirildi. İlk 8 hafta boyunca her gün 30 dakika, geri kalan zamanlarda gün aşırı yaptılar.

Peki, siz de aynı sonuçları almak ister misiniz? Yüzünüzü yeniden şekillendirmek için aynanın önünde yüz jimnastiği yapmaya hazır olun! Birkaç hafta sonra inanılmaz sonuçlar göreceksiniz.

Yüz jimnastiği nedir?

Yüz jimnastiği (veya yüz yogası), yüz kaslarını tonlandırmanıza izin veren yaşlanma karşıtı bir jimnastik, kırışıklıkları veya cilt gevşemesini önleyen ve ortadan kaldıran bir yöntemdir. Düzeltilecek kusura bağlı olarak egzersiz teknikleri çok fazladır.

Kırışıklıkları için yüz jimnastiği

Kırışıklıklar için yüz jimnastiği, yüzü tonlamak ve yaşlanma belirtilerini azaltmak için yapılan egzersizlerdir. İlk ortaya çıkan kırışıklıklar burundaki, yani burundan ağza uzanan yan kıvrımlardır. Genellikle otuz yaş civarında ortaya çıkarlar. Ancak bunların birçoğu, yüzün morfolojisine bağlıdır. İnce veya uzun bir yüze sahip olanlarda kırışıklıklar, 20 yaşından itibaren bile fark edilebilir.

Ek olarak, cilt çok kuru ve yetersiz nemlenmişse kırışıklıklar, daha belirgin hale gelir. Elbette yaş kaçınılmazdır ama doğru yaşam tarzı ile kırışıklıkların ve ince çizgilerin ortaya çıkmasını her zaman erteleyebilirsiniz. Bazı araştırmalara göre erken yaşlanma, sadece genetik bir sorun değil, kötü alışkanlıkların bir sonucudur.

Gözün orbiküler kasını tonlamak için yüz jimnastiği

Göz çevresi kası, ağız çevresi kasıyla karşılaştırılabilir. İkisi de çok hassastır ve yaşla birlikte ince kırışıklıkların ortaya çıkmasına eğilimlidirler.

Aynanın önünde (sabah veya akşam) yapılacak basit egzersizler, göz çevresi ile ön kasları şekillendirmek ve genellikle yaşlanma ile eş anlamlı olan göz kapaklarının sarkmasını önlemek için yeterlidir.

Boynu sıkılaştırmak ve çift çeneyi ortadan kaldırmak için yüz jimnastiği

Ne yazık ki boyun, gerçek bir hain olabilir. En ufak bir gevşeme belirtisi, çirkin gıdı ile yaşınızı ele verir. Boynunuzu sıkı ve pürüzsüz tutmanın bir numaralı sırrı peki nedir? 

Boynu sıkılaştırmak ve yüzün kan dolaşımını iyileştirmek için boynun uzun kaslarını çalıştırmaktır. Hem kadınların hem de erkeklerin nefret ettiği gıdı sarkması, yaş veya kilonun yo-yo etkisi gibi çeşitli faktörlere bağlı olarak cildin ve kasların gevşemesinden kaynaklanır. Tetikleyici faktör ne olursa olsun gıdı, yüzün profilini dengesizleştirir ve ondan kurtulma arzusu güçlüdür.

Yüz jimnastiğinin faydaları

Yüz jimnastiği, hiçbir ücret ödemeden birçok fayda sağlayan bir tekniktir. Yüzümüzde, %70’in üzerinde kas vardır. Onları formda tutmak çok önemlidir. Yüz jimnastiğinin faydaları genel olarak şunlardır:

  • Cilt yaşlanmasına karşı koymak
  • İyi tanımlanmış bir oval kazandırmak
  • Mikro dolaşımı uyarmak
  • Kollajen ve elastin üretimini arttırmak
  • Daha tonlu ve ışıltılı bir cilt vermek

Yüz jimnastiği kimler için uygundur?

Yüz jimnastiği yapmak için kırışıklıkları beklemenize gerek yok. Kırışıklıkları önlemek, gençlik ve güzellik sermayenizi korumak için genç yaşta başlamak daha iyidir. 20 yaşından itibaren yüz jimnastiği, ilk kırışıklıkların görünümünü geciktirmeye yardımcı olur. O yaşta çok elastik olan kaslar, hemen tepki verir.

Öte yandan otuz yaşın üzerindeyseniz, vücudun geri kalanı gibi yüz kaslarının da gevşemeye başladığını bilin. 

Cildinize bakmaya başlamak için asla geç değildir. Derinlemesine yeniden şekillendirmek için sabit, sabırlı olmanız ve birkaç ay sonra ilk sonuçları beklemeniz gerekir.

Böylece kısa sürede cildinizin daha parlak ve tonlu göründüğünü, yüz ifadenizin değiştiğini göreceksiniz. Tek dezavantajı ise kalıcı sonuçlar için dişlerinizi fırçalamak ve su içmek gibi günlük rutininize yüz jimnastiği eklemenizdir.

Pürüzsüz bir cilt için yüz jimnastiği ve doğru yaşam tarzı şarttır!

Gençliğinizi korumak için yüz jimnastiği egzersizlerinin yanı sıra günde en az 1,5 litre su içmek ve dengeli beslenmeniz şarttır.  Melarossa’dan beslenme uzmanı Dr.  Luca Piretta şunları iddia ediyor:

“Beslenme, genç bir cildi korumak için gerekli olan tek unsur değildir. Genetik de çok önemlidir. Ama kesinlikle diyetle birlikte alınan antioksidanların desteği, serbest radikallerle savaşmak ve dolayısıyla cildin elastikiyeti ile fonksiyonel kapasitesini korumak için en sağlıklı ve etkili yöntemi temsil ediyor.

Bitkisel yağlar da E vitamini içerdikleri için çok faydalıdır, önemli olan cildiniz için doğru olanı seçmektir.

Yüz jimnastiği: Gözler ve alın için resimli egzersizler

Düşük göz kapaklarını kaldırmak için

Kaşlarınızı çatmadan 20 saniye boyunca kuvvetli bir şekilde kaldırın. Onları mümkün olduğunca yükseğe çıkarmaya çalışın ve her seferinde başlangıç ​​​​pozisyonuna dönün. Duraklatın ve aynı hareketi 10 defa tekrarlayın.

Düşük göz kapaklarını kaldırmak için yüz egzersizi
Düşük göz kapaklarını kaldırmak için yüz egzersizi

Alnı düzleştirmek için

Gözlerinizi kapatın ve odaklanın. Gözü çevreleyen orbicularis kasının varlığını hissetmeye çalışın. Gözlerinizi daha fazla rahatlatmak için nefesinize odaklanın ve yavaş yavaş tüm yüzünüzün gevşediğini hissedin. 10 defa tekrarlayın.

Alnı düzleştirmek için yüz jimnastiği ve egzersizi
Alnı düzleştirmek için yüz jimnastiği ve egzersizi

Koyu halkaları ortadan kaldırmak için

Göz kapaklarınızı bir 10-15 defa kırpın, ardından normal olarak 10 saniye boyunca kaşlarını çatmadan kapatın. Yüzünüzü gevşetmeye ve nefes almaya odaklanın. Bunu 10 defa tekrarlayın. Yüzünüzdeki diğer tüm kasları da gerin.

Koyu halkaları ortadan kaldırmak için yüz jimnastiği ve egzersizi
Koyu halkaları ortadan kaldırmak için yüz jimnastiği ve egzersizi

Kaşların arasındaki kırışıklığını gidermek için

Kaşların arasındaki kırışıklığı gidermek için işaret parmaklarınızı kaşlarınızın köküne yerleştirin. 2 parmakla direnerek kaşlarını çatmaya çalışın. Basıncı 20 saniye koruyun. 10 defa tekrarlayın.

Kaşların arasındaki kırışıklığını gidermek için yüz jimnastiği ve egzersizi
Kaşların arasındaki kırışıklığını gidermek için yüz jimnastiği ve egzersizi

Kaz ayaklarını küçültmek için

Gözlerinizi kapatın ve göz kapaklarını şakaklara (Çinlilerin gözleri gibi) doğru çekerek orta parmaklarınızı gözlerin dış köşelerine getirin. Mümkün olduğunca zorlayarak gözlerinizi açmaya çalışın. 20 saniye o konumda kalın. 10 defa tekrarlayın.

Kaz ayaklarını kaldırmak için yüz jimnastiği
Kaz ayaklarını kaldırmak için yüz jimnastiği

Kırışıklıklarla mücadele etmek ve elmacık kemiklerini doldurmak için resimli egzersizler

Yüz jimnastiği, burun kırışıklıklarını önlemek veya azaltmak için de oldukça etkili bir yöntemdir. İşte yüz jimnastiğinin yüz buruşturma hareketleri, ayna karşısında sizi iyi bir ruh haline sokarken, aynı zamanda genç kalmanıza da yardımcı oluyor. Bu yüz zindeliğini günlük olarak uyguladığınızda daha belirgin bir yüz ovaline sahip olmanıza yardımcı olur ve kan dolaşımını uyarır.

Nazolabial kırışıklıklar için 1. aşama

Yanaklarınızı şişirin ve pozisyonu 20 saniye koruyun. Rahatlayın. 10 defa tekrarlayın.

Nazolabial kırışıklıklar için yüz jimnastiği
Nazolabial kırışıklıklar için yüz jimnastiği

Nazolabial kırışıklıklar için 2. aşama

Sol yanağı, dudağınızın üstüne kadar şişirin. 20’ye kadar sayarak pozisyonunuzu koruyun. 10 defa tekrarlayın.

Nazolabial kırışıklıklar için yüz jimnastiği ve egzersizi
Nazolabial kırışıklıklar için yüz jimnastiği ve egzersizi

Nazolabial kırışıklıklar için 3. aşama

Sağ yanağı, dudağınızın üstüne kadar şişirin. 20’ye kadar sayarak pozisyonunuzu koruyun. Hareketi yanaklarınızı değiştirerek 10 defa tekrarlayın.

Nazolabial kırışıklıklar için yüz jimnastiği ve egzersizi
Nazolabial kırışıklıklar için yüz jimnastiği ve egzersizi

Çıkık elmacık kemikler için (X harfi)

Dişlerinizin görünmesine izin vererek gülümseyin ve pozisyonu 10 saniye koruyun. X harfini yüksek sesle, 10 saniye boyunca vurgulayarak söyleyin ve gülümseme konumuna geri dönün. 10 defa tekrarlayın.

Çıkık elmacık kemikler için (X harfi)
Çıkık elmacık kemikler için (X harfi)

Çıkık elmacık kemikleri için (I harfi)

Dişlerinizin görünmesine izin vererek gülümseyin ve pozisyonu 10 saniye koruyun. Gülümsemenizi koruyarak I harfini yüksek sesle söyleyin ve 10 saniye boyunca I harfini vurgulayın. 10 defa tekrarlayın.

Çıkık elmacık kemikleri için (I harfi)
Çıkık elmacık kemikleri için (I harfi)

Çıkık elmacık kemikleri için

20 saniye boyunca yanak kaslarınızı zorlayarak dişlerinizi göstermeden gözlerinizi kapatın ve gülümseyin. 10 defa tekrarlayın.

Çıkık elmacık kemikleri için
Çıkık elmacık kemikleri için

Gıdı eritmek ve sıkı bir boyuna sahip olmak için resimli egzersizler

Boyun kaslarını tonlayın

Sırtınız dik bir sandalyeye oturun, başınızı geri getirin ve 20 defa yutkunun. Başlangıç ​​pozisyonuna dönün, boynunuzu ve omuzlarınızı gevşetmeye çalışın. Hareketi 10 defa tekrarlayın.

Boyun kaslarını tonlayın
Boyun kaslarını tonlayın

Gerginlik ve gevşeme egzersizi

Dirseklerinizi bir masaya yaslayın ve sıkılı yumruklarınızı çenenizin altına getirin. Ağzınızı açmayı deneyin. Çeneniz, yumrukların gücüne karşı savaşmalıdır. Konumu 20 saniye koruyun ve 10 defa tekrarlayın.

Gerginlik ve gevşeme egzersizi
Gerginlik ve gevşeme egzersizi

Yüzü tonlamak için 1. aşama

Omzunuzun üzerinden bakmaya çalışırken başınızı geri getirin ve sola çevirin.
Konumu 20 saniye koruyun ve 10 defa tekrarlayın.

Yüzü tonlamak için 1. aşama
Yüzü tonlamak için 1. aşama

Yüzü tonlamak için 2. Aşama

Aynı hareketi başınızı sağa çevirerek yapın.

Yüzü tonlamak için 2. aşama
Yüzü tonlamak için 2. aşama

Boynu sıkılaştırın

Başınızı geri getirin, ardından başlangıç ​​pozisyonuna dönün ve boynunuzdaki kasların gerildiğini hissederek başınızı aşağı indirin. 20 saniye boyunca yavaş hareketler yapın. 10 defa tekrarlayın.

Boynu sıkılaştırın
Boynu sıkılaştırın

Not: Denge ile ilgili sorunlarınız varsa egzersizi bir taburede oturarak yapabilirsiniz.

Kaynaklar:

http://www.northwestern.edu/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5885810/

Bu gönderiyi değerlendir
Yorum yapın