Zinde ve Sağlıklı Kalmak İçin Tüketmeniz Gereken 5 Bitki

Sadece yediğiniz yiyecekler değil, gün boyunca içtiğiniz içecekler de sağlıklı ve dengeli beslenmenin önemli bir parçasını oluşturur. Sulu kalmanıza, mineralleri ve vitaminleri vücudun farklı bölgelerine taşımanıza yardımcı olurlar. Ayrıca, beslenmenize bazı sağlıklı ve besleyici otlar veya tohumlar eklerseniz, bağışıklığınızı güçlendirmeye ve hastalıkları uzak tutmaya da yardımcı olabilirler. Sağlıklı içecekleri yudumlamak şu anda iki nedenden dolayı daha da önemli!

İlki Covid-19’un devam etmesi ve ikincisi ise kavurucu yaz sıcaklarının olması. Alkolsüz içecekler ve meyve suları, susuzluğunuzu giderir. Ancak kalorilerle doludurlar ve herhangi bir besin sağlamazlar. Bunun yerine yaz aylarında serinlemek ve sağlıklı olmak için bu malzemeleri kullanarak içeceğinizi yapabilirsiniz. İşte sizlere zinde ve sağlıklı kalmak için tüketmeniz gereken 5 bitki!

Hint Ginsengi

Hint Ginsengi, yüzyıllardır Ayurveda’da farklı rahatsızlıkları tedavi etmek için ilaç hazırlamak için kullanılan güçlü bir gençleştirici bitkidir. Ayurvedik bitki, amino asitler, peptitler, lipidler ve esas olarak bağışıklığı güçlendirme özelliklerinden sorumlu olan nükleik asit bazları gibi aktif bileşiklerle yüklüdür. Bu bitkiyi düzenli olarak tüketmek, stres, kaygı, depresyon ve kötü uyku sorunlarıyla başa çıkmanıza yardımcı olabilir.

Bakopa Bitkisi

Hint Ginsengi gibi Bakopa bitkisi de Ayurvedik uygulamalarda kaygıyı tedavi etmek ve zihinsel sağlık koşullarını iyileştirmek için kullanılmıştır. Bu geleneksel Ayurveda bitkisi, immünoglobulin üretimini artırarak bağışıklık fonksiyonunu iyileştirebilir. Ayrıca, bu bitkisel ilaçlar, kaygı ve stresi de hafifletebilir. İçinde bulunan güçlü antioksidanlar, diyabet ve kanser gibi diğer kronik durumların tedavisinde faydalı olabilir.

Fesleğen Tohumları

Minik yuvarlak ve siyah fesleğen tohumları, ferahlatıcı bir tat için herhangi bir içeceğe kolayca eklenebilir. Fesleğen tohumları, omega-3 yağ asitleri, A, B, E ve K vitaminleri, kalsiyum, fosfor, magnezyum ve demir gibi besinleri içerir. Minik tohumlar, bağışıklığı arttırmaya yardımcı olan ve serbest radikallerin neden olduğu hasarı önleyen flavonoidler ve fenolik içerir.

Rezene Tohumları

Aromatik rezene tohumları, çeşitli virüs türlerini nötralize edebilen bir bileşik olan trans-anetol içerir. Rezene tohumu suyu içmek, bağışıklığı arttırmaya ve vücuttaki iltihabı azaltmaya yardımcı olabilir. Ayrıca enfeksiyon riskini azaltabilir ve solunum yolunu temizleyebilir. Rezene tohumları, A, C vitaminleri ve Beta Karoten bakımından zengindir, bu bileşenler bağışıklığı artırıcı özellikleriyle bilinir.

Vetiver Bitkisi

Yaz aylarında serinletici ve lezzetli vetiver içeceğine sahip olmak, kendinizi nemli tutmak ve bağışıklık sağlığınızı güçlendirmek için en iyi seçenektir.  Vetiver bitkisinden hazırlanan bu sıvı, vücuttaki serbest radikallerle savaşarak bağışıklığı artırabilen zengin bir antioksidan kaynağıdır. Ayrıca doğal savunma sistemimizi destekleyebilen ve yaralarınızı hızla iyileştirebilen çinko ile yüklüdür.

Bu gönderiyi değerlendir
Yorum yapın