Akciğer temizleme kürü (3 mükemmel kaynak)

Akciğer temizleme kürü ile kendinizi çok daha rahat ve zinde hissedebilirsiniz. Akciğer temizleme kürü hem kolay hem de sağlıklı bileşenlerden oluşuyor. Okumaya devam edin!

Akciğer hastalığı olan, sigara içen veya pasif olarak sigara içmek zorunda kalan herkes yiyeceklerini dikkatli seçmelidir. Çünkü belli bir diyetle akciğer sağlığı çok iyi etkilenebilir. Akciğer temizliği ve yenilenmesine yardımcı olan bu besinler, hayati maddeleri sağlar. Aynı zamanda, akciğer dostu bir diyet, akciğerlere zarar verebilecek veya iyileşmelerini yavaşlatabilecek bileşenler içermez. Günlük akciğer temizleme içeceği, akciğer dostu bir diyetin önemli bir bileşenidir.

Ne kadar sağlıklı yerseniz, ciğerleriniz o kadar iyi olur, kendilerini zararlı etkilerden o kadar iyi koruyabilirler ve kendilerini o kadar iyi toparlayıp yenileyebilirler. Hastalıklı akciğer dokusunu parçalayabilmesi ve sağlıklı akciğer dokusu oluşturabilmesi için vücudunuzu destekleyin!

Akciğer temizleme kürü için 3 ana bileşen

Akciğer temizleme kürü için üç ana bileşen zerdeçal, zencefil ve soğandır. Her üçü de olağanüstü özelliklere sahiptir, akciğer sağlığı ve aynı zamanda genel sağlık üzerinde son derece olumlu bir etkiye sahiptir. Üç gıdanın her biri kendi başına bir sağlık yararıdır. Bununla birlikte birleştirildiklerinde etkileri, özellikle akciğerler için çoğalıyor gibi görünmektedir.

Akciğer temizleme kürü için zerdeçal

Zerdeçal, uzun zamandan beri bir tür çok yönlü ilaç haline geldi. Zerdeçalın olumlu bir etkisinin olmadığı bir sağlık sorunu yoktur. Güneydoğu Asya’dan gelen sarı kökün, sağlık açısından o kadar çok faydası vardır ki özelliklerini listelemek kitapları dolduracaktır. Örneğin, anti-inflamatuar, antioksidan, detoksifiye edici, sindirim düzenleyici, kan inceltici, kolesterol düşürücü, antiviral, antibakteriyel ve anti-kanser etkileri vardır. Tabii ki, bu özelliklerin çoğu aynı zamanda akciğer sağlığını da büyük ölçüde iyileştirir.

Zerdeçalın faydaları veya aktif içeriği olan kurkuminin akciğerleri nasıl koruyabileceğini gösteren çok sayıda çalışma var. Örneğin nikotin, akciğer dokusunda artan oksidatif strese yol açar ve aynı zamanda vücudun kendi antioksidanlarının sayısını azaltır. Kurkumin de burada oksidatif stresi azaltır ve vücudun kendi antioksidanlarında artışa yol açar.

Kurkuminin akciğerler üzerindeki koruyucu etkilerinin bir özetinde araştırmacılar, 2017 yılında, mevcut çalışma sonuçlarına dayanarak, kurkuminin pulmoner fibroz gibi inflamatuar akciğer hastalıklarında steroid olmayan bir anti-inflamatuar ilaç olarak kullanılabileceğini yazdılar. Kurkuminin iyileştirici özelliklerinin yanı sıra toksik olmadığı, doğal olduğu ve mükemmel bir güvenlik profiline sahip olduğu söylenir.

2020’de İran’da bir çalışma yayınlandı ve şöyle yazıyor: Kurkumin, akciğer kanseri için özellikle yararlı görünüyor. Sağlıklı hücrelerin otofajisini (hücre detoksifikasyonu), apoptozu (kanser hücresi intihar programı) teşvik eder ve akciğer kanseri hücrelerinin canlılığı ile beraber yayılmasını azaltır.  Kurkumin, kanseri kemoterapiye daha duyarlı hale getirir, bu nedenle (doktora danışarak) geleneksel tedavilerin yanında da kullanılabilir.

Kurkumin, bakteriyel bir akciğer hastalığı olan tüberküloz tedavisinde bile yardımcı olabilir. Bu önemli sarı madde, vücudun kendi savunmasını o kadar iyi harekete geçirir ki etken bakterilerle daha hızlı savaşılabilir.

Akciğer temizleme kürü için zencefil

Zencefil, mide zarını koruduğu, mide bulantısı ile savaştığı ve mide ülserlerini önleyebildiği için genellikle mide bulantısı olduğunda alınır. Ayrıca zencefilin faydaları, güçlü antioksidan ve antienflamatuar etkileri vardır. Özellikle akciğerler, soluduğumuz havadan sürekli olarak zararlı maddelere maruz kalır. Zencefil, ortaya çıkan serbest radikalleri ve enflamatuar süreçleri önleyebilir ve buna göre akciğerleri koruyabilir.

Keskin maddeleri ayrıca, akciğerlerden mukus ve kirleticilerin atılmasına yardımcı olur. Zencefil, bronş kaslarını gevşetici etkisi olduğundan astım için de faydalı bir önlemdir.

Akciğer temizleme kürü için soğan

Soğandaki belirli bitki maddeleri (örneğin kersetin) akciğer sağlığı üzerinde o kadar olumlu bir etkiye sahiptir ki akciğer kanserinden uzak tutar.

Hawaii Üniversitesi tarafından 1000’den fazla kişi üzerinde (yarısı sağlıklı, diğer yarısı akciğer kanseri) üzerinde yapılan bir araştırma, akciğer kanserinin gelişmesinin ana nedeni sigara iken, diğer yandan artan soğan tüketiminin (aynı zamanda greyfurt ve elma) akciğer kanserine karşı koruyabilir. Bir kişinin diyetinde ne kadar çok soğan varsa, akciğer kanseri hastalarında bulunma olasılığı o kadar azdır. Günde 20 gram kadar az soğan, akciğer kanseri riskini yarıya indirmiştir.

Solunum yolu yoluyla kendini gösteren alerjilerde, aşırı miktarda histamin salınır ve bu da iltihaplanmayı teşvik ederek olağan alerjik semptomlara (burun akıntısı, öksürük, mukus oluşumu vb.) neden olur. Ancak soğandan elde edilen kersetin, histamin salınımını engelleyebilir, bu nedenle doğal bir anti-alerjik ajan olarak kullanılabilir.

Akciğer temizleme kürü tarifi

Bahsedilen üç ana bileşene ek olarak akciğer temizleme kürü için ihtiyacınız olan tek şey su ve seçtiğiniz herhangi bir tatlandırıcıdır.

Akciğer yenileme kürü
Akciğer temizleme kürü, Akciğer yenileme kürü

Malzemeler

 • 2 yemek kaşığı toz zerdeçal veya 2.5 yemek kaşığı taze rendelenmiş zerdeçal kökü
 • 400 gr doğranmış soğan
 • 1 parmak büyüklüğünde rendelenmiş zencefil
 • 400 gr bal, akçaağaç şurubu, pekmez, yacon şurubu, pirinç şurubu veya benzeri
 • 1 litre su

Editörden not: Bazı aktif maddeler- özellikle zerdeçal- yağda çözünür olduğundan karışıma 1 yemek kaşığı hindistancevizi yağı (veya seçtiğiniz başka bir yağ) eklemenizi öneririz. 

Hazırlama

 1. Balı veya şurubu suya karıştırın ve kaynatın.
 2. Kaynayan suya zencefil ve soğanı ekleyin.
 3. Zerdeçal (aynı zamanda yağ) ekleyin ve ısıyı orta-düşük seviyeye indirin.
 4. Karışımın hacmi yarı yarıya azalana kadar kaynamaya bırakın.
 5. Karışımı ince bir elekten geçirerek sızdırmaz bir cam kavanoza dökün ve oda sıcaklığına soğumaya bırakın.
 6. Şurup gibi göründükten sonra buzdolabında saklayabilirsiniz. Bu karışımı günde sabah ve akşam olmak üzere iki defa birer yemek kaşığı kadar kullanabilirsiniz.

ÖNEMLİ NOT: Doktorunuzun onayı olmadan hiçbir yöntemi denemeyin!

Akciğer temizleme kürünün raf ömrü ne kadar?

Yukarıdaki tarif için verilen miktar, yaklaşık 10 ile 14 gün için yeterlidir. Bu süre zarfında akciğer temizleme kürünüzü buzdolabında saklayın. Daha uzun süre saklanmamalıdır. O yüzden bu süre içinde tüketin. İçeceği daha uzun süre saklamak istiyorsanız tekrar tekrar taze yapmak daha iyidir.

Akciğer temizleme kürü ne kadar süre kullanılmalıdır?

Akciğerleri temizlemek için bu kür, yüksek kaliteli yiyeceklerden oluşur. Temelde kalıcı olarak alınabilir. Ancak alışmamak için her zaman 1-2 hafta küçük bir ara verebilirsiniz. Her durumda, vücudunuzdan gelen sinyallere, içeceği nasıl tolere ettiğine, mola sırasında kaçırıp kaçırmadığına göre kullanabilirsiniz.

Başka akciğer temizleme kürü var mı?

Akciğer temizleme kürü tarifi, üç bileşenin günlük alımını olabildiğince kolaylaştırmak için oluşturuldu. Ancak zerdeçal, zencefil ve soğanı başka şekillerde de sorunsuzca tüketebilirsiniz (çiğ olarak ve tabii ki tatlandırıcılar olmadan).

Soğan kullanımı hakkında genellikle bir soru sorulmasa da zencefil ve zerdeçal ile yemek pişirmek henüz o kadar yaygın değil. Örneğin zencefil, harika bir şekilde rendelenebilir ve salatalara (veya sebze yemeklerine) eklenebilir veya bir parça zencefili sıcak suda karıştırıp elde edilen çayı önce süzmeden içebilirsiniz.

Zerdeçal üzerine, bazı aktif bileşenlerin pişirildiğinde biyoyararlanımını arttırdığını gösteren çalışmalar olduğundan, burada dönüşümlü olarak zerdeçal bazen çiğ bazen de pişmiş yemeklerde kullanabilirsiniz.

Kaynakça:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23065130/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3665023/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25652595/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30121057/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/10639518/

Bu gönderiyi değerlendir
Yorum yapın